Pankreas Nakli

Pankreas Nakli

Pankreas naklinin amacı nedir?

Vücutta insülin hormonu salınımını sağlamak, şeker (glukoz) kullanımını normalleştirmek ve hastayı insülinden bağımsız hale getirmektir. Bu tedavi ile yaşam kalitesini ve yaşam beklentisini arttırmak, şeker hastalığına bağlı komplikasyonları engellemek, durdurmak, geriletmek amaçlanır.

Pankreas nakli kimlere yapılır?

Pankreas nakli 18-65 yaş arasındaki böbrek nakli adayı Tip 1 diyabetli hastalara ve henüz böbrek yetmezliğine girmemiş ancak diyabetin ve insülin tedavisinin metabolik ve psikososyal komplikasyonlarının ciddi ve sık görüldüğü hastalarda yapılır.

Pankreas nakli gereken hastalıklar nedir?

Pankreas nakli, Tip 1 Diabetus Mellitus tanısı almış hastalara yapılır.

Pankreas nakli ne zaman yapılmalıdır?

Solid organ pankreas nakli, Tip 1 Diabetus Mellitus hastalarında son dönem böbrek yetmezliği geliştiğinde böbrek nakli ile beraber veya sonrasında yapılmalıdır.

Kaç tür pankreas nakli ameliyatı vardır?

Pankreas nakli böbrek nakli ile aynı anda, böbrek nakli sonrasında ya da tek başına olmak üzere üç türde yapılabilir.

Pankreas naklinin avantajları nelerdir?

Pankreas nakli olan hastalar insülinden bağımsız hale gelir. Yaşam kalitesi ve beklentisini artar. Diyabete bağlı komplikasyonlar engellenir, durur ve bazen geriler.

Pankreas nakli için organ kaynakları nelerdir?

Dünyada canlı vericilerden nadiren pankreas nakli yapılsa da günümüzde asıl kaynak beyin ölümü gerçekleşmiş vericilerdir.

Nakil için kan grubu uyumu gerekli mi?

Pankreas nakli için ABO kan grubu uyumu gereklidir.

Nakil için doku uyumu gerekli mi?

Böbrek naklinde yapılan doku uyum testleri pankreas nakli içinde gereklidir.

Nakil olması için ne yapmalıyım?

Pankreas nakli yapılan organ nakli merkezlerine başvurmanız gereklidir. Tıbbi değerlendirme sonrası pankreas nakli için bekleme listesine alınırsınız.

Bekleme listesinde ne kadar zamanda bana sıra gelir?

Pankreas naklinde kadavra vericiden çıkan greftin (organ) kalitesi çok önemlidir. Bu yüzden uygun greftin çıkması uzun sürebilir.

Ameliyatı kaç saat sürer?

Eğer böbrek nakli ile aynı anda yapılırsa 4-6 saat, tek başına yapılırsa 3-4 saat sürer.

Nakil sonrası sürekli ilaç kullanacak mıyım?

Organ reddini engellemek için devamlı ilaç kullanmak zorundasınız.

Organ Nakli Hastalarında Kullanılan İlaçlar

Nakil sonrası takılan organ vücudunuzda çalıştığı sürece ömür boyu ilaç kullanmanız gerekmektedir. Ameliyattan sonra ilk 6 ay bu ilaç kullanımı yoğun olmaktadır. Organların ret olmaması için 2’li ve 3’lü ilaç kombinasyonları tercih edilmektedir. Bu nedenle doktorunuzu iyi dinleyip ilaç karmaşasına engel olunmalıdır. 6. Aydan sonra takılan organın türü ve klinik seyrinize göre kullanılan ilaç sayısında ve bazı ilaçların dozlarında azalmalar yapılabilir.

Kullanılan İlaçlar

 • Kalsinörin  inhibitörleri
 • Siklosporin – A
 • Takrolimus
 • Diğer immunuosupresifler
 • Mikofenolat Mofetil (MMF)
 • Mikofenolat Sodyum (MNa)
 • Sirolimus
 • Everolimus
 • Azathioprine
 • Steroidler
 • Diğer ilaçlar

Nakilden sonra bu ilaçlardan hangilerini kullanacağınıza nakil doktorlarınız karar verir.

Bu ilaçların adlarını, görünümlerini, günde hangisinden kaç tane içeceğinizi, hangi ilacın ne işe yaradığını ve yan etkilerini öğrenmeniz gerekir. Bu ilaçları takılan organ vücudunuzda kaldığı sürece her gün kullanacaksınız. Eğer kullanmazsanız  vücudunuz takılan  organı reddeder. Hastanede kendinizi hazır hissettiğinizde uymanız gereken kurallarla birlikte ilaçların kullanımı  ve etkileri size anlatılacaktır. Hastanede bulunduğunuz süre içinde ilaçlarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini  öğrenmeniz beklenmektedir. Bu program taburcu olmadan önce kendinize güveninizi artıracaktır.

Kullanacağınız diğer ilaçlar, immünosüpresif ilaçların ciddi yan etkilerini önlemek, bazı infeksiyonlardan sizi korumak veya diğer sağlık sorunlarınız içindir. Önerilen tüm ilaçları düzenli şekilde önerildiği sürece kullanmanız sağlığınız açısından çok önemlidir.

Pankreas nakli sonrası cinsel hayatım nasıl olur?

Böbrek yetmezliği ve şeker hastalığı cinsel hayatta problemlere yol açan hastalıklardır. Diyabetin kalıcı komplikasyonları oluşmamış ise cinsel hayatınız normale dönecektir.

Pankreas naklinden sonra çocuk sahibi olabilir miyim?

Pankreas naklinden sonra çocuk sahibi olabilirsiniz. Ancak doktorunuzla bu konuyu ayrıntılı tartışmalı ve ortak karar almanız yararlı olacaktır.

Pankreas nakli olduktan sonra ne kadar zamanda taburcu olurum?

Pankreas nakli sonrası hastanede kalış süresi ortalama 7-10 gündür.

Pankreas nakli olduktan sonra ne sıklıkta kontrole geleceğim?

Böbrek nakline benzer sıklıkta hastalar poliklinik kontrolüne gelmek zorundadırlar. İlk 3 ay haftada 2-3 kez kontrole gelirken ilerleyen dönemlerde kontrol sıklığı azalır.

Pankreas nakli sonrası taburcu olduktan sonra diyet uygulaması olacak mı?

Sağlıklı yaşam önerileri dışında özel bir diyet uygulamasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası hastalar artık şeker hastası olmadıklarından şeker hastalığı diyeti uygulanmaz.

Pankreas nakli sonrası kişisel bakım açısından neler önemlidir?

Pankreas naklinde de diğer organ nakillerinde olduğu gibi hasta ve hekim bir ekip olarak çalışmalıdır. Kişisel temizlik ve bakım dışında ameliyat sonrası ilaçların düzenli kullanılması ve kontrollere aksatılmadan gelinmesi çok önemlidir.

Pankreas nakli sonrası çalışma hayatına dönebilir miyim?

Ameliyattan sonra ortalama 1-3 ayda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Pankreas nakli sonrasında spor yapabilir miyim?

İlk 6 ay ağırlık kaldırmamak şartı ile spor yapabilirsiniz. (Kaynaklar: akdenizorgannakli.net ve http://tonv.org.tr/)

 

4 YORUMLAR

 1. Esra Hanım merhabalar,

  Çok güzel ve aydınlatıcı bir yazı paylaşımı olmuş..çok teşekkürler..

  Genel anlamda organ nakli meşakkatli bir süreç..karaciğer nakli olan bir arkadaşım var ve bir sürü ilaç kullanıyor..

  Benim umudum yapay pankreasta 🙂 Eda Hanımdan yeni haberler var mı acaba?

  Sevgiler..

 2. 32 yıllık tip 1diyabetim var 14 yıllık pompa kullanıcısıyım.pankreas nakli konusunda biraz endişeliyim. kimin organı kime takılacak ve sonrası kullanmanız gereken avuç dolusu ilaç.diyabetin tedavisinde eğitim çok önemli. her şeyden önce benimsemek lazımpankreas nakli düşünen kader arkadaşlarıma başarılar dilerim.

 3. 38 yıllık tip1 diabetim pankreas nakli çok güzel ama yine bir yığın ilaç seçim gerçekten çok zor. Bir de ameliyat meşakkatli bir iş. Sanıyorum ülkemizde daha yok. Yapılırsa da çok düşünmek lazım.

  • Herkese Merhaba,

   Pankreas nakli ülkemizde de başarılı ile yapılmakta.

   Genel anlamda nakil zor. Ki zaten böbrek fonksiyonlarında bozulma olmadan pankreas nakli yapılamıyor. Anatomik olarak da zor. Yani ahımız gidince nakil yapılıyor olması gibi bir durumdan ziyade anatomik yapımızdan dolayı sadece pankreas değişimi riski ve zor olmakta.

   Damla Hanım Merhaba,

   Eda Hanım’dan yeni haberler yok. Ama yakın bir zamanda yine bir Skype görüşmesi yapmayı planlıyorum. Belki yeni sürprizlerimiz olabilir 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: