Organ Bağışı Can Verir, Hayat Kurtarır

Genel BilgilerOrgan Bağışı Can Verir, Hayat Kurtarır

24-saatte-5-nakil--3088997Bloğumuzun diyabet odağında direkt konusu olmasa da aslında bizi oldukça ilgilendiren bir konu organ bağışı.

Ben ve Eşref  kaç zamandır organ bağışı yapalım desek de bir türlü gidip bağış yapamadık. Ki şöyle bir durum da var. Organ bağışı yaptırıp, organ bağışı kartınız olsa bile ölüm olduktan sonra birinci derece yakınlarımız organ bağışına izin vermezse o organ bağışı gerçekleşmiyor. Ama yine de tüm olasılıkları düşünerek cüzdanımızda organ bağışı kartımızın olması için Eşref ile en kısa sürede bağış yapmaya gideceğiz.

Akdeniz Üniversitesi 24 saatte 5 nakil yaparak büyük bir başarıya imza attılar.

28 Şubat Perşembe günü saat 16.00’da başladılar nakil operasyonlarına. Organ Nakli Merkez Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, Uzman Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, Uzman Dr. Mehmet Tokaç ve Uzman Dr. Mesut Gül ile beraber 21 kişiden oluşan ameliyathane ekibi hiç ara vermeden ertesi gün yani 29 Şubat Perşembe günün saat 16.00’ya kadar 5 organ naklini gerçekleştirdi.

BÖBREK: Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde beyin ölümü gerçekleşen 36 yaşındaki Mehmet Keleş’in ailesi tarafından bağışlanan bir böbreği, Muharrem Sağdıç’a nakledildi. Bu böbrek nakli de 24 saatlik süreçte bir ilk oldu. 6’da 6 uyum gösteriyordu Mehmet Keleş’in böbreği Muharrem Sağdıç’a. Ve nakil gerçekleşti.

BÖBREK: Antalya’daki özel bir hastanede beyin ölümü gerçekleşen 38 yaşındaki Hatice Kaya’nın ailesi tarafından bağışlanan böbreği de Orhan Oğuz’a nakledildi. Orhan Oğuz; Kayseri Diyaliz Hastaları Dernek Başkanı.

KARACİĞER: Hatice Kaya’nın karaciğeri ise siroz hastası ev kadını Havva Uysal’a nakledildi.

KARACİĞER: Adana Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada beyin ölümü gerçekleşen 81 yaşındaki Emin Taluk’un vasiyetini yerine getiren yakınlarının bağışladığı karaciğer, Bekir Yavuz’u hayata bağladı.

PANKREAS: Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde 2 yıl önce gerçekleştirilen böbrek nakli ameliyatı ile hayata tutunan Veli Çoban’a, bu kez pankreas nakli yapıldı.

Mehmet Keleş’in, Hatice Kaya’nın, Emin Taluk’un ve Veli Çoban’a pankreası veren kişinin ailesine başsağlığı dilerim.

 

ORGANLARIMIZ TOPRAK OLMASIN, CAN OLSUN…

Yeni Resim

TEŞEKKÜRLER

Mehmet Keleş ve ailesine,

Hatice Kaya ve ailesine,

Emin Taluk ve ailesine,

Veli Çoban’a pankreası veren kişiye ve ailesine (Görseller milliyet.com.tr’den alınmıştır.)

 

 

1 Yorum

 1. Çok teşekkürler Esracım bu yazıyı yayınladığın için.

  Yukarıdaki resimde en ortada olan kişi benim doktorum Prof Dr Alper Demirbaş. Hayat kurtarmak için her gün ne denli çalıştığını en iyi ben bilirim.

  Bugün ülkemizde 70.000’e yakın diyaliz hastası bulunmakta ve bunların 24000’i kadavra listesinde böbrek beklemekte. Günümüz yaşam şartları nedeniyle bu sayının önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağı tahmin edilmekte.

  Bu arada şunu da belirtiyim diyabet ve kanser hastaları organ bağışı yapamamaktalar. Ancak kayıpları olduğunda yakınlarının organlarını bağışlayarak destek olabilirler.

  Tekrar yayınladığın için çok saol.

  Organ bağışı ölürken yaşatmaktır…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: