‘Öncelikli=Özürlü=Engelli Raporu’ Tecrübesi

Diyabetli Hakları'Öncelikli=Özürlü=Engelli Raporu' Tecrübesi

Engelli Raporu

Yakın zamanda diyabet (şeker hastalığı) nedeniyle 40% özürlü raporu (engelli raporu) aldım ve belki faydalı olabilirim diye adım adım neler yaptığımı yazmak istedim. Çünkü ben konuyu araştırırken hiçbir kanalda net bilgiye rastlamadım.

Öncelikle raporu almak için hastanenin sitesinden randevu aldım. Randevu günü için:

1- Kimlik fotokopisi

2-İlgili birimden sevk kağıdı

3-İlgili raporların fotokopisi

4-Bir adet resim getirmem gerekliği yazıyordu ve öncelikle dahiliyeye gidip doktora rapor için sevk kağıdı aldım. Neden istediğimi sordu tip 1 diyabetli olduğumu söyledim.

Randevu günü de aldığım saatte hastaneye gittim raporlarımı, resmimi ve hastane tarafından verilen formu doldurarak ilgili birime verdim. Form kısaydı, daha önceden rapor alıp almadığım soruluyordu ve tabii ne için almak istediğimi de.

Tüm evrakları verince hangi bölümlere gitmem gerektiği yazılı kağıt verdiler ve akciğer filmi, kan testi istediler. Röntgen çektirdikten sonra doktor 20dk’a yazıyor rapor yazdı, aldıktan sonra tek tek doktorları dolaştım. Bende yazılı olan bölümler dahiliye, göz, nöroloji, psikiyatri, fizik tedaviydi.

Psikiyatra gittim öncelikle, halimden duygularımı anladı. Çok nazik bir doktordu. Randevu alıp düzenli gitmem gerektiğini söyledi. Bana söylediklerini de kağıda yazmıştı. Dahiliyede ise raporlarımı istedi, hipo’ya ne sıklıkta girdiğimi sordu. Hafta en az bir defa yaşadığımı söyledim. Sadece tip1 yazmıştı. Diğer bölümlerde ise neden istediğimi, başka sorunum olup olmadığını sorup, sağlam yazdılar. Tüm bölümlere gittikten sonra geri verdim kağıtları aynı zamanda raporlarımın fotokopisini de istediler. Sonra heyete çağrılacaksın denildi. Heyet toplandığında tüm doktorlar vardı, isim isim çağrılıyordu. Fakat kurulun mesai bitimine 15dk kala 25-30 kişinin olarak bir sıra yaptılar bizi ve hiçbir şey sormadılar sadece gel raporunu al dediler.Gittim belirttikleri saatte ve 40%’tı.

Raporumu Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nden aldım. Açıkçası rapor almaya giderken benim de pek umudum yoktu ama bedensel öncelikli bir arkadaşım tip1 diyabetin de öncelikli olduğunu iletti ve kendisine bile ilk gittiğinde 36% verildiğini olmazsa tekrar gitmemi söyledi. Ben de onun teşvikiyle gittim.

İnsanlar sinir olabiliyor rapor almasına ama şunu da unutmamak gerek ki işe alımlarda kronik hastalıklar çok soruyor ve şahsi deneyimlerimle diyebilirim ki ön yargı çok fazla.

Son olarak raporu İşkur’a göndermek gerekiyormuş, 15 gün içinde iletilmesi gerekiyormuş.

Uzatmamak adına fazla detay iletmedim ama aklınıza takılan soru olursa yanıtlarım.Yardımcı olabilirsem ne mutlu bana 🙂

Teşekkürler.

Neriman Çalışkan

81 YORUMLAR

 1. Selamlar..

  Ben de geçen ay, özellikle vergi indirimi ve erken emeklilikten faydalanmak için başvurdum ve raporu aldım.

  Çanakkale Devlet Hastanesinden aldım raporumu. Tip 1 ile birlikte Epilepsiye benzeyen ama tam da tanı konulamayan bir rahatsızlığım olduğu için %44 aldım. Prosedür hemen hemen aynı ancak burada heyetin önüne çıkmak diye birşey olmadı. Direkt olarak 1 hafta sonra gidip aldım raporumu.

  Sahi arkadaşlar, sizlerde de tip 1 ile birlikte başlayan bu tür rahatsızlıklar oluştu mu? ben bunun diyabetle alakalı olduğunu düşünüyorum da..

  Sevgiler..

  • Engelli raporları ile vergi indirimi ve erken emeklilik konusunda bilgim yok.Hangi oranlarda ne kadar vergi indirimi elde edilebiliyor?Bilen varsa ve açıklarsa sevinirim.

 2. Ben 36 yaşındayım.Şeker,tansiyon ve bunlara bağlı boğazımda delik açıldı (trakeostomi ) başvurumu yaptım hastaneden %57 rapor aldım
  şimdi emekli oldum

  • Sayın Hacı Bağcı,

   Aslına yaşa göre bir ayrım yok. Normal şartlarda tip-1 diyabetli iseniz ve bir komplikasyon varsa % 40 rapor alabiliyorsunuz. İsterseniz deneyin bi şansınızı.

   sevgiler

   • Merhaba. Ben insülin bağımlısı tip2 diyabetliyim. Paxera 20mg psikiyatri ilacı kullanıyorum. Nefrotik sendrom – böbrek – var fakat hasar olmadığı için oran vermem dedi. Açlık şekerim 350. Ayrıca sadece hepatit taşıyıcısı olduğum için yüzde 5 – 10 arasında oran verebileceğini söyledi doktor. Acaba psikiyatriden kaç alırım, yüzde 40 ı tamamlayabilir miyim? Cevap verirseniz sevinirim. Böbrekten oran alamamam haksızlık değil mi?

  • Sayın Bağcı,
   Sadece komplikasyonlara göre değil hayatınızı ne kadar etkilendiğini de göz önünde tutuklarını düşünüyorum, nitekim benim de şekere bağlı farklı bir rahatsızlığım da yoktu. Oğlunuzun henüz küçük olması da önemli bir faktör, çocuk yaştakiler için şeker hastalığı bence daha zor bir durum. Diğer çocuklar istediğini yerken sizin 4 yaşındaki oğlunuza bunu anlatmanız çok zor çünkü daha çocuk.
   Bence bir şansınız denemeniz gerek netice 1 gününüze mal olur sadece.

 3. bende 1 sendir tip 1 diyabet hastasıyım.tip 1 veya tip 2 diyabetliler için bu tarz engelli raporları ne bilim özürlü kelimelerini duyunca bi taraftan üzülüyorum diğer taraftan çok sinir oluyorum.allaha şükür elimiz ayağımız tutuyor yürüyüp koşabiliyoruz. bizim yapabildiklerimizin 100 de 1 ini yapamayan insanlar var onlar varken bu tarz yok engelli yok özürlü kimliği altına sığınarak askerlikten kaçma erken emeklilik gibi şeylerden faydalamamak lazım

  • Ahmet Bey Merhaba,

   Devlet politikaları gereği tip-1 diyabetten dolayı yararlanabilecek imkanlar varsa onlardan yararlanılması gerektiğini düşünüyorum. Ama maalesef ülkemizde engelli ya da özürlü denildiğinde fiziksel engel akla geliyor ve engelli hakları sadece fiziksel engeli olan insanlara verilmeli gibi geliyor.

   Ben bir şirketin İnsan Kaynakları Sorumlusuyum. Ve engelli işe alımlarında aklımıza gelmeyecek hastalıklar engellilik kapsamına girdiğini görüyoruz. Ya da tip-1 diyabet engel olur mu diyoruz. Ama sadece tip-1 diyabetli diye normal kadrodan işe alınamayan birçok insan var. Bu insanlar hayatlarını devam ettirmek için para kazanmalılar. Bu sebeple devletin sağladığı engelli raporunu alıyorlar. Ya da alıyoruz.

   Ya da tip-1 diyabetli bir birey askerdeyken tip-1 diyabetini ne kadar iyi yönetebilir ki? Hele ki normal hayatta tip-1 diyabeti yaşamak zorken.

   Bu fırsatlardan yararlanan kimseyi yadırgamamak lazım. Bence iyiki de bu tarz fırsatlar var ki insanlar en azından işe girmede kolaylık yaşıyorlar. Ya da askerlik gibi zor bir süreçte askerlikten dolayı tip-1 diyabetli hayatlarını riske atmamış oluyorlar.

   sevgiler

  • Ahmet Bey,
   Elbette daha kötü hastalar da var Allah’ a şükü elimiz ayağımız tutuyor. Fakat şunun farkında olmak gerek, bizim saati saatine yemek yememiz ve her yediğimize dikkat etmemiz gerekiyor. Ben iş yerimden fazla mesailerle ilgili hep sorun yaşıyorum. Bu durumda tamamen sağlıklı insanlarla eşit şartlarda olduğumuzu asla kabul etmiyorum.

  • Yorum üzerinden çokca bi zaman geçmiş…. Bende tip 1 diyabetliyim 23 yaşındayım 6 yıldır bu hastalığın içindeyim… özel sektörde çalışıyorum ve bilindiği üzere iğnelerim striplerim 3 aylık ve 6 aylık kontrollerim hepsinin farklı günleri var ve özel sektör diyince duracaksın bence tam da bizler için bu raporlar belki bi devlet dairesi veya herhangi bi özel sektör tabii engelli kontenjanıyla.. gittiğin hastanenin aldığın iznin korkusuyla geçmeyecek günün dedikleri saatte işte olamazsam diye kontrollerimi düzenli bile yaptıramıyorum…

  • Normal şartlarda olağanüstü bir durum mevcut olmadığında askerlik döneminde özellikle diyabet rahatsızlığı veya başka rahatsızlığı olan birisi fazladan ne işe yarayacak, eğitime gitmez koşamaz strese gelemez ayrıca rahatsızlanır zaman kaybeder. Bu insan askerlikte ne yapacak. Biraz şov yapmışsın Ahmet bey.

 4. Bende geçtiğimiz aylarda aldım. Aslına bakarsanız süreç çok sıkıcı. Hele doktorların takındığı tavır, gördüğünüz muamele çok kötü. İnsan yerine konmuyorsunuz. Hakettiğinizi alamıyorsunuz. Benimle bitlikte annemde aldı. sadece %3 gören göZü için sağlam yazdılar. Şaka gibi ya. Yani yazıklar olsun böyle insanların hakkını yiyen insanlığa. İçler acısı durumlar dönüyor şu rapor işinde. Hayretler içinde kaldım 1 hafta boyunca. 2. Haftanın sonunda alabildik raporumuzu. Annemde ben de tip1 iz. Lakin annem ileri safhada olduğu için %85 aldı. Ki halen adaletsizlik olduğunu savunuyorum. Dediğim gibi görmeyen insana sağlam yazdılar. Ben %40 aldım ve ikimizinkide süresiz. Şimdi 27 nisanda EKPSS ye gireceğim bakalım..

 5. 49 yıldır tip-1 diyabetliyim.Ben de rapor için 2008 yılında başvurdum,% 30 alabildim.Ne yazık ki hastanelere ve doktorlara göre tespit edilen oranlar değişiyor.Her doktor aynı eğitimi almıyor demek ki, ya da kitapları farklı.Birine göre engelli olan,diğerine göre engelli sayılmıyor.Ben askerliğimi de yaptım,şimdilerde askerlikten de muaf olmuşuz.10 aydır da sağ ayağım kesik.Yeniden rapor için başvurduğumda kocaman bir SAĞLAM raporu alırsam da sakın şaşırmayın.Türkiye’de yaşıyorum ve çoğu garabetlere de çoktan alıştım.Artık hiç bir olguya şaşırmıyorum.
  Sevgiler,saygılar.

 6. Merhaba bende 3 ay önce rapor aldım ama sadece diyabet % 20 verildi ve çölyakta %28 toplam %48 bence her hastanede diyabete farklı oran verilmektedir emeklilik için %40 rapor ve 3600 prim günü şartı var ve %40 alamayan lar sonra başka hastaneye başvursunlar

 7. Herkese merhaba,Ben 11 yıldır tip 1 diyabetliyim. Yorumları okuduktan sonra bende rapor almaya karar verdim. Komplikasyon olarak kemik erimesi başlangıcı tespit edilmişti. İlk teşhis 2003 yılında Göztepe Eğitim Hastahanesinde konulmuştu. Tek seferde %40 alıp alamama konusunda endişelerim var. Neriman Hanımın aldığı yere basvurursam belki de bende ilk seferde %40 alırım. Bir de yukarıda Neriman hanımın yazdıklarının arasında “2-İlgili birimden sevk kağıdı” maddesi nedir? Nereden sevk almamız gerekiyor acaba???

  • iş basvurusunda bulunacaksan işkura gidip sevk istiyorsun bulunduğun bölgedeki hastane yada senin istediğin hastanede olabiliyor iskur danışmanları seni yönlendiriyorlar iş için değilse doktorundan sevk isteğebilirsiniz rica edip yada kendin basvuru yapabilirsin randevu alıp …

 8. Neriman hanim birsey soracagim ben izmirliyim 10 yildir tip 1 diyabetim ve 23 yasindayim.Bu sene temmuz ayinda kpss ye girecegim öğretmenlik icin fakat engelli raporum yok zatwn engelliler icin yapilan kpss basvurularini da kacirdim normal sınava girecegim. Eğer kazanıp atanırlarsam acaba okulda saglik raporunda tip 1im dye sorun cikarirlar mi merak ediyorum. Bir de seneye eger tekrar engelliler icin kpss ye girersem acaba % 40 raporu alabilirmiyim basvurmak icin. Bilginiz var mi? Yardimci olursaniz sevinirim

  • Dilek Hanım Merhaba,

   Özellikle kamuda tip-1 diyabetinizden dolayı bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyorum. Çünkü ‘normal’ kadrodan girip ardından ‘engelli’ kadrosuna geçiş yapan kişiler bulunmakta.

   Dolayısıyla iki sorunuza da yanıt vermiş olduk.

   sevgiler,

 9. İyi günler neriman hanım, ben 27 yaşında 22 yıllık bir diyabetliyim. %40 rapor alabildiğimizi yeni öğrendim ve bu konuda ön araştırma yapmaktayım. anladığım kadarıyla %40 oranına çıkabilmek için HA1C değeri önemli bir etken. Son zamanlarda benimki hep 7’nin altında çıkıyor, başka bir komplikasyonum da henüz oluşmadı. Şekerimin daha kontolsüz gittiği bir süreçte heyete başvurmamın daha mı mantıklı olacağını anlamaya çalışıyorum. Siz raporunuzu aldığınızda HA1C değerinizin kaç olduğunu hatırlıyor musunuz acaba?

 10. Merhaba ben 25 senelik sekerli bir gencim 27 yasindayim ogretmenlik mezunuyum fakat atayacaklari yer beni urkutuyo ve bende cok gucume gitse de engelli raporu almaya karar verdim bu sekilde devlet atamalari öğretmen olarak vs nasil oluyor acaba bilgisi olan var mı ve iyi bayramlar diliyorum herkese ☺

  • Merhaba Biobrc,

   Engelli raporu alma hakkınız bulunuyor. Ancak bu raporu almak maalesef çopu kişide negatif etki yaratıyor. Bu fırsatınız varken değerlendirmenizi öneririm.

   Engelli, biz diyabetimben.com’da öncelikli diyoruz, raporuna sahip olun ya da olmayın atamanız gerçekleştikten sonra şu maddeye göre görev yeri değişikliği talebinde bulunabiliyorsunuz.

   Madde: Sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenler engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak bir defaya mahsus yer değiştirme talebinde bulunabilecek.

   sevgiler

 11. Merhaba
  Ben yaklaşık 1 yıldır tıp1 diyabet hastasıyım. Benden büyük kardeşimde diyabet hastası ve 15 yıldır bu şekilde. Kardeşim 2008 yıldında engelli raporunu %40 olarak hiç zorlanmadan aldı. Ben 1 yıldır bu durumdayım ve çalıştığım iş çağrı merkezi oldugu ıcın gece ve gündüz vardiya sistemi mevcut. Gece çalışıp gündüz uyuyorsun ve yemek düzenin uyku vaktin hep karısıyor.Buna bağlı olarak insulin saatlerin düzensiz oluyor.Ve ciddi anlamda şeker düzensiz seyrediyor ve genelde yuksek durumda şekerim.Tıp 1 olduktan sonra yaklasık 1 yıl ıcerısınde buna baglı olarak yaklasık 15 kg aldım. Yenı yasaya göre artık kolay kolay vermıyorlar engellı raporu.Bulundugum sehırdekı dahliye ye gittiğim zaman dırekt olarak %30 dedı. AMa keton pozitif HA1C genelde 8 ve üzeri çıkıyor.Askerıye daha 1 ay önce MUAF oldum ve oradakı tahlılımde HA1C ”9” cıktı. Bana bir yol gösterın ben bu raporu nasıl alacagım.Illakı bır yerıme vurunca mı engellı olacagım ben.Sekerımın sureklı yuksek gıtmesı zaten pıskolojımı alt ust eettı. Resmen ne zaman bır yanıma vuracak dıye bekler oldum. Ayrıca gozlerım mıyop astıgmat 2 derecelerde. Sizce ne yapmalıyım

 12. merhaba ben 14 yıl dır diabetliyim yüzde otuz rapor verdiller bir işe yaramıyor hiç bir işe giremiyorum saglık kurulu başka bir hastaneye gidip itiraz et oyüksek verirse üçüncü bir hastaneye yollar diyor sizce burdan birşey çıkarmı ne yapmalıyım

 13. Esra hnm oglum 23 yşında anadolu liselerine hazırlanırken diyabeti çıktı. iki yıllık bir okul kazandı okudu. ordan otdü makinaya geçti fakat biz istanbulda olduğumuzdan çok zorlandı yanlız başına dersler ve diyabetle baş edemedi. 4 yıl uğraştı, açıköğretim işletmeyi de bitirdi. bu sene Yıldız makinaya geçti ancak okuma hevesini yitirdi. İşe girip çalışmak istiyor nasıl bir yönlendirme yapayım.
  Ben memurum, memurluğun çalışma düzeni diyabetli birinin iyne saati vs.ye çok uygun. Şimdi bi zaman beyenmiyordu, memurluk en mantıklısı benim gibi diyabetli birine diyor. Fakat kpss sınavı 73 geldi. (pankreatit karaciğer yağlanması geçirdi)
  1* engelli raporu alabilirmiyiz. almalımıyız.
  2*firmalar bu çocuklara nasıl yol çiziyor.
  TEŞEKKÜRLERİMLE.

 14. hocam hayırlı aksamalr ben 2 sene once gecırmıs oldugum bır kazada 2 ayak topugumda sorun kaldı ve yurumekte zoluk cekıyorum bunun ıcn ozurlu calısr raporu almak ıcın hastaneye basvuruda bulundum ve sekerım olup olmadıgını sordular bılmıyorum dedım ve benım aclık kan sekerımı olcduler 310 cıktı ve dr bana cok yuksek dedı ılac kullanmam gerektını bıldırdı ben aclık 310 sa bundan sadece sekeden kac alırım yuzdesı acaba teskurler

  • Ufuk Bey Merhaba,

   Sadece tip-1 diyabetten dolayı alınabilecek rapor oranı % 30. Diyabete bağlı bir komplikasyonunuz varsa ve/veya farklı bir hastalığınız varsa bu oran yükselebilir.

   Bu sebeple net bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.

   sevgiler,

   • Esra Hanım merhaba,

    yaşım 35 ve 7 senedir tip 1 im.ayrıca konjenital aort darlığı mevcut.2010 senesinde heyete girdiğimde %30 şeker %10 kalp verildi.baltazar uygulamasından sonra net hatırlamıyorum 30 küsürlerde rapor verildi.heyete istediğimiz hastanelerde girebiliyormuyuz ve illaki devlet hastanelerimi olması gerekiyor.ve %40 olduğunda vergiden muafiyet ve erken emeklilikten yararlana biliyormuyuz.
    şimdiden teşekür ediyorum.saygılar.

    • Sayın Özden Özkan,

     Devletin gelirlediği hastane listesine internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu hastaneler dışındaki yerlerden rapor alsanız dahi kabul olmuyor.

     Min % 40 rapor aldıktan sonra bulunduğunuz ilin sgk müdürlüğüne erken emeklilik ve/veya vergi muafiyeti başvurusu yaptığınızda bu başvurunuz değerlendirilmeye alınıyor. İlgili kurum erken emeklilik ve/veya vergi muafiyeti için aldığınız raporun yüzdesini düşürme ya da kabul etmeme yetkisine sahip. Oranı düşürse bile sizin raporunuzun engelilik oranı iş bulma gibi konularda geçerli oluyor. Sadece başvuru yaptığınız konular için kanul görmemiş oluyor.

     Sevgiler

 15. selam ablacım bende tip 1 hastasıyım 9 yıldır itiraz üzerine tekrar baş vurdum tek endokri bölümünde bana 100 40 verdiler heyete çağrılcam heyetten geçermiyim

  • Galipcan Bey Merhaba,

   Telefon bilgisini paylaşmadığımız için yorumunuzdan o kısmı sildim. Mail adresinizi isterseniz paylaşabilirsiniz.

   sevgiler,

 16. Raporlarımı götürdüm demisiniz Acaba ne raporları öğrenebilir miyim bende yeni basvurdum %30 verdi endokrinci ama %30 benim bir işe girmem için yeterli değilmiş tekrar basvurucağım acaba hangi raporları götürdünüz öğrenmem mümkün mü? Simdiden tesekkur ederim.

  • Sultan Hanım Merhaba,

   Soruyu kime sordunuz bilmiyorum ama yanıtlamak istedim.

   % 30 aldıysanız öncelikle buna itiraz etmeniz lazım. Yanınızda bir şey götürmenize gerek yok. İtiraz sonrasında sizi hakem bir hastaneye yönlendirirler.

   Engelli kadrosundan işe girmek için de minimum % 40 raporunuz olması lazım.

   Sevgiler

   • Esra hanım 6 yıldır tip 1 diyabet ve hashimoto hipotiroidi hastası kardeşim için 4 yıl önce %37 rapor verildi. Kendisi öğretmen ve sıkıntılı bir bölgede görev yapmakta sağlığı olumsuz etkileniyor. Bu durumda biz başka bir hastahanede %40 oranında rapor için basvurabilirmiyiz. Yoksa %37 olan bu oran değişmez mi.

    • Merhaba,

     Kardeşiniz öncelikle aldığı % 37’lik rapora itiraz etmeli. Çünkü kendi isteğimiz ile rapor almışken başka bir hastaneye yeniden başvuru yapamıyoruz. Kardeşinizi hakem bir hastaneye yönlendiriler. Tekrar kontroller yapılır ve rapor verilir. Eğer yine aynı oran verilirse değiştirme imkanınız artık kalmaz.

     İtiraz dilekçesi ve ilk engelli sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurması yeterli.

     sevgiler

 17. Kayinvalidemin obeziteden %40 raporu vardi ama raporun suresi doldu heyete girdik epedide ameliyat dedi kaldi ama ameliyat olursa hic yuruyemez kilo fazla ne yapalim

 18. Öncelikle herkese geçmiş olsun derken selamlarımı gönderiyorum.bundan yaklaşık 2 ay önce ciddi bir şeker koması sonucu 10 gün hastanede yattım.hastalaNMADAN ÖNCE diyabet ile ilgili hiçbir belirti yoktu aniden açlık 300 görünce doktor şeker komasına girmişsin diyerek hemen yatırdı.kan ve idrar analizleri sonucu AKŞ 280,idrarda keton seviyesi +++ idi.ayrıca sol gözümde retinopati oluştu.kendimi tam iyi hissetmeden taburcu edildim.taburcu olduktan sonra izmirde başka bir uzman dahiliyeciye muayene oldum oradan AKŞ 140 keton negatif çıktı günde 4 kere 8 doz insülin kullanıyorum dedim dozları 12 yap dedi ve rutin diyet ve insülin zamanlarını dikkat etmem konusunda kısa bir brifingten sonra raporumu alıp çıktım.2 hafta sonra heyete gireceğim eğer idrarda keton negatif çıkarsa özürlülük cetveline göre %40 almam mümkün görünmüyor.ama insüline bağımlı ve komplikasyon yapmış (sol göz retinopati) tip1 diyabetli olarak %40 almam mümkün mü.biraz uzun oldu özür dilerim.okuyan ve önerisi olan arkadaşlara teşekkür eder tekrar acil şifalar dilerim…

  • Güray Bey Merhaba,

   Diyabetimben.com’a hoş geldiniz.

   Tip-1 diyabetlilerin bir komplikasyonu varsa % 40 oranında rapor almaları daha kolay oluyor. Ama birkaç komplikasyonu olup bu oranda alamayan kişiler de var. Rapor için başvuru yapmadan şu kadar oranda rapor alırsınız demek inanın güç.

   Biz de size kolaylıklar dileriz.

   sevgiler,

 19. esra abla merhaba,
  açlık şekerim 275 çıkmasına rağmen ha1c 5,5 geldiği için dr bana hipo yaşadığımı sormadan %30 oran verdi tip1 den. tiroidden %10 oran aldığım için %40 ı tamamladığımı düşündüm ve dr a bişey demeden kurul tarihi aldım. 2 ay sonra kurulum olacak. ancak şimdi balthazard a göre oranımın %37 ‘ye düştüğünü görüyorum. 🙁
  itiraz süreci başka bi hastaneye sevk falan derken ekpss 2017 başvurusunu kaçıracağım. kurul daki doktorlara durumu açıklama imkanım olacak mı %40 alabilme ihtimalim var mı yoksa kurul dr’un yazdığı orana sadık kalıyor mu?
  fikrin varsa ve bana zaman ayırıp aydınlatabilirsen çok sevinirim

  • Tuğçe Merhaba,

   Tiroid konusu rapora konu olmadıysa doktora tekrar git bence. Ve durumu anlat.

   Tiroid konusu konu olduysa ve sen % 37 alacağım diyorsan da o sonuç eline geçmeden itiraz edemezsin. Hakem hastaneye gidemezsin. Kurul sana % 37 bile vermeyebilir. Düşürebilir ya da arttırabilir. Bunu yaşayarak tecrübe edeceksin maalesef 🙁

   sevgiler

   • Ben de 13 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım ve yüzde 30 rapor alabildim. Endokrin doktoru sadece göz kliniğine görünmemi ordan çıkacak sonuca göre başka tetkikler isteyeceğini söyledi ama gözden sadece 1,50 miyop verildi ve heyetten yüzde 30 olarak çıktı sonuç. İtiraz hakkım varmış ama herhangi bir komplikasyon olmadan açlık kan şekerim de son ölçümde 425 çıkmasına rağmen yüzde 40 alamadım ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunz ?

    • Ahmet Bey Merhaba,

     Rapora itiraz edebilirsiniz. Sizi hakem hastaneye yönlendirirler. Oradan çıkacak sonuç da kesin sonuca dönüşür. Hakem hastane % 40 verir ya da vermez. Ama deneyin.

     Yönetmeliklere komplikasyonsuz tip-1 diyabette % 30 rapor veriliyor. Kan şekeriniz isterse 500 çıksın. Komplikasyon şartı ve özellikle göz doktoruna yönlendirilmenizin sebebidir.

     sevgiler

 20. Esra hanım benım iş kazası sonucu sağ ayak 3parmak kesik 2009 yılında olan iş kazası sonucu aynı yıl diyabetüz millatüs(E10-E14) hiperkolestrelimi ve hiperlipidemi (E78)akabinde şekerim normalde düzensiz yani 33lere düştüğünü ve geçici bir baygınlık yaşadığımı söyleyebilirim son 1 2 yıldır düşüş olmuyo genelde yüksek 440 18gram ünsilin ve gece yatarken lantüs alıyorum rapor almak icin ilçe hakem hastanelerinden bırıne gittim ve orada dahiliye %20 fizik tedavı %9oran verdı ve işin tuhaf tarafı raporumu kaybettiklerini söylediler birdaha gır dedıler ve sisteme işlemeyeceklerini söyledıler bu aldığım oranlar başka hastenede değişir mi? Ama umudum yok sizce? teşşekür ederim 😌

  • Kemal Bey Merhaba,

   Hakem hastaneye kadar gidip bahsettiğiniz oranda rapor aldıysanız yeni bir başvuruyu başka bir hastane de olsa yapamıyorsunuz. Yani bir hastaneye gittiniz. Bir oran aldınız. Sonra itiraz için bir hakem hastaneye daha gittiniz. Bu sefer toplamda % 29 aldığınızı anlıyorum. Bu durumda da hakem hastane raporu artık geçerli tek rapor oluyor.

   sevgiler,

 21. merhaba ben 27 yasında uni öğrencisiyim tip 1 diyabetımaclık genel 200 ustu toklıkta o cıvarlarda gözde de miyop ve astıgmat var 1.5 e kpss için basvurmayı dusunuyorum neler yapmalıyım alabılır mıyım aksarayda öğrencıyım orda mı almalıyım yasadıgım sehır ıstanbuldan mı almalıyım teşekkur ederım sımdıden bıde askerlık var tabi

  • Halil Bey Merhaba,

   Ekpss için hangi ilde olursanız olun üniversite ya da devletin belirlediği hastanelerden birine gidip öncelikli (söylemeyi sevmesem de engelli) raporu almanız lazım.

   Raporunuz çıktıktan sonra başvuru merkezlerinden birine raporunuzla gidip ekpss başvurusu yapmanız gerekiyor. Sınav başvuru yöntemi değişti mi bilmiyorum ama bu şekilde bilgi verebilirim size.

   Sevgilef

 22. Mrb. Ben 12 yıldır tip 1 diyabetim 12 yıl önce bana %30 rapor verdiler ve şimdi 23 yaşındayım günlük hayatımı kısıtlayıcı komplikasyonlar yaşıyorum ve hastalığımın ilerlediğini düşünüyorum yoğun insülin tedavisine rağmen şekerim 200 ün altına düşürülemiyor bu sebeple 8 aydır insülin pompası kullanıyorum yarın il sağlık Müdürlüğüne itiraz dilekçesi vericem Mrk ettiğim konu şu eski sağlık kurulu raporum dilekçe ile iptal olur mu? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum…5

 23. Merhaba,
  2 yıldır Tip 2 diyabet hastasıyım. Hap olarak kullandığım ilaçlar ile tedavime devam ediyorum. Özel sektörde çalışıyorum. Yazılanlardan anladığım kadarıyla benim durumumdaki biri için %20 rapor alabilirim. Aşağıda öğrenmek istediğim bir kaç konuyu yazdım. Eğer cevaplayabilirseniz çok memnun olurum. İyi günler

  1- Rapor özel sektörde ne işe yarar?
  2- Rapor alındığında devlet tarafından bana verilecek haklar neler?
  3- Rapor ile iş yerinden talep edebileceğim herhangi bir hak var mı?

 24. Ben de tip1 diyabetliyim. 2014 yılında rapor için ilk defa başvuru yaptım ve görevli kadının yönlendirmesi ile birlikte raporu ne için almak istiyorsunuz kısmında neredeyse her kutucuğu isaretledim.herhangi bir problem olmadığı için sadece tip1 diyabetten %30 aldım.2017 yılının başında bu rapora il sağlık müdürlüğünden itiraz ettim. Başka hastaneye yönlendirdiler . Orda da nöropati den dolayı 5 puan daha verildi ama baltazhard yöntemine göre 4 puan olarak yansıdı ve %34 rapor aldım.tekrar buna da itiraz ettim ve hakem hastaneye yönlendirdiler . Orda da nöropati den 10 puan aldım ama yine baltazhard yöntemine göre 7 puan yansıdı ve %37 rapor almış oldum.simdi ben tekrardan başvuru yapmak istiyorum ama doğru düzgün bilgi veren yok . Kimi diyor sıfırdan sanki ilk defa başvuru yapacak gibi işlem yapacaksın kimi diyor il sağlıga itiraz edeceksin. Bu nasıl iş anlamadım . Bu arada hbA1c degeriniz ister 5 olsun ister 10 olsun farketmiyor . %30 veriliyor tip1 diyabetten. Komplikasyonlara bakılıyor işte ekstra .ama yukarıda bir kaç arkadaş demiş onlara katılıyorum. Bu bir prosedür değil midir ! Neden her ilde her hastanede aynı muamele olmuyor !

  • Zeynep Hanım Merhaba,

   Sizin bu raporunuz artık kesinleşmiş. İtiraz edeceğiniz yer kalmamış. Benim bildiğim tek yapılacak iş bu işi mahkemeye taşımak.

   “Bu bir prosedür değil midir ! Neden her ilde her hastanede aynı muamele olmuyor !” serzenişinizi de anlıyorum ama her türlü ayrımcılığın yapıldığı bir ülkede bunun cevabı çok aşikar.

   Kolaylıklar diliyorum.

   sevgiler,

 25. Merhabalar,
  Ankara’da tıp 1 dm li 13 yıllık hastayım. Herhangi bir komplikasyonum yok ama bu sene staj senem ve yoğun. Takibimde çok zorlanıyorum. Artık psikolojimi de ciddi etkilemeye başladı. Özel sektörde calisacaksam eğer bu tempoyu kaldıracağimi düşünmüyorum. Ekpss ye girmek istiyorum. Kısacası şu, Ankara’da engelli raporu alabileceğim. Komplikasyonum olmadığı için insiyatif gösteren bir hastane var mıdır?
  Çok teşekkürler şimdiden sevgiler 🙋

 26. Slm 11 yıldır tıp 1 diyabetim 6 yıl önce lenf kanseri geçirdim ve 11 yıl önce akalazya yemek borusu ameliyati oldum yemek borusunda daralma var yüzde kaç rapor alabilirim acaba.10 küsür yıl sigorta primim var.

 27. Merhaba

  Yaklaşık 20 gün önce tip 2 diyabet hastası ve ağır derece santral uyku apnesi olduğumu öğrendim.6000 gün sigortam var 1 mayıs 1998 ssk girişim var acaba vergi indiriminden emekli olmak içi % kaç rapor alabilirim.
  TEŞEKKÜRLER EDERİM

 28. Herkese merhabalar benim işitme kaybım var daha doğrusu doğuştan tek kulağım yoktu sonradan vücudumdan parça alındı yapıldı ancak duyma sorunum var ve kısa süre zarfında vertiğo oldum sağlam kulakta da işitme kaybı oluştu duymakta zorluk çekiyorum bunun yüzünden askerlikten muaf oldum sağ gözüm problemli gözlük kullanıyorum obeziteyim şeker tam olarak yok ama yaklaştım ilaç kullanıyorum karaciğer enzimlerim cok yüksek psikolojik ilaçlar kullanıyorum sizce %40 alabilir miyim cevaplarınız için teşekkür ederim

  • Kadir Bey Merhaba,

   diyabetimben.com tip-1 diyabet odağında bir blog olduğu için size alabileceğiniz oran hakkında yorum yapmamız maalesef doğru olmayacaktır.

   sevgiler,

 29. Merhaba Esra hn,

  Ben engelli raporu için başvurdum, %30 süresiz rapor verildi. İtiraz ettim başka bir hastane %30 ve 2 yıl süreli rapor verdi, hakem hastaneye başvurdum, ama işlemi yarıda bıraktım. Benim gittiğim hastanelerde başka tip1 lilere (aynı durumda ve organ komplikasyonları yok) %40 verildiğini biliyorum. Maalesef doktorların insiyatifine bırakılıyoruz. %30 ya da %40 verileceğine doktor kendi karar veriyor. Bu yanlış bir uygulama. Bu yüzden TBMM dilekçe komisyonuna konu hakkında bir dilekçe yazdım. Dilekçemi inceler ve de konu hakkında sayfanızda yer verirseniz çok sevinirim. Benimle aynı durumda olan kişiler de benim dilekçemi imzalar ya da kendileri yeni bir dilekçe yazarsalar, belki sesimizi duyurabiliriz. Şimdiden teşekkürler, sevgiler..

  Tbmm dilekce no: gecici no-84072, edilekce no-526

 30. son üç ölçüm glikoz 242 298 362
  hga1c 10.2, 10, 9.9
  trigilserid 294, 214, 504
  HDL kolesterol 35, 31.2 , 32
  LY % 40.8, 42.5, 37.3
  iki dizde de menisküs yırtığı okdu sun 1 ayda kendiliğinden oldu çarpma yok.
  sağ kolda 20 yıldır çıkma oluyor ,
  10 yaşında kasık fıtığı ameliyatı
  10 yaşında apendis ameliyatı,
  5 yıl önce sağ böbrekte taş oluşumu sonucu taş kırma ve akabinde kapalı lazer ile taş aldırma ameliyatı,
  4 yıl önce sol böbrekte kanser sonucu ameliyat yenileme 4 yıldır yok ameliyat açık oldu,
  sol gözde 3 derece miyop gözlük
  sağ gözde 2.5 derece miyop gözlük
  sağ ve sol gözde astigmat var.
  yaşım 41
  son 5 yıldır insilün kullanıyorum günde 4 kez
  tip 1 miyim tip2 diye yazıyor doktor.
  engellimiyim acaba. yüzde olarak ne çıkar merak ediyorum.

 31. Merhaba , Ben şu an 18 yaşındayım ve 11 yaşımdan beri tip 1 diyabet hastasıyım bu zamana kadar çocuk hastanesinde tedavi oluyordum engelli raporumu da %40 oranında alıyordum ancak yaşımı doldurmamla erişkin hastanesine gönderdiler rapor sürem bittiği için orada başvurduk sağlık kuruluna 2022 yasalı maaş ama öncelikle kart için ancak %30 verdiler ve geçersiz oldu nasıl oranımı böyle dusurebilirler ve raporumda önceden bağımlı yazarken şu an bağımsız olduğumu söylediler başka komplikasyon olmasını istediler nasıl böyle bir şey oluyor artık alamayacak miyim bir daha itiraz edip olmadı başka hastaneyi mi denemeliyim bilmiyorum bu olay beni çok üzdü çünkü yaşıtlarım gibi değilim ve hm1abc de en son 9.1 lerde çıktı

 32. Merhabalar soruma cevap verebilirseniz çok memnun olurum
  Yazınızı okudum ve bizi bilgilendirdiginiz icin teşekkür ederim
  Ben 11 senedir tip 1 diabet (insuline bagimli seker hastasiyim) insulin dozlarim cok yuksek olmasina ragmen sekerim tahlillerde sekerim 170 200 ve 300 civarlarinda ha1c ise genelde 8 uzerinde ve 9 10 olduğu bile var ben universiteden yeni mezun oldum elektrik elektronik mühendisiyim bir cok is görüşmesine gittim askerlikten muafiyet nedenimi sorduklarında seker hastasi oldugumu söylüyorum ancak hic bir geri donus olmuyor normal is ilanlarina baktığımda uzun sure calisma sonucu yorgunluk ayaklarda yanma ve isyerindeki dengesiz beslenme sorunuyla karsi karsiya kaliyorum… sizce ben yuzde kac engel raporu alabilirim eger yuzde 40 alabileceksem engelli kpss ye girip ordan şansımı denemek istiyorum 12 senelik egitim zorluklarla geçirdiğim egitim hayatimin devlete olan egitim kredi borcumu odemek istiyorum teşekkürler umarım yanlış anlaşmamışımdır

 33. Bende engelli raporu almak için başvurdum normalde epilepsi hastasıyım ben nöroloji psikiyatri dahiliye endokrinoloji bölümünü yazdım ama dahiliye doktoruna gittim şikayetlerimi söyledim sadece kan istedi ve çok ilgisiz bi doktor sonucumda gizli şeker çıktı benim gizli şekerden oran alma durumum var mı?

 34. Merhaba, ben tip1 diyabetim, ayrıca nörolojik komplikasyonlar mevcut. %40 oranı alamazsam, örneğin %30 aldım diyelim bu durumda özel sektörde iş ararken , işe girerken engelli gibi mi olur yoksa engelsiz olarak mı sayılır. Evraklarım hazır ama bu yüzden heyete çıkmaya korkuyorum. Kalkıp yüzde 40tan aşağı verirse ve özel sektör açısından bir sıkıntı olursa çok zor durumda kalırım. Yardımınızı rica ederim

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: