Diyabet ve Askerlik Muafiyeti

Diyabetli HaklarıDiyabet ve Askerlik Muafiyeti

Diyabet ve Askerlik Muafiyeti

Halil Şen’in Askerlik Muafiyeti Tecrübesi ve Samet Bey’in Askerlik Muafiyeti Deneyimi yazılarında sizlerle diyabetli (şeker hastalığı) bireylerin askerlik muafiyeti ve muafiyet için askeriyeye gittiklerinde yaşadıklarını elimizden geldiğince paylaşmıştık. Diyabetli olan bireyler normal şartlarda askere alınmıyor.

Diyabet ve Askerlik yazısı da 17.190 kez okunmuş 157 kez yorum yapılmış. Her yorum yeni bir hikayeyi anlatıyor bizlere.

Bu konu yani diyabet ve askerlik konusu çok ama çok önemli bir konu. TSK’nın bu konudaki mevzuatında çok net bilgiler var. Ama bazen mevzuattaki gibi olumlu ilerlemiyor her şey.

Bu yazı özellikle diyabetli asker adaylarını ilgilendiren bir yazı. Yaşadığınız olumlu ya da olumsuz her şeyi bizlerle paylaşmanızı rica ediyorum. Ya da mevzuat böyle değil şöyle olsa daha iyi olabilir gibi önerileriniz de olursa şahane olur.

Benim en önemli eleştirim şu; özellikle tip-1 diyabet geçici değil. Ve bizlere teşhis konulurken antikor testlerinden HbA1c, açlık ve tokluk kan şekerlerimize kadar birçok testler yapılmakta. Sadece elimizdeki raporlara ya da SGK’nın Medula sistemine bakılarak otomatik olarak muafiyet neden uygulanamıyor? Diyeceğiz ki Türkiye’de zaten bir çok kişi askerlikten kaçmak için fırsat kolluyor. Ama neden gerçekten tip-1 diyabetli bireyler bu konuda ciddi olarak mağduriyet yaşıyor ki!

Ya da günlerce neden oradan oraya insanlar sürükleniyor. Ya da neden hastanede yatırılmak ve tip-1 diyabetli olduğunuzu kanıtlamak zorunda kalıyorsunuz?

Buyrun beyler. Yazın. Yaşadığınız tüm olumlu ya da olumsuz anları paylaşın. Belki sizler için sizlerle beraber ve blog olarak Genel Kurmay Başkanlığı’ndan randevu talep eder ve görüşmeye gideriz. Ve belki de yeni gelecekler için düzenlemeler yapılır.

 

37 YORUMLAR

 1. çok güzel bir konuya değindiniz çünkü bu söylediklerinizi oğlum yaşıyor yok bir iki gün askerlik şubesi ordan askeri hastane bugünde yatış verdiler üç gün hastanede gözetim altında insülini kesmişler sabah akşam kan alıp şeker ölçümü yapıcaklar zaten bu aralar oldukça yüksek seyreden şekerimiz kapalı kaldımı dada sıkıntı yaşıyor stresten şekeri iyice yükselecek elindeki telofonu bile alıyorlar sanki askere gitmiş gibi zaten kabullenemediği diyabeti birde böyle gitgellerle çocuklarımıza yaşatmaya ne hakları var en kısa zamanda bu diyabetten kurtulup daha kolay çözümler gelir inşallah herkese sağlıklı günler diliyorum bu siteyi kurdugunuz için size ayrıca çok teşekkür ediyorum esra hanım doktorun bile bizi bu kadar bilgilendiremediğini ben bu sitede paylaştıklarınızdan öğrendim sevgilerimle

 2. Neşe Hanım Merhaba,

  Çok haklısınız. Telefonlar alınıyor. Ve oğlunuzda yapılıyor mu bilmiyorum insülin yapmadan karbonhidrat ağırlıklı beslenme uygulanıyormuş. Ve şeker tavan yapıyor.

  Bir de bildiğim kadarıyla kan şekeri ölçüm cihazınızı da kullandırtmıyorlar. Oğlunuzdan bunu da öğrenirseniz iyi olur.

  İnanın ben de sizler gibi kendimi geliştiriyorum. Hep beraber bilgi sahibi oluyoruz. Umarım hep böyle devam eder.

  sevgiler,

 3. 10 günümü aldı baya uğraştırıyolar maddi manevi açıdan helede büyükşehirde yaşıyosanız yol parası baya tutuyor git gel git gel 🙂 ne bilim birsürü evrak mevrak uraşıonuz işte askeri hastaneye gönderiyolar orda şeker testi yapılıyor 1 hafta felan sürüyor hastane işi ama öyle hastanede kalma malma yok tahlil yapıyolar ama genede çekilen çile askere gitmekten iyidir

 4. Herkese Merhaba,
  Ben Kasım 2013’de İzmir Asker Hastenesinde Tip 1 diyabetten muaf oldum. Hastanede en az 3 gün kalma zorunluluğu var.3 gün içinde şekerinizin yüksek gitmesi gerekiyor, minimum 250 istiyorlar. Olur da şekeriniz düzgün giderse 10 gün bile kalabilirsiniz ki aynı gün yatış yaptığımız bazı arkadaşlar 3 gün sonunda çıkamadılar. Yemekler şeker hastalarına özel çıkıyor(sözde).Hastanede kaldığınız sürede insülin vurmaya devam ediyorsunuz. İnsülinleri hemşire gözetiminde vuruyorsunuz. Günde 4-5 defa tüp ile kan şekeri ölçümü yapıyorlar.Kan şekeriniz yeterli seviyede yüksek ise kurul “Barışta askerliğe elverişli değil, seferberlik halinde görev yapar” diye bir karar veriyor.
  Hastanede öyle korkulacak birşey yok, ben hiç bir kötü muamele görmedim ayrıca İzmir’de cep telefonu ile girilebiliyor.
  Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 5. benim oğlum bugün yattı cumaya kadarda yatıcak iki üç günlük gitgelden sonra tabi perşembe günü heyete girecek insülini kesmişler enson konuştuğumda daha kan bile almamışlardı bu arada telefonunu almışlar ankesörlü telefondan arayabildi şekeri ne alemde ondan haberimyok evde nasıl huzursuz olduğumu tarif edmem diken üstünde bekliyor gibiyim zaten diyabetini kabullenmemiş bir genç için birde böyle prosedür anlaşılır gibi değil en birşeyde sinirlenen ve şekeri taban yapan bir genç için şuan onun oradaki psikolojisini tahmin edemiyorum evdeyken berbattı üç gün nasıl geçecek inanın bilmiyorum inşallah bundan sonra daha kolay yöntemler çıkarda ekstradan birde bunlarla uğraşmaz yhekese sağlıklı mutlu şekersiz geceler

 6. herkese günaydın oğlumla bugünkü konuşmamda ölçümleri sabah akşam onlar yapıyo öğlen kendileri yapıyormuş sevindiğim bir konuda insülinlerni yapabiliyorlar yemekleride diyetlerine uygun ayrıca sabah kahvaltısında ekstra beyaz peynir veriyorlarmış 11 de araöğün yapsın diye buda beni bir nebze olsun rahatlattı şunu belirteyim bunlar gölcük askeri hastanesinde geçiyor gayette güzel davranıyorlarmış şimdilik paylaşıcaklarım bunlar daha sonra yaşadıklarımızı başkalarınında bilgisi olsun diye çünki ben bu sitede paylaşılanlardan çok şey öğrendiğim için faydası olur diye düşünüyorum herkese daha sağlıklı şekersiz günler diliyorum 🙂

 7. merhabalar neşe hanım, bende bir diyabetli asker olarak oğlunuzun neler yaşadığını anlayabiliyorum. Gölcükte ki hastaneyi de çok iyi bilirim. Ama merak etmeyin bir çok hastane dolaştım mesleğimden dolayı fakat diyabet konusunda asker hastaneleri oldukça bilgi ve ilgililer. Yemekler olsun ara öğünler olsun özel olarak hazırlanır. Bazı kurumların koyduğu kurallar vardır. Bunları sorgulamadan uygularsak daha mutlu oluruz. Çünkü elimizden bir şey gelmez o kuralı değiştiremezsiniz ve sonunda mutsuz ve huzursuz olursunuz. O yüzden bazı şeyleri kabullenmek en doğrusu, ben bu işin içinde olan biri olarak tecrübelerime istinaden söylüyorum. Askerlik konusuna gelince, askerde herkes eline tüfek alıp, dağdan dağa koşmuyor. Ben de bir askerim ve bende diyabetliyim. Günde 58 doz lantus ve yediğim karbonhidrata göre de novarapid alıyorum. Hayatımı devam ettirebiliyorum. Tabi herzaman yemek seçenekleri doğru olmuyor. Ama askerlik kutsal bir görev bence. Orada çalışanlarda bilinçli ve askerin bir emanet olduğunun farkında. Eğer kanunda yazıyorsa tabi ki bu hakkınızı kullanmanız en doğal hakkınız. Ama diyabetli olup ta askere gidenler içinde dünyanın sonu değil. Oğlunuzla ilgili bir sıkıntı yaşarsanız bana Esra hanım aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ben oğlunuza sizden daha kolay ulaşabilirim. Ama ne olur benden farklı şeyler yapmamı beklemeyin.

 8. Arkadaşlar Şubat ayı içerisinde muafiyet raporu almış bir Tip 1 diyabetli olarak kısaca özetliyorum. Önce bütün herkes gibi askerlik şubesine gidiyorsunuz.Orda durumu belirtince sizi aile hekimine sevk ediyorlar. Aile hekimi sizi Gata ya sevk ediyor. Tekrar Askerlik şubesine gidip sevk işlemlerinizi orada yaptırıyorsunuz. Ertesi Gün Gataya gidiyorsunuz. Yaklaşık dört binada ayrı ayrı giriş yaptırdıktan sonra Endokrin servisi sizden açlık kan şekeri ve HBA1C tahlillerini istiyor ve mümkün olduğu kadar AKŞ i yükseltmeni istiyor. Ve size kuruldan bir önceki gün sabah erkenden gelip hastaneye yatmanızı söylüyor. Hastaneye yatınca sizden bir AKŞ daha alıyorlar lab. ortamında. Ondan sonraki güne kadar normal, parmaktan hemşireler ölçüm yapıyorlar ama kurula bu sonuçlar girmiyor. Ertesi gün kurula sizin ilk AKŞ HBA1C ve yattığınızdaki AKŞ gönderiliyor ve kurul askerliğe elverişli değildir diyor. Eğer AKŞ düşük çıkarsa yükseltmenizi bekliyorlar. Bu işlem Hastanede 2 gün sürüyor ama hastaneye gidene kadar 4-5 günü alıyor.

 9. iyi günler ahmet bey ilginize teşekkür etmek istiyorum ben elbetteki askerlik görevini her türk vatandaşı gibi yapmasını istiyorum askerlikten illaki muaf tutulsun diye bir derdim yok sadece oğlum bu hastalığı kabullenmiş değil hiçbir şeye dikkat etmiyor sürekli ben peşindeyim ölçüm yaptınmı insülinlerini yaptınmı gece insülinlerini bile bazen ben yapıyorum oda sıkılıyor benim bu kadar üzerine gitmemden ama elimden gelen başka birşey yok farkına varana kadarda bırakamam malum ipin ucu kaçtımı bu hastalığın hasarı büyük oluyor daha öncede çevrem yaşandığı için biliyorum korkuyorum

 10. neşe hanım sizi çok iyi anlıyorum. Bu hastalığı kabullenmek en başta bana da çok zor geldi. Hep sordum neden ben diye. İlk zamanlar iğnelerimi düzgün yapmadım, ölçümlerimi arada sırada yapıyordum. Ta ki gözlerimde bozukluk ayak tabanlarımda yanma başlayana kadar. işte o zaman anladım ki bu hastalık sadece şeker yememek değil. Siz yine şanslısınız ufacık çocuğu hasta olanlar var. Çikolata istediği zaman ne diyeceklerini şaşırıyorlar. Bence fazla üstüne gitmeyin. Bizim gibi diyabetli olan insanlarla tanıştırın onları. Herşeyi kendi yaşayarak öğrensin bence.

 11. Ahmet Bey, Neşe Hanım Merhaba,

  Normal şartlar altında TSK diyabetli bireylere askerden muaf olma olanağını sağlıyor. Ve bu imkandan isteseniz de istemeseniz de yararlanmak durumunda kalıyorsunuz. Özellikle tip-1 diyabetli olup askere gitmek için gizleyen bir birey varsa bence hayatını riske atmaktan başka bir anlam yükleyemiyorum ben. Vatan sevdalısı olmakla ve bunla övünmekle de bir ilgisi olmamalı bu durumun.

  Burada asıl önemli olan askerlik yapmak engel olan tip-1 diyabet gibi kronik hastalıklara sahip olan bireylerin çektiği sıkıntılar. Tip-1 diyabetlisiniz ve bunu TSK ya da başka bir kurumun karşında tekrar tekrar ispat etmek durumunda bırakılıyorsunuz. Dolayısıyla ne olursa olsun insanların bu ‘eziyetten’ kurtuluyor ve daha akılcı çözümler üretiliyor olması gerekiyor. Ki kan şekerinin her seferinde 250 ve üzeri olması demek göze, böbreğe, kalbe bir okun atılması demek. Bu da komplikasyon oluşumuna ufak da olsa yavaştan katkı sağlıyor.

  Ben elimden geleni yaparak özellikle TSK’da bu konunun gündeme getirilmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım. Bu sebeple buraya yapılan her yorumun ayrı bir değeri ve önemi var.

  sevgiler

 12. Merhabalar,

  Eşim bundan yaklaşık bir yıl önce “askerlikten muaftır” belgesini aldı. Yalnız almadan önce 3 yıl boyunca her yıl o askerlik şubesini ve hastaneyi aşındırdı. İlk iki yıl kilodan ötürü bir sonraki yıla ertelendi. Üçüncü yıl ise diyabet ile birlikte gitmişti bu sefer başvurusuna, gerekli kontrolleri sağlandı ama hastaneye yatış olmadı. (olursa diye inanın onun hastanede olduğu saatleri nasıl geçirdiğimi hatırlamıyorum, telefon elimde öylece haber gelsin diye bekliyordum, ki bu arada oralarda da telefonunu kapattırıyorlar, adama bir şey olsa nasıl haberim olacaktı onu düşünmek bile istemiyorum). Ölçüm cihazını yanında götürmüştü bir kaç gün git-gel oldu, doktorlar karşısında ona cihazıyla beraber şekerini ölçtürmüşlerdi. Sonrasında ise önceki yıllardaki kilodan ötürü ertelenmeye diyabet de eklenince askerliğe elverişli değildir raporunu bize verdiler. Dilerim diğer arkadaşlar da çok sorun yaşamadan hallederler, çünkü her yatışta diğer arkadaşlarımızın da dediği gibi insülinsiz bırakarak insanları, onların en ihtiyacı olan şeyi elinden alarak vücutlarını harap ediyorlar, belki komplikasyonsuz atlatabilecekse bile kişi yıllarını kendi diyeti, kendine oluşturduğu yaşam tarzı ile, bu durum sayesinde mutlaka vücudu zarar görüyordur. Allah bütün askerlik ile uğraşan diyabetli arkadaşlarımıza kolaylık versin.

  Sevgiler
  Gulsah

 13. ben 2 yıl once muaf oldum.hastanede yatma durumum olmadı.elımdekı raporlar askerlık subesıne gıttım onlar benı Etimesgut Asker Hastanesıne sevk ettı.Aynı gun doktora gıttım ve raporu gordukten sonra ertesi gun için açlık ve tokluk degerlerim için kan testleri istedi. Kan testlerini verdikten sonra 1 gun sonra olan kurula cıktım ve askerlıkten muaftır belgemi aldım herhangı bır sekılde hastanede yatmadım.

 14. Merhaba Ben Ömür.

  Ben de askerdim. Askerliğimi 2 ay yapabildim. Sonra diyabet ortaya çıktı. Fakat baya bi çile çektim diyebilirim.

  Diyabet le ilgili her şeyi öğrendikten sonra aslında askere gitmeden şeker hastası olduğumu anladım… Birliğime ilk teslim olmaya giderken ağız kuruluğu, sık idrara çıkma belirtileri vardı. Ama tabiki bilmiyordum şekerden olacağını. Otobüsü tam 17 kez durdurdum 🙁

  Normal askerliğimi yapıyordum fakat halsizlik idrar sıkıntısı kalp de çok ağır bir ağrı ve çarpıntı sıkıntıları yaşadım hep.. Revire sevk aldım. Kardiyolojiye gönderdiler. Bilecik devlet hastanesine. Ordaki ultrason ve ekg de tabi bişe çıkmadı. Sonra psikolojik dediler ve psikiyatriye sevk ettiler.. Ordad a bişe çıkmadı ve geri döndüm…

  2 aylık asker süremde her revir günlerinde aynı döngüyü yaşıyordum… Kardiyoloji, psikiyatri ve birlik.. 🙂 .. En son yemin törenimden sonra evci iznim vardı memleketime geldim ve babamla doktora gittik şeker hastası olduğumu öğrendim.. 2 gün sonra birliğime döndüğümde raporu verdim ve o raporu görünce eskişehir asker hastanesine sevk alabildim sonunda.. Orda gerekli testlerden sonra yatırıldım ve hem diyabet eğitimini ölçüm yapma, insulin kullanma vs.. Hem de tedavimi almak için 1 ay yatırıldım.. Heyete çıktıktan sonra askerliğe elverişli değildir raporunu aldım.. Askerlikte geçen 2 ay süre içinde yaklaşık 20 kilo verdim 73 kilodan 55 kiloya düşmüştüm.. Öemleketimde kendim doktora gitmeseydim hala yaşar mıydım bilmiyorum…:S askerde olan ve bu belirtileri yaşayanlar yad a askere gitmek üzere olanlar lütfen gerekli bütün kontrolleri kendiniz yaptırın.. askerlik muayenesinde detaylı inceleme yapılmıyor maalesef.. Belki istisnai yerler vardır ama ben görmedim..

  Şekerden şüphelenen arkadaşlarım da sadece şeker ölçümü değil HbA1c dediğimiz 3 aylık ortalama şeker düzeyimizi belirleyen bir kan testi var lütfen bu testi isteyin.. diyabetle ilgili kesin sonuç çıkacaktır ortaya…

  bütün diyabetli arkadaşlarıma sağlıklı günler diliyorum.

 15. Merhabalar.
  Öncelikle sıkıntılarımızın çoğunun birbirine benzer durumlar olduğunu söğlemem gerek.Ben 2002 senesinde şeker hastası oldum (700 şekerle koma durumu 2 hafta hastahanede yattım) hastalığım sırasında hazır askerdim hastahaneden taburcu olmama yakın doktorum askeri hastaneye gitmem gerektiğini bu durumda gidemeyeceğimi söğlediğinde ilk şokumu yaşamıştım İzmir hatay askeri hastanesinde 3 gün sabah açlık kan şekerimi ölçmüşlerdi şeker hastalığının balayı dönemini bilirmisiniz bilmem genelde tip 1 ler yaşar normal insanlar gibi şeker hep normal çıkar bu yüzden kuruldan 1 yıl sevk geciktirme raporum çıktı.1yıl sonra tekrar aynı işlemlerden geçtim ve bu kez muafsın dediler benim için askerlik defterinin kapandığı gün olarak düşündüğüm gün aslında şaka gibi bir gün olucakmış çünkü yaklaşık 7 sene sonra 2010 yılında eve bi kağıt geldi askerlik şubesine çağırıldım Kütahya askeri hastahanesine heyete girmem gerektiğini söğlediler nedenini uzun uğraşlar sonucunda öğrendimki 2003 senesinde Hatay askeri hastahesinde o dönem verilen raporlarda şaibe ve sahtecilik olduğunu ve bu yüzden o denemde muaf olan herkezi Türkiyenin herhangi bir iline yollamışlar banada Kütahya çıktı.Ben İzmirde yaşadığım süreci burdada yaşıcam die beklerken yatış verdiler,elimden cep telefonumu aldılar bi garip serüvenin içersinde napıcağımı bilmez bi şekilde 1 hafta bildiğin askerlik yaşattılar.Son gün kurula girdim ve 50 kişiden (sivil ve asker olmak üzere) sadece bana muaf belgesi verdiler:)
  Uzun lafın kısası şu veya bu şekilde askerlikten tamamen muaf oldum ama içimde herzaman ‘Gel biz tatmin olmadık tekrar bi kontrol edelim ‘diceklermiş hissi var 🙂
  Herkeze çok geçmiş olsun uamarım içinizden geçen ne varsa hep gerçek olur.Sağlıklı günler dilerim hoşçakalın.

 16. merhaba esra hanım üniversite hastanesinde tıbbi sekreter olarak çalışıyorum rapor sayesinde işe girdim ama çalışma ortamları berbet formaldehit kanjonejen kokulu yerde çalıştırıyorlar dilekçe yazdım ama insan kaunakları yerimi değişmiyo işten çıkarmakla tehdit ediyo kokudan dolayı boğazlarım şişiyo başka bi hastalığa yakalanmaktan korkuyorum daha 23 yaşındayım ve 19 yıldır diyabetliyim.. raporuma falan aldırış eden yok hasta yoğunluğundan şekerlerimi bile takip edemiyorum rektörlüğe kadar yazı yazdım ama nafile raporlu insanları nerde sorunlu yer var oraya koyuyorlar ….işte öle içimi dökmek istedim selamlar

  • Ayşe Hanım Merhaba,

   Engelli haklarına göre ve insan haklarına göre ayrımcılığa tabi olurken, engelli kadrosunda çalışan bireylerin talepleri önceliklendirilir. Şirketinizi şikayet edebilir ve ciddi bir tazminat davası açabilirsiniz aslında. Ama maalesef işten çıkarılma durumları yüzünden birçok kişi bunu yapamıyor. Ama yapmak isterseniz yol gösterebilirim.

   sevgiler

  • Taner Bey Nerhaba,

   Açlık kan şekerinin 100 ün altında olması istenir. Diyabet olma potansiyeliniz ya da insülin direnciniz olabilir. Bir endokrin uzmanına gitmenizi öneririm.

   sevgiler,

 17. Teşekkür ederim, insülin direnci hakkında baya bir yazılar okudum fakat bana uyan bir belirti göremedim… Çok zayıf bir insanım boyum 1.85 kilom 63… Genellikle kilo alma problemi yaşıyorum strese bağlı olabilir ama siz daha iyi bilirsiniz…

 18. Merhaba, İnsilüne bağımlı olmayan şeker hastasıyım. 2 yıldır Diamicron,Diaformin ve Reac markalı ilaçlar kullanmaktayım. Raporlu hasta olmama ve bunu askeriyeye ibra etmeme rağmen 4 gün süren koşuşturmalı bir süreç geçirdim. Sonunda 24 Temmuz 2014 tarihinde imza atıp 25 Temmuz 2014 tarihinde Kurul’a çıkacağım bilgisini aldım. Muafiyet alacağım %99 ama askeriyenin işi belli olmaz ya %1 de olsa ters ihtimal var. Askeriyenin şartlarına göre de 38 kilo fazlam var. Obez değilim vücüd sporu ile ilgileniyorum kas ve kemik kilom fazla. Benim asıl sorum şu; ayrı ayrı 2 hastaneden heyet raporum var. Hem özel hem devlet hastanesinden almış olduğum. Neden bu işlemler tekrar tekrar yapılıyor. Medula dan baksalar her ay ben bu ilacı zaten alıp kullanıyorum. Devlet kendi doktoruna da mı güvenmiyor. Ve gatada işlemlerim yapılırken heyet raporun var mı diye neden o zaman soruluyor. Saçmalık değil mi?

  Belki konumuz değil ama şimdiki iş yerimde 4 yıldır çalışmaktayım. Ve askere giderken tazminat almak istemekteyim. Tazminatta sadece celp kağıdıyla veriliyor diye bir durum aldım. Ben askerden muaf olursam bu tazminatı nasıl alırım? Askerlikten muaf olayım da tazminat umurumda değil aslında evli ve 4 aylık oğlum var. Kısa dönemde olsa onlardan ayrı kalmak istemem. Aklımın bir kenarın da sürekli bir tilki dolanıyor. Artık iş verenimden nefret ediyorum ve tazminatı alıp ayrılmanın yollarını arıyorum. Saygılar.

  • Kaya Bey Merhaba,

   Özel bir şirketin İK Müdürüyüm. Tazminat alabilmeniz için celp kağıdınızın olması gerekiyor. Muaf olacağınız için bu belgeyi zaten şirketinize veremeyeceksiniz. Farklı yollar bulmaya çalışın 🙂

   Ülkemizde devletin yaptığı hangi işte mantık var ki? İnsanları boş yere yormaktan öteye gitmeyen mevzuatlarımız var. Herkesin geçtiği gibi bu aşamalardan maalesef geçeceksiniz.

   Sevgiler

 19. Esra hanım, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Engin bilgilerinizden yola çıkacak olursam bana ne tavsiye edersiniz? Muaf olacağımı hiç söylemeden askerlik öncesi tatil yapmak istemekteyim. İhbar tazminatımın verilip iş sözleşmemin fesih edilmesini isteyen bir yazı yazsam işe yarar mı? Ne tavsiye edersiniz.

  • Kaya Bey Merhaba,

   Askere gitmek için işlemlere başlayacağınızı ve tazminatınızı talep ettiğinizi belirten bir yazı yazabilirsiniz. Çalıştığım birkaç şirkette celp kağıdı sormadan tazminatları veriyorduk. Ancak her şirket aynı değil. Dilekçe ile şansınızı deneyin. Olmazsa askeriyeden bir yazı isteyin tazminatınızı almak için. Zira muaf olsanız bile tazminat fırsatından yararlanıyor olmanız gerekli.

   Sevgiler

 20. Herkese merhaba günde 4 kere insülin oluyorum.2013 aralık ayında askerlik şubesinden aldığım sevk kağıdı ile Kasımpaşa askeri hastanesine başvurdum ilk olarak şunu söyliyim hastanaye gidicekseniz mutlaka en geç 8.30 da hastanede olun doktor için sıra bekliyorsunuz yetişebilirseniz o gün sabah 10 a kadar aç karnınıza kan vermeniz gerek 2 saat sonra tekrar tok karnınıza kan alıyorlar sonuçlar 1-2 gün sonra çıkıyor yoğunluğa göre size söylüyorlar.Heyet Pazartesi Çarşamba Ve Cuma günleri var en az 2 gün yatırıyorlar yani salı günü giderseniz cuma günkü heyete çıkıcanız için 1 gün fazla yatarsınız.Kan tahlillerinizi aldıktan sonra almayada sabah erken gitmenizi tavsiye ederim doktor gerek görürse yatışınızı yapıyor.Benim H1ac 13 çıkmıştı.açlık kan şekerim 375 tokluk 325 çıkmıştı (insülin sonrası).İşlemleriniz yaptıktan sonra dahiliye bölümüne yatıyorsunuz.Hemşireler doktorlar hepsi çok anlayışı ve tarafınıza iyi davranıyorlar.Günde 4 kere kan alınıyor insülüninizi hemşireler yapıyorlar.İsterseniz insülin olmayı reddebiliyorsunuz yada kan vermeyi tabiki bunların hepsi doktorunuza bildiriliyor.Ben çarşamba günü yattım 2 gün boyunca günde 4 kere kan alınıp insülin yapıldı ilk gün hastane yemekleri tuzsuz olduğu için yiyemediğimden dolayı şekerim 100-200 arası çıktı.2. günden sonra şeker ortalamam 200-350 arasıydı insülinimi hiç kesmediler.cuma sabahı göz doktoruna gidebildim ancak göz doktoru beni gataya sevk etti bundan dolayı hafta sonunu hastanede geçirmek zorunda kaldım dışarı bırakmıyorlar yasakmış.Salı günü ambulansla Gataya sevk edildim ancak Gatada 3 adet ayrı çekilmesi gereken göz filmimi 2 kere sormama rağmen sadece biri çekildiği için çarşamba günü çıktığım heyette Diyabetis Mellitus Komplikasyonları olmayan ve göz ile ilgili 2 ayrı nedenden dolayı 1 yıl erteleme verdiler.Erteleme almamım sebebini oradaki doktor göz olarak söyledi.Benimle beraber yatan bir arkadaşımızın insülin kullanmamasına rağmen şekeri sürekli 100-150 maksimum 200 değerlerine ulaştığı için onu hastaneden yolladılar.Hastanede Yoklama Eri olduğunuz için kimse size pek karışmıyor saç sakal vs gibi tabiki belirli kurallara uymak şartıyla arada bir sayım yapılıyor.Doktor 3 hemşireyle odaya geliyor hatrınızı sorup gidiyor onun dışında 24 saat duş imkanı var kantin ve cafeteryada çok çeşit olmasa ürünleri alabiliyorsunuz abartmadıkça yada etrafı rahatsız etmedikçe saat 10 da yat olmasına rağmen bahçeye çıkabiliyorsunuz istediğiniz gibi hastane içerisinde gezebiliyorsunuz.Bir arkadaş insülin kullanıyordu 1 gün yatıp muaf alıp gitti.Ama normalde 2 gün yatıcaksınız yanınızda çok fazla eşya götürmeyin almıyorlar bir Laptop çantası en fazla yanınızda kullanmadığınız eski bir telefon götürüp depodda bırakarak kendi telefonunuzu cebinize koyup yukarı çıkartabilirsiniz.Telefon ile görüşmeye milletin çok gözü önünde olmadıkça karışmıyorlar.Unutmayın siz asker değil Yoklama Er’isiniz yakında tekrar gidicem yaşadıklarımı anlatırım Saygılarımla herkese geçmiş olsun

 21. Merhabalar.

  Ben 2012 yılında aşırı rahatsızlanmam sebebi ile hastahaneye gittim. Göz kararması baş dönmesi, baş ağrısı, kilo verememe, halsizlik vs.. belirtilerim vardı. Yapılan tahliller sonucu

  Yükleme Yapıldı bunun sonucu

  A.K.Ş 98
  30. Dk T.K.Ş 220
  1. Saat T.K.Ş 253
  1,5 Saat T.K.Ş 164
  2. Saat T.K.Ş 63
  3. Saat T.K.Ş 69

  HBA1C 5,5

  İNSÜLİN 13,1

  HOMA IR 3,16 ( N < 2,5 )

  Bunun Dışında Yüksek Tansiyon ve Kalpte az miktarda üfürme olduğu ortaya çıktı.
  Daha sonra doktorum tansiyon insülin direnci için ilaç yazdı 6 ay kullandıktan sonra kullanmayı bıraktım.
  Asıl soruma gelirsem. Askerlik için başvuruda bulundum. Aile hekimine yönlendirdiler. Aile hekimim askeri hastahaneye sevk etti. Bu belirtiler sonucu askerlikten muaf olma durumum söz konusu mu?
  Şimdiden teşekkür ederim!

  • Muhsin Bey Merhaba,

   Askerden muaf olmanız için diyabetli olmanız ve teşhis almanız gerekiyor. Ya da askeriyedeyken şekerinizin yüksek gitmesi gerekiyor. Bunlar olmazsa askerden mauf olamazsınız.

   Sonuçlarınıza göre bir sıkıntı olduğu görülmekte. Umarım muaf raporunu alabilirsiniz.

   sevgiler,

 22. Merhaba, dün askerlik tecili için askerlik şubesine gittim. Tecil için doldurduğum evraklarda sağlık durumumla ilgili soruları cevapladım. Tip 2 diyabet hastasıyım ve bu 3 yıl önce ortaya cıktı. Askerlik şubesinden Gölcük Asker Hastanesine sevk edildim. Orada yapılan testlerde açlık şekerim:310 tokluk şekerim:410 olarak ortaya çıktı. Doktor Pazartesi hastaneye yatacağımı söyledi. ve şekerden dolayı çürük raporu tutulacağını söyledi.

  Bende şöyle bir durum söz konusu: açıkçası şeker hastalığıma pek önem vermedim. zaten insülin kullanmıyorum, ilaçlarımı da kilo aldırdığından dolayı düzenli olarak almıyorum. daha önce şekerim 2 defa bu ve üstü seviyeye çıktı. düzenli ilaç kullanımıyla normal seviyeye indirdim.

  şimdi 3. kez şekerim yükseldi. o da üniversiteyi yeni bitirmiş olmamdan dolayı askerlik tecil dönemine denk geldi. doktorun dediğine göre şekerim düşmez “miş”. pazartesi hastaneye yatıcam ve ben askerlik görevimi kesinlikle yapmak istiyorum. ve ne şart altında olursa olsun insülin kullanmak istemiyorum. sizce ne yapmalıyım?.

  Gölcük asker hastanesinde yatacağım ve işim gereği sürekli internete bağlı olmam gerekiyor. telefonların alındığını duydum bazı hastanelerde acaba gölcük te alıyorlar mı? ve alıyorsalar aldırmamak için yapabileceğim birşey var mı? cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 23. Merhabalar kasım celbine yetişebilmek için tecilimi bozdurdum ve suan saglıklı olarak gorunuyorum fakat yaklasık 7 yıldor insülin direncim var. Bunun yanında kalple ilgili sinüs taşikardim be yuksek tansiyonum mevcut muaf olma konusunda tecrübesi olanlar nasıl yorumlarsınız ?

  • Murat Bey Merhaba,

   Genel Kurmay Başkanlığı’nın web sitesinde muafiyet şartları bulunmakta. Ancak sadece insülin direnci ile ilgili yorum yapmak gerekirse; insülin direnci sebebiyle muaf sayılma ihtimaliniz maalesef düşük.

   Diğer hastalıklara hakim olmadığım için onlar için yorum yapmam doğru olmayacaktır.

   sevgiler

 24. askeri hastaneler kalktı şuan şeker hastalarıyla ilgili olarak ne yapılması gerekiyor acaba bende 6 ay önce başladı ve düzeni bir besleneyle insilüni şuanda bıraktım ama genede dikkat ediyorum ben muaf olabilirmiyim acaba

 25. ben diyabet insipidus hastasıyım insülin kullanmıyorum ve askerlik görevimi yapıyorum ama şuan hastaneye yatırdılar ve doktorlar muafiyet vereceklerini söylüyorlar.bende askerliğimi bitirmek istiyorum . .askerliğimin bitmesine 6 ay kaldı ne yapabilirimde askerliğimi bitirebilirim .benm yapabileceğim bişey varsa nolur bana yardımcı olun bilgilerinizi paylaşın benmle..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: