Ölçüm Çubuklarıyla İlgili

Genel BilgilerÖlçüm Çubuklarıyla İlgili

SGK’dan Ölçüm Çubuklarıyla İlgili Farklı Bir Açıklama

Diyabetlilerin (şeker hastalığı) kullandığı şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili aşağıdaki habere denk geldim ama anlayamadığımı belirtmek isterim.

Aramızda anlayan olursa lütfen yorum kısmına yorum yapsın. Açıklama açıklama değil ama anlayamadığımız içerikte önemli bir bilgi veriliyor galiba 🙂 .

Bence artık 50lik 1 kutu ölçüm çubuğunun tamamının ödemesini devlet karşılayacak. Ama marka ayrımı yapmayacaklar mı? Yani artık bildiğimiz üzere 3 ayda en fazla 9 kutu 50lik ölçüm çubuğu alabiliyoruz. Devlet hiçbir fark alamadan bize bunları verecek mi? Belkide ben yanlış anlıyorum.

Yarın Ercüment Bey’e sorar sizlere bilgi veririm.

SGK’nın Açıklaması;

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), diyabet hastalarının 3 aylık ihtiyacının karşılığı olan 25 şeker ölçüm çubuğu yerine, bundan böyle 50 ölçüm çubuğunun bedelini ödeyeceğini açıkladı.

SGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan son değişiklikle, ‘Oral antidiyabetik ilaç kullanan Diabetes Mellitus’lu hastalara 6 ayda en fazla 50 adet hesabıyla en fazla 3 aylık miktarlarda reçete edilmesi halinde bedeli kurumca karşılanır’ hükmünün yer aldığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Ancak, piyasada şeker ölçüm çubukları 25’lik ambalajlar olarak yeterince yer almadığından ve ellerinde şeker ölçüm cihazı bulunan hastaların mağduriyetinin önlenebilmesini teminen, oral antidiyabetik ilaç kullanan Diabetes Mellitus’lu hastaların cihazları ile uyumlu stripe ait 50’lik ambalajlarında ödenebileceği hususunda; tüm ilgililere duyurulur.”

Yeni uygulamayla şeker hastaları, 3 aylık ihtiyaçları için 25 yerine 50 adet şeker ölçüm çubuğunu, bedelini SGK karşılamak üzere eczanelerden reçete karşılığında alabilecek. (Kaynak: http://www.dogruhaber.com.tr/Haber/SGKdan-Seker-Hastalarina-Mujde-41142.html)

18 YORUMLAR

 1. devlet marka ayrımı yapıyor malesef. sadece on call pluss çubuklarından fark almıyor devlet. fakat diyabet hemşirem bu cihazin doğru ölçüm yapmadığını,devletin diğer markalarıda karşıladığını söyledi. ama eczane eczane dolaştım kayseri’de hepside aynı şeyi söyledi. “devlet sadece on call plus çubuklarından fark almıyor.” ne acı…

  • Herkese Merhaba,

   Konunun bizimle ilgisi olmadığını öğrendim.

   Aldığım bilgi şu şekilde; SGK nın yaptığı açıklama şu şekilde. Bildiğiniz gibi yapılan değişiklikle OAD (Oral Anti Diyabetik) kullanan diyabetli hastalara strip ödemesini 6 ayda 1 kutu (50 strip) olarak değiştirmişlerdi. Fakat bildiğiniz gibi rapor karşılığı tüm ilaçlar 3 aylık dönemlerde ödenmekte. Bu nedenle OAD kullanıcıları sadece 3 aylık dönem için 25 adet strip kullanma hakkına sahip oluyorlar. Fakat piyasada 25 lik strip kutuları bulunmadığından zaten bu kısıtlamanın maduriyeti yanında ayrı bir maduriyet yaşıyorlardı. SGK yaptığı açıklamada bu hastalar için 3aylık dönemde 1 kutu (50 strip) ödeme kararı vermiş bulunuyor.

   Diyabetlilerin bir kısmının işine yarayacak bir haber. En azından bu sevindirici.

   sevgiler

  • Kayseri’de diyabet hastalarının diğer ilaçlarınıda kendilerinden almaları şartı ile Umut Eczanesi (Anakalp Hastanesi Yakınında), Vefa Eczanesi (Tekden Hastanesi Karşısında) striplere fark almıyor.Şifa Eczanesi delet hastanesi (İtfaiye yanı) kutu başına 12,00 TL yerine 5,00 TL alıyor.Notumu feride öztoprak iletiniz.(Oğlum tip 1 diyabet)

 2. BU AÇIKLAMA 6 AYDA 50 STRİP ANLAMINA GELİYOR.PİYASADA 25 LİK STRİP BULUNMADIĞINDAN VE RAPORLU İLAÇLAR EN FAZLA ÜÇ AYLIK REÇETEYE YAZILABİLECEĞİNDEN BÖYLE BİR DÜZELTME YAZISI YAYINLANDI.FARK ALINMAYAN BİR ÇOK MARKA VAR ECZACINIZA DANIŞABİLİRSİNİZ.

  • Fırat Bey Merhaba,

   Dediğiniz gibi devlet zaten piyasada 25lik kutu olmadıgını biliyor. Ve bu düzenlemeyi mecburen yapmalıydı. Ama 50 adet çubuk yeter mı? Bu önemli bir soru işareti.

   Sevgiler

  • Sayın Muradyum,

   Düşüncenizde özgürsünüz ancak sizin kadar mevcut hükümete karşı iyimser değilim.

   Hükümet en azından sağlık hizmetlerini çözüme kavuşturduysa ne mutlu bu hükümete 🙂 .

   sevgiler

 3. Bilindiği gibi şeker hastalığının kontrol altına alınması doktorun verdiği ilaç ve hasta tarafından takip edilmesidir. Bu da sitrip yoluyla olur. Bana göre 50 adet sitripin 6 ay süre ile verilmesi yanı 3 günde bir ölçüm yapın demesi hiç doğru değildir. Yüksek kan şekeri damarların tıkanmasına ve yavaş yavaş insan sağlığının bozulmasına neden olur. En azından günde iki sefer kan şekerinin kontrolü olmalıdır. diye düşünüyorum. İnşaallah bu sözlerimizi yetkililer duyar. Teşekkürler

 4. Merhaba,

  Bildiğim kadarıyla 6 ayda 50 strip gibi bir sınırlama yok. SGK şu anda strip başına 35 krş + KDV ödemekte. Bu da 50’lik kutu için 17,28 TL (KDV dahil) yapmakta. Kullandığınız strip’in fiyatına göre eczaneye fark ödüyorsunuz. Benim ilaç kullanım raporumda günlük 4 ölçüm yazmakta, en son 2 aylık 6 kutu (300strip) aldım ve sadece bu belirttiğim fiyat farkını ödedim. 4 ölçüm/gün’ün üzerinde rapor düzenlenebiliyor mu, onlarda farklı bir uygulama var mı bilemiyorum.

  • Yavuz Bey,

   22 Haziran’daki yeni SUT’da oral diyabetik ilaç kullanan diyabetliler 6 ayda max. 50lik 1 kutu stript alabiliyor.

   Ama tip-1 diyabetli olup bizim gibi yetişkin kişilere SGK artık günde max. 5 kez ölçüme izin veriyor. Bu da bizler için 3 ayda max. 9 kutu 50lik stript demek.

   Yakın zamanda yine SGK SUT’da değişiklik yapacakmış. Çünkü benim gibi günde 10-15 kez civarı ölçüm yapan diyabetlilerin cebinden artık para çıkmak zorunda. Yani ben 9 kutu bitince 7 kutuyu filan paramla almak zorunda kalıyorum.

   Sevgiler

  • SGK 2011 yılında yayımladığı tebliğe göre sadece şeker cihazlarından hastadan fark alınabilecek. Strip için kesinlikle fark alamaz. Alan Eczaneleri SGK şikayet edin..

   • Ayhan Bey Merhaba,

    SGK şu anda 50’lik 1 kutu kan şekeri ölçüm çubukları için kutu başına KDV dahil 18,75 TL ödüyor. Aldığımız markanın 50’lik 1 kutusu 40 TL ise aradaki farkı biz ödüyoruz.

    Kesinlikle fark alamaz cümlenizin doğru olmadığını belirtmek isterim.

    sevgiler,

 5. benim verdiğim bilgi insülin kullanan diyabetli içinmiş. farklı hastalık tiplerinde strip miktarları için aşağıdaki listeye ulaştım. evet oral antidiyabetik kullanlar için 6 ayda 1 kutu öngörülmüş. strip başına sgk’nın karşılama bedeli ise üstteki mesajımda yazdığım gibi.

  TANI ŞEKLİ
  RAPOR KODLARI
  MEDULA RAPOR KODLARI
  3 AYLIK REÇETE EDİLME ŞEKLİ

  TIP I Diyabetes Mellitus’lu hasta 18 yaş üstü
  9500
  07.02.1.1
  şeker ölçüm stribi ÜÇ AY için ,9 kutu, 5×1

  TIP I Diyabetes Mellitus’lu hasta 18 yaş altı
  9500
  07.02.1.1
  şeker ölçüm stribi ÜÇ AY için, tedavi protokü

  TIP II Diyabetes Mellitus’lu İnsülin kullanan
  9600
  07.02.1.2
  şeker ölçüm stribi ÜÇ AY için, 9 kutu,5×1

  Hipoglisemi hastaları 18 yaş üstü
  9700
  07.02.2.1
  şeker ölçüm stribi ÜÇ AY için ,3 kutu, 2×1

  Hipoglisemi hastaları 18 yaş altı
  9700
  07.02.2.1
  şeker ölçüm stribi ÜÇ AY için ,9 kutu, 5×1

  Gestasyonel Diyabetli
  9800
  07.02.1.3
  şeker ölçüm stribi ÜÇ AY için ,tedavi protokolü

  Sadece Oral Anti Diyabetik kullanan
  9900
  07.02.1.4
  şeker ölçüm stribi ALTI AY için ,1 kutu haftada 2 ölçüm

 6. 10-15 ölçüm gerçekten çok fazla, umarım kendinden ölçüm yapan pompalar yakın zamanda yaygınlaşır. ben hatta önümüzdeki 5-10 yıl içinde belki sadece bozuk para büyüklüğünde, zenginleştirilmiş insülini kendi içinde, kendinden ölçüm yapan, kablosuz uzaktan kumandalı ve cep telefonu vb ile yönetilebilecek pompalar üretileceğini düşünüyorum 🙂

 7. Hükmetin çalışmalarını takdirle karşılıyorum.Nereden nereye geldik onuda çok iyi biliyorum ama şeker hastalarının kullandığı sitripi o kadar kısıtlamaması gerekir. Bu hastaların zaten sağlıkları bozuk durumda yedikleri içtikleri sağlığını tehdik ediyor eski haklarını verin ki kendi kendilerine yüksek şekerlerini kontrol altına alabilsinler. Bir kutuluk sitriple ne yapsınlar onlar sanki karanlıkta yön arıyorlar gibi yaşıyorlar öyle değil mi sitripsiz yemek içmek onlar için öyledir. İnşaallah bu durumu eski haline döndürürler de bu hastalarımızın yüzleri güler TEŞEKKÜRLER

  • Abdulkadir Bey Merhaba,

   Takdir sizin ama ben bir yere geldiğimizi düşünmüyorum. Ülke en zorlu, en katil, en kanlı, en baskıcı dönemini yaşıyor. Neyse. Konumuz fikir ayrılıklarımızı tartışmak değil 🙂

   Kan şekeri ölçüm çubuklarımızı sınırsız alabiliyorken şimdi sadece 3 ayda 9 kutuya bir nevi mahkum olmak beni hiç ama hiç mutlu etmiyor.

   Siz diyabetli misiniz peki?

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: