Okulda Diyabet Programı

Genel BilgilerOkulda Diyabet Programı

Fark yaratan

Diyabet belirtisi olan çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan; diyabetli çocukların bakımına katkı ve destek sağlayan;

öğretmenleri arıyoruz…

Genel Bilgi ve Amaç

Okulda Diyabet Programı öğretmenlerin çocuklardaki diyabet belirtilerini fark ederek tanı için yönlendirebilmesi ve diyabetli çocukların ihtiyaçlarını tanıyarak okuldaki yaşamlarını destekleyebilmesi amacını taşımaktadır. Bu kapsamda geçen yıl ülke çapında öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitim ve farkındalık çalışmaları başlatılmış; bu çalışmalar ile yaklaşık 600.000 öğretmene ulaşılmıştır.

Okulda Diyabet Programı “Fark Yaratan Öğretmen Ödülü” sınıfında diyabet belirtisi olan çocukları fark edip erken tanı konmasını sağlayan, diyabetli çocukların bakımına katkı ve destek sağlayan okul yöneticilerin / öğretmenlerin belirlenmesi ve desteklenmesi amacı ile planlanmıştır.

 

Katılım Koşulları ve Başvuru

Okulda Diyabet Programı “Fark Yaratan Öğretmen Ödülü” için okul yöneticileri / öğretmenler

Çocuk Endokrin ve Diyabet Merkezleri,

İl Halk Sağlığı Müdürlükleri,

Milli Eğitim Müdürlükleri ve

Okul yönetimleri

tarafından aday gösterilebilecekleri gibi, kendileri de başvurabileceklerdir.

 

Değerlendirme ve Ödüllendirme

Başvurular Okulda Diyabet Programı yöneticileri, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilecek ve ülke genelinde seçilecek 7 okul yöneticisi/öğretmene kristal plaket takdim edilecek ve Avrupa ülkelerinden birine eğitim gezisi ödülü verilecektir (Kaynak http://www.okuldadiyabet.org/fark_yaratan_ogretmen/).

4 YORUMLAR

 1. Sanırım ilanı biraz yanlış anlamisiz, ilanda diyabet hakkında farkındalık egitimi almış ve diyabet konusunda öğretmenlere diyabet hakkında egitim vererek diyabet belirtisi gösteren cocukları bu konuda uzmanlara görünmesi yolunda telkin etmek. Ayrıca diyabeti kesin olan ogrencilerede okulda geçirdiği sürede doğru yönlendirilmesini sağlamak.
  Bu bakımdan bence çok doğru bir proje aksi durumda her diyabetli ogrenciyle birlikte okula bir doktor gönderilmez. 🙂

  Sevgiyle..

  • Fatih Merhaba,

   Ben konuyu şöyle kabullenemiyorum. Ki sen beni ve diyabetimi iyi tanırsın. Kan şekerimiz oynamadıkça ve kendi diyabetimizi yönettiğimiz sürece bir sıkıntı yok. Ki bu öğretilerin bize A’dan Z’ye öğretilmesi de lazım.

   Ancak ben bu projeyi yönetenlerin söylemini bakıcı arayan bir firma gibi, bu projeye katılacak okul ve öğretmenleri de bakıcı gibi görüyorum. Sanki o ufak detay beni rahatsız ediyor. Amaç elbette güzel. Ama projenin dili benim pek hoşuma gitmedi.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: