Okulda Diyabet Eğitim Programı

Çocuklar ve T1DOkulda Diyabet Eğitim Programı

Sağlık Bakanlığı’nın sosyal medya kanallarını takip eden biri olarak gözüme takılan bir afişi ve aklımdaki deli soruları sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yazının görseli olarak da göreceksiniz. Ama tekrar etmek gerekirse;

 1. 25 bin okul
 2. 7,5 milyon öğrenci
 3. 586 bin öğretmen ve
 4. 582 bin veliye diyabet eğitimi anlamında temas etmiş bir eğitim programı bu program.

Türkiye’deki ilkokul ve ortaokulların her açıdan rakamsal istatistiğini sizlerle paylaşıyoruz.

İlkokul ve Ortaokulda Okul, Öğrenci ve Öğretmen Sayıları (Resmi ve Özel-Kaynak: MEB İstatistikleri Örgün Eğitim (2013-2014))

 • Resmi ve özel olmak üzere ilkokul ve ortaokul sayısı: 45.551
 • Resmi ve özel olmak üzere ilkokul ve ortaokulda eğitim gören öğrenci sayısı: 10.686.971
 • Resmi ve özel olmak üzere ilkokul ve ortaokulda hizmet veren öğretmen sayısı: 569.434

Dikkatinizi çektiyse bu istatistikte liseler bulunmamakta. Peki verilen eğitimlerde temas edilen okul, öğretmen ve öğrenci sayısını ve Türkiye’deki resmi ve özel ilköğretimlerdeki okul, öğretmen ve öğretmen sayısını kıyasladığımızda aklınız karışmıyor mu? Benim gayet karışıyor.

Bu eğitimlerin sadece ilköğretimlere verildiğini düşünürsek eğitim verilmemiş okul, öğrenci ve öğretmen sayısının oldukça az kalmış olması lazım. Elbette bu eğitim programları planlandı, organize edildi ve gerçekleştirildi. Ama ya sonuçları? Son kullanıcı olan tip-1 diyabetli çocuklar ve ailelerine olumlu yönde temas ediyor mu?

Peki okullardan neden halen tip-1 diyabetli çocuk ve ailelerine yapılan ‘negatif ayrımcılığı’ duyuyoruz ve onlarla beraber yaşıyoruz? Peki okullar neden halen tip-1 diyabetli çocukları kabul etmiyorlar? Peki bu kadar eğitim verildiyse tip-1 diyabetli çocuğun şekeri düştüğünde ona nasıl müdahale edileceği bilinmiyor? Peki neden iyi bir öğretmenin ve okul yönetiminin ‘vicdanına bağlı’ tip-1 diyabetli çocuğun rahat eğitim görmesi? Peki neden okullarda insülin yapılabilecek odalar halen yok? Ve daha birçok soru.

Sizlerin de kafasını karıştırmak ve sorgulatmak için yazmış oluyorum bu yazıyı.

 

1 Yorum

 1. Merhabalar
  Esra Hanım size çok önemli bir konu hakkında danışacağım yeni diyabet olmam dolayısıyla ailem alternatif tıp açlık oruçları karaciğer temizlenmesi falan bir suru yola başvurdu insülini kesmemde söylendi daha detaylı bir şekilde anlatmak istiyorum denemeden sorularım var nereden ulaşabilirim mail adresiniz yada herhangi başka ulaşabileceğim bir yer var mı ?
  Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: