Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama ve Bilgilendirme Projesi Hayata Geçti

EtkinliklerOkul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama ve Bilgilendirme Projesi Hayata Geçti

Okul Çağı Çocuklarda Diyabet Tanılama ve Bilgilendirme Projesi Hayata Geçti

Yaklaşık birkaç aydır uzaktan destek verdiğimiz bir proje hayata geçti. Bu proje Trabzon / Çaykara’da kızı tip-1 diyabetli olan öğretmen Zennur Öztekin Sezer tarafından başlatıldı ve güzel yol arkadaşlıklarıyla da daha anlamlı hale geldi. Zennur Hanım’ın kızının adı Alya.

proje_koordinatoru_zennur_sezer-640x516Zennur Hanım, Çaykara Zeki Bilge İlkokulu öğretmeni. Bu proje de Çaykara Zeki Bilge İlkokulu’nun projesi olarak lanse edildi. Zennur Hanım proje koordinatörlüğü yaparken okul öğretmenlerinden Zeynep Kılıç ile projeyi yazıp, planladılar.

Çaykara İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çaykara Kaymakamlığı, Çaykara Dr Mehmet İlhan Durgun İlçe Hastanesi ve Çaykara İlçe Sağlık Müdürlüğü de kurum olarak bu projenin içinde bulunmakta.

Proje Çaykara’daki kırsalda bulunan okullar dahil tüm okulları kapsamakta. Ekim sonu itibarıyla yazılmaya ve planlanmaya başlanan projenin ilk adımı Kasım ayının son haftalarında atılmaya başlandı. İki basamaktan oluşan projenin ilk basamağında İl Sağlık Müdürlüğü onayıyla bir hemşire okullar ve kurumlara giderek diyabeti anlatmaya başladı. İkinci adımda ise ailelerinden onay alınan çocukların kan şekerleri ölçülecek ve kan şekeri değerleri anormal çıkan çocukların aileleri yönlendirilecek.

Projenin ilk basamağındaki diyabeti anlatma sorumluluğu ise Hemşire Sultan Özkul Tunçer’de. Şu ana kadar 3 yerde eğitim verilirken, 4 yerde daha eğitim verilmesi planlanıyor. Eğitimlerin ilk yapıldığı yerler; Zeki Bilge İlkokul, Zeki Bilge Ortaokul’u, Şehit Ahmet Çamur İmam Hatip Ortaokulu ve Şehit Ahmet Çamur İmam Hatip Lisesi ile Çaykara Halk Eğitim. Bu eğitimler 1000 kişiye yakın çocuk ve yetişkine verildi.

Diyabetin anlatıldığı sunumlarda; Okulda Diyabet Programı’ndan, Diyabeti Çocuklar Kamu Spotu‘na ve Arkadaşım Diyabet Kampı Belgeseli ‘ne ve çocukluk çağında diyabet nasıldıra kadar birçok konu işlenmekte ve izletilmekte.

Bugün itibarıyla da kan şekeri taramalarına başlandı. Kan şekeri taramalarını yapmak için ise Trimpeks firması yeni glükometreleri (kan şekeri ölçüm cihazları) PlusMed fasTTest cihazı ile bu projeye koşulsuz destek oldular.

Şu an için Çaykara Merkez’de bulunan okullarda yaklaşık 1400 çocuğun kan şekerine bakılacak. Merkez okullar bittikten sonra da kırsalda bulunan okullar ziyaret edilecek ve oradaki çocuklarımızın da kan şekerleri kontrol edilirken diyabet de anlatılacak. Ve toplamda 2200 öğrencinin kan şekeri taraması yapılması hedeflenirken, projenin sonunda 5000 kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Bu arada projeyi duyan okullar Proje Koordinatörü Zennur Hanım’ı arayarak “Okuldaki tüm öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın da kan şekerlerini kontrol edin ve bize diyabeti anlatın.” demeye başlamışlar. Bunlardan biri de Ahmet Çamur İmam Hatip Ortaokıul ve Lisesi. 500 öğrencinin bulunduğu bu okul da projeye dahil olacak.

Bu arada projenin ilk duyurulduğu haber sitesi; http://www.caykaragazetesi.com/zeki-bilge-ilkokulundan-okul-cagi-cocuklarda-diyabet-tanilama-ve-bilgilendirme-projesi/

Zeki Bilge İlkokulu Müdürü İzzet Gönan, Müdür Yardımcısı Zeynep Kılıç ve Proje Koordinatörü Zennur Sezer’e bu projeye başladıkları için teşekkürler. İyi ki varsınız!

Umarız diyabetin de anlatıldığı ve kan şekeri taramalarıyla daha da farkındalık yaratılabilecek bu tarz projeler artarak devam eder.

img_4729 img_4731 img_4732

img_4733 img_4726 img_4721

img_4727 img_4723 img_4718

3 YORUMLAR

  1. Arife Hirlak Merhaba Esra hanım böyle bir projenin başka illerdeki okullarda başlatılması için ne yapılmalı biraz bilgi verirmisiniz? Kızımın gittiği okulda da böyle bir proje yapılmasını istiyorum.

    Diyabetim Ben Merhaba Arife Hanım, Okulda bir proje lideri olmalı. Proje lideri ve kurulacak ekiple; ilçe sağlık müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve kaymakamlık a projenin yazılması lazım. Ve projenin onaylanması gerekiyor. Proje onaylandıktan sonra projeye atanan sağlık uzmanlarıyla projeyi başlatmak lazım. Genel hatlarıyla bu şekilde. sevgiler, esra

    Arife Hirlak Anladım Esra hanım. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  2. Zennur Öztekin Sezer Esra Hanım ilginize çok teşekkür ederiz ayrıca yardımlarından dolayı nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum🌹

    Diyabetim Ben Bu tarz bir projeyi hayata geçirdiğiniz için aslında bizim teşekkür etmemiz lazım. Herkes projenin bir ucundan tutmalı. Katkı sağlamalı. Umarım kan şekeri yüksek çocuk ya da yetişkin sayısı az olur. sevgiler, esra

    Zennur Öztekin Sezer Diyabetim Ben bende umut ediyorum yüksek kan şekerine rastlamayız diye

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: