Oktay Bey’in Önemli Bir Yorumu

Sizden GelenlerOktay Bey'in Önemli Bir Yorumu

Takipçilerimizden Oktay Dokuz’un önemli bir yorumunu sizlerle paylaşmak istedim. Yorum yaptığı yazımız Hipoglisemi Anlarında Kurtarıcı Tüyolar.

Oktay Bey tıp fakültesinde okuyor. Juvenile Diabetes Research Foundation Canada‘da stajyer olarak çalışmış. JDRF‘de öğrendiği önemli detaylar olacağını düşünüyorum. Bizlerle de paylaşırsa harika olur.

Bilmediğimiz her şeyi öğreniriz 🙂 .

Esra Hanım Merhaba,

Yazınız gerçekten harika.

Ben de yaz aylarında sürekli hipoglisemi atakları yaşıyorum. Bunda pek çok etken var tabi havuz, deniz, hareket… Elimden meyve suyu eksik olmuyor.

Şu ince hususu belirtmek istedim. Dolaplarımız meyve suyuyla dolu olsun fakat aman hipoglisemi anlarında soğuk meyve sularına yüklenmeyelim. Soğuk meyve suları kana en az 5 dk. geç karışmaya başlıyor ısıtılması gerekiyor sindirim sisteminde. Bu süre bizim için çok önemli.

Bir de çikolatalar… yağlı bir besindir ve yağların sindirimi de basit şekerlere göre nispeten daha uzun sürer, kan şekerini yükseltirler fakat uzun vadede etkileri ortaya çıkar.

Bunları derslerimde öğrendim umarım işinize yarar.

Hem diyabetli hem tıp öğrencisi olmak hayatı biraz kolaylaştırsa da insan vücudunu tanıdıkça hayrete düşüyor insan.

Hatam varsa düzeltiniz lütfen.

Hepinize sevgilerle.

Oktay (Görsel kralinsoytarisi.com’dan alınmıştır.)

5 YORUMLAR

 1. çok teşekkürler oktaycım,bilgilerinle bizleri aydınlattığın için teşekkür ederiz.umarım bir doktor olarak geleceğin çok parlak olur.

 2. Çok teşekkür ederim.

  Bu tarz paylaşımlara ağırlık vereceğimden emin olabilirsiniz, tabiki sevgili Esra Hanımın da desteğiyle.

  Burası çok sıcak, çok güzel bir ortam. Her diyabetlinin burada bulunması ve paylaşımlardan faydalanması çok önemli diye düşünüyorum.

  Bilgi paylaştıkça çoğalır.

  Bilgilerimizi paylaşmaya çalışalım yeterki 🙂

  • Oktay Bey Merhaba,

   Sizin JDRF’deki, staj maceranızı merak ediyorum.

   Öncelikle sizden ricam JDRF hakkında bize bilgi vermeniz olacak. Ben biliyorum ama bilmeyen arkadaşlara anlatmak önemli.

   Sizin orada gördüğünüz ve bilginize kattığınız detaylar bence en önemlisi. Diğer önemli noktalar ise diyabetli bir doktor adayı olmanız 🙂 .

   Siz mezun olunca ilk hastanız ben olacağım 🙂 . Mezuniyetiniz ne zaman? 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: