Ne Gerek Var! Hepsini Yapalım Baba!

Sizden GelenlerNe Gerek Var! Hepsini Yapalım Baba!

Merhaba;

Sizlerle diyabetle ilgili anılarımı da paylaşmak istiyorum…

Bundan 10 sene önceleri; o zamanlar diyabetin ne oldugunu bilmiyorum. Yani halk dilinde şeker hastalıgı tamam, ama tıp dilinde diyabet olduğundan bilgim yoktu.

Benim baba tarafında herkes diyabet hastası. Halamlar, amcam, dedem. Bana da onlardan miras kaldı 🙂 .

Babam işe gitmeden her sabah ve akşam dönüşte dedeme iğne yapıyordu. Ama benim ne iğnesi olduğundan haberim yok tabi. Babam bana da öğretmişti, işten geç geldiğinde sen yaparsın dedene diye. Öyle böyle öğrenmiştim iğne yapmayı.

Tabi ben de henüz diyabet falan yok (bazen onlardan grip bulaştıgını düşünmüyor değilim. 🙂 ) .

Gel zaman git zaman dışarda tam gezerken arkadaşlarla babam haber verir; “Geç gelicem. Dedene iğnesini sen yaparsın. 10 yap veya 8 yap vs…”  diye. Offlaya pufflaya giderdim bütün işimi gücümü bırakıp 🙂 . En sonunda artık biraz da gençliğin verdiği fevrilik ve toylukla babama dedim ki; “Biz niye uğraşıyoruz böyle baba? Sabah akşam 8-10 diye haftalık komple vuralım gitsin hepsini olmaz mı?” 🙂 🙂 .

Tabi insanın aklına nerden gelir ki bir gün sen de aynı kaderi yaşayacaksın.

Şimdi ikisi de rahmetli oldu ve  yukarıdan bir yerlerden bana; “Hadi şimdi cesaretin varsa yap bakalım haftalık iğneni.” dediklerini düşündükçe yüzümde hüzünlü tebessüm eksik olmuyor 🙂 …

Yazar: Takipçimiz Yusuf Akgül

 

 

3 YORUMLAR

  1. Yusuf Bey Merhaba,

    Bizim ailede babaannem de vardı. Evde kimse yokken Diyarbakır karpunuzu odasına götürüp gizlice yiyen babaannem, ketoasidoz geçirip olduğu yerde vefat etmişti. Aslında üzücü bir durum ama bir diyabetlinin en komik ölüm hali bence 🙂 .

    Yanlış anlaşılmasın. Dalga filan geçmiyorum bu durumla. Neticede benim ailemden biri ama durum gerçekten hem üzücü hem de çok komik.

  2. Allah rahmet eylesin herbirisine,trajikomik dedikleri böyle oluyor sanırım.İnsan kendi başına gelmeyince benim başıma gelmez,olmaz sanıyor ama hayat acı tatlı sürprizlerle dolu.

  3. siteye yeni katıldığım için geçmiş yazılara göz atıyordum..hep üzülerek okuyorum yazıları..
    ama esra hanım (allah rahmet eylesin) güldürdünüz beni Allah da sizi güldürsün:))

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: