24 Saatlik İdrar Tahlili

Sizden Gelenler24 Saatlik İdrar Tahlili

24 Saatlik idrar tahlili / Sizden gelenler

Merhaba Esra Hanım,

Nasılsınız? İyisinizdir umarım.

Bloğunuzu vakit ve fırsat buldukça takip ediyorum.

Yapmış olduğunuz paylaşımlarınız için emeğinize teşekkür ediyorum.

Biz tip-1 diyabetlilerin rutin tahlillerinden olan 24 saatlik idrar tahlili ile ilgili bir paylaşımda bulunmak istedim.

Ben doktorumun tavsiyesiyle yılda en az 2 kez 24 saatlik idrar tahlili yaptırıyorum. 7 yıllık diyabetimde çıkan sonuçlar iyi derecede. yani böbreklerden protein kaçağı yok.  Albümin çıkışı normal değerlerde. Çok şükür şu an için bir problem yok .

Tahlil sonuçlarımı burada vermek isterdim. Fakat gereksiz evrakların arasında o da çöpe gitmiş. Bu yüzden kısa ve özet geçtim .

Sizinde bu tahlille ilgili bilgi ve paylaşımlarınızı beklerim.

Selamlar…..

Yazar: Takipçimiz Hakan Bey

13 YORUMLAR

 1. Hakan Bey Merhaba,

  Öncelikle yazınız ve katkınız için teşekkür ederim.

  Ben senede bir kez 24 saatlik idrar testi = Böbrek fonksiyon testleri yaptırıyorum. Oğuzhan Bey senede bir kez yeterli diyor.

  Yakın zamanda yaptırdım. Ben de herhangi bir sorun çıkmadı. Test sonuçlarını bulduğumda paylaşmaya çalışırım.

  Biliyorsunuz, biz tip-1 diyabetliler için böbrekler çok önemli. Bu sebeple en azından senede bir kez böbrek fonksiyon testlerinin yaptırılması gerekiyor.

  Bu testi bilmeyen diğer tip-1 diyabetliler için anlatmak gerekir diye düşünüyorum.

  Herhangi bir büyükçe şişeye 24 saatlik idrarı toplamak gerekiyor. Mesela sabah 08:00’da uyandık. İlk idrarı tuvalete yapıyoruz. Bundan sonraki tüm idrarı şişeye yapıyor ve topluyoruz. Gece-gündüz tüm idrarları toplamak lazım. Ertesi sabah 08:00’da yapacağımız idrarı ise bu kez şişeye yapıyoruz. Tüm idrarı alıp laboratuvara götürüyoruz.

  İdrar şişesini son idrarı yaptıktan en geç yarım saat içerisinde laboratuvara götürmemiz gerekiyormuş. Bunu yeni öğrendim. Yoksa içinde mikroorganizma oluşuyor ve kimyası bozuluyormuş. Test sonucu doğru çıkmıyormuş.

  Sizin ekleyeceğiniz bir şey varsa benim atladığım, ekleyin lütfen Hakan Bey.

  Paylaşımınız için tekrar teşekkürler.

  Sevgiler

 2. Esra hanım merhaba,
  Tahlil sonuçlarınızda herhangi bir sorun olmadığına çok sevindim.
  Benim paylaşmak istediğim fakat özet geçtiğim bu konu hakkında siz tüm detayıyla birlikte,
  anlatmışsınız.
  Açıkçası benim de bildiğim sizin yazdıklarınız kadarı. Diyabet ile yeni tanışmış olan ve bu konuyu bilmeyen arkadaşlar için önemli bir paylaşım oldu. Sağlıcakla kalın….

  • Hakan Bey Merhaba,

   Diyabetle yeni tanışmış olmanıza rağmen bilgi sahibi olduğunuz konular konusunda sizi tebrik etmek isterim.

   Müsait olduğunuz bir gün teşhis sürecinizi bizimle paylaşmanızı rica edeceğim. Erkek bir diyabetli olarak yaşadıklarınızı merak ediyorum açıkçası.

   sevgiler

 3. Esra hanım merhaba,
  diyabetle yeni tanışmış olmam derken:)) orada bir yanlış anlama yada yazım hatası olmuş sanırım. 7 yıllık dmliyim bu süre zarfında tabi sizin gibi bayağı bir yol katettim. Günler aylar yıllar derken bugünlere geldik. Artık amatörlükten profesyonelliğe geçtiğimi düşünüyorum:)) diyabet ile ilgili araştırmadığım konu pek kalmamıştır herhalde ayrıca yine sizler gibi arkadaşlardan ve dmli büyüklerimizden aldığımız fikir ve yaşam tarzı örnekleriyle tecrübelere tecrübe katıp diyabet yolunda ilerlemeye devam ediyorum.
  Yeni gelişmelerle ilgili araştırmalarım sonucunda sizin hazırlamış olduğunuz bilgi,fikir,yardım ve paylaşım adına bu bloğunuzu buldum:) Diyabet adına böyle bir blog düşünüp emek sarfedip hazırladığınız için asıl ben sizi tebrik etmek isterim.
  Diyabetimle ilgili teşhis ve yaşadıklarımı da en kısa sürede paylaşmaya çalışacağım.
  sevgiler

  • Hakan Bey Merhaba,

   Şimdi daha net oldu. Siz de kıdemlisiniz 🙂 .

   Benim 11 yıl filan oldu herhalde. Bilgi konusunda kendimi geliştirmemde en önemli etken doktorlarımdır herhalde. Eşim de benim sayemde öğrenmiş oldu 🙂 .

   Yakın zamanda Nevin Hanım ve Oğuzhan Bey’e gideceğim. Aklımda bir video sürprizi var sizlerle paylaşmak istediğim. Umarım hayat geçiririm

   Yorumlarınız, yazılarınız, fikirleriniz için ben de size teşekkür ederim.

   sevgiler

 4. 1961 doğumluyum 2009 yılında tip-2 diyabetli olduğumu öğrendim hemen insüline başladım 2011 haziran ayında insülin bırakıldı yerine verilen (sta) ilaçta 10 5 2012 de bıraktırıldı şu an sadece glf kullanıyorum bu arada böbreğimde protein kaçağı olduğunu öğrendim bunu için bana sadece tansiyon ilacı verildi değerlerim şöy
  lökasit-idr hemoglabin-idr mikroalbimin-krea
  5 11 2009 negatif eser 58
  3 12 2009 negatif + pozitif
  30 3 2010 negatif eser
  7 4 2010 27
  23 7 2010 + +
  14 12 2010 negatif +
  21 6 2011 ++ eser
  6 12 2011 ++ eser
  10 5 2012 +++ +
  23 7 2010 tarihindeki sonuç albümim 4,4 sodyum 142 potasyum 4,7 protein spot idr 16,4 kreatini idr 150.4 araştırmalarınıza dayanarak yorum yazarsanız sevinirim teşekkürler

  • Hülya Hanım Merhaba,

   Bloğumuzu takip eden doktolar var ama bildiğiniz gibi bizler doktor değiliz. Diyabetliyiz.

   Sizi takip eden bir doktorunuz varsa doktorunuza yani bir profesyonele sormanız en doğru yol.

   sevgiler

 5. merhaba ilginize teşekkür ederim,doktorumun bana söylediği keşke bütün diyabetlilerin böbreği sizin kadar hasarlı olsun bunda korkulacak birşey yok diyorlar ben bu değerleri bloğunuzda paylaştım belki takip eden doktorlardan bir fikir alabirim diye, yinede kasım ayındaki kontrölümde bu durumumu doktorumla paylaşıp daha detaylı ilgilenilmesini talep edeceğim .

 6. sizin sanırım diyabetlik probleminiz var (geçmiş olsun). o yüzden tahlilde bakılanlar fark mı ediyor acaba? ben de yüksek tansiyon vardı ondan şüphe ile yapıldı bu. bir bilginiz var mI?

 7. merhaba esra hanım

  accu-check performa nano hakkında firmaya mail yazdım ölçüm çubuklarının fiyat farkı hakkında firma konu hakkında çok titiz vede ürünlerının arkasında destek olan bir firma doğrusu benı arıyacaklarını ölçüm çubuklarını sgk nin karşıladığı seviyeye çekmek için çalışma yapacaklarını söyleyince mutlu oldum umarım gerçekleşir sgk nin karşıladığı fiyattan striblerı alırız buraya yazmam benım gıbı arkadaşlarda ölçüm çubuklarının malıyetı yüksek olmasından şikayetçi olurlarsa ki zaten yüksek firma bu konuda iyileştırme çalışması yapacaktır okadar ilgilendilerkı kullandiğim cihazın seri numarasını dahı aldılar tel numaramı adresımı açıkçası firma çok ciddi bır firma nekadar kullandığımı sordular günlük 10 adet strib kullandığımı soyledım cihaz mükemmel her yönden ben kalıbrasyon için kullanıyorum örnek İME-DC cihazım var ikisiylede aynı noktadan numune alıyorum ikiside aynı çıkıyor genelde belkıde IME-DC şansıma doğru ölçen cıhaz çıktı elektronik birazda şans ilave edeceğım cihazlarda kullanılan ölçüm çubukları bır kutudaki diğerını tutmuyor kullanıcı arkadaşlara ben arada fark gordum yanılıyorda olabılırım tüm arkadaşlara allah kolaylık versın iyi çalişmalar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: