Nam nam nam

Tip-1'imNam nam nam

Ailecek İsmail Abi’yi severiz. Sevenleri daha bir severiz 🙂 . Bu yazının başlığı İsmail Abimiz’e…

Size Nilgün Hanım’a gittiğim ilk günden bu yana neler yaptım biraz yazmak istedim.

Gün 07:15’te yataktan kalmak ile başlıyor. İş yerinde öncelikle 08:30 gibi açlık kan şekerime bakarım. Ve her sabah standarda binen 30 gr KH alımı ile maraton başlıyor. Bu 30 gr KH ya tam tahıllı ekmek ile yapılmış tost, ya pastahaneden aldığım ya da evde kendi yaptığım tam tahıllı poğaçadan oluşuyor.

11:00 gibi de bir ara öğün almaya çalışıyorum. 1 porsiyon meyve, 1 çay bardağı süt ve ceviz+badem kombinasyonu.

12:30’da öğle yemeğine çıkmış oluyorum. Öğle yemeğinde 45 gr KH var. Mutlaka et, salata ve kepek/çavdar/tam tahıllı ekmekten biri oluyor. Ana öğünlerde nadiren de olsa light cola tüketiyorum. Genelde 1 bardak ayran ana yemeklerimin baş tacıdır 🙂 .

Öğleden sonraki ilk ara öğün 15:00-15:30 gibi. 1 porsiyon meyve, 1 çay bardağı süt ve ceviz+badem. Süt yerine ara sıra ayran içebiliyorum.

Öğleden sonraki ikinci ara öğün 17:30’da şirketten çıkmadan 15 dk önce. 1 porsiyon meyve ve ceviz+bademle geçiştiriyorum.

Akşam yemeğimiz için de en geç 20:00’da masada oluyoruz. Balık, tavuk ya da kırmızı etten biri mutlaka masamızda oluyor. Bol salata, ayran ve Uno’nun tam tahıllı ruşeymli ekmeği ya da evde yaptığım tam tahıllı ekmek. Akşamki KH miktarı ise 45 gr.

23:00 gibi de günün en sonuncu ara öğünü; 1 porsiyon meyve, 1 çay bardağı süt ve ceviz+badem.

Nilgün Hanım’a gitmeden önce ara öğünlerde de ek doz gönderiyordum. Ama artık ayarladığımız yeni bazallarla ara öğünlerde ek doz göndermeden yemem gerekenleri yiyiyorum. İlk zamanlar yoğun çalıştığım ya da toplantıda olduğum zamanlarda ara öğün alamıyordum. Kan şekeri yerlerde oluyordu. Nilgün Hanım ile öyle bir ayar çektik ki bu bazallarla artık yemek yemesem bile düşüş olmuyor.

Bu bazal ayarların tek dezavantajı hafta sonu. Hafta sonu yataktan bazen 12:30 gibi kalkıyorum. Ve pompadan sürekli giden bazal insülin var. Dolayısıyla kan şekeri düşmezse ayıp ediyor. Bu sebeple hafta sonu için Nilgün Hanım ile bazı ayarlamalar yapıyoruz. Bu ayarlamalara göre cuma gecesi yatmadan önce pompamdaki bazal ayarlarımı değiştirip hafta sonu daha rahat uyuyabileceğim. Biraz yorucu olabilir bu kısmı. Çünkü bir de işin pazar gecesi var. Pazar gecesi de tekrar hafta içi ayarlarına getirmek lazım olacak.

Benim için bu bazal ayarlarının en önemli avantajı ise elimin her 3 saatte bir göğüs arama gitmemesi. Pompa sütyenime takılı. Bazı yerlerde ara öğün alacağım zaman ne olursa olsun elim göğüs aramdaki pompama gitmiyor, gidemiyor. Bazallarda yapılan bu ayarlama ile rahatlıkla ara öğünümü alıyorum. Bununla beraber düzenli giden kan şekeri de en önemli kazanç 🙂 .

Okuduğunuz üzere de glisemik indeksi yüksek besin alımı yok. Ekmeğinden, makarnasına her şey ya kepekli, ya tahıllı ya da çavdarlı. Zaten pirinç pilavını sevmem. Meyhane pilavına bayılırım. Sayemde pirinç pilavını seven Eşref ancak dışarıda yiyiyorsa yiyiyor 🙂 .

İş yerimde ise çekmecemde ceviz, badem, mandalina ve muz mutlaka bulunuyor. Dolabımızda ise süt. Kan şekerimi sık ta ölçüyorum.

Bu arada ‘yemek yiyemiyoruz’ diyen diyabetli arkadaşlara da arada söyleyeyim. Nasıl yemek yiyemiyoruz 🙂 🙂

Bir diyabetli daha ne yapsın sizce?

Tüm olumlu koşullara rağmen düşmeyen kan şekeri olursa kan şekerimiz düşmediği için kendi utansın 🙂 .

 

 

 

 

7 YORUMLAR

 1. Esra abla çok güzel anlatmışsın bir gününü. senin yaptıklarına bakıyorum da ben gerçekten çok yemeye başlamışım 😀
  daha önce günde 1-2 öğünle geçiştiren ben, günde 6-7 öğüne çıktım nasıl olduysa bir anda. (allah nazardan saklasın-amin)

  ama daha iyiyim ve şekerimi ölçtükçe içim daha bi rahat ediyor ki 200’leri çok nadir görüyorum artık…

  aslında şuaralar hba1c’mi çok merak ediyorum acaba ne çıkacak, çarşamba günü ben de hocama bir hatırlatıyım bari 🙂

  neyse daha fazla sıkmadan kapatıyım bu konuyu ama bu arada;

  o gemi geleceek 🙂

 2. Kendi adıma konuşuyorum eğer ben bu kadar hassas ve düzenli davransaydım diyabete, şu anda belki de farklı bir hastalıkla cebelleşiyor olacaktım.Diyabetli olduğumuzu kendimize unutturmalıyız.Domates ve salatalık’ta karbonhidrat var diye 1 ünite ek doz yapanlardan değilim ve mutluyum 🙂 son HbA1c 7,2 Bu da benim diyabet tarzım

  • Bilal Bey Merhaba,

   Anlattığınza göre pek de detaylıca dikkat etmeyerek HbA1c değerinizi 7,2 tutmayı başarmışsanız ne mutlu size.

   Eminim ki hemen hemen tüm diyabetliler her ne kadar diyabetli olsalar da gün içerisinde öyle ya da böyle diyabetlerini unutuyorlar. Zira ben insülin gönderdikçe hatırlıyorum. Dolayısıyla günlük hayatta yemek yememizin düzenli olması diyabeti hatırlatan bir detay değil.

   Bence siz de yediklerinize diyabetli bakış açısı ile değil ama herkesin dikkat etmesi gerektiği ölçüde dikkat edin.

   sevgiler

 3. yalnız ben, dm’nin ilk başlarında hep 6 larla gittim doktorumun karşısına ve bana söyledikleri hep aynıydı, çook güzel, çok dikkat etmişsin, ama öyle olmuyor maalesef, farkında olduğum ya da olmadığım hipolarla geziyordum çoğu zaman. bu da zaten benim hba1c’lerimi hep 6 gösteriyordu doktorlarıma. ama o zamanlarki diyetisyenim görür görmez sonucu anlıyordu. bu 6’lar hep hiponun sonucu .)

  yani mesele bilal kardeş 🙂 yakasını salsan da salmasan da, herşey uzun vadede bizim için…

 4. Katılmıyorum ben bunlara.Diyabet biz hastalar tarafından büyütülüyor ise diyabetli olmayanlar nasıl düşünür Allah bilir.Bu kadar herşeye noktası noktasına uymak çok sıkıyor insanı.Lakin bildiğim bişey var ki rahat yaşam tarzına alış ne şeker kalıyor ne de Hba1c.Ben diyabetliyim şunu yememem gerekir psikolojisi daha da çok bunalıma sokuyor insanı.Denedim ve gördüm.
  Tabii ki herkesin bakış açısı farklı bu sadece benim diyabet görüşüm

  • Bilal Bey,

   İşte siz bu konuya kısıtlama ve psikolojik etkisi noktasından bakıyorsunuz. Ama kimse kimseye bunu ye ya da yeme de demiyor. Ben bu yazımdaki gibi kendime ve diyabetime böyle iyi bakıyorum. Siz de kendi yönteminizle kendi diyabetinize elbette iyi bakıyorsunuzdur.

   Bir önceki yorumumda da belirttiğiniz üzere HbA1c’niz düzgün gidiyorsa biz sadece seviniriz.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: