Metformin ve Düşünme Engeli

Haberler&GelişmelerMetformin ve Düşünme Engeli

7996Avustralya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, oral diyabet ilacı Metformin’in bozulmuş beyin fonksiyonu ile bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Ancak B12 vitamini  takviyesi ile bazı bilişsel etkileri azaltabileceği belirtildi.

Metformin 2012 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde tek başına 61 milyon reçetenin üzerinde yazılmış ve dünyanın en çok kullanılan şeker hastalığı ilaçtır.

Şeker hastalığı olan kişilerde bilişsel bozulma ile ilacın etkilerini değerlendirmek için araştırmacılar Avustralya’da çeşitli yerlerden 1.354 kişi ile araştırma yapmışlar. Araştırma katılımcıları 2 grup olarak; Alzheimer hastalığı ve hafif bilişsel bozukluğu olan kişiler ve bilişsel olarak normal olanları içermekte. Ancak Alzheimer dışında inme veya nörolojik hastalıkları olan insanları içermiyordu. Katılımcıların ortalama yaşı 73.8 ve neredeyse %60’ı da kadındı.

Çalışmada bilişsel performans belirlemesi için mini-mental durum sınav olarak bilinen bir değerlendirme kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların yarısından biraz daha fazlasında bilişsel olarak bozulma bulunmadı. Fakat % 21.8 minimal bozulmuş, % 17.7 hafif bozulmuş ve % 10.1 en çok bozulmuş olduğu görüldü.

Bu analizde araştırmacılar Tip-2 diyabetli kişilerde Tip-2 olmayanlara göre daha kötü bilişsel performans olduğunu ve şeker hastalığı olan kişiler arasında ise metformin ilacını kullanan hastaların kullanmayanlara göre daha kötü bilişsel performans olduğunu buldular. Bilişsel fonksiyon skorları aynı zamanda B12 vitamini seviyeleri 250 pmol / L ‘den az olanlar arasında daha düşük olduğu bulunmuştur.

Metformin’in B12 vitamini eksikliği ile ilişkili olduğu bilindiğinden araştırmacılar “Metformin bilişsel performans üzerindeki herhangi bir etkisi en azından kısmen serum B12 vitamin düzeyleri değiştirilerek düzenlenebileceğini” ileri sürdüler.

Çalışmanın kısıtlamaları, katılımcıların metformin kullanım süreleri, onların diyabet şiddeti, veya diğer diyabet ilaçları kullanımının bilişsel işlev görevlerini engelleyen faktörleri hakkında yetersiz miktarda bir bilgi içermektedir.

Araştırmacılar, gelecekte muayenelerde diyabet ile bozulmuş düşünce ve metformin arasındaki bağlantının araştırılması gereken bir konu olduğunu düşmektedirler. Bu arada araştırmacılar, hekimlerin metformin kullanan diyabetli hastalarının bilişsel performansını izlemeleri gerektiğini tavsiye ediyorlar. (Kaynak: http://www.diabetesselfmanagement.com/Blog/Diane-Fennell/metformin-and-impaired-thinking/)

Esra’nın notu: Kısaca Metformin grubu ilaç kullanan tip-1 ya da tip-2 diyabetlilerde bilişsel performans yani bir nevi algılama problemi ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple Metformin grubu ilaç kullanan diyabetli bireylerin yanında ayrıca B12 vitamini kullanması da öneriliyor. Ancak bu çalışmada özellikle diyabetli bireyleri kaç yıldır Metformin kullandığı belirtilmemiş. Ayrıca yaş ortalaması yaklaşık 74. Daha çok var bu yaşa ama şimdiden dikkat etmek lazım olabilir.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: