Mantı ve Salata

KH SayımıMantı ve Salata

Bizim evin mantı ve içli köftelerinin ustası annem Songül Uysal 🙂 Ancak bu seferki içli köfteler çok ama çoook acı olmuş 🙂 İskenderun’dan gelen salçamız çok acı olunca içli köftelerin acı olması da oldukça normal.

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı yemeğimiz için Eşref ile mantı ve salata yaptık.

Annem mantı hamurunu artık çok tahıllı un ile yapıyor. Sizlerle daha önce bu bilgiyi paylaşmıştım. Glisemik indeksi düşük yani kan şekerini daha yavaş yükseltene unlar ile bu tarz hamurlu ürünleri yapmak daha iyi oluyor.

Ama şunu unutmayın; beyaz unlu mantının karbonhidrat miktarı neyse çok tahıllı ya da kepekli mantının da karbonhidrat miktarı aynıdır. Tek değişen konu glisemik indeks.

FullSizeRender-1210 yemek kaşığı mantı yaklaşık olarak 3,5 dilim ekmekle eşdeğer karbonhidrat içerir. Yani 52,5 gram karbonhidrat demektir. Beyaz un ile yapılan mantının yanına salata olmalı ki kan şekerimiz salatadaki lif ile daha yavaş yükselir. Ama ben her ne kadar tam tahıllı un ile yapılan mantı yapsam da salata özellikle akşam yemeklerimiz için olmazsa olmazdır.

Evlerinizde sadece tip-1 diyabetli eşiniz, kızınız, oğlunuz ya da yakınınız için kendiniz için de glisemik indeksi düşük unlarla yemeklerinizi yapmanızı öneririm. Sağlıklı beslenmek tip-1 diyabetliler dışındaki bireyler için de oldukça önemlidir.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: