Vitaminler

Genel BilgilerVitaminler

Kullandığım vitaminler

Diyabetli (şeker hastalığı) olarak şu ya da bu sebeple gittiğim doktorlar mutlaka bazı vitaminler ile takviyelerde bulundular.

Sebep olarak yüksek kan şekeri zamanlarında, idrar ihtiyacımız çok olduğu için idrarla atılan bazı mineralleri yerine koymak gerekiyormuş. Ya da hatırlama konusunda sıkıntı yaşanıyor, kan tahlillerinde B12 eksikliği çıkıyorsa mutlaka bir vitamin kullanmaya başlarım.

Bugüne kadar birçok vitamin kullandım. Bunlar; Centrum / Complete From A to Zinc, Apikobal, Benexol ve Pharmaton gibi takviyeler oldu.

Pharmatonu enerjimin çok düştüğü zamanlarda kullandığımda gerçekten hareketlilik ve canlılık adına bana katkısı oldu.

Centrum / Complete From A to Zinc’i kullandığımda bir şey hissetmedim. Yani bir vitamin içersiniz ve etkisini fiziksel olarak hissedersiniz gibi bir durum olmadı.

Benexol ve Apikobal bir B12 takviyesi. B12 eksikliği olan ben için iyi bir takviye. Bu iki ilacı da içtiğim dönemde idrar kokusu çok fazla oluyor. Ama deneyimlerime dayanarak Apikobal’in daha iyi olduğunu söyleyebilirim. İkisi de aynı formda olan bir vitamin ama nedense Apikobal daha iyi hissettirdi bana. Unutkanlığıma, kendimi daha dinç hissetmeme iyi geldi.

Bir de bu aralar doktoruma danışmadan, her sabah uykulu ve halsiz kalktığım için GNC’nin Guarana Formula takviyesini kullanıyorum. İnanın çok olumlu etkileri üzerimde.

Tabiki de vitamin kullanmadan önce mutlaka doktorumuza danışmamız ve uygun görüyorsa kullanmamız gerekiyor.

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

14 YORUMLAR

 1. diyabet ve unutkanlık arasında (B12 nin normal olması durumunda) doğrusal bir ilişki var mıdır acaba merak ediyorum. Bu konuda bir çalışma var mıdır? Son dönemlerde unutkanlık problemi yaşıyorum.Diyabetle bağlantılı olabilir mi acaba..

  • Eda Hanım,

   Bu soruya cevap vermem mümkün değil. Ama mutlaka vardır diye genel geçer bir cevap verebilirim 🙂 . Daha doğrusu anlatılmıştı bana hatırlamıyorum 🙂 .

   Unutkanlık problemi yaşıyorsanız tiroidlerinize baktırın. Ben baktırmış ve unutkanlığımın bir tiroid hastalığı olan Haşimato’dan kaynaklandığını öğrenmiştim. Bu hastalık özellikle unutkanlıkla kendini hissettirirmiş.

   sevgiler

 2. Olabilir çünkü bende de Anti TPO değerleri yüksek çıkmıştı.Unutkanlığım ondan kaynaklanabilir öyleyse.Zaten diyabetin nedeni de bu Haşimato dan kaynaklanabilir denmişti.Haşimato için kullandığınız bir tedavi var mı peki,ilerlemesini önlemenin yolu var mıdır? ben yok diye biliyorum ama..Korkuyorum çünkü diğer hormonları da kaybetmekten.
  ne diyelim Haşimato’nun yol açtığı bu unutkanlığın ilerlememesini umalım 🙂

  • Eda Hanım,

   Euthyrox 50 mg kullanıyorum. Unutkanlığım eskiye oranla baya geriledi.

   Haşimato da geçmeyen bir hastalık. Ama bazı kişilerde nadiren de olsa geçebiliyormuş. Bu arada 2008’den bu yana Haşimatom var.

   Siz de bir görünün Haşimato ile ilgili. Bir de sinir yapıyormuş Haşimato. Bende de ara sıra olmuyor değil 🙂 .

   sevgiler

   • Merhaba Esra Hanım,
    Okuduğum kadarıyla bu ilaç Tiroid tedavisinde kullanılıyormuş.Benim değerler normal yani tiroid hastası değilim.Sizin değerler nasıl; tiroid rahatsızlığı nedeniyle mi kullanıyorsunuz bu ilacı yoksa Haşimato için mi ve sürekli mi kullanıyorsunuz? Merak ettim.
    (Bu arada bezen bende de sinirliilik olmuyor değil)
    Haşimato, vücuttaki hormonların yabancı hücre olarak algılanıp bağışıklık sistemi tarafından yıkılmasına neden olan ve Anti Tpo değerleriyle (yazın bakılmıştı bende Anti TPO Antikor=535 IU/ml; Anti Troglobulin Antikor 563 IU/ml) kendini gösteren bir rahatsızlık olduğunu biliyorum. En çok korktuğum da İnsilün üreten beta hücrelerimi yok ettiği gibi bir gün Tiroid Hormonumu da yok edebilecek olması.Bundan koruyacak bir tedavi var mıdır bilemiyorum.Sizin ilacı bende içsem mi :))

    • Eda Hanım Merhaba,

     Haşimato Tiroidi’de bir tiroid hastalığı çeşidi. Tiroid kötü olarak bilenen bir hastalıkken, Haşimato tiroidi onun kadar kötü değil. Bir daha masumu 🙂 .

     Normal tiroid hastalığı diyabetli bir hastanın kan şekerini çok etkiliyor.

     Doktora gitmeden aman kullanmayın 🙂 . Tiroid hormonunu tüketme gibi bir durumu olmadığını biliyorum.

     Siz nasıl sinirli biri olursunuz? Sizinle konuşmamızda ara sıra bile olsa sinirli biri olamayacağınızı düşündürmüştü bana 🙂 .

     sevgiler

 3. B12 vitamin ilacı kullanıyorum doktor kutlanmamı uygun gördü günde iki tane tok karna ama küçük sorun idrarımı yaparken kokusu aynı gibi. Bir hissine kapılıyorum mümkünse bilgi vere bilir misiniz mail atarsanız çok teşekkür ederim mail adresim yusuf_cetin_01@hotmail.com

  • Yusuf Bey Merhaba,

   Ne sormak istediğinizi anlayamamakla beraber sanırsam idrarınızdan B12 kullandıktan sonra farklı bir koku gelmediğini söylüyorsunuz.

   Genelde gelir diye biliyorum ama doktor olmadığım ve olmadığımız için net bir şey söylememiz takdir edersiniz ki doğru olmayacaktır. Bence kokmuyorsa sorun olmamalı. İlla kokmalı diye bir beklentiniz de olmamalı.

   sevgiler

 4. merhaba arkadaşlar;
  Bende benexol kullanıyorum, kullandığımdan beri mesela terlediğimde beyaz gölek giydiğimde sarı izler oluyor bu ilçtan kaynalanıyor olabilirmi ?

 5. esra Hnm merhaba,zayıflama amaçlı kullandığım bazı tabletler
  unutkanlık,dalgınlık,istem dışı kasılma vb yanetkilere neden olmuştu
  guarana Formula’da benzer bir şikayetiniz oldu mu? tıp fakültesi öğrencisiyim beyin dinamizminin etkilenmemesi önceliğimdir bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Esra Hanım Merhaba,

   Gnc’den aldığım Guaranı Formula’yı kullanma amacım sabah uyandığımda olan halsizlik ve yataktan kalkma isteğimin olmamasaydı. Vitamin ihtiyaçlarıma cevap verdi ve daha dinç uyanmaya başlamıştım.

   Dediğiniz gibi yan etkisi hiç olmadı.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: