Kocaman Gülümsemeli Bir Merhaba Diyabetli Aileme :)

Sizden GelenlerKocaman Gülümsemeli Bir Merhaba Diyabetli Aileme :)

Smiley FacesAylar önce diyabet teşhisim ve sonrası birkaç ayımı yazmıştım sizlere. ”http://www.diyabetimben.com/hilalin-tip-1-diyabetle-tanismasi-2/

Blogu sürekli takip etmeme rağmen yorumlarınıza cevap veremediğim için üzgünüm. Yeni bir yazı yazmaya da ancak fırsat buldum.

Malum değişen eğitim sisteminden dolayı çok yoruluyoruz 🙁 Bu durumun sağlığımı olumsuz etkilemesinden korkuyorken sizlerin ev ve iş arasındaki yoğun tempoya güzelce ayak uydurup bunun yanında bizlerle sürekli yorulmadan iletişim halinde olmanız beni umutlandırıyor. Bu yüzden vaktini ayırıp bu blogla ilgilenen herkese özellikle Esra Abla’ya minnettarım.

Hastaneye yattığımdan zaman 16 olan HbA1c değerimin 9’dan aşağıya düşmesinin pek mümkün olmadığını söylemişti Durmuş Abim. 24 Eylül’de verdiğim tahlil sonucunun 6.8 olduğu görünce yüzündeki şaşkınlık ve mutluluk beni de sevindirdi. Hatta bunun üzerine güzel bir ödülü hak ettiğimi söylemesi daha da sevindirdi. Yaşıtlarımın aksine bu kadar hassas ve kontrollü olmamın karşılığı canımın çektiklerini kontrollü bir şekilde yiyebilmeyi öğrenmek oldu. Balayı döneminde pek önerilmese de diyetisyenimi ikna edip ”Karbonhidrat Sayımı”nı öğrenmeye başladım. Ne yazık ki fakültenin eve uzaklığı çok yorucu oldu ve ara vermek zorunda kaldım. İDF ayarını bildiğim için -aramızda kalsın- arada ”kontrollü” kaçamaklar yapabiliyorum.

Sürekli yorgunluğum yüzünden son zamanlarda egzersize ara vermem pek iyi bir fikir değildi sanırım. Dün devlet hastanesinde verdiğim tahlil sonucum 8.3 çıkınca farkına vardım. Hafif bir gribal enfeksiyon vardı ama bunun etki etmeyeceğini söylediler. Glükometremde gördüğüm sonuçlar mutsuz etmezken laboratuvar sonuçları üzdü açıkçası. Doktorun yanından çıkıp koştura koştura havuza gidip yeni dönem için kaydımı yaptırdım. Yüzmek çok yormaz bence 😀

Bu arada MEB’in okullarda diyabetle ilgili çalışmalar yapması sadece sınıfımı değil bütün okulun hatta bütün okulların bilinçlenmesine sebep olduğu için çok mutluyum. Okul idaremizin bu konudaki ilgisi ve hassasiyeti her şeyi daha güzel yapıyor. Mardin’de okulda yapılan taramayı da pek özendik doğrusu. Umarım biz de başarabiliriz. Umarım kötü şeylerin bir adım da olsa önüne geçebiliriz.

Yeteri kadar şekerli günlere 🙂 (Görsel kaynak: picstopin.com )

Hilal Çamur

9 YORUMLAR

 1. Hilal Merhaba,

  Tekrar yazılarınla hoş geldin 🙂

  2014 yılı içerisinde özellikle okullarda kan şekeri taraması yapılması konusunda birkaç firma ile beraber ilerleyeceğiz. Okulunun hassasiyeti bu kadar yüksekse Bursa’da senin okulunda 2014’ün başlarında bu tarz bir organizasyon yapabiliriz. Bana maille telefonunu gönderirsen neyi nasıl yapabileceğimiz konusunda sana bilgi veririm.

  Bu arada ‘kontrollü kaçamak’ olmaz. Olamaz 🙂 Kaçamak kaçamaktır ama ben kaçamak demiyorum artık. Canım istediği zaman istediğimi yiyiyorum. KH Sayım Yöntemini öğrendikçe ‘kaçamak’ demeyeceğine inancım sonsuz 🙂

  Bir de yüzmek oldukça yorucu 🙂 Söyleyim sana. Kan şekerini öyle güzel düşürüyor ki! Yüzmeden önce ve sonra dikkat et. Biliyorsun. Ben de yüzüyorum. 1 ay sonra tekrar başlayacağım.

  Daha güzel HbA1c değerlerin bence uzak değil. Umarım az hipoglisemisiz ve harika HbA1c değerin olur 🙂

  sevgiler

  • Münevver Hanım Merhaba,

   Okullarda yapabiliriz. Ben geleceğimiz olan çocuklarımızın daha öncelikli olduğunu düşünenlerdenim. Bu sebeple okullarda yapılsa daha iyi olacağını düşünüyor.

   Bu şekilde bir organizasyon yapabilirseniz gerekli tüm desteği verebilecek durumdayız.

   sevgiler

 2. Hilal merhaba,
  Umarım diyetisyeninin sana karbonhidrat sayımını öğretmesi için,
  fazla uğraşmak zorunda kalmadın. 😉
  Yeteri kadar şekerli günlere 🙂

  • Merhaba Hatice Abla
   (Bu arada ben abla, abi olarak hitap ediyorum, birer abla abi olarak gördüğüm için, umarım rahatsız olmuyorsunuzdur )

   16’dan 6.8’e düşen HbA1c ile mi?
   İkna etmek pek zor olmadı doğrusu 🙂
   Ayrıca verdikleri diyet listesine uymayacağımdan en az ben kadar emindiler, istekli olduğumu ve kolay öğrendiğimi de görünce, her şey herkesin istediği gibi oldu diyebilirim 🙂

   Yeteri kadar şekerli akşamlar 🙂

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: