Kirazzzz

KH SayımıKirazzzz

kiraz_arjantinTerazide 90 gr gelen çekirdeksiz sapsız kiraz 15 gr karbonhidrat içerir.

Bu miktar aynı zamanda yarım su bardağı veya 10 adet kiraza da eşittir…

Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay

1 Yorum

 1. Esra hanım merhaba;
  Nesil hanıma öncelikle teşekkür ederim,böyle bir güzel bir meyve için değerleri verdiği için.
  Bende de daha önce alıntı yapmış olduğum KİRAZIN FAYDALARI ile ilgili yazıyı paylaşmak istedim.
  Rosaceae yani gülgiller familyasının değerli üyelerinden biri olan kiraz, doğal olarak özellikle ülkemizde fazlaca bulunan bir meyve. A,B,C vitaminlerince, kalsiyum, demir ve potasyum gibi minerallerce zengin olan kiraz, yüksek ölçülerde lif de içeriyor. Yurt dışına çokça ihracatı da yapılan bu sempatik yaz meyvesinin yararları da saymakla bitmiyor. Hoşafı, reçeli ve konservesi de yapılan kirazın, sağlığımız için olumlu etkileri daha sapından başlıyor.

  Böbrekleri sevindiriyor, gözlere iyi geliyor…

  Sindirim gücünü artıran ve idrar söktürücü özelliği ile böbrek dostu olan kiraz, taş ve kum oluşumunu da önlüyor, safra kesesi taşının dökülmesine katkıda bulunuyor. Kirazla zenginleştirilmiş diyetle beslenenlerde karın bölgesi yağlanmaları etkisini daha az gösteriyor. Kiraz, uzun vadede kişide diyabet görülme riskini de azaltıyor. A vitamini kaynağı karoten içeren kiraz, aynı zamanda gözlerin de dostu!

  Sakinleşin, ağrılarınız son bulsun!

  Yapısında bolca fosfor bulunduran bu meyve, sinirlerin kuvvetlenmesini dolayısıyla sakinleşmenizi de sağlar. Vücuttaki ağrıların dindirilmesine yardımcı olan antosiyanin içeriği, kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltıyor. Kiraz, iyi bir antioksidan kaynağı aynı zamanda. İçeriğindeki antioksidan ve antiinflamatuar özellik, adeta bir iltihap karşıtı ilaç gibi davranmasını sağlıyor, egzersiz ve spordan kaynaklanan kas ağrı ve problemlerini engellemeye yardım ediyor. Eklem iltihabı olanlar için de faydalı olabiliyor.

  Uyku problemleri sona eriyor!

  Uykusuzluk problemi olanlar için de vazgeçilmez bir meyve olmaya aday olan kiraz, içeriğindeki yüksek dozda melatoninden dolayı düzenli tüketildiğinde uykuya dalmayı kolaylaştırıyor ve uyku saatlerini düzenliyor. 2010 yılında New York Rochester üniversitesi’nde uyku problemi çekenler arasında yapılan bir deneyde; sabah ve akşamları birer bardak tatlandırılmamış, doğal kiraz suyu içenlerin diğer doğal meyve suyu içenlere göre zamanla uykuya hem daha rahat geçebildikleri hem de daha derin uyuyabildikleri gözlemlenmiş. Kiraz suyunun diğer bir yandan damarları güçlendirdiği ve romatizmaya iyi geldiği de uzmanların görüşlerinde yer buluyor.

  Sapı bile faydalı

  Kiraz sapı, idrar artırıcı bir özelliğe sahip, ayrıca potasyum bakımından zengin ve vücuttaki potasyum dengesinin bozulmasını önleyebiliyor. ödem söktürme konusunda da faydaları yok değil. Kiraz sapını çayını yaparak tüketebilirsiniz. Bunun için bir bardak Kaynar suyun içine bir tutam kiraz sapını ekleyip 10 dakika kadar bekleyin. Demlendikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

  Menopoz için faydalı, Alzheimer riskini azaltıyor

  Hoş tadı ve susuzluk giderici özelliği ile de gönülleri fetheden kiraz, menopoz dönemindeki kadınlar için de faydalı. Kiraz suyunun cilde iyi geldiği, kırışıklıkları azalttığı da iddia ediliyor. Varisler için de suyundan faydalanılabiliyor. Kiraz içeriğindeki beta karotenin doku ve organ yapısında olumlu etkileri olduğu, kanserin önlenmesinde önemli bir rol üstlendiği de söylenmekte. Kiraz, beyin fonksiyonlarını geliştirip Alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor…

  YAZI BİR GAZETEDEN ALINTIDIR KAYNAĞI BELLİ DEĞİLDİR BİLGİLERİNİZE.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: