Kendini Novorapid Sanan Lantus

Sizden GelenlerKendini Novorapid Sanan Lantus

Kendini Novorapid Sanan Lantus

Arkadaşlar merhaba, son 3 ayda 2.defa yaşadığım bir durumu sizinle paylaşmak ve fikirlerinize danışmak istiyorum.

 

Dün gece saat 11’de 14 doz Lantus’umu bacağımdan yaptıktan yaklaşık 1 saat sonra kendimi biraz değişik hissettim ve şekerimi ölçtüğümde o an şekerimin 45 mg/dl olduğunu gördüm.  Herhalde akşam yemeğindeki Novorapid’i fazla kaçırdım diyip yarım kutudan biraz fazla meyve suyu içtim, 7-8 tane kiraz yedim ve bir parça da çikolata ağzıma attım. Fakat bu sırada terleme ve sersemlik hissi başlamaya ve giderek artmaya başladı. 15 dk.sonra şekerimi tekrar ölçtüğümde yine 45 mg/dl olduğunu görünce biraz şaşırdım.

Daha önceki deneyimim aklıma geldi, öncekinde Lantus’un yarım saat sonrasında şekerim 31’e düşmüş ve 2 saat boyunca 100’ün üstüne çıkamamıştı. Ertesi gün uyandığımdan itibaren de şekerim 200’ün altına hiç düşmemişti. Bu da Lantus’un o gece Novorapid gibi davrandığını ve sabaha kadar kana karışıp kendini tükettiğini bana düşündürdü.

Terleme ve sersemlik arttıkça uzanma ve gözlerimi kapalı tutma ihtiyacı hissettim, bu sırada annem-babam düzenli olarak yiyecek içecek getiriyorlardı, ne yediğimi çok net hatırlamıyorum, fakat kola içtiğimi, muz , beyaz ekmek ve peynir yediğimi hayal meyal hatırlıyorum . İlk 45’i ölçtükten 1 saat 40 dk.sonra şekerim 104 mg/dl çıktı, bunun üzerine de 20 g KH içeren tam buğday unlu poğaçadan saat 01.00 gibi uykuya daldım. Saat 3 gibi uyanıp şekerimi ölçtüğümde 217 ile, saat 6’da uyandığımda ise 222 ile karşılaştım. 3 dozluk kahvaltı yapıp 5 doz insülin yaptım, şirkete geldiğimde şekerim 245 idi. Bunun üzerine yanıma aldığım Levemir’den 7 doz yaptım, ve az önce şekerimi 183 olarak gördüm ve bir parça rahatladım.

Lantus  veya uzun etkili insülininizin bu şekilde hızlı bir çözünme yaşadığı sizde de hiç oldu mu? Olduysa ne yaptınız, ve olmasının nedeni nedir, fikir ve önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Ben de Cumartesi günü doktorum Neslihan Hanım’la bu konuyu konuşacağım, Nilgün Hanım’a anlattığımda tatmin edici bir cevap alamamıştım, Neslihan Hanım’dan alabilirsem burada paylaşacağım.

Selim

27 YORUMLAR

 1. Selim kardeşim merhaba;
  Öncelikle şunu söylemek isterim ki ben bu konuda uzman birisi değilim;ancak tecrübelerime dayanarak sadece birkaç detay aktarabilirim.Birinci konu lantusun Rapid gibi davranamayacağı, ancak iğneyi sapladığın yer çok önemli damara geldiyse bence böyle bir komplikasyon olabilir. İkincisi yaşadığın hipo esnasında aşırı panik olman. Öncelikle çok sakin davranıp;tatlı bir çözelti, meyve suyu aldıktan sonra biraz beklemen, bu arada çikolata ve benzeri yağlı besinler yememen (kana karışımı geciktirir) yükselme başladıktan sonra aşırıya kaçmadan, karbonhidrat alman (ama asla beyaz değil) ve yarımşar saat aralıklarıyla ölçüm yapman. Aksi taktirde panik havasında saldırdığın Gİ yüksek besinler seni bu durumlara sokar.Ama yinede bu konunun uzmanına danışmanda fayda var derim.
  Sevgiler.

 2. Selamlar bende Lantus kullananlardanım.Her sabah 14 doz şeklinde yapıyorum.Lantus etkisini 2 -3 saat sonra gösteriyor ve etkisini 20 – 24 saat sürdürüyor diye biliyorum. ben her sabah 8,30 da yapıyorum ve kahvaltıdan sonra tokluğuma baktığımda 140-200 arası çıkıyor.Ancak öğleden sonraki tokluklarım < 140 şeklinde.

 3. Selim Bey Merhaba,

  Benim bildiğim ve bugüne kadar öğretilenlerle Lantus gibi uzun etkili bir insülini yaptığınızda Novorapid, Apidra ya da Humamlog gibi hızlı etkili insülinler gibi davranmayacağı.

  Ne olabilir diye düşünüyorum.

  1- Ya KH/İnsülin Oranınız değişti.
  2- Ya balayı dönemine girdiniz. Ki girdiyseniz tek bir saat aralığında bu tarz hipoglisemi etkisi olur mu?
  3- Ya gün içerisinde çok yoğunsunuz ve gece yarısı arada bir de olsa kan şekerini düşüyor.
  4- Ya da Novorapid’i yaptığınız lokasyon ile ilgili de olabilir. Uzu süredir kullanmadığını bir lokasyon ve emilim hızlıca olmuştur.

  Bunlar ortadaki sorunun sebeplerinden biridir diye düşünüyorum ama benim düşünemediğim bir şey varsa lütfen siz ve diğer arkadaşlarımız rehberlik etsin bizlere.

  Maalesef hipoglisemiler esnasında bizim kafamız yerindeyse biz ya da değilse ailemiz bize elimize ne geçiyorsa yiyiyoruz. Görme alanınızda çikolata olmamalı. Yağlı ve kan şekerini geç yükselten bir besin.

  Kan şekeriniz inatla yükselmiyorsa naçizane önerim annenizin hızlıca patates haşlaması hazırlaması. Ya da evde hazırda olacak. Bir bütün patates ve vişne suyu gibi bir meyve suyu kan şekerini gayet iyi yükseltir. Bir dönem bende de aynısı olmuş ve Oğuzhan Hoca patates ve meyve suyunu beraber tüket demişti. Bu şekilde takviye yapınca kan şekeri normale gelmişti.

  Ama ben genelde kan şekerim düşükse, ki 2 gündür 36 ve 32 kan şekeri ile uyandım, 1 su bardağı vişne suyu ve 1 dilim tam tahıllı ekmek ile ilk tedavime başlıyorum. 15-20 dakikada 1 kez de kan şekeri ölçümlerimi yapıyorum. Kan şekerim bugün istediğim seviyeye gelmeye başladığında 1 çay kaşığı petek bal yedim canım istedi diye. Ve akabinde ana öğün almam gerektiği için de ana öğünümü aldım.

  Ancak lütfen kan şekerinizi geç yükseltecek ve birden fırlatacak besinlere ulaşımınız olmasın. Ailenizde bunu bilsin.

  Kendinizi frenleyin gibi saçma bir cümle kullanamam. Aynı durumda bazen hepimiz elimize ne geçse çölde su bulan bedevi gibi saldırıyoruz. Kendimi o anlarda bir de Kurabiye Canavarı’na da benzetirim 🙂 🙂 🙂

  Bunların dışında Nilgün Hanım sebep-sonuç ilişkisi anlamında ne söyledi size? Sizce sorun ne olabilir?

  sevgiler

 4. Selim Bey,

  Bir de atladığım bir konu var. Hangi marka iğne ucu ve kaç mm lik olanlardan kullanıyorsunuz? Bu da çok önemli.

  Zira mm yüksekse Lantus da olsa damara denk gelmiş ve hızlı emilim olmuş olabilir.

  sevgiler

 5. Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Novofine 0.5 mm kullanıyorum, bacak için ideal, hatta kısa bile bence. Yatay değil dik yapıyorum bu arada. Damara geldiğini düşünüyorum ben de çünkü hafif bir kanama da oldu, daha öncekinde de olmuştu. Bu biraz şans işi sanırım, damara gelip gelmeyeceğini nasıl kestirebilirim bilmiyorum. Ama bu düşüşün Lantus’tan olduğundan eminim, 14 dozun hızlı vücuda karıştığını ne yersem yiyeyim yükselmeyen kan şekerime bakarak anlayabiliyorum düşününce.

  Nilgün Hanım’a da damara gelmiş olabileceğini bahsettiğimde üstünkörü dinleyip “olabilir, olabilir” demiş ve o gün öncesinde ne yiyip ne kadar insülin yaptığımı sormuştu. Siz iyi anlaşabileceğimi söylemiştiniz fakat ben kendisiyle çalışmaya hafta sonu randevu almanın çok zor olması ve verimli iletişim kuramadığımızı düşündüğüm için devam etmiyorum.

  Yurtdışı forumlarında böyle bir sorunla karşılaşan biri var mı diye baktım fakat bulamadım, ama onun yerine Lantus’un Levemir’e göre kilo almaya sebep olduğu, kilo vermek isteyen diyabetlilerin çoğunlukla doktoruna danışıp Levemir’e geçme tavsiyesi aldıklarını okudum, kenarda bulunsun 🙂

  Ayrıca Levemir’in sabah ve akşam 2’ye bölünerek 2 defada, Lantus’un ise genelde bir defada yapıldığını, fakat her iki insülinde de iki defa yapmanın daha etkili olacağını söylemiş diyabetliler ve doktorları. Bana da son derece mantıklı geldi, çünkü bazal insüline günün her saatinde aynı dozda ihtiyaç duymuyoruzdur muhtemelen, bu şekilde bölmek hem insülin pompasını, hem de pankreasın kendisini taklit etmemize daha yardımcı olur herhalde. Bunu da Cumartesi Neslihan Hanım’la konuşacağım.

  Tekrar teşekkür ederim önerileriniz için 🙂

  • Selim Bey,

   Aslında yapılan çalışmalarla göre kişi çok kilolu değilse 0,4 mm’lik iğne uçları gayet iyi. Damara gelme riski de oldukça az. 0,4 mm lik iğne ucu içinse BD Microfine’ı öneririm size. Her iğne uçlarında olduğu gibi devlet ödüyor ve fark ödemiyorsunuz. Ki ben eskiden sadece Microfine kullanırdım ve oldukça memnundun. Deneyin. 0,5 mm’lik iğne ucunu sakın kısa düşünmeyin. Sizin için bence fazla bile. Ara ara bu sıkıntıyı yaşamanızdansa lütfen ilk yazdırma zamanınızda BD Microfine 0,4 mm’lik kullanın.

   Ben sizin iyi anlaşabileceğinizi düşünmüştüm ama takdir sizin. Herkes memnun kalacak diye bir durum maalesef olamıyor. Ben halen ara ara gidiyorum yanına. Doç Dr Gökhan Özışık’ı bir denesenize. Benim hoşuma gitti. İletişimi de gayet iyi. Belki beğenirsiniz. Ama benim beğendiklerim sizde işe yaramıyorsa gitmeyin 🙂

   Aslında uzun etkili insülinler ki Lantus 24 saatlik olduğu için uygun olmayabilir ama Levemir’i özellikle birçok doktor özellikle çocuklarda 2 ye bölerek yapıyor. Bunu blogta çoook konuştuk. Bu şekilde yapınca tek sefer bazal yapıldığınca vücudumuz birkaç saat bazalsiz kalırken bu 2li sistem ile bazalsız kalma olasılığı sıfıra iniyor. Bu sebeple doktorun ayarlayacağı saatler oldukça önemli.

   0,4 mm’lik iğne uçları için isterseniz size BD Microfine’dan numune istetebilirim. Bir arkadaşım ürün müdürü orada.

   Sevgiler

 6. slm acaba dalgınlıkla lantus ile novarapidi karıştırmış olabilirmisiniz.özellikle ikisinide aynı anda vururken üniteler karışabiliyor yani 20 lantus vurcağınıza novarapid yapabiliyorsunuz
  tekrar geçmiş olsun.

 7. Merhabalar,bizde oğlumda birebir aynen sizin yaşadığınız problemi çok sık yaşıyorduk.Bi ara nedense Lantusla uyumu bir türlü yakalayamadık,bi çok deneme yanılma yönteminden sonra bu aralar iyi gibiyiz..bazı zamanlar bu problem yüzünden lantusu daha yarısına bile gelmemişken bozuldu galiba diye attıp yenisine başladığımızda oldu.Birde yeni farkettiğimiz bir durum daha var dışarıya cıktığımızda lantus buz kasetiyle uzun süre temas halinde olursa etkisini yitiriyor gibi geliyor bize şimdi bunada dikkat ediyoruz, bu aralar sıkıntıları aştık sanki

 8. degerli kader arkadaşım herşeyden önce morel morel möreline dikkat bende lantus kullanıyorum lakin siz çikolata falan tam yiyip bitir meyeceksiniz şekeriniz düştügünde kesinlikle gazlı içecek lerden kacının terleme ve titremelerde mutlaka şekeriniz düşüyor demektir engüzeli pekmez i sulandırıp çay bardagında içiniz direk kana karışır rahatlatır birde siz kafanıza göre lantus 4 veya 2 derece enjekte olmaz kesinlikle doktorunuza danışın birde tok halinde 200 üzerine çıktıgı zaman ılık bir duş alınız çok rakat larsınız 2 günde bir ayakkabınızı degiştirin ayak parmaklarınız rahat olaçak birde kösele ve sert ayakkabılara son artık yumuşak ayakkabı yiyeceksin pamuklu çorap giyiniz birde gömlek giymemeye özen gösterin şu marka bu marka degil ben tam 15 senedir böyleyim allahım hastalara hayırlı şifalar versin inşallah

 9. aynı durumla karşılaştım. sabah kalktığımda kan şekerimi ölçtüm:190 küsür. biraz yüksek diye moralim bozulmuştu hatta. sanra sabah 25 ünite lantus u bacaklarımdan yaptım. en küçük iğneyi de kullanmama rağmen kanama oldu biraz bacaklarımda. neyse. sonra 25-30 dakika geçtikten sonra bir titreme başladı. kan şekerimi yine ölçtüm bu sefer de 60 küsüre düşmüş. novorapid bile bu kadar kısa süre içinde kan şekerini bu kadar hızlı düşürmüyor, bir de öyle kalsa iyi ben hemen içinde yaklaşık 30 gr karbonhidrat bulunan meyve suyunu içtim,hiç etki bile etmedi,bir tane daha meyve suyu, o da yaramayınca şekerli su içtim, o da şekeri yükseltmeyince acil servisi çağırdılar. şeker serumuyla anca kan şekeri kademeli 39, 59, 80.. ‘e çıkartabildiler. muhtemelen bütün lantus bitmişti ki, günün geri kalan zamanlarında kan şekeri hep 300 civarında yüksek gitti. Bunun neden kaynaklandığını henüz söyleyen yok. doktor insülin iğnesi damara denk gelse bile o kadar hızlı düşüş yaşanmaz dedi. işin ilginci meyve suyu, şekerli suyun kan şekerini iyileştirmemesini neyle açıklayabiliriz?

  • Merhaba Kerim M,

   Lantus uzun etkili olsa bile kılcal damara denk gelirse ani şeker düşüklüğü yapar ve düşen şekeri yükseltmek biraz zorlu olur.

   Kısaca yaşadığınız durumun açıklaması bu şekilde.

   Sevgiler

 10. her lantus yapmadan önce korku yaşamaya devam edeceğim o halde. ya da lantusu birkaç parçaya bölüp vucudun farklı farklı yerlerine enjekte edeceğim

 11. Merhabalar;
  Lantus ile levemir arasındaki fark nedir raporum bitti ve yenilettim doktorum lantus olan iğnemi levemir ile değiştirdi insülin yapmaktan bıktım artık birde günde3 defa Sabah Öğlen ve Akşam ve Gece lantus bütün bunlar yerine Sabah ve Gece olmak üzere levemirden 2 defa vursam olurmu diye düşünüyorum bazen çok yemek yiyorum çoğunlukta ise eskisi gibi çok yiyemiyorum ne olur yardım doktorlar belli bir ünite veriyor ama ozamanda yemek az yersem şekerim düşüyor çok yersem yükseliyor şuan 350 ve 400 altına getiremiyorum çoğunlukta hep yüksek birde bu pankreas nakli olmuyormu nereye başvurmam gerekiyor 10 yıldır tip1 diyabetim var yaşım 33

  • Necmettin Bey Merhaba,

   Lantus ve Levemir aynı türden insülin. Birbirinin muadili.

   Pankreas nakli olmanız için Türk kanunlarına göre böbreklerinizde ciddi hasar olması gerekiyor. Ki zaten kesin çözüm değil.

   Tip-1 diyabet yönetiminde sabır, kabullenme ve birlikte yaşamayı öğrenme çok önemli. Yaşınızı bilmiyorum ama buna alışmalısınız. Her tip-1 diyabetli bu tarz şeyler düşünüyor ve ara ara da olsa isyan ediyor ama isyandan çok daha konforlu bir hayat sürmek için kendinizi organize etmelisiniz.

   sevgiler,

 12. Arkadaşlar
  Novoropid kaç ünite yapmam gerektiğinin hesaplanmasının formülünü bir hemşire hanımdan öğrenmiştim, lantus kaç ünite yapılmalı, bunun hesaplama formülünü bilen varsa makbule geçer

 13. Merhabalar. Bende 4 yıldır şeker hastasıyım ve yaklaşık bir buçuk aydır insülin kullanıyorum (32 NovoRapid, 60 Lantus). 8mm iğne ile enjekte ediyorum yalnız son zamanlarda iğne teması esnasında acı ve enjeksiyon sonrası aşırıya yakın yanma oluyor. Sebebi neyden kaynaklıdır..? İlk başlarda böyle sıkıntılarım yoktu, şimdi, bazen olan bu sebeplerden dolayı insülin vurmaya çekinir oldum. Teşekkür ederim…

  • 8 mm fazla 6 lik kullanın kullandığınız insulinı buzdolabına koymayın oda sıcaklığında güneş görmeden saklayabilir siniz dolapta alıp igne olursanız yanma acı olur…

 14. bende aynı durumu yaşadım lantus ta fakat şimdi levemir kullanıyorum gayet iyi ve düzenli yavaş yavaş düşürüyor novorapid de te biraz kalp çarpıntım ve dudak kurumam oluyor 22 senelik diyabetim bende halen bi düzene giremedi😀

 15. Mrb. Ben berjin çok fazla yardıma ihtiyacım var ne yapmam gerektiğiyle alakalı hiçbir fikrim yok bana yardımcı olabilir mısınız lütfen. Ben sabah 6 novorapid 6 lantos kullanıyorum öğlen 6 novorapid akşam 14 lantus 6 novorapid fakat sekerim bu aralar 300-400 lere kadar yükseliyor yememe her zamankinden çok daha fazla dikkat ediyorum ama ne yaparsam yapayım ne kadar egzersiz yaparsam yapayım hiçbir şekilde şekerimi dengeleyemiyorum ve bu durum canımı çok sıkıyor. Lütfen yardımcı olabilir msnz? Ekmek yemeği kestim sürekli şekere iyi gelen besinler tuketiyorum ve porsiyonlarımı da küçülttüm. Nedenini bi türlü anlamış değilim ayrıca 19 yaşındayım 9 yıldır şeker hastasiyim.

  • Öncelikle geçmiş olsun. Benim oğlum da 16 yaşında . Yeni öğrendik. Öncelikle eğer ara öğünler alıyorsan kesinlikle Alma. Kan şekerin düşmediği sürece . Kan değerlerin düşük çıkarsa fındık ceviz badem gibi şeyler al. Yoğurt ve Ayran vazgeçilmezin olsun. Anladığım kadarı ile Tip 1 sin. Diyetisyenleri bırak. Hepsi Dünya sağlık örgütünün Ezberletilmiş olan saçmalıklarını uygulatır. Sana önerim Cana Karatay ve Ümit Aktaşın önerileri üzerine beslenmeni düzenle. Ayrıca Bu konuda en iyi doktoru bul. Egzersize gelince Belli bir şeker yüksekliğinden sonra yapılan egzersiz faydalı olmuyormuş diye okudum fakat bu konu doğru mu bilemem. Seni karbonhidratlı yiyeceklere boğdukları sürece daha çok İnsülin alırsın. Ekmeği kesmekle olmuyor, un,şeker,prinç,patates ve kesinlikle unlu hiç bir mamul tüketme. Tatlı asla. Ekmeğe gelince tam tahıl asla yeme bunlar çok daha zararlıdır. Ben diyetisyene gittim bakıyım ne olur diye, 6 öğün tahıl ekmeği verdi. Hiç uygulamadık. oğluma sadece Ekmeğin kabuğunu veriyoruz çok az o da gerekli karbonhidratı alması için. doğru beslenmeyi bulup uygularsan mutlaka faydasını görürsün. Ama mutlaka uzman bir doktora git. Araştır . Geçmiş olsun.

  • Merhaba,

   Yalancı hipoglisemi dediğimiz bir durum var. Şekeriniz hipoglisemik değerde değildir ama vücut hipoglisemi tepkileri veriyordur.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: