Kenan Bey Soruyor

Sor BakalımKenan Bey Soruyor

Ben 20 yıldır şeker hastayım. 20 yıllık süreçte muhtemelen hastalığımın ilk dönemleri yani şekerimizi evde ölçemediğimiz sadece belli dönemler hastaneye gidip hastanede açlık kan şekerimizi öğrenebildiğimiz zamanlarım oldu. Şimdi günde 5 kez ölçebildiğimizi ve bu ölçüm sonuçlarına göre de yemeğimizi düzenlediğimize göre tahmin edersiniz ki çok iyi bir şeker kontrolü mümkün değildi.

Neyse benim şimdi şekerim pompa ile birlikte gayet güzel gidiyor. Ancak sanırım eski zamanlardan kalma bazı sorunlar yaşıyorum. Örneğin göz sinirlerimin bir kısmı iflas etmiş, normal insana göre %50 az görüyorum, ama ilginçtirki göz dibi kanamam yok , göz arkası gayet temiz. Sinirler nasıl olmuşsa hasar görmüş.

Bunların dışında en önemlisi ayaklarım ağrıyor ve gitmediğim doktor kalmadı. Ancak bir teşhis konmadı. Ayaklarım iyi görünüyormuş. Filimlerinde de bariz bir şey yokmuş falan ama ben yürürken sürünerek yürüyorum.

D vitamini eksikliği olabilir dediler. Denedim pek bir fayda görmedim. Özel topukluk yaptırman gerekir dediler yaptırdım gene bir faydasını görmedim. Özel diyabetik ayak bakımı yapan yerlere gittim ayağın iyi görünüyor dediler ve klasik nemlendirici kullan diye tavsiyede bulundular. Zaten kullanıyorum. Ancak ağrılar geçmiyor. Nöroloğa da gittim tabiki ve nöropati de yokmuş.

Ne yapacağımı bilmiyorum ve tıp bazı durumlarda yetersiz kalıyor maalesef.

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan rehberlik rica edeceğiz.

Kenan İvedi

2 YORUMLAR

  1. kenan bey inanın bazen bacaklarımdaki ağrı benide mahfediyor şimdilik ağrı kesicilerle idare ediyorum ama nereye kadar bilmiyorum sizin gibi benimde ne nöropatik anlamda bi sorunum yok ama ağrı bazen oluyor malesef

  2. Aziz Ertürk OĞUZ’un yorumu

    Öncelikle geçmiş olsun dileğimi ileteyim.Benzer sorunları yaşadım.12 yıldır diyabetiğim.8 yıldır da insilün kullanmaktayım.Üstelik,sinsice ilerleyen ,glakom (göz tansiyonu) sorunum nedeniyle sol gözümden 4 ameliyat geçirdim.Ayaklardaki,özellikle parmaklarda oluşan uyuşmalar için bir çok kez muayene oldum.Hatta can yakan,20 cm.uzunluğunda insülin iğnesi kalınlığında çelik elektrotlar,ayak kaslarıma sokularak ölçümler yapıldı.Sonuç,”sorun yok” oldu.Daha sonrasında,diyabetik nöropati teşhisiyle,her sabah aç karnına 600 mg.Alpha Lipoic Acid almaktayım.Bu sinir harabiyetinin önüne geçebiliyormuş.Ancak,bu sıkıntım sürüyor.Artık emin olduğum bir şey var,bel fıtığım,zaman zaman ayak sinirlerime giden uçlara belden baskı yaptığında bu sorunları yaşadığımı fark ettim.Şimdilerde bunun üzerine gidiyorum.Evde,trainer üzerine monte ettiğim bisiklete,hemen hemen her gün yarım saat binerek,hem ayaklarımın ve hem de belimin kaslarına katkıda bulunmaktayım.Sorunum giderek azalmakta.

    Kuşkusuz,bu özellikli bir rahatsızlığınız olmayabilir.Ama önerim,bir nöroloğa görünüp belinizde bir sorun olup olmadığına baktırmanızdır.
    Tekrar geçmiş olsun dileklerimle.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: