Kenan Bey de İnsülin Pompasına Geçti

İnsülin PompasıKenan Bey de İnsülin Pompasına Geçti

Merhabalar,

Ben 35 yaşındayım ve 18 yıllık tip1 diyabetliyim. Diabette uzun yıllar kendi kendime yetmeye çalışıyorum. Son bi kaç yıldır doktorlara daha fazla gitmeye başladım, eskiden sadece hastaneye gider ve uzun sıralar bekleyip kan şekerime baktırır ayrılırdım hastaneden. Şekerimde çok aşırı yükselmeler olmuyordu. Sanıyorum bunun bir sebebi diyetime dikkat ediyor olmam bir diğer sebebide uzunca yıllar c-peptid hormonumun hala aktif olmasıydı.

Diyetisyenim de, doktorum da pompaya geçmemi bir yıldan fazla zamandır söylüyor, ben bir türlü karar veremiyordum. Sürekli üzerimde takılı bi aletle dolaşmak, o aleti yatarken bile çıkarmamak vs. beni çok düşündürüyordu. Hatta sırf bu yüzden DiyabetimBen bloğunda pompa ile ilgili tüm yazıları okudum, acaba kullananlar ne diyor diye merak ettiğimden.

Bi gün sayfada pompa firması, aynı zamanda benimde diyetisyenim olan Nevin Ayhan Hanım ve gene diyabetli olduğunu bildiğim dr. Oğuzhan Deyneli Hoca’nın katılacağı bi toplantı olacağını okuduğumda bu toplantıya katılmak istedim. Böylece pompa firması ile benim tereddütlerimi de konuşabilecek ve tereddütlerim konusunda cevaplar bulabilecektim.

O toplantıda ve ardından gene blog tarafından gerçekleştirilen ikinci toplantıda ben benim gibi diyabetli ve pompa kullanan başta Esra Hanım gibi arkadaşlarla konuşma fırsatını buldum ve ikinci toplantı sonrası artık pompa takma kararı vermiş oldum.

Ardından süreç başladı ve demo pompa takıldı.Demo pompa takılı iken ben kartal devlet hastanesine gidip pompa için gerekli raporu çıkarttım, rapor çıkartmak için sadece 3 resim ve tabi kimlik belgesi götürmek yetiyor. Öğlene kadar raporu çıkartıp ardından Sirkeci’deki SGK müdürlüğüne raporu ve dr.un yazdığı reçeteyi götürdüm. İstedikleri bazı evraklar vs. var ama bu evrakları pompa firması hazırlayıp veriyor zaten. Daha sonra bu evrakları SGK ya teslim ediyoruz.

Pompayı kullanmak o kadarda zor değilmiş, bunu anlamış oldum. Günde 4-6 kez iğne vurmak zorunda kalıyordum, hem düzeltmeler hem ekstra yiyeceklerle birlikte böyleydi. Artık 3 günde bir vücuda tek şırınga giriyor. Pompanın türkçe menüsü var ve kullanması kolay ve zaten pompa firmasının eğitiminden geçiyoruz. Pompayı iyi bir şekilde kullanabilmek büyük faydalar sağlayacaktır, bunun içinde en başta karbonhidrat sayımını öğrenmek gerekiyor, ben pompadan önce öğrenmiştim. Pompa ile daha iyi bir şeker kontrolü sağlamaya başladım bile şimdiden. son hba1c değerim 7.3 tü bakalım pompa kullanmaya başladıktan sonra kaç çıkacak. Onuda yazarım ilerde.  Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Herkese mutlu, sağlıklı bi yaşam dilerim.

Kenan İVEDİ

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar,
  Ben 7,5 yıllık tip 1 diyabetliyim. öncelikle bu blogu hazırlayan, yazan, yorumlarını paylaşan başta ESRA hanım olmak üzere herkese çok çok teşekkür ederim. sürekli birşeyler okuyorum yeni şeyler öğreniyorum yanlız olmadığımızı bilerek motive oluyorum. Blogu takip etmeye başladığımdan beri yediklerime bile dikkat etmeye başladım diyebilirm. bende pompa hakkında araştırma yaparken bu blogla tanıştım açıkçası pompa hakkında soru işaretlerim tamamen bitmiş değil ya da kendimi henüz hazır hissetmiyorum. belki önyargı bilemiyorum. Benim hba1c değerlerim 7 nin üzerine pek çıkmıyor ama gün içinde sürekli dalgalanmalarım (sanırım bunların sebebi benimde çok disiplinli olmamam) var bu nedenle doktorum ısrarla pompa öneriyor. 6 gündür GCMS cihazı takıldı artık sonuçlarına göre karar vereceğim sanırım. Bu arada sürekli takip etmeye devam edeceğim tabiiki. Tekrar teşekkür ederim.

 2. Merhaba, ben de 5 yıldır tip 1 diyabet hastasıyım. Lise yıllarımda kan şekeri kontrolümde ve kalem kullanmada sorun yaşamadım. Kan şekeri ve hba1c değerlerim normal seviyelerdeydi. Zaman zaman hipoglisemiye girdiğim oluyordu. Ancak üniversiteye başladıktan sonra kan şekeri kontrolümü kaybetmeye başladım. Özellikle son bir yıldır (üniversitede 3.yılım) kan şekeri değerlerim yüksek geçen gün doktora gittim ve hba1c değerim 8.0 çıktı. Doktor insülin pompası kullanmayı daha önce hiç düşünüp düşünmediğimi sordu. Hemşirelik okuyorum. Bundan dolayı da diyabet hakkında geniş bir bilgiye sahibim. Ancak bilmekle uygulamak birbirinden tamamen farklı şeyler. Bu hastalığın ileri de oluşturabilecek komplikasyonları benim gözümü hayli korkutmuş durumda. Tüm bunların yanında artık kalemle yaşamaktan bıkmış usanmış durumdayım. İnsülin pompası kullanmak ilk başta aklıma hiç yatmamıştı. Ancak geçen gün doktorumun konuyu açması üzerine tekrar düşünmeye başladım ve hâlâ pompa kullanmakla ilgili tereddütlerim var. Beni en çok düşündüren konu ise bu aletle nasıl uyuyacağım ve nasıl banyo yapacağım. Bu konuda beni biraz olsun aydınlatırsanız minnettar olurum. Böyle bir blog oluşturduğunuz içinde sizlere ayrıca teşekkür ederim.

  • Arif Bey Merhaba,

   http://www.diyabetimben.com/category/insulin-pompam/ linkinde İnsülin Pompası kategorisinde birçok yazı ve video var. Toplamda 4 sayfa. En eski yazılardan en yeniye doğru bence okuyun. Oldukça fayda sağlayacaksınız.

   Pompa ile deniz ya da banyoya giremezsiniz. Pompayı banyo ve deniz öncesi vücudunuzdan ayırıyorsunuz. Çok basit ayırmak. Pompa kullanan her birey rahat rahat yatıyor. Siz neden yatamayasınız ki? 🙂 Rahatsızlık vermiyor. İnanın.

   Pompa kan şekerimizi regüle etmek için en ince ayar yapabilme konusunda bize destek. Daha pratik ve daha fonksiyonel.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: