Kaplumbağa Toby Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Yol Gösteriyor

Çocuklar ve T1DKaplumbağa Toby Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Yol Gösteriyor

Özellikle tip-1 diyabetli çocuklarımızın tip-1 diyabete alışma süreçleri ergenler ve yetişkinlerden daha zor oluyor. Keşke ülkemizde tip-1 diyabetli çocuklar ve ailelerinin tip-1 diyabete alışma süreçleri daha kolaylaştırılsa, eğlenceli hale getirip, korkulmayacak bir kronik yaşam şekli olduğu aktarılabilse. Ya bir hikaye kitabı ya bir uygulama ya da bir oyun.

Buradan Türkiye’deki diyabet odağındaki firmalara da bir çağrımız olsun. Kulaklarına kar suyu kaçıralım. Buna gerçekten ihtiyaç var.

OmniPod insülin pompasının üreticisi Insulet, tip-1 diyabetli çocuklara yönelik yeni bir tablet uygulaması geliştirdi. Toby’s T1D Tale adlı uygulama, tip-1 diyabetli çocukların diyabetle başa çıkması ve tip-1 diyabet hakkında bilgi sahibi olması için geliştirilmiş sanal bir hikâye kitabı.

Insulet Diyabet Ürünleri Başkanı Shacey Petrovic; “Bir pediatri psikoloğu, hasta bakıcılar ve kendi klinik ekibimiz dahil olmak üzere birçok tedarikçi ile büyümekte olan Podder Topluluğumuz’un (Omnipod’un teknik ekipman olarak POD ları var. Bu sebeple sosyal bir platform kurmuşlar ve bu platformun adını Podder koymuşlar 🙂 ) diyabetle mücadeleyi öğrenmesi için çalıştık. Yeni Omnipod mobil uygulamamız ve sosyal medyadaki yeni duruşumuzdan sonra Toby’s T1D Tale ile diyabet topluluğunu eğitmek için bir adım daha attık” dedi.

Uygulama, OmniPod maskotu Kaplumbağa Toby’nin diyabet teşhisinden başlayıp doktor ziyaretleri ve tedavisine kadar giden hikâyesini anlatıyor. İnteraktif olan uygulama her bölümden sonra uygulanabilir tavsiyeler veriyor ve çeşitli sorular soruyor.

Bilindiği gibi Insulet, şirket için mobil stratejiler geliştirmek amacıyla Mart ayında Aiman Abdel-Malek‘i bünyesine katmıştı. Malek ise daha önceden mobil sağlık şirketi Qualcomm’da Gelişmiş Teknoloji ve Mühendislik Kıdemli Yardımcı Başkanı olarak çalışmıştı. Yakın zamanda yapılan bir konferansta konuşan CEO Patrick Sullivan, şirketin mobil uygulamasının Bluetooth ile insülin pompası ve akıllı telefonları birleştireceğini söylüyor.

Bu konuda Omnipod her ne kadar Türkiye diyabet pazarına girmeyi düşünmese de Omnipod’u üretene firma Insulet’e yazacağım. İletişimde olduğum birkaç kişi var. Belki Türkçe’ye çevrilmesi konusunda bir adım atarlar.

Türkiye’de Prof Dr Şükrü Hatun bu tarz bir kitap yapma çalışmalarına başladı. Bol görselli bir kitap olacak.

Aynı zamanda diyabet pazarında olan firmalardaki arkadaşlarıma da bu konuda gerekli baskıyı yapacağım 🙂 Her zaman dediğim gibi tip-1 diyabetli çocuklar ve siz aileleri oldukça özelsiniz.

Bu uygulamayı İngilizce bilin ya da bilmeyin, akıllı telefon ve iPad’iniz varsa indirin. Çocuklarınız en azından görsellere bakarak bir yakınlık kurup kendilerini yalnız hissetmezler.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

toby2   toby1  toby3

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: