Doç. Dr. Eda Cengiz ve Esra Avcı’nın KanalTürk Röportajı

DiyabetTVDoç. Dr. Eda Cengiz ve Esra Avcı'nın KanalTürk Röportajı

indir24 Ekim Perşembe günü KanalTürk muhabirlerinden Sn Elif Nur Güngördü ile Doç. Dr. Eda Cengiz ve ben röportajımızı gerçekleştirdik.

Önce Eda Hanım ile röportaj yapıldı.

Ben ve Ezgi Hanım bir kenarda Eda Hanım’ın anlattıklarını pür dikkat dinledik. Ben ara sıra Eda Hanım’ın ağzından çıkan cümleler vesilesi ile baya baya duygusallaştım. Çünkü o kadar önemli bilgiler veriyor ki.

Umarım 3-5 yıl sonra tip-1 diyabetli hayatımızı otomatize edecek yapay pankreas hepimizin elinde olur.

Buyrun röportajı aşağıdaki linkten izlemeye.

http://tvarsivi.com/player.php?y=36&z=2013-10-25%2018:25:00

Not: Link için Barış Yeşildağ’a teşekkürler 🙂

8 YORUMLAR

 1. Allah doktorlarımıza gayret kuvvet versin umarım bu cihaz en kısa surede ulkemıze gelir benim daha 4 aylık bir kızım var vede 1 ay kadar once tip 1 diyabet tanısı kondu cok zor gunler gecırıyoruz

  • Suleyman Bey,
   Kiziniz durumu yenidogan seker hastaligi tanimina uyuyor. Bu tip seker hastaliginin bazi tiplerinde agizdan ilacla tedavi yapilabiliniyor. Doktorunuzla konusun. Gerekli testleri yaparlarsa ve sonuc olumlu cikarsa insulin tedavisi yerine ilacla tedavi mumkun olabilir.
   Dr.E.Cengiz

   • Eda Hanım gerçekten size çok tesekur ederim gondermiş olduğunuz mesajı gorunce seviçten ağladım çok duygulandım sizi ilk defa televizyonda seyrettim bu kadar işinizin arasında bize yardımcı olmaya çalışmanız beni çok duygulandırdı.

  • merhaba Sevda Hanım
   Bizim bebeğimiz henüz 3,5 aylık iken (şimdi 5 aylık) normal geçen bir günün ardından akşam saat 22 gibi birden bire çocuk inlemeye başladı ve de ağzından salyalar geldi. Dudakları morardı ve beslenmek istemedi sadece inliyordu. bizde apar topar hastaneye gittik maalesef gitmiş olduğumuz hastanede bu yaşlardaki bebek için yoğun bakım ünitesi yoktu. Bu esnada kızımız iyice fenalaşmaya başladı zaten hastaneye gittiğimizde şekerinin 1000 civarı olduğu soylendi daha sonra yoğun bakım unıtesi bulunana kadar bu süreç yaklaşık 10 saat kadar sürdü. Bu hastanede şekerini düşürmeye başladılar fakat kan gazı değerleri çok kötü olduğu için bize çocuğun durumumun çok kritik olduğu soylendi. Sabahta 09:00 civarı Uludağ üniversitesi yoğun bakım ünitesine alındı. Burda 4 gun kadar kaldıktan sonra Allah Onu bize tekrar bağışladı.
   Doktorlar zaten bizim kızımızdan mucize bebek diye bahsediyolar orada tum kontrolleri yapıldı çok şükür hiç bir organında bir sorun çıkmadı. Şimdi Eda Hanımda belirttiği gen tesleri yapılacak inş olumlu sonuçlar gelir, gelmezsese Rabbim boyle takdir etmiş demekten başka çaremiz yok. Benim önerim özelllikle 1-2 aylık bebeklerin kan şekeri ölçümlerini anne ve babalar kendileri bile evde yapıp durumdan emin olsunlar. Aksi halde bizim başımıza gelen şeker komasını yaşıyabilirler fakat bizim durumumuz çok nadir gözüken 500000/1 olan bir durummuş inşallah da boyle kalır .

   • Emre bey merhaba, ben 14 yıllık diyabetliyim, şimdi bir bebeğim oldu. Bu forumu sık sık okuyor takip ediyorum. Öncelikle çok çok geçmiş olsun, Allah yardımcınız olsun. Bebeğiniz, siz Nasılsınız şimdi? Ben de bebeğimin diyabet olmasından endişe eder durumdayım. o yüzden dikkatimi çekti yazdıklarınız, hem geçmiş olsun demek hem de görüşlerinizi almak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: