Kan Şekeri Yüksekken Yapılan Ek Dozun Etkisi

T1D Hakkında Her ŞeyKan Şekeri Yüksekken Yapılan Ek Dozun Etkisi

Kan Şekeri Yüksekken Yapılan Ek Dozun Etkisi

Kan şekerimiz yüksekken yapılan müdahaleler oldukça önemli. Bu sebeple de insülinlerin çalışma şekillerini de bilmek lazım.

Tip-1 diyabet tedavi protokolünüze göre hızlı etkili insülinlerden Apidra, Humalog ve Novorapid, uzun etkili insülinlerden ise Lantus ya da Levemir kullanıyorsanız aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Şu anda kullandığımız hızlı etkili insülinler, Apidra, Humalog ve Novorapid, maksimum etkisine ortalama 90 dakika sonrasında ulaşır. Ancak insülini yaptıktan 30-90 dakika arasında ise yaptığımız kısa etkili insülin oldukça yoğun çalışır.

Örneğin kan şekeriniz, tokluk kan şekeri dışında, günün herhangi bir saatinde 250-300 mg/dL gibi bir aralıkta ise insülin duyarlılık faktörü yani İDF değerinize göre (İDF hakkında Hiperglisemi Esnasında Doğru Ek Doz İnsülin linkinden daha fazla bilgi alabilirsiniz.) kan şekerinizi ideal seviyeye düşürmek için ek doz insülin yapmanız gerekir

Hızlı etkili insülininizi yaptıktan sonra da kan şekerinizi yarım saatte bir kez ölçün. Ancak ilk yarım saatte ölçtünüz kan şekeriniz düşmüyor. İkinci yarım saatte de ölçtünüz yine düşmüyor. Panikleyip yeniden insülin yapmayın. Yukarıda bahsettiğim gibi insülinlerin çalışma prensiplerine göre beklemek en doğru yöntem. Ortalama 2 saat sonrasında yaptığınız ek dozun düşürme etkisini görme şansınız olacak.

Kan şekerimiz 250-300 mg/dL’dan daha da yüksekse yaptığımız ek doz insülinin düşürme süresi de uzun olabilir. Bunu da gözardı etmemek lazım.

4 YORUMLAR

  1. ben şunu merak ediyorum geçen gün 122 açlık kan şekerim ile yemekten bi 7-8 dakika önce insülinimi gönderdim dediğim gibi 7-8 dakika (bu 10 dakika bile olabilir tahminen hesapladım) sonra yemek yedim yemekten bir 10-15 dakika sonra şekerim 33 daha öncede yemekten önce gönderdiğim oldu insülini ama bi anlam veremedim pek. bu arada novorapid kullanıyorum.

    • Hangi ölçüm cihaazı kullanıyorsunuz bilmiyorum ancak bazı ölçüm cihazları stripte yeteri kanı almaz ise şekeri düşük gösteriyor. Burda önemli olan sizin o anki durumunuz. Yani elde titreme terleme çarpıntı gibi durumlar oluşur. Bu bende 60 75 arasında oluyor. O yüzden fiziksel durumunuzuda izlemenizi tavsiye ederim.

  2. Esra hanım Merhaba

    Bu ara şekerimi sıkı takip ediyorum parmak delmekten yoruldum, bu freestyle libre denen ürünün sensörü 14 günde bir değişiyor ve tanesi 259tl mi? İnternet sitesinde yazan bu yönde. Eğer böyleyse cok pahalı. Alternatif uygun fiyatlı ne önerebilirsiniz? Teşekkürler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: