Hangi İnsülin Nereye Yapılır?

T1D Hakkında Her ŞeyHangi İnsülin Nereye Yapılır?

Hangi İnsülin Nereye Yapılır?

Biliyorsunuz ben ne bir sağlık profesyoneli ne de tip-1 diyabet konusunda uzmanlığı olan birisiyim. Elimden geldiğince okumaya, araştırmaya ve kendi tip-1 diyabetimi iyi yönetmek için diyabeti anlamaya çalışıyorum. Özellikle de sorunlar karşısında nasıl aksiyon alacağıma da yaşadıklarımı biriktirerek ve ders çıkararak karar veriyorum.

Bildiğimiz gibi insülinler etki sürelerine göre kategorize edilmiştir.

  • Kısa etkili
  • Hızlı etkili
  • Orta hızlı etkili
  • Miks (Karışım) insülinler olmak üzere 4 kategoriye ayrılır.

Biz tip-1 diyabetliler genelde hızlı etkili insülinler olan Apidra, Humalog ya da Novorapid’i kullanırken, uzun etkili insülinlerden Lantus ya da Levemir’i kullanırız.

Etki Sürelerine Göre İnsülin Tipleri Nelerdir? başlıklı yazımızdan da kategori bazında hangi insülinler olduğunun detayına ulaşabilirsiniz.

İnsülin yapabildiğimiz bölgeler ise şu şekildedir.

  • Her iki kolumuzun yağlı dış kısmı,
  • Her iki baldırımızın üst ve yan kısmı,
  • Göbek deliğinin 4 parmak sağı, solu ve üstü,
  • Poponun her iki kısmı
  • Bel boşluğunun da her iki kısmına insülin yapılabilmektedir.

Her İnsülin Sadece Belirlenen Bölgeye Mi Yapılmalı?

Hayır.

İnsülin yapılan her bölgeye istenilen insülini yapabiliyoruz. Yani Lantus ya da Levemir sadece göbeğe, Apidra, Humalog ya da Novorapid de sadece kola yapılmaz.

Bölgeler arasındaki tek fark emilim hızları. Örneğin göbek bölgesinde insülin en hızlı ve en iyi emilime sahiptir. En yavaş emilim ise popo kısmındadır. Baldırda ise insülin yine daha yavaş emilirken, kollar bacaklara göre daha hızlı emilimin olduğu bölgedir.

Ama bu demek değildir ki hızlı ya da uzun etkili insülinleri sadece göbeğe ya da şuraya yapalım.

3 YORUMLAR

  1. Iyi günler birşey sormak istiyom benim aclik kan şekerim 140 aşağı dusmuyo tokluk da 160 civarı üstü oluyo . Doktor bana diyabet 1 mi 2 cozemedim mody teshisi koydu girdim mody sonuçları aldım 6 ay sonra ordada ne olduğu belli olmuyor sonuclarin bir doktor diyabet 1 birisi 2 diyor benim askerlik muaf olurmu acaba

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: