Kan Şekeri Ölçümü

Tip-1'imKan Şekeri Ölçümü

Kan Şekeri Ölçümü

Geçtiğimiz cuma gününden bu yana kan şekeri ölçümü cihazımda aklımın almadığı garip sonuçlarla karşılaştım. Nasıl mı oldu? Şimdi bildiğiniz üzere ben 2002 yılından bu yana diyabetli (şeker hastalığı) olup, ilk kan şekeri ölçüm cihazım Accu-chek Active idi. Bursa’ya gitmiştik abimle diyabetle tanıştığımız ilk günlerde. Orada satın almıştık. Fiyatı 70 TL idi. Ardından 2010 yılından bu yanan da Performa Nano.

Untitled

Yani kısaca diyabetim Roche ile büyümeye başlamıştı. Ve halen büyümeye devam ediyor.

Cuma günü sabah saat 08:15 gibi servisteyim. Ben ya sabah kalkar kalkmaz ya da servise biner binmez kan şekerimi ölçerim. Serviste parmağımdan kanı çıkardım ama stribin 4’te 3’üne geldi. Ama yine de sonucu ölçtü. 74 mg/dL gibi bir sonuç çıkardı. Sonra aklıma bir aralar birilerinin söyledikleri geldi. Kimler söyledi hatırlamıyorum. Stribin az bir kısmı kan ile dolup cihaz ölçüm yapsa bile çıkan kan şekeri sonucu düşük olurmuş. Bu şüphe ile tekrar aynı parmaktan kanı çıkarıp stribe değdirdim. Ölçüm sonucu 156 mg/dL gibi çıktı. %10-15 kabul edilebilir bir sapma olsa da yarı yarıya sapma kabul edilemez. Birkaç kez daha kan şekeri ölçümü yaptım ama o değerler 70-90 mg/dL arasında devam etti.

Ercüment Bey ile görüştük. Ve gün içerisinde benim şirketime geldi ve cihazımı kontrol solüsyonları ile denedik. Solüsyonlara göre cihaz doğru ölçüyor. Ben içim rahatlamış cihazı kullanmaya devam ettim. Akşam evde Eşref ile sohbet ederken Ercüment Bey ile görüştüğümüzü ve yaşadıklarımı anlattım. Ve o anda kan şekerimi ölçüyorduk. Gel birkaç kez ölç dedi. Her kan şekeri ölçümü bir felaket. 30 mg/dL ile 360 mg/dL arasında değişen kan şekeri sonuçlarını gördüm. O anlarda şunu düşündüm; kan şekerimi ilk ölçtüğümde 360 ölçseydim. 110 mg/dL’ye düşürmek için ek doz 5 ünite yapmam gerekecekti. Ama kan şekerim aslında 90’larda. Peki 5 ünite yaptığımda neler olacaktı? Artık sizler tahmin edin. Hipoglisemi atağının en ağırı ile karşı karşıya kalacaktım. Ayrıca evde farklı cihazlar da var ama strip yok. Elimde yedek cihaz olarak Performa Nano da yok. Gecenin 23:00’ı Ercüment Bey’i aramak zorunda kaldım. Görüştük ama çözüm üretemedik. Telefonda da konuştuğum sürede her ölçümde farklı sonuçlar çıkıyor. Bir ara farklı bir strip kutusu ve çipiyle deneyelim dedik ve denedik. Yeni kod çipi ve striplerle çıkan kan şekeri sonuçları birbirine oldukça yakın. Rahatladık.

Ertesi gün yani cumartesi günü benim içimde yine şüphe yok. Herşey yolunda. Ama pazar günü okuldan çıkıp Eşref’i evden aldım. Dışarıda işimiz vardı. Bir trafik ışıklarına Eşref’e; ben iyi değilim, kan şekerime bakalım’ dedim. Hipoglisemi yaşıyorum ve tüm belirtiler var ama ölçüm cihazı ilk ölçümlerde öncelikle kan şekerini normal gösterdi. Sonrasında yüksek ve sonrasında 50’lerde göstermeye başladı. Ve en sonunda kan şekeri ölçümü 40-50 arasında çıkmaya başladı. Yani aslında hipoglisemi yaşıyorum. Ama cihaz ya herşeyi normal gösteriyor ya da hiperglisemi gösteriyordu.

Nöbetçi bir eczaneden Optium Xceed’in striplerinden aldık. 12 senelik Roche kullanıcısı ben ilk defa kendi paramla farklı bir strip satın aldım. Neyse ki kimse görmedi 🙂 Evde biraz daha rahatlamış bir şekilde bu cihazı kullanmaya başladık.

Bugün Roche’tan Ürün Müdürü Yaprak Hanım ile görüştüm telefonda. Önce Halit Bey aradı. Ki kendisi de Ürün Müdürü. 16 Şubat’taki etkinliğimizde Roche adına sunum yaptığını hatırlarsınız diye düşünüyorum o günkü etkinliğe katılan arkadaşlarım. Yaprak Hanım ile görüştürmek istediğini söyledi.

Yaprak Hanım ile takriben 30 dk sürdü görüşmemiz. Bana bazı önemli tüyolar verdi. Umarım benim gibi sizlerde bunları dikkate alırsınız.

 • Eğer cihazın ölçümünden şüphe ediyorsanız sürekli aynı parmak ve delikteki kan ile ölçüm yapılmamalı (Ben hemen hemen öyle yapmıştım.). Gerekiyorsa 10 parmaktan farklı ölçümler yapılmalı. Eğer hepsinden çıkan sonuçlara bakıldığında %10-15’ten fazla sapma varsa cihazda bir hata var denilebilir.
 • Kan şekeri ölçümü yaparken ellerimiz temiz olmalı.  Mesela  ılık su ile ellerimiz sabunlayıp yıkayarak ve iyice kuruttuktan sonra ölçüm yapmalıyız. Ama her zaman gidip el yıkayamıyoruz. Ki ben toplantıda ya da müsait bir ortamda değilsem; el yıkamak ve hatta ilk kanı silmek aklıma dahi gelmiyor.
 • Parmaktan kanı sıkma aşamasında ise kafama yatan bir sıkma süreci var. Her bir parmağımızın iç kısmı 3 bölümden oluşuyor. 3 ana çizgi var. 1’si tırnağa yakın uç kısım, diğeri orta kısım ve diğeri ise avuç içimize yakın son kısım. Parmağımızı deldik. Deldiğimiz yere bastırarak kanı çıkarırsak kan birden çıkacak. Ama bu kanın yapısı düzgün olmayacak. Çünkü daha fazla serbest glükoz molekülü açığa çıkmış olacak. Bu durumda kanın yapısı değişeceği için çıkan sonuç yanıltıcı olabilir. Ama eğer parmaklarımızda  bahsettiğim 3 bölmenin en sonundaki yani avuç içine yakın kısmından parmak ucu yönünde sıvazlayarak ve orta kısmı da hafiften geçerek parmak ucu ya da kenarlarından kanı çıkarırsak daha sağlıklı ölçüm sonucu alabiliyormuşuz. Unutmayın. Deliğe yakın yere kesinlikle basınç uygulamıyoruz. Oraya gelmeden yani parmağın orta kısmını geçip kan gelmeye başladığında kanın çıkışını izlemek en doğrusu.Özellikle belirtiyorum; sadece parmak ucu ya da kenarlarından kan çıkarmalıyız. Diğer kısımlar parmak ucundan ya da kenarından kan çıkması için sıvazlanacak bölgelerdir. Biraz karışık gibi görünse de yapmak lazım (Sizin için Eşref elimin fotoğrafını çekti. Ve ben de 3 bölüm derken nerelerden bahsettiğimi size oklarla gösterdim.) . Ama tekrar toparlamak gerekirse; parmağı deldikten sonra ikinci boğumdan parmak ucuna doğru (ancak delme yerinin üzerine veya çok yakınına gelmeyecek) olacak şekilde sıvazlanmalı ve kan örneğini elde edilmeli. El ayasının parmakla birleştiği yerden başlayarak sıvazlanması da tavsiye ediliyor. Kişi parmaklarını ılık ve sabunlu suyla yıkarsa, kan dolaşımı artacağı için, parmak delme işleminden sonra parmak ve ayanın birleştiği yerden başlayarak sıvazladığında istenilen kan miktarını kolayca elde edebilir.
 • Bir de ilk çıkan kanı silip diğer kanla ölçüm yapılmalı. Benim gibi ara sıra unutmamalı.

IMG_0218Diyeceksiniz ki hata sende miydi? Tamamıyla ben de değildi elbette. Ama kontrol solüsyonlarıyla yapılan arka arkaya ölçümlerde dahi cihazın hatalı olmadığı görünüyor. Ama bence hatalı. Çünkü cihaz ara ara hata veriyor ve sapıtıyor. Neticede elimde şeker olmadığı sürece ve ben her ne kadar kötü bir şekilde kanı çıkarıp ölçsem bile bu kadar büyük sapmalar olmamalı. Bu sebeple de cihaz standart prosedürler gereği yurt dışına kontrole gönderilecekmiş. Bununla beraber ölçüm yaptığım ve kullanımına devam edemediğim stripler de dahil. Bakalım nasıl bir sonuç çıkacak.

Bu arada bugün Ercüment Bey öğlene doğru geldi. Toplantı masasının üzerinde yeni cihaz Active, yeni cihaz Performa Nano ve bana Abbott tarafından hediye edilen Optium Xceed ve hatalı olduğunu savunduğum Peforma Nano var. Yaprak Hanım ne derse biz Ercüment Bey ile hemen harekete geçip sürekli ölçüm yapıp durduk hem benim parmak kanımla hem de kontrol solüsyonları ile. Parmaklarım delik deşik. Baktıkça şu 3 günü hatırlayacağım.

Ercüment Bey bana eski emektarım Roche Active’den (Eskiden mavi idi. Şimdi siyah olmuş.) ve yeni nesil Performa Nano’dan verdi. Yeni nesil gelişse de ne varsa eskilerde var 🙂 Neticede artık benim de standart bir diyabetli gibi aynı firmanın cihazlarından 2 tane var 🙂

Ama şunu da unutmadan söylemem gerekir ki SEVMEDEN OLMAZ. Ercüment Bey inanın bu işi bence severek yapıyor. Sakinliği, iletişimi, yaklaşımı ve özellikle stresli bir ortamda ekstra gösterdiği pozitif yaklaşımı ile bence oldukça zor bir işi başarıyor.

Ben tekrar özellikle Ercüment Bey’e, Halit Bey’e ve Yaprak Hanım’a çoook teşekkür ediyorum. Ama en kısa sürede Yaprak Hanım’ı bir öğle yemeğine davet edeceğim. Öğrenmem ve sizlere aktarmam gereken çok konu var bence 🙂

 

 

54 YORUMLAR

 1. Esra hanım merhaba,
  Geçmiş olsun 🙂
  Şeker şekere karşıymış 🙂 bugün karnemizi aldıktan sonra gece araöğünde inanın moralim biraz bozuldu; akşam yemeği öncesinde 161 ölçtük ve 50 CHO / 4ünite novarapid ile akşam yemeğini (az patatesli sulu köfte10-çorba15-ekmek15-muhallebi10) yedik, gece 22.00 ara öğününde, misafirimiz Kadir ile birlikte yaptığımız ölçümde sınırlar içinde beklediğim değer yerine 308 çıktı, anında moral gitti, 2ünite novarapid sağ koldan , 4 ünite levemir sol bacaktan ve yiyecek/içecekler ağızdan alındı. Alındı alınmasınada neden 308; yemek normal, spor tamam, insülin kıvamında (?) …
  Stres olsa +50 , olağan sapma desen +30 , yani olsa olsa 161+50+30=241 olur, diğer 67 nerden geldi?
  İlk defa akşam vakti 2 ünite araya girdik…
  Bizim makinada bazen sapıtıyor sanki, yeniden ölçmedik,güveniyoruz. Daha önceki yinelemelerimizde aynı sonuçlar çıkmıştı.
  Nano nanik yaptı bu gece 🙂 Sanırım kalemden 4 değil daha az miktarda insülin gitti ama inanın onunda ihtimali az; dikkat ettim çünki,akşam iğne yaparken.
  Ahhh pompa ahh , Kayseride mayıs – haziran gibi başlayacaklar sanırım uygulamalara, çarşamba toplantısında karar vereceklermiş, o gün belli olacak Erciyes üniv pompa günleri başlangıcı ; inşallah hemen başlanır…zor gibi.
  Bu arada “ne varsa eskilerde var” demekle bilimsel olarak ne demek istediniz? lab testlerinde eski yeniyi geçtimi yoksa? 🙂
  kontrol sonucunu lütfen hemen paylaşın … acaba bizi servise çağırırlarmı sorusu oluştu kafamda 🙂
  mutluluklar 🙂

  • İlker Bey Merhaba,

   Bence ölçüm cihazından çok yapılan insülinlerde sorun oluyor. Ben de bazen ek dozumuzu hesaplayarak yapsam bile aniden düşüş yaşayabiliyorum. Mesela ek doz 4 ünite yapmış olayım. Kan şekerim daha pompada 2 ünite aktif insülin varken 100 mg/dL olabiliyor. Ama aktif 2 ünite daha var. Hipoglisemi yaşayabilirim oluyorum. Yapılan insülinler bence her zaman aynı etkiyi göstermiyor. Muhallebi falan bana nedense fazla gibi geldi akşam öğünü ama konu Eren ve onun yaşındaki çocuklar olunca birşey diyemiyorum.

   Ben şuna inanırım. Teknoloji ilerledikçe çıkabilecek aksilikler fazlalaşıyor. Bu sebeple de eski cihazlara teknoloji şimdiki kadar dokunmamışken bana daha güvenilir geliyor. Eski yeniyi ya da farklı cihaz elimdeki cihazları geçti diye birşey diyemiyorum. Hepsinin çalışma prensipleri farklı. Ama hepimiz için Active, Performa Nano ve Optium Xceed’i bu hafat içerisinde laboratuarda vereceğim kan ile deneyeceğim 🙂 🙂 🙂 Haber veririm.

   Yaş konusundaki atfınıza gelirken ben 31 yaşında siz 40 lı yaşlardasınız. Ama sizi değil beni çağırır bu servisler 🙂 🙂 Hastalıklarımı sıralatmayın bana 🙂

   sevgiler

   • Esra hanım merhaba,
    Dr.ötker’in şekersiz muhallebisini akşam yemeği içinde 10 cho olarak verdik, patlamış mısır bile bu denli artırmıyor. Nazar değdi 🙁
    gece 22.00 de 308 okuyunca 2ünite novarapid araya girdik , 02.00 de 100 ve 03.00 te ise 110 ölçtüm, sabah 07.00 de 181. kahvaltı normal, 5 ünite novarapid ve spor yapılmış… ama 10.00 da önce 340 ikinci ölçümde 318 ve 2 ünite daha novarapid araya girildi. yalnız makina 2 ölçümü benzer, an itibariyle makinada hata yok diyerek;novarapidin bozulmuş olacağı düşüncesi ile YENİ NOVARAPİD kalem açıldı,araya yeni kalemle girildi. inşallah kalemdendir, enfeksiyon değildir inşallah …
    size bir sorum var ; kalem içindeki insülinin etkisimi azalıyor ? azalıyorsa… ne kadar azalıyor? yoksa her bir taneciğin etkisimi etkili oluyor (saçma oldu)
    mutluluklar 🙂

    • İlker Bey,

     Özellikle çocuk diyabetliler az dozlarda insülin yaptıkları için 1 insülin kalemi bazen aylarca kullanılabiliyor. Her enjeksiyon esnasında çok az olsa da deri altı sıvısı insülin kalemine sızıyor. Bu sızmadan ötürü de insülinin etkisi azalabiliyor.

     Mesela ben eskiden kalem kullandığımda maximum 2 haftada biterdi. Ama eğer çocuk diyabetlilerde 1 kalem 1,5-2 ayda bitiyorsa o zaman o kalemi kullanmaya devam etmemek gerekiyor. Çünkü deri altı sıvısı 1,5-2 ayda kaleme baya geçmiş olacak.

     Küçük kabarcıklar elbette önemli. Bu sebeple enjeksiyon öncesi kalemde kabarcık varsa onları dışarı atmak lazım.

     Nazara inanmam 🙂

     sevgiler

     • Esra hanım
      mesela günlerdir iyi giden şeker karne yazısı yazınca aniden aşırı dengesiz oluyorsa , yada geçmişten bir örnek; iki teyzenin 3 yaşında olmasına rağmen at üstünde tek giden çocuğa “aaa ne güzel biniyor” diye cümle kurmasından 2 dakka sonra iki ayaklı bir hayvanın elindeki balyozu duvara vurması ile çınlayan harada atın şahlanması ve Eren’in 2 yıldır ata binememesi … vb vb olayları İlkeri nazara inandırıyor 🙁
      bu arada kalemimiz yaklaşık 18-20 günde bitiyor ama saklama sıcaklımız fazla sanırım levemirde 20ci günde bozulmuştu. bir kalemle 20 günde yaklaşık 100 iğne yapıyoruz;derialtı sıvısı ihtimali çok yüksek ama etkisi bu denli olabilirmi?
      bu arada novarapidin bir etkili bir etkisiz durumu olabilirmi? derialtı sıvısı insüline karışırmı yoksa insülin içinde kendini korurmu (Su içindeki yağ gibi) ? allahım coştum ben yaa 🙂 kafamdaki sorular şuan bunlar;enfeksiyonu düşenmek istemiyorum 🙂
      mutluluklar 🙂

      • İlker Bey,

       Novorapid’in bir etkili bir etkisiz durumu eğer bozulma yoksa olmaz. Olmamalı. Deri altı sıvı karışıyor derken şundan bahsediyorum; kalemle insülin yaparken deriye saplanılan iğne ucundan insülin giderken aynı zaman deri altından sıvı da insülin kalemi içerisindeki insülin kartuşuna geçebiliyor. Bu miktar her enjeksiyonda gittikçe artıyor ve insülin kalemi içerisindeki kartuşta hem insülin hem de deri altı sıvısı karışım haline oluyor. Homojen bir karışım oluyor bence. Heterojen ya da süspansiyon tarzı karışım mıdır hayal etmeye çalışıyorum ama bence homojen oluyor.

       Bence bir enfeksiyon ya da insülin direnci oluşuyor olabilir. Ya da yine kan şekeri ölçüm cihazımızı bu tarz durumlarda farklı parmaklardan ve ilk kanı silerek 3-4 kez ölçüm yaparak denemek.

       Yani kısaca sizin gibi her şey her zamanki gibi ama kan şekeri her zamankinden daha yüksek çıkıyorsa;
       1- İnsülinin bozulup bozulmadığına bakılmalı,
       2- İnsülin kalemi min 1,5 aydır mı kullanılıyor? Kullanılıyorsa hemen başka bir kalem insülin kullanılmaya başlanmalı,
       3- Kan şekeri ölçüm cihazımızı kontrol etmeliyiz. Farklı parmaklardan ve ilk kanı silerek 3-4 kez ölçüm yaparak denemek. Ve çıkan sonuçlar birbirine yakın mı değil mi onu kontrol etmek,
       4- Bir enfeksiyon var mı?,
       5- Hep aynı yerden enjeksiyon yapılıyorsa bölge değiştirmeli,
       6- İnsülin direnci de oluşmuş olabilir.

       Nazar konusunda o halde katılıyorum size 🙂

       sevgiler

 2. Herkese merhaba…Kan şekeri ölçümünde dengesizlik ve soruna yol açan 3 önemli faktör vardır:

  1-) GLUKOZÜRİ: Çoğu diyabetli bireyi ters köşeye yatıran ana faktördür..Kan şekeri 180 mg/dl seviyesini geçince renal tübüllerden geri emilemez ve idrara geçer..İdrarla atılmaya başlar..Renal eşik seviyesi kişiden kişiye değişir..Bazı kişilerde 140 mg/dl seviyesine kadar inebilir..Yaşlılık, böbrek enfeksiyonları vb gibi faktörler renal eşik seviyesinde değişkenliklere sebep olur..

  Diyabetli biri hiperglisemi durumunda insülin enjekte edene kadar kan şekerinin bir kısmı idrara geçebilir ve kan şekerinde anlık düşüş meydana gelebilir..Bu durumda enjekte edilen insülin, kan şekerinde hesaplanan düşüşten çok daha fazla bir düşüş yaratıp hipoglisemiye yol açabilir..

  O yüzden böbrekten hızlı davranmak ve insülini en kısa sürede enjekte etmek gerekir yemek zamanları..Bu arada belirteyim diyabetik nefropati, diyabete bağlı nefritler, kronikleşen sistitler ve buna bağlı renal sistem enfeksiyonları böbrek kaybı ve böbrek yetmezliğinin ana nedenini teşkil eder..Tüm bu böbrek sorunlarının esas nedeni glukozüridir..O yüzden glukozüri kesin olarak engellenmelidir..İnsülin doğru ve zamanında kullanılmalıdır..Kan şekeri mutlak suretle 140 mg/dl seviyesinin altında tutulmalı ve arada kaçaklar olsa da 180 mg/dl seviyesini geçmesine izin verilmemelidir..İyi planlanmış bir diyet ve doğru insülin uygulaması ile bu hedefe kolayca ulaşılabilir.

  2-) ARTERYEL KAN GLUKOZUNUN DAĞILIMI: Özellikle kan ve içinde barındırdığı glukozun tüm vücuda dağılımı ciddi farklılıklar gösterebilmektedir..Her dokunun kan, oksijen ve glukoz ihtiyacı farklılık gösterdiğinden kan şekeri, vücudun bazı yerlerinde görece olarak daha yüksek bazı yerlerinde görece olarak daha düşük olabilmektedir..Parmaklar arasında bile ölçüm farklılığı olabilmektedir..

  O yüzden bu tür ölçüm dengesizlikleri belli oranda normaldir..Tabii aşırı olmamak kaydı ile..Bunun önüne geçmek için değişik metotlar denenmektedir dünya genelinde..Bazıları koluna hafifçe vurup, koldaki ana damarlara yakın yerlerden kan şekeri ölçerler..Parmaktan pek ölçmezler..Özellikle ABD’de falan bu şekil ölçüm daha yaygındır..Bazıları da parmaktan ölçerler..Ölçüm yapmadan önce elleri açıp kapamak, ele olan kan akımını arttıracak ve daha doğru sonuçlar verecektir..

  3-) CİHAZIN DURUMU: Ölçüm cihazının durumu ve kalitesi de etki etmektedir..Bu yüzden ölçüm cihazları ve test striptleri satın alınırken kaliteli olmasına ve güvenilir marka olmasına büyük önem verilmelidir..Test striptleri de güvenilir yerlerden satın alınmalıdır..Sırf ucuz diye internetteki açık arttırma sitelerinden ve güvenilmeyen yerlerden kesinlikle alınmamalıdır..

  Roche çok saygın ve güvenilir bir marka..Nano Performa birçok hastama önerdiğim bir cihaz..Ama 2-3 hastadan olumsuz geri bilidirim aldım..Bu hastalar cihazlarını internetteki bir açık arttırma sitesinden ”piyasa fiyatından daha ucuz bir fiyata” satın almışlardı..Cihaz ve striptlerini değiştirdiler..Başka ve güvenilir biryerden satın alınca ölçüm hatalarının sıklığı da düştü..

  Yani biraz dikkat etmek gerekir..Çok güvenilir yerlerden alınmalı cihaz ve striptler..Bunların da bizim bilmediğimiz bir takım hileleri olabilir.

  Cihazla şeker ölçümü yapılırken fazla yada az kan koymamaya dikkat etmek gerekir..Tam olarak şerit dolmalı..

  KİŞİSEL GÖRÜŞÜM: Ben genel bir yanlıştan bahsetmek istiyorum..Benim hastane ortamında gözlemlediğim sorunun diyet kaynaklı olduğu..Bana göre tüm bu kan şekeri dengesizliklerinin ana nedeni diyabetlilere verilen baştan aşağı yanlış diyet programlarıdır..Kim ne düşünürse düşünsün, diyabetlilere verilen diyet programlarında haddinden fazla karbonhidrat olduğunu düşünüyorum..Ara öğünler, ana öğünler falan derken diyabetli kişiler karbonhidrat bombardımınına tutuluyor..

  Diyabet en basit tabiri ile ”karbonhidrat intoleransı sendromu” iken bu kadar yoğun karbonhidratın tüketimi, tüm bu hiperglisemi ve hipoglisemilerin ana nedenidir..Karbonhidrat, kan şekerini yükselten ana unsurdur..Gereğinden fazla karbonhidrat tüketimi kan şekerini arttırıp hiperglisemiye yol açar..Fazla karbonhidrat tüketimi aynı zamanda fazla insülin gereksinimi doğuracağı için bu durum da hipoglisemi riskini arttırır..

  Diyabetik biri karbonhidratları sadece sebze, az şekerli meyve, kuruyemiş ve fermante süt ürünlerinden almalıdır..Diyetteki karbonhidrat ve protein alımı birbirine yakın oranlarda olmalıdır..

  • Eyüp Bey Merhaba,
   Öncelikle sizden “mümkünse” daha az CHO tüketimi şeklinde beslenmenin çocuklarda uygulanıp uygulanmayacağına dair net bir cevap istiyorum. Çünki bugüne kadar değişik kaynaklarda verilen farklı bilgilerden dolayı kafamız karıştı;Çocuk büyüyecekmi-büyümeyecekmi? Biz CHO’yu büyümek içinmi alıyoruz/ yoksa hamalmıyız? CHO saydığımız için AVM’lerde elinde dondurma külahını yalayan koca koca insanları görmesine rağmen oğlum çokta rahatsız olmuyor,ana öğün vakti gelince oda dondurmasını yalıyor çünki.
   Birde şöyle bir durum var; siz mesela “az şekerli meyve-sebze-kuruyemiş-fermante süt” diyorsunuz… Benim oğlum (yada diğer Tip-1 ler) obez değilki, doğal birçok nimeti yiyebilirler diye düşünüyorum.
   mutluluklar 🙂

 3. İlker Bey merhaba;

  Çocuklarda biraz daha esnek davranıyoruz çünkü çocuklarda diyabet genelde hasar yaratmıyor..Yani diyabetik retinopati, diyabetik nefropati ve kardiyomiyopati gibi diyabetin kronik komplikasyonları çocuklarda pek görülmez..Bunun nedeni çocuk metabolizmasının hızlı çalışması ve kendini hızlı yenilemesidir..Hiperglisemi, damarlarda hasar yapsa bile çocuklarda damarlar kendilerini yeniliyor..Endotel disfonksiyonu olmuyor..

  Bu durum ergenliğe kadar böyle devam ediyor..Ergenlikten sonra komplikasyon riski de başlamış oluyor..

  Dolayısı ile çocuklarda biraz daha esnek olabiliyoruz..Çocuğunuz katkı maddesi ve kimyasal içermeyen ve sağlıklı olan herşeyi yiyebilir..Yeterki karbonhidrat sayımını ve insülin dozlamasını doğru yapsın..Dondurma eğer doğal sütten yapılmışsa ve aşırı şeker içermiyorsa mütevazi porsiyonlar halinde yenebilir..

  Ancak çocuğu da eğitmek çok önemlidir..Hızlı emilen karbonhidratların zararları anlatılmalı..

  Aşırı karbonhidrat tüketimi ayrıca obeziteden tutun diş çürümesi ve kansere kadar birçok kronik hastalığın ana nedenidir..Karbonhidrat alınacak ama sağlıklı kaynaklardan alınacak..Yoksa kimse ”karbonhidrat yemeyin” demiyor..

  ”Karbonhidrat olmadan büyüme olmaz” fikri de baştan aşağı yanlıştır..Bugün dünyada yaşayan avcı kabileler var..Karbonhidrat tüketimleri 0’a yakın ve bizdeki hastalıkların adını bile bilmiyorlar ! Diş fırçası ve diş macunu kullanmıyorlar ama dişlerinle alakalı hiçbir sorun yaşamıyorlar..Kas güçleri ve fiziksel görüntüleri ise çoğumuzdan üstün durumda..Demekki karbonhidrat olmadan da insanlar büyüyebiliyormuş ve sağlıklı kalabiliyormuş..Tıpkı atalarımızın yaptığı gibi..

  Zatan kanser dahil bütün kronik hastalıkların miladı tarım devrimidir..Tarım devrimiyle karbonhidrat ağırlıklı beslenmeye geçen insanlarda ciddi sorunlar ortaya çıkmıştır..Ondan önceki avcılık dönemlerinde bu hastalıklara ait hiçbir bulgu yok fosil araştırmalarında..Özellikle 1850’de şekerin rafine edilip hayatımıza sokulması ile kronik hastalıklar da adeta salgına döndü..Yani tüm bu sorunlar un ve şekerin tüketim alışkanlığı ile alakalı..

  Un ve şeker sadece hasta etmiyor aynı zamanda eroinman gibi bağımlı yapıyor insanları..Onları tüketmeden rahat edemiyor insanlar..Onsuz yapamıyor..Çünkü bağımlılık yapıyor un ve şeker..Müptelası oluyorsunuz..Size ne kadar zarar verirse versin tüketime aynen devam ediyorsunuz..

  Ayrıca şunu da belirteyim..Bunlar teorik konular..Kimseye ”hiç karbonhidrat tüketmeyin sadece et ve protein tüketin” denilmiyor zaten..Karbonhidrat da tüketilecek ama un ve şeker gibi glisemik indeksi yüksek olan sağlıksız karbonhidratlardan uzak durulacak..Olay bu kadar basit ve net..

  Sebze, meyve, kuruyemiş, süt ürünleri falan bunlarda sorun yok..Karbonhidrat sayımı ve lif oranları hesap edilerek rahatça tüketilebilirler..Diyetteki protein ve karbonhidrat oranı da yüzde 50- yüzde 50 olmalı..Ara öğün eğer açsanız yiyeceksiniz..Toksanız zorlama yok..Ara öğün yenecekse de ”Bir kase kuruyemiş” gibi hafif şeyler seçilecek..Yada 1-2 yumurta yenecek mesela..

  Yani sağlıklı beslenmek o kadar zor birşey değil..Belli bir adaptasyon süreci gerekiyor sadece..İrade gerekiyor..Hepsi bu..Alkolik birine alkolün zararlarını anlatınca nasıl hiddetlenip alkolü savunuyorsa; unlu-şekerli gıdalarla beslenen yurdum insanına da bu durumun zararlarını anlatınca aynı şekilde reaksiyon gösteriyor..Benim gözlemdiğim bu..Reaksiyon gösteriyor çünkü morfinman gibi bağlanmış bunlara..Bütün o tatlı krizleri, tatlı yeyince psikolojinin düzelmesi falan nedendir sanıyorsunuz..

  Kaymaklı künefe yemek benim de hoşuma gider ama hoşumuza giden herşeyi yaparsak işimiz var..Sigara içmek de keyif verir ama zararları ortadadır..

  İyi günler..

  • HOCAM, ÇOK DEĞERLİ BİLGİLERİNİZİ BİZLERLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN ÇOK TŞKLER..ADAPAZARINA YAKIN BİR YERLERDE OLSAYDINIZ SİZİNLE GÖRÜŞMEK İSTERDİM..

 4. mrb esra hanım ben parmaklarımızın o kısımlarından kan alabılıcemızı bıle bilmıyodum çok şaşırdım sayenizde ogrenmiş oldum teşekur ederim

  • Fatma Hanım,

   Yanlış anlamışsınız. Oklarla gösterdiğim yerlerden sadece parmak ucundan kan alınıyor. Diğer iki kısmı sadece kanın çıkması için yukarı yani parmak ucuna doğru sıvazlıyoruz.

   Şimdi anlatabildim mi?

   Sevgiler

 5. merhaba arkadaşlar
  Konunun biraz dışı ama benim de danışmak istediğim bir şey var. Bazı ürünlerin üzerinde karbonhidrat değeri ve altında şeker değeri var. Biz bu ürünleri değerlendirirken sadece karbonhidrat değerini mi alacağız, yoksa şeker ve karbonhidratı toplayıp o değer üzerinden mi işlem yapacağız? Eşim 16 Şubat etkinliğinde iki değerin toplanması gerektiğinden bahsedildiğini söyledi. ben Barış Ekin’in peşinden koşmaktan toplantının bazı yerlerini kaçırdım. Şimdiden Teşekkürler

  • Barış Bey,

   Paketli ürünlerin üzerindeki KH değerlerini dikkate alıyoruz. Çünkü içerdiği şeker miktarını KH’a çevirip KH değerinin içerisinde gösteriyorlar. Yani sadece KH miktarı önemli. Glisemik indeks ve yağ da önemli ama eğer paketli ve şekerli bir ürün yenilecekse bunların göze alınmış olması gerekiyor.

   sevgiler

 6. Kan şekeri ölçüm cihazları genel olarak(kendi kullandığım cihazlarda) 20/25 birim yüksek ölçüyor. Kan yüklemesi sırasında 0-1-2inci saatlerde kontrol amaçlı kayıt ettim ve contour ts marka cihazın 20 birim yüksek ölçtüğünü gördüm. IME DC marka cihazın ise 20-25 arasında bir farkla ölçtüğünü tespit ettim ki bu değerler benim hipoglisemik olduğumu düşünerek dikkat edilirse, hiperglisemikler için 30/40 olara düşünülmeli. Benim şekerim 100’ün üzerine hiç çıkmıyor, 100 ve altında seyrettiğinden 100’e kadar olan değerleri çok iyi yorumluyabiliyorum. Ayrıca, striplerin üzerinde yazan değerler de çok önemli. Mesela 96-134 arası yazıyorsa açlık kan şekerinde serum kanda normal kabul edilen değerler olan 70-100 e denk geliyor. Örnek verirsem; cihazda şekerinizi 100 okursanız bu 70-80 arası bir değere denk geliyor, yani kan testindeki 100 değil. O yüzden cihazdan çıkan değeleri bunlara göre değerlendirmekte fayda var. İlk çıkan kan veya ikincisi olarak çok takılmayın, çünkü aralarında 2-3 birim fark olabiliyor. Yani astronomik bir fark olmuyor. İnsülin yapan arkadaşların bunlara dikkat etmesinde fayda var bence. Ölçüm yaptınız ve 240 okudunuz, onun gerçekte 200 civarı birşeye denk geleceğini unutmayın lütfen.

  Sevgiler
  Cem

 7. Cem Bey Merhaba,

  Ben geçen gün hipoglisemi yaşadım ama çok ağar değil titredim biraz ,contour ts marka cihazım vardı baktım hemen 56 yazıyodu şekerim yani bu şu mu demek aslında benim şekerim 26 ya mı düşmüş ..?Açıkcası bana bi garip geldi bu söyledikleriniz ..Ayrıca şuan büyük bi sorumluluk alıyosunuz farkındasınızdır umarım.

  Hoşçakalın

 8. Alp Bey,

  Bu sadece benim tespitim değil ki, bu konuyu araştırırsanız aynısını göreceksiniz. Yada şöyle örnek vereyim, elimde 3 tane cihaz var. 2si contour ts, 1 tanesi ime dc. Bu üç cihazı kendi içlerinde devamlı test ediyorum. Açlık kan şekerim 88 civaırıdır benim hep ve bu cihazlarda 108/110 ölçüyorum sabahları. 2 saatimi 80 ölçüyorum. Normalde serum kan değerlerim ise 88 / 60 gibidir. Ayrıca kendimin kan değerlerini az çok hissedebiliyorum. 50 lere düştüğünde cihazlardan 70 okuyorum, vücudumun 50 lerdeki tepkisini bildiğim için. Bunlarla beraber strip tüplerinin üzerinde yazan değerlere bakıyor musunuz? orada yazan değerler açlık kanşekerinizin ölçtüğünüzde o değerler arasında olduğunda nominal olduğunu gösteriyor. Yani siz sabah şekerinizi ölçtünüz 105 verdiyse bu gerçek kan şekerinizin 105 olduğunu göstermez. Kesinlikle 100’Ün altında olduğunu anlamanız lazım. Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi 96-133 arası yazıyorsa tüpün üzerinde ve siz 105 ölçüysteniz normal serum kan değerlerine göre 70-100 arasındandır. Sadece şu fark olabilir, açlık şekeri için kabul edilen aralık kimi yerlerde 70-100 iken, bazı yerlerde 70-105/110. Yuvarlamayı buna göre yapacaksınız.

  Bunun en güzel çözümü, kendinizin kan tahlili sırasında eş zamanlı ölçüm yapıp aradaki farkı gözlemlemeniz. Benim cihazlarda 20 birim fark var, belki sizdeki cihazlara 15 yada 25/30. Bunu ancak siz gözlemleyebilirsiniz.

  Siz başka bir örnek vereyim, diyabetli bir arkadaşım var, aynı anda 2 farklı makine ile kan değerlerimizi okuduk, kendisindeki değerler benim değerlerimin de üzerinde çıktı. O yüzden ben deneyimlediğimi söylüyorum. Dahası bir hemşire arkadaşımızdan aynı farklılığı tespit ettim. Sağlık ocağında hem cihazdan hem de serum kandan ölçüm yaparak(aynı anda) aradaki farklılıkları kendisinin de gördüğünü söyledi. O yüzden, siz de deneyin, görün. Mümkünse ölçüm yaparken 2 kere yapın ve 1’i sol el diğeri de sağ elden olsun, böylece daha net bir sonuca ulaşırsınız. Ben kaç kere birbiriyle alakasız ölçümler yaptım da bu satırları yazıyorum size.

  Sevgiler
  Cem

  • Cem Bey, Alp Eren Bey Merhaba,

   Parmaktan kan şekeri ölçümü yapmak hepimizin bildiği üzere damardan alınan kandaki sonuç gibi olmuyor.

   Biz diyabetlilerin cihazları karşılaştırmaktan ziyade laboratuar ölçümlerine göre cihazlarındaki olası sapmaları ya da sapmamaları bilebilirler. Ki bence iki cihazı karşılaştırmak doğru olmasa da ara sıra eğlence olsun diye kontrol de ediyorum. Ayrıca cihazların duyarlı oldukları enzimler de farklı. Diyeceksiniz ki hangi enzime göre ölçen cihaz doğru? Onu da Yaprak Hanım ile yapmayı planladığım görüşme sonrası hepimize daha net anlatacağım.

   Parmak ölçümleri sonuçlarımız asıl kan şekeri sonuçlarımıza en yakın sonuçları çıkarmakta. 3 aşağı 5 yukarı aynı. Aradaki farkın fazla olmaması için de güvenilir marka ve doğru ölçüm yöntemleri önemlilik arz etmekte. Ben mesela Ime-DC marka cihazı kesinlikle kullanmıyorum ve önermiyorum. Kendi deneyimlerim bunu öğretti. Yakın zamanda deneme amaçlı kullandığım farklı bir firmanın ölçüm cihazını da önermiyorum.

   Cem Bey’in kendi istatistiklerine göre yorum yaptığının farkındayım. Yorumlarındaki verilen kanun değildir. Yani herkes tarafından kabul edilen bilgiler değildir. Buna dikkat etmek lazım.

   Sadece kendi deneyimlerini paylaşmıştır. Ki bloğumuz diyabetlilerin kendi deneyimlerini anlatabileceği bir platformdur.

   sevgiler

 9. cem bey tekrar merhaba öncelikle o striplerin üzerindeki değerleri biliyorum okuyorumda evet dediğiniz gibi ,yalnız onları ben normal değerler olarak okuyorum açlık olup olmadığını bilemiyorum açıkcası,belki açlık tokluk farketmez .Bende size şunu söyleyeyim bende de contour ts vardı onun yanına da glukodr aldım arada dağlar kadar fark oldu öyle 15 20 değil 30 40 birim fark oluyodu contour ts daha düşük ölçüyodu ,şimdi elimde performa nano var countour ts den az daha fazla sonuçlar çıkarıyo 5 10 birim kadar ,bu farklılıklar hep var zaten örneğin ben ilk zamanlarda diyabete yakalandığımda 2 ayrı hastanede iki ayrı hba1c yaptırdım(aynı gün) birinde 8.2 diğerinde 8.9 çıktı ,burdada bi soru işareti var..bu söylediklerinizi okadar kesin söylemişsinizki orası bana garip geldi açıkcası ,bu ölçümler cihazdan cihaza değişebilir değişiyoda zaten ,burayı hepimiz takip ediyoruz ve artık bizim max üst eşiğimizin 179 mg/dl olduğunu biliyoruz .Belki 140 la 160 arasında çok büyük bi fark yok ama 180 le 160 arasında dağlar kadar fark olduğunu artık bilmeyenimiz yok ,dolayısıyla kan şekeriniz 200 iken 160 olarak düşünün demek bence son derece riskli ,ben bunu anlatmaya çalışıyorum sizin çalışmanız doğrudur ama aynı marka cihazlarda farklı sonuçlar çıkabilir siz kendi cihazınıza göre düzeni turturmuşsunuz ama bunu genelleyerek söylemenize itiraz ettim ben ,ben açıkcası iyi bi cihaz alıp onun sonuçlarına göre hareket etmeyi tercih ederim neticede ben kimyager değilim elektronik mühendisi değilim,bilemem yani hangi cihazdan kaç birim düşüreceğimi, herkese de bunu tavsiye ederim .

 10. Alp Bey,

  Ben sizin ne demek istediğinizi çok iyi anladım, herhangi bir yanlış anlaşılma yok. Ancak, şu bir gerçek ki stripli cihazlar fazla ölçüyor. Zaten prospektüslerinde bu %10-15 lik sapma belirtiliyor ki bu sapma değerleri onların en optimum şartlarda yaptıkları ölçümler için geçerli yani bizlerin gündelik yaşamında bir anda yaptığımız ölçümler gibi de değil. Ayrıca iyi bir cihaz demişsiniz ancak öyle bir cihaz yok. Birçok diyabetli biliyorum IME DC en iyisi diyor, birçok diyabetli biliyorum Contour en iyisi diyor. O yüzden ben kendi adıma en iyi cihaz olduğunu düşünmüyorum. Esra hanım enzimlerden bahsetmiş, enzim konusuna filan girmek dahi istemiyorum. Eğer bir cihaz yapıyorsanız bu genel kullanım içindir, enzim farklılıkalrına göre değişecekse sonuç o cihaz genel olmaz özel olur ki anlamsız olur. Ben marka fanatikliğini hiç uygun görmüyorum. Bu işin en güzeli deneme yanılmadır. Cihazınızı yada cihazlarınızı yanınıza alıp şeker yüklemesi yapılırken siz de tecrübe edeceksiniz en temizi bu. Deneyimledikten sonra aradaki farkı göreceksiniz siz de zaten. 160-180 kavramlarına hiç girmiyorum çünkü kendi yorumunuza göre haklısınız ne yapılması gerektiğini siz daha iyi biliyorsunuz. Benim vurgulamak istediğim şey stripli cihazların gerçek kan değerini vermediği, bunu göz önünde bulundurarak eylemde bulunmamız gerektiği idi ki sanırım bunu sağlamış oluyorum. Senelerdir hipoglisemi rahatsızlığına sahibim ve cihazlardaki değerlere baksam hiç sorun yok gibi duruyor. Ne zaman ki yüklemelere girdim, ciddi hipoglisemik olduğumu öğrendim. Hem de literatürde olmayan cinsinden. reaktif edecek hiçbirşey yemesem de şekerim düşüyor. Yani hiper insüline bağlı düşmüyor şekerim, insülin değerlerim normal seviyelerde.

  Sevgiler,
  Cem

  • Cem Bey,

   Sizinle aynı fikirdeyim. Piyasada en iyi cihaz hangisi bilememekle beraber her marka bazı cihaz özelliklerini satış stratejisi gereği ön plana alıp biz tip-1 diyabetlilerin hayatlarına giriyorlar.

   Ne olursa olsun marka bilinirliği ve insana verilen değerin önemli olduğu markalar benim için önemli.

   Şimdi piyasada kanı az verince kan şekerini az, çok verince kan şekerini fazla gösteren cihazlar var. Özellikle bir de hiperglisemilerde yine aynı cihazda ortaya çıkan sapmalar oldukça büyük oluyor. Ben bir diyabetli olarak benimle görüşen tüm firmaların ölçüm cihazlarını deneyip iyi ya da kötü yanlarını mutlaka bildiriyorum.

   Kullanmadığım markalardan biri Contour TS. Ama kullanıcılarına sorduğumda da sizin dediğiniz gibi memnun olan kadar olmayanlar da var.

   2010 yılında SGK ödemesi farkı sebebiyle eczacımın verdiği Ime Dc ile hikayem çok komikti. Kan şekerleri arasındaki fark inanılmazdı. Az kan verseniz bile çalışıp size sonuç veriyor ama o da doğru olmuyor. Hiperglisemi durumlarında ise durum daha farklı. Bu durumu anlatmak için aradığım firmadaki ürün müdürü dedi ki; isterseniz gelip sizi bizim anlaşmalı olduğumuz bir laboratuara götürelim. Hem cihazımızla hem de lab. sonuçlarıyla değerlendirelim. Göreceksiniz ki bizim cihazımız en iyisi. 🙂

   Diğer bir konu da her bir cihazın striplerinin kanımızdaki enzimlerden hangisine göre çalıştığı ya da hangi enzim kanda olursa sonucu yanıltacağı. Bence tek bir doğru yani tek bir enzime göre duyarlı olmalı stripler. Bu da lab. sonuçlarına en yakın sonucu verebilecek enzim olmalı. Ama bu hangisidir bilemiyorum. İşte tam bu noktada ‘marka fanatikliği’ başlıyor ve markaya güveniniz devreye giriyor. Ki bu bilinmezlik içerisinde en doğru sonuca böyle varabiliyoruz. Odağında diyabet ve insan olan ve insana ve sağlığına değer veren firmalar daha da ön planda oluyor. Sizi bizim laboratuara götürelim diyen ürün müdürü ve temsil ettiği firma da sadece tebessüm etmenize yarıyor.

   Kullandığınız ölçüm cihazı markaları neler? Galiba Contour TS ve ıme Dc? Diyabetle ilginizi tam anlayamadım? Bu konuda bana biraz bilgi verirseniz memnun olurum.

   Sevgiler

 11. cem bey benimde sizin iyi niyetinizden hiç şüpem yok bunu samimiyetle söylüyorum ,söyledikleriniz doğru olabilir bilemiyorum ama çocuklu ailelerde fazlasıyla var burda biz büyükler olarak denemeler yapabiliriz ancak çocuğu dm li ailelerin kafasının karışmaması adına ve işin riskinide göz önüne alarak uygulama değilde genellemeye itiraz ettim ,siz de buna anlayış göstermişsiniz zaten ..hoşçakalın

 12. Acikcasi bende buyuk firmalarin cihazlarinin daha guvenilir olabilecegini dusunuyorum ,kimse prestijini zedelemek istemez ..Esra hanim sorular bana mi?

 13. Sorular bana sanırım Esra hanım, daha önce kendimden bahsetmiştim, hipoglisemiğim diye, ilgim buradan geliyor. Kullandığım cihazlar; Accucheck, Contour TS, IME Dc ve şuan adını hatırlamadığım bir cihaz. Ime Dc en dandik olanı. Az kan ile çalışırsa düşük gösteriyor. Aralarından en tutarlısı Contour TS ki siz beğenmiyorsunuz onu. Kişiden kişiye oldukça değişken bu ölçüm cihazları, en güzeli kan tahlili sırasında karşılıklı kontrol etmek.

  Sevgiler

 14. Bu cihazdan cihaza değişiyo, bendeki Contour ts de 20 eksik ölçmekte. Yani ben contour’a güvenmiyorum açıkcası. Piyasada güvendiğim iki cihaz var : Optium exceed ve accu check performa nanao. Ben de her zaman kontrol solüsyonu ile kontrol ederim ve hastaneye gidişimde karşılaştırırım. 2-3 farkla dönüyorum. Sanırım doğru cihazı bulmak önemli olan

 15. İyi akşamlar Esra hnm.Kızım yaklaşık 18 aylık tip 1 diyabetli.Şu an 12 yaşında ve 4 ay öncesinde sizinde kullanmış olduğunuz pompaya geçtik.Benim sormak istediğim bolus yapıldıkdan 2 saat sonra tokluk ölçüyorum yüksek çıkıyor ve vücudunda hala aktif insülin bulunuyor.Buna düzeltme bolus yapıyorum ve bazal düzeltmesi gerekliyse bunu ertesi gün için yapıyorum.Benim aklıma takılan aktif insülin kısmı acaba kişiye göre insülin emilimi değişiyor mu? Bizimde şekerimiz ne zaman düzene girer acaba pompaya geçeli hipolardan kurtulduk ama şu hiperleri nasıl düzene sokacağımızı bilmiyorum.Ya da anne olarak hep düzenli gitsin istiyorum ohhh tam 2 gün iyi gitti derken herşey allak bullak oluyor.Bu düzelecek mi hep böyle olacak biz mi buna alışacağız?İnanın cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

  teşekkürler/ iyi akşamlar.

 16. merhaba,
  15 gün önce tip 1 teşhisi kondu. hastaneden çıktığımızda contour ts kullandık ilk başta. daha sonra hastaneden bize verilen accu-check performa nano kullanmaya başladık. açlık şekeri ölçümleri iki cihazda da yaklaşık çıkarken tokluk şekeri ölçümlerinde 70-100 birimlik sapmalar oluştu. accu-check cihaz yüksek okudu. firma ile temasa geçtik. yetkili işi kontrol solüsyonları ile kontrol etti ve bize normal olduğunu söyledi. bazan arka arkaya yapılan ölçümlerde farklılık olabileceğini söyledi. yalnız bazı ölçümler kafamız karıştırdı. gece 03:00 da yaptığımız ölçüm 202 çıktı. 4 saat sonra ölçtüğümüzde. 92 çıktı. uykuda 4 saat içinde bu kadar hızlı düşmesini anlayamadım. bu tip sorunla karşılaşan var mı?

  • Emre Bey Merhaba,

   4 saatlik bir zamandan bahsediyorsunuz. Bu çok normal. Yani 4 saat sonra ister uykuda ister gün içerisinde olsun kan şekeriniz elbette ya düşer ya da yükselir. Bazal insülin ayarlarınız iyi yapılmış ki iyi düşmüş kan şekeriniz 🙂

   Lütfen ama lütfen iki farklı markanız iki cihazını da karşılaştırmayın. Elbette bazen birbirlerine yakın sonuçlar çıkarken bazen de yüksek çıkacak. Eğer ki aynı cihazda üst üste ölçümler yaptınız ve her ölçüm arasında % 10-15 sapmadan daha fazla sapma varsa işte o zaman mevcut cihazınızda sorun olabilir.

   sevgiler

 17. Esra hanım, merhaba..
  Fikrinize danışmak istedimde. İlk makinem optium xceed idi. 4 yıl kadar güvenilir sonuç veriyor diye Optium xceed cihazını kullandım. Zaman zaman arızalandı, aynı cihazdan şaşmayarak yenisini hep temin ettim. Hastanelerde çalışanların bu cihazı kullandığını gözlemledim. Ama son 3 aydır accuchek performa nano kullanıyorum. Birazda eczanem tavsiye etti Kafam takılı kalmış gibi hep eski makinemle kıyas yapmaya kalktım accucheki. Bazen 20 fark bazen 30 var bazen hiç fark olmadan kan şekerlerimi kıyasladım. En son annem öyle yaparsam hep kuşkulu kalacağımı söledi ve kıyaslamayı bıraktım. Sürekli yüksek ölçecekmiş gibi hissediyorum. Sanırım psikolojik..accucheki sizde kullanıyorsunuz anladığım kadarı ile. Güvenebileceğim bi marka dimi. Yani biri bana güvenilir dese rahatlayacam artık 🙂
  Eski makineme alışmışım, kan damlatma sıkıntısı yaşıyorum accuchekte. 1 ölçümde 5 çubuk harcadım dün 🙁 beceriksizliğim mi bilmiyorum. Bide şekerim düşmüştü, ondan oldu.
  Bugün eczaneme bunu anlattım. Kan damlatırken yetersiz kanda hemen ölüyor çubuk. Eski makinem yeterli kan gelene kadar beklerdi.
  Bu sebepten bana GlucoDr die denemem için cihaz verdi.
  Eczanede accuchek ile kıyasladım glucodr 88, accuchek 98 çıktı.
  Az önce denedim glucodr 74, accuchek 145 çıktı. Tekrar glucodr denedim 28 çıktı 🙂 tekrar denedim 22 çıktı. Aman Allahım komadayım 🙂 Accuchek tekrar denedim 133 çıktı.
  Accucheki hayatıma kabul etmeli miyim sizce? Güvenmeli miyim ona.
  Optium xceed, accuchek, glucodr.. Bu Üç makineden siz hangisini önerirdiniz. Saçma belki böle sormak ama napim 🙁 danışacak başka tecrübeli insan yok ki..
  En son tahlilimde üç aylık şeker ortalamam 5.8 çıktı. Cihaz güvensiz olsa iyi çıkmazdı sonuç değil mi. Yani birisi artık accucheke güven desin yaaa 🙂 🙂

  • Sayın Ygt,

   Ben de Accu Chek Performa Nano kullanıyorum. Performa Nano ve Optium Xceed güvenilir cihazlar. Marka değerleri de oldukça yüksek.

   Ben tip-1 diyabetle tanıştığım günden bu yana Accu Chek’ten hiç şaşmadım. Ara ara sırf denemek için başka markaları da denedim. Aynı cihazda birkaç kez kan şekeri ölçümü yapınca cihazın siz de olduğu gibi bir 200, bir 30, bir 150 gibi değerler göstermesiyle karşılaştım. Kullandığım cihaza böylece güvenim daha da arttı. Ancak hiçbir zaman glükometrelerin ölçümlerini kıyaslamadım. Kıyasladım ama aradaki farkları çok umursamadım. Çünkü her stribin çalışma mekanizması farklı. Arada fark olması çoook normal.

   GlucoDr’ye gelirsek. Aynı cihazda bu kadar farklı sonuçlar alıyorsanız cihaza ne yapacağınıza lütfen siz karar verin 🙂

   Lütfen glükometreleri kıyaslamayın. Performa Nano ve Optium Xceed gibi marka değeri yüksek firmaların cihazların güvenin. Ama ne kadar marka değerleri yüksek olsa da bu glükometrelere de ben nedense güvenmiyorum 🙂 Çünkü bize karanlık bir odada ufacık bir ışık yaktıklarını düşünüyorum.

   Performa Nano’nun kan şekeri ölçüm çubuklarından kanı tam oalrak vermezseniz sizin daha da kan vermenizi beklemez. Bunu unutmayın. Kanınızı ona göre çıkarın ve stribe gönderin. Zira bugün ben de her ne kadar deneyimli olsam da boş yere 3 adet stribi heba ettim 🙂 Olur böyle şeyler. Can sıkmayın. Ölçüm cihazınıza ne olursa olsun güvenin.

   sevgiler

 18. merhaba arkadaşlar yaşim 59 bu hastalikla yeni taniştım konu hakkında hiç bilgim yok sadece doktorum diyetisyen ve eczacım araciliğiyla bişeyler öğrendim bu web sayfasını bugun keşfettim değerli yorumlarınızı hiç ara vermeden okudum bende ölçme konusunda cihazlardan rahatsızım eczacım verdı IME-DC kullanıyorum benim şuphelendığım cihazmi yanlış ölçüyor yoksa striblerde olan hatalardanmı benim görüşüm striblerden kaynaklanma olasılığı çok yüksek ölçüm cihazları elektronik digital sayısal değerlere göre sonuç gösterir strilerde kan hucresı micrometre olarak alan az veya çok olması sonüç değerıne etkısı olabılırmı burayı keşfetmemdeki amaç bende yeni bir cihaz alacağım değerlı tavsıyelerınızden yararlanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar dılıyorum

  • Süleyman Bey Merhaba,

   Bazı kan şekeri ölçüm cihazları sizin de yaşadığınız gibi maalesef az ya da çok kana göre farklı sonuçlar veriyor. Ya da kan şekeri düşüklüğü ve yükseliği gibi anlarda kan şekeri ölçüm yaptığınızda sonucu hatalı gösterebiliyor. Kendi tecrübeme göre bunu size rahatlıkla söyleyebilirim.

   IME-DC cihazının stripleri SGK tarafından % 100 karşılanıyor.

   Ben herkese Türkiye’de bilinen markaların kan şekeri ölçüm cihazlarını öneriyorum. Ama karar sizin. Türkiye’de ilk 3’te harf sırasına göre Abbott, Bayer ve Roche bulunmakta. Bu 3 firmanın kan şekeri ölçüm cihazlarına güvenebilirsiniz. Ama bu markaların stripleri SGK tarafından % 100 karşılanamıyor. Çünkü striplerin perakende fiyatı yüksek. SGK standart bir ödeme fiyatı belirliyor. SGK’nın ödediği tutara yakın strip satan firmalarda fark çıkmazken bu ilk 3 firmada fark çıkıyor.

   Burada da sizin kararınız önemli. Doğru kan şekeri ölçüm sonucunu gösteren ve cebinizde fark çıkacak cihazı mı almak lazım? Yoksa cebinizden fark çıkmayacak ama doğru ölçüm yapmayan cihazı mı almak gerek?

   sevgiler

   • merhaba esra hanım öncelikle teşekkür ederim cihaz konusunda kendı görüşüm sağlik cepten öncelıklı gelir dediğiniz gibi IME-DC striblerını sgk karşiliyor ama doğru ölçme yapmıyorsa hiç kiymetı yok az önce ölçme yaptım yukarda arkadaşlarında dile getırdığı gibi 3 ölçüm yaptım birincide 130 çiktı ikinci ölçmemde 170 çiktı uçuncüde 100 çıktı arada sizler daha tecrubelısınız bu konuda bağişlayın 10-20 brim fark olsaydı sorun yok kabul edecektim yeni cihaz sabah sipariş vermeye karar verdım Accu Chek Active özelliklerıne baktım sizin tavsiye ettıklerınıze bakacağim sizden bir isteğım olacak yanlış anlamayın tahmınım resım sızınse kızım yaşındasınız kızım 25 yaşinda ısteğım sız konu hakkında tecrubelısınız siz cihaz alsanız hangısıne karar verırsınız ha şunuda söyliyeyım emekli elektronikçiyim cihazlarda elektroronik cihazlarda şans faktorude önemlıdır tekrar teşekkür ederim iyi geceler

    • Süleyman Bey Merhaba,

     Fotoğraftaki benim.

     Ben Accu-chek Performa Nano kullanıyorum. Bu cihazı ve Abbott’un Freestyle cihazını seve seve öneririm.

     Ama bu cihazları bence ne olursa olsun yılda bir kez değiştirmek lazım. Elektronikçi olduğunuz için bu tarz cihazlarda yaşlanma önemli.

     sevgiler

     • esra hanım merhaba
      Accu-chek Performa Nano sipariş verdım internetten baktım fiyatlara birde eczacıma sorayım dedım %50 daha uygun fiyat 35 tl öğlen sonu elimde olacak kesin önerı beklemiyordum doğrusu siz kesin cihaz önerdınız çok teşekkür ederım

 19. Süleyman Bey Merhaba,

  Yanlış anlaşılma olmasını istemem. Biz blog olarak şu cihazı öneriyoruz ve bunu alın diye hiçbir zaman söylemeyiz. En iyileri bu ama karar sizin deriz.

  Diyabetimben.com bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı sosyal bir platform. Herkesin kullandığı cihazlar farklı. Ama en iyi cihazlar bunlar. Unutmayın. Karar sizin.

  Sevgiler

  • merhaba esra hanım

   o konuda içiniz rahat olsun zaten bende sıkıla sikila önerı istedim sizin tavsiyenizı gözönune alarak araştırdım ben başka bir konuyu açacağim
   linkteki ürün hakkında bilginiz varmı ben bu üründen getırttım serada yetıştırıyor bir arkadaşim önerdı aldım bana gelen ham bitki tozu olarak geldı eşim kuru pasta yaptı rengı tadı mükemmel devamını kullanmak ıstıyorum cesaret edemiyorum çayın içine yarım çay kaşiği atıyorum aşiri tatlı yanliz çay için goruntu bozuk yeşil renk verıyor linkını vereyim blog da bunun hakkında bılgı sahıbı arkadaşlar bilgilendırıse sevınırım http://www.mayaherbal.com/urunler/

   • Süleyman Bey Merhaba,

    Açıklamanız için teşekkürler.

    Stevia formatındaki tatlandırıcıları kullandım ama maalesef ağız tadıma uymadı.

    Bu konuda tecrübeleri olan arkadaşlarımız varsa mutlaka paylaşırlar.

    Sevgiler

 20. merhaba arkadaşlar
  bügün siparişim Accu-chek Performa Nano şeker ölçüm cihazim geldi cihaz gerçekten harıka deneme amaçli birkaç ölçüm yaptım üç ölçümde birinci 89 brim ikinci ölçüm 93 brim üçüncü ölçümde 90 brim çiktı cihazda tek eksık bilgisayara aktarmak için bilgılerı kizilotesı koymuşlar bluetooth koysalardı on uzerı on puan verecektim bu eksıklık bence az eksiklik değıl yınede güzel tavsiye eden esra hanım a tekrar teşekkürler ıyı akşamlar bu akşam içim rahat kafamda problem olmadan uyuyacağım

 21. Esra hanım merhaba. Bizde artık accucheck actıve kullanıyoruz.Kullanımı bana zor geldi.Dün doktora gittik doktora seker olçüm striplerinin yetmediğini 18 kutu alıp alamayacağımı sordum o kadar stribi ne yapacaksın komsularının şekerini mi ölçeceksin dedi. Bende gündüz dört beş kere birde gece mutlaka ölçtüğümü söyledim. Her gece neden ölçtüğümü sordu bende bir kere uykuda komaya girdiğini ve artık korktuğumu ve ölçmessem uyuyamadıgımı söyledim. Oda bana çok sadistçe bir davranış olduğunu günde yedi sekiz ölçüm yapıyorsan çocuğumun hayatını bitirdiğimi söyledi. Yanındaki doktorda direk oğluma şekerin yüksek giderse 25 yasına gelince kör olacağını diyalize girebileceğini ve böbreklerinin iflas edeceğini direk yüzüne söyledi. Bunların hepsini biliyor olsakta bunun bir çocuğa bu şekilde söylenmesi hiç hoşuma gitmedi.Akıllarınca dikkat etsin diye tavsiyede bulunuyorlarmış.Konu birden nereye geldi ama artık ne kadar kızdıysam bir çırpıda yazmışım dünü …..

  • Yeliz Hanım,

   18 kutu stribi kafasına fırlatsaydınız 🙂 Yani ben anlamıyorum. Tip-1 diyabette günde 5-6 kez kan şekeri ölçümü yetmez. Yetemez. Nerden baksanız günde 10 kez ölçüm yapıyoruz. Yapmalıyız da.

   Şimdi kan şekerini sık takip ederek insülin ayarlamalarını doğru düzgün yapamazsak komplikasyon riskimiz yüksek. Sevgili doktorlarımız bunun farkında değil mi acaba? Hem dediğiniz gibi çocuğa neden bu kadar rahat söylerler? Susmayın Yeliz Hanım. Susmayın. Her ne kadar doktor olsalar da bizim ne yaşadığımızı bilmeden oturdukları yerden ahkam kesmek o kadar kolay olmamalı.

   Sevgiler

 22. merhaba arkadaşlar
  bir aydir bu hastalikla taniştım galiba biraz paranoyak oldum geçen şeker ölçüm cihazımdan şüphelendim Accu-chek Performa Nano şeker ölçüm cihazi aldım iki gundur denedım test ettım konu hakkında hiç bilgim olmadığı için esra hanımdan yardım aldım çok sağolsun hakkını helal esra hanım aslında sizlerden öğreneceğımız çok bilgiler var sıkmak ıstemıyorum konuya geleyim eski cihazım ılk hastalıkla tanıştığımda eczacım vermıştı daha doğrusu doktor raporunda yazılmış forumlarda cıhaz hakkında hiçte ıyı yorumlar gormeyınce yeni cihaz aldım eski cihazım IME-DC yeni cihazımla iki gundur karşılaştırma yapıyorum iki cihazida hazırlıyorum striblerı takıyorum aynı yerden çikan kan numunesiyle ölçüyorum dah 6 sefer ölçtüm her iki cihazda aynı sonuç verdı tek dorduncu ölçümümde 2 brim hata verdı yeni cihazı almadan öncekı olçümlerımde çok büyük hatalar vardı nedenını araştırdım dahada araştırmaya devam edıyorum ölçüm yapmak için sabunlu suyla ellerımı yıkıyorum numune aldığım parmak uçları mesleğim gereğı deri kalın sik sik sıcak havya ucu teması derı kalin suyla yıkadığımda tam kurulama yapamadığımı kalınlaşan derı sünger gıbı suyu içine aldığını numune kan alirken kana kariştığı kanaatına vardım düşündüğümde döğru çiktı nasil emin oldunuz dıye sorarsanız :)striblerın birine numune yerıne gözlüklerımıze dişarda silmek için nefesımızle nemlendırırızya aynı işlemı yaptım çok buyuk hata verdı şimdi iki ölçüm cihazım oldu bir başka sorum devlet striblerı ayda 50 adet karşiliyor oda en uygun fiyatlı olan örnek IME-DC doktora fazla yazdırsak ödemeyı kendımızmı karşiliyacağız aylık hakkımız olan 50 strib uzerını yoksa bellı bir kisminda ödeme yapıyormu devlet forum okuyucularına en güzel günler dileğimle iyi geceler diliyorum

 23. Merhaba benim 4yaşındaki kızım şeker hastası ve çok dengesiz çıkıyor bir gazetede okudum liraglutide çok iyi geldigi yazıyor ben pek anlayamadım bilen biri varsa yazabilirmisiniz kullanan varmı

 24. selamlar;
  Buraya yazmam doğrumu bilmiyorum ama ben de tip 2 diyabet hastasıyım 1 yıldır accu check go şeker ölçüm cihazı kullanıyordum fakat eczacım senede 1 kere cihaz değiştirmenin faydalı olacağını söyledi bu yüzden bende 1 ay evvel accu chek performa nano şeker ölçüm cihazını aldım. Gelgelelim 2 cihazda da yaptığım ölçümlerde farklı sonuçlar çıktı. accu chek go her zaman 15-20 sayı farklı yani daha fazla çıktı. Bu belki önemsenecek fark değil ama ben de cihazların hangisi doğru diye endişelenip kontrol solüsyonu ile denemeye karar verdim. verdim ama nafile piyasada hiç bir yerde bulmak mümkün değil. Eczacım ilk defa duyduğunu ve depoda da olmadığını söyledi. Böyle büyük ve ciddi bir firmanın kontrol solüsyonunun piyasada olmaması ne kadar saçma.
  kontrol solüsyonu kullanmış arkadaşlar varsa nereden temin etiklerini yazabilirlerse çok memnun olacağım..

 25. Herkese selam.
  Birkaç hafta önce, kontrol amaçlı kan verip ne var ne yok diye baktırmak isterken açlık kan şekerimin 350 çıkmasıyla aranıza katıldım. 🙂 Gülümsüyor olmam garip gelebilir size ama ben bu durumdan rahatsız olmadım aksine memnun olduğumu söyleyebilirim. Son zamanlarda gereğinden çok fazla yemek yiyor ve sürekli tatlı tüketiyordum. Rejime girip aldığım fazla kilolardan da kurtulmak istiyordum fakat o gücü kendimde hissetmediğim için bu kısır döngüyle de devam ediyordum yemeye. 🙂 22 yaşına kadar 120 kilo civarındaydım yani obezdim, sonra halime kızıp 35 kilo vermiştim ve yıllarca da korumuştum. Şu anda 38 yaşındayım ve son 2 senedir tekrar aldım kilo ve 100 kilonun üzerine çıktım, veremiyordum da… Şimdi eli mahkum paşa paşa besleniyorum en sağlıklı şekilde ve adı rejim falan da değil, başlangıcı sonu yok, ömür boyu mis gibi düzenli yaşam. 🙂 Diyabetim Tip-1 gibi duruyor, yani insülin aparatlarımla dostça geçinip gitmeye başladık.
  Sürekli araştırıyorum en iyi ölçüm cihazı hangisidir, hangi iğne ucu daha kolay ve acısız vs vs… Ben accu chek performa nano aldım ve bunu isteyerek yapmadım, ülkemizde bulabileceğim en düzgün cihazlardan birisi bu olduğu için aldım ve mutlu değilim. Sonuçta ben ömür boyu bu cihazla birlikte yaşamak zorundayım ama cihaz en basit tip ölçüm cihazı. Ben bütün ölçüm bilgilerimi belki cep telefonumla belki de bilgisayarımla takip etmek istiyorum ama senkronize olabilen bir cihaz değil. Yurt dışında bu işi yapabilen modeller var, getirtebilirim fakat iş cihazı getirtmekle bitmiyor, striplerinin de bulunabilir olması gerekir.
  Çok obsesif bir kişiliğim var, cihazla ölçüm yaparken sapmalar yaşanabileceğini kabul edebilirim ama kendi cihazımı test solüsyonuyla da test edebilmek istiyorum, araştırıyorum, solüsyon yok.
  Lanset konusuna gelince. Ben bundan sonraki yaşantımda hergün çok kereler parmaklarımı delmek durumundayım ve bunu olabilecek en sağlıklı ve acısız şekilde gerçekleştirmek istiyorum. Lanseti kullanıp atmak istiyorum, en hijyenik yolu bu değil midir? Eczanelerin genel yaklaşımı lanset parmağımı acıtana kadar kullanmam yönünde :)) Neymiş efendim, sadece ben kullanıyormuşum, sorun olmazmış vs… Accu chek uymlu lanset satılıyor fiyatı biraz daha ucuz olduğu için, aldım kullandım, aradan bir tanesi çıkıyor, yamuk, plastiği kopartırken anlıyorsunuz, deliyorsunuz parmağınızı ve gereksiz bir ızdırap yaşatıyor 🙂
  Yahu devlet lanseti neden ödemiyor? Hoş, hangisini düzgün ödüyor ki zaten. Lanset dediğiniz şey tek kullanımlık üretilmiş, steril bir malzeme aslında, delip parmağınızı atıyorsunuz. Benim söylediğim şekilde maddi bir yük olarak çıkıyor karşımıza bu doğru ama hiç değilse günde 1 tanesini karşılasa yahu… 🙂

  Uzun lafın kısası, herkese geçmiş olsun, lütfen canınızı sıkmayın, biraz günlük uğraşısı var bu hastalığın doğrudur ama iyi yönünden bakacak olursak, bu hastalıktan daha güzel bir sağlıklı yaşam koçu olamaz…. İnsanlar şişman ve mutsuz, spor yapmıyorlar(henüz ben de başlamadım ama olsun, mecburen başlıyorum en yakın zamanda) sağlıksız besleniyorlar ve bunları yapacak gücü de bulamıyorlar, biz aslında şanslıyız, mecburiyetten de olsa yüzümüzden sağlık fışkıracak kadar güzel besleniyoruz, mis gibi de kilomuzu koruyoruz…

  Sevgilerimle

 26. Ben bu hastalığa 2009 da tanıştım.kan tahlili sonrası şekerim son 3 aylık ortalama değeri 6.4 çıkmıştı.doktora halamda ve amcamın seker hastası olduğunu söyleyince tedbir almamı söyledi ben ise doktorun söylediklerine kulak asmadim ve 2013 de gittiğimde 3 aylık değerin 13.8 olduğunu söyledi 10 gün hastanede ünsülün tedavisi gördüm hayatımın en kötü gunleriydi hastaneden çıktım 3 ay insülin kullandım sonra ilaç kullanmaya başladım bu arada rejim yapıp 100 kilodan 88 kiloya düştüm her 3 ayda bir ortamları sürekli düştü.2015 mayısta şeker ilacını kestim suan sadece Glifor kullanıyorum ilaç kullanmama rağmen sonuçlar 5.2 5.8 5.9 çıktı şükürler olsun iyiyim ama ben hala günlük ölçüm yapıyorum bugüne kadar contuar ts kullandım yani doğruluğunu hiç test edemedim ama arka arkaya ölçdüğüm değerlerin hiçbirinde anormallik görmedim yanlışsa bile hep aynı değerleri veriyordu o gün eczacı başka bi tane verelim dedi bende doktora eczacının dediği gluco Dr yi yazdırdım o cihazı alınca countuar ts attım gluco Dr ile ölçüm bi 179 gösteriyor bi 20 gösteriyor Bi 74 şimdi gidip eczacının ağzının ortasına ayakkabının tabanıyla vurmak istiyom contuar ts den Özür diliyorum keşke çöpe atmasaydım

  • Ejder Bey Merhaba,

   Gluco DR’yi duymuştum ve bana da tanıttılar. Ancak güvenmediğim ve tecrübe etmediğim hiçbir markayı önermiyorum. Buna Gluco DR de dahil. Contour TS markası Bayer’e ait. Bir dönemki cihazlarında kan şekerlerini doğru göstermiyordu. Ama sorunları düzelttiler diye biliyorum.

   Bilinen marka yerine bilinmeyen markayı çöpe atmanız maalesef hiç iyi olmamış 🙂 Geçmiş olsun.

   sevgiler,

 27. esra hanım merhaba, ölçüm cihazı üzerinde bulunan kod çip’i yeni parti test şeritleri alındığında yeni bir çip ile beraber satıyorlar, her şerit tüpünün üzerinde kod numarası var, anladığım eski çip ile yeni çipi değiştirmek gerekecek diye anlıyorum, doğru mu anlıyorum, bilenlerden yardım istiyorum?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: