Kan Şekeri Ölçümü

T1D Hakkında Her ŞeyKan Şekeri Ölçümü

Özellikle biz tip-1 diyabetliler için kan şekeri ölçümünün ne denli önemli olduğunuz farkında mıyız?

Türkiye’de yapılan bir çalışmada yanlış hatırlamyorsam her 100 diyabetliden sadece 6 sı kan şekeri ölçümünü glükometresi ile gerçekleştiriyor. Evinde glükometresi olsa dahi kullanmıyormuş. Ki bu da demek ki kan şekeri ölçüm çubuğu almaya da hakkı var. Ancak onu da almıyormuş. Çok şaşırtıcı değil mi?

Bazen kan şekerimiz o kadar iyi gidiyor ki! Hani ölçüm bile yapmak gelmiyor içimizden. Bir de kendimizi iyi hissettik mi, hiç ama hiç glükometremize elimiz bile gitmek istemiyordur galiba.

Ancak ne zaman kan şekerimiz bir türlü düzene girmiyorsa glükometremiz her zamankinden daha fazla bize yakın oluyor.

Fakat hangi durumu yaşarsak yaşayalım kan şekeri ölçümü yazının başında da söylediğim gibi bizim için oldukça önemli. Çünkü biz kan şekerimizin kaç olduğunu bilemezsek yemeklerimizde kaç ünite insülin yapacağımızı hesaplayamayız. Ya da kan şekerimiz yüksekken düşürmek için kaç ünite ek doz insülin yapacağımızı bilemeyiz. Biz standartta vücudun yapamadığı kan şekeri ölçümünü ve insülin gönderimini daha sağlıklı yaşayabilmek için mutlaka yapmak zorundayız.

Bazen; ‘Kan şekerimi ölçmeye gerek duymuyorum. Çünkü hislerime güveniyorum. Kan şekerimin kaç olduğunu artık tahmin edebiliyorum. Bi ölçüyorum tahmin ettiğim gibi çıkıyor kan şekerim.’  Bazen de; ‘Kan şekerimi ölçüp yüksekliği görünce moralim bozuluyor.’  Bu örnekler uzar gider. Ancak kan şekerini bilmeden yaşamak; kör olmayan birinin gözlerinin önüne perde çekip yolda yürümesine benziyor bence.

Ben günde standartta 9-10 kez ölçüm yapıyorum. Ölçüm yapmadığım zaman ve kan şekerimin durumunu bilmediğim zaman da tedirgin oluyorum. Bu sebeple birkaç gündür glükometre cüzdanının gözünde biriktirdiğim striplerin fotoğrafını bu yazının fotoğrafı olarak seçtim.

Kan şekeri ölçümünüzü daha sağlıklı hale getirmek için de Kan Şekeri Ölçümü (Yazıda birkaç düzeltme yapılmıştır.) linkindeki yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

Kan şekeri ölçümü önemlidir. Özellikle biz tip-1 diyabetliler için daha da önemlidir. Kan şekerinizi gün içerisinde ölçmeyi unutmayın. İhmal etmeyin. Hislerinize bu kadar güvenmeyin.

 

10 YORUMLAR

 1. Dilek hanım o günleri göreceğimize inanıyorum.Bazı duyumlarda alıyorum sağlam yerlerden.Ben 3 veya 4 yıl içinde hallolur diyorum.Bence iyi bir süre.Beklemeye değmez mi?sevgiler.

 2. Merhaba Esra hanım yine size bisey danışmak istiyorum bazen çaresiz kalıyorum o zamanda siz aklıma geliyorsunuz çünkü siz bizim geçtiğimiz yollardan gectiniz ve ne yapmamız gerektiğini sizlerden öğreniyoruz bunun icinde çok teşekkürler oğlumun karbonhitrad insulin orani birden bire 7,5 a 1 olmuştu bazen bu bile yeterli gelmiyordu sonra ne oldu bilmiyorum 15 e 1 bile çok gelmeye başlamıştı sekerler 40-60 arasiydi ama şimdi yine 10 a 1 bile yeterli gelmiyor şekerlerimiz hep 400 neden böyle yada vücudunda neler oluyor bilmiyorum bütün bunlar bir hafta arayla oluyor ve sürekli sizindemi böyleydi Yada böyle olan arkadaslar varmi böyle olması ona zararmi veriyor bilmiyorum.

  • Elçin Hanım Merhaba,

   Doktorunuz ile görüştünüz mü hiç?

   Kendi deneyimlere göre;

   – ya daha insülin dozları tam oturmadı (yemek öncesi ve bazaldan bahsediyorum.),
   – ya hormonlarda bir sıkıntı var,
   – ya insülinlerde fark edilemeyen bir bozulma ihtimali,
   – ya insülin enjeksiyonunda sıkıntı var. iğne uçlarından insülin mi gitmiyor acaba?,
   – ya yenilen yemeklerde tam ayarlama yapılamıyor.
   – ya da insülin yapılan bölge konusu. Sürekli kullanılan bölgelere yapılıyor olabilir gibi durumlar olabilir.

   Şimdi eğer 10’a 1 bile yeterli gelmiyorsa insülin dozunu arttırmak lazım. Ancak bence sebepleri ne bulmak ve sorunu çözmeye dayalı ilerlemek lazım. Bence en doğrusu bu işte iyi bir doktora gidip sorunları temellendirip sorunu çözmeye yönelik ilerlemek gerekli.

   sevgiler

 3. Esra hanım doktorumuza bu konuyu çok soruyorum çünkü çok sık böyle oluyor 45e 1 olduğunu bile gördük ama doktor bu konuyla pek ilgilenmiyor daha dogrusu nedenini sorgulamıyor.ben kendi cabamlada bir sonuca varamıyorum inanın bu yüzden bir sürü insulin çope gitti acaba bozuldumu diye ama sonuc aynı iğne ucumuzuda kontrol etmeden vurmuyorum vurduğum yerleri sürekli değiştiriyorum ama seker düzenimiz oturmadı gitti böyle gidecek galiba fazla tüm yorumunuz ve yardımcı olmaya çalıştığınız için çok tesekkurler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: