Kan Şekeri Ölçümleri

Tip-1'imKan Şekeri Ölçümleri

Kan şekeri ölçümleri özellikle biz tip-1 diyabetliler için çok önemli.

Diyabetle yeni tanışan kişilere de bilgi olması açısından kan şekeri ölçümleriyle ilgili birkaç detayı paylaşacağım. Ve ben nasıl yapıyorum bilgi vereceğim.

Sabah kalktığımızda ölçtüğümüz kan şekeri açlık kan şekerimizdir.

Yemek yedikten sonraki ikinci saatte ölçülen kan şekeri ise tokluk kan şekeri olmakta. Mesela yemeğe 19:00’da insülinimizi yaparak oturduk. Eğer uzun uzadıya bir kahvaltı yapmıyorsak 21:15 gibi bir saatte ölçeceğimiz kan şekeri tokluk kan şekerimiz olacak.

Bu iki kan şekeri türü bizim için önemli. Çünkü yediğimiz yemeği ve kan şekerlerimizi not edip doktor randevusuna gittiğimizde elimizdeki notlar doktorun işine yarayacak. Notlara bakarak insülin dozlarında ayarlama yapabilecek. Bu sebeple yediğimiz herşeyi en doğru haliyle not etmeliyiz.

Bir de gece 03:00‘da her insanın kan şekeri en düşük seviyede olur. Bu saat biz diyabetliler için oldukça önemli bir saattir. Özellikle yeni diyabetli olan kişiler birkaç kez bu saatte kalkıp kan şekerlerini kontrol etmeliler. Eğer o saatte ciddi bir şekilde kan şekeri düşüyorsa doktorumuzun yeniden ayarlama yapması gerekecektir.

Kan şekerimizi ölçüm aletimizle yaparken bir günde birçok kez kan şekerimize bakacağımıza belli zamanlara yaymak daha iyi oluyor.

Örnek vermek gerekirse; doktorumuz açlık, tokluk kan şekerlerimizle beraber gece 03:00’daki kan şekerimizi ve yediklerimizin listesini istedi. 1 gün sadece açlık kan şekerlerimize bakıp, diğer gün de sadece tokluk kan şekerlerimize bakarsak hem parmaklarımızı sürekli delmek zorunda kalmaz, hem de 2 farklı gün boyunca kan şekerimizi kontrol etmiş ve daha doğru bir sonuçlar almış oluruz.

Eğer tabiki de kan şekerlerimiz çok dengesizse istediğimiz kadar ölçüm yapabiliriz.

Ben her sabah mutlaka açlık kan şekerime bakıyorum. Sabah ile öğle arasında anormal bir durum yoksa bakmıyorum. Öğle yemeği öncesi, 15:00’da ara öğün öncesi, akşam yemeği öncesi ve gece yatmadan önce mutlaka kan şekerimi kontrol ediyorum. Yani günde minimum 5 kez ölçüm yapıyorum.

Anormal bir durum varsa gece bazen 03:00’da bir de sabaha karşı kalkıp bakıyorum.

Siz nasıl günde kaç kez nasıl kontrol ediyorsunuz kan şekerlerinizi?

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: