Jel Glükoz

Tip-1'imJel Glükoz

Hipoglisemi yaşadığımızda bayılmışsak, dışarıdan gelen uyaranlara tepki vermiyorsak ve ağızdan bir şey içebilecek ve/veya yiyebilecek durumda değilsek Glucagen Hypokit ile ayağa kalkıyoruz.

Ancak gün içerisinde ve kendimizdeyken genelde meyve suyu ve küp şeker yardımımıza koşuyor. Ya da saf glükoz içeren tabletler çiğniyoruz. Ki glükoz tabletler saf glükoz içerdiği için kan şekerini daha efektif bir şekilde yükseliyor.

Bir de saf glükoz jeller var. Maalesef  Türkiye’de bulunmuyor. Ki eminim satılsa 1 adedi dünya paraya satılır. Zira şu glükoz tabletlerin 10lu 1 kutusu yurt dışında 2 Euro yani 5-6 TL civarındayken Türkiye’de 12 TL’ye satılıyor.  Elde edilen karı siz düşünün artık.

Bu yazının fotoğrafında gördüğünüz glükoz jeli çalıştığım şirkette bağlı bulunduğum yöneticim getirdi. Tanesi 1 Euro 🙂 Tüp şeklinde ve kapağı çevrilerek açılıyor. Ve diş macununu sıkar gibi sıkarak ağzınıza alıp emiyorsunuz.

Ne kadar tüketirsem kan şekerim ne kadar yükselir bilmiyorum ama bir hipoglisemi anında deneyip sizlerle deneyimimi mutlaka paylaşırım.

Bu arada yakın zamanda yurt dışına giden arkadaşlarımız olursa aramızda lütfen bu glükoz jellerden getirsin. 1 Euro’ya aldığı glükoz jeli ben 2 Euro’ya alırım 🙂 Ya da yılbaşında bizim bir yurt dışı planımız var. Elimden geldiğince bunlardan alıp getireceğim.

7 YORUMLAR

 1. merhabalar aslında abla boyle yurtdışına cıkma ımkanı olan arkadaslarımız gittiginde bi miktar alsa sonra bize ulaştırabilse cok ıyı olur senınde dedıgın gıbı artık kup seker yada meyve suyundan bıktım hiç sevmiyorum eger giden olurda temin edbilirse bende cok isterim denemek.

 2. Baygınlık anlarında annemin ağzıma küp şeker tıkıştırmaya çalıştığını biliyorum. Şekeri emecek halde olmadığımı anladığında o panikle soğuk suda şeker eritmeye çalıştığını…Of ki ne of…Bu jelden getiren olursa Esra Hanımdan önce 3 euroya alırım. :):)

 3. Esra Hanım glükoz tozu var ve bu toz yanlış bilmiyorsam hamile bayanlara şeker yüklemesi yapılacağı zaman kullanılıyor. Ayrıca her eczanede bulunabilir bir şey. Peki bu tozu bizde hipo durumunda kullansak işe yarar mı? Yani biri tarafından ağzımıza sürüldüğünde toz halinde glükoz olduğu için kullanılabilir mi?

  • Kadriye Hanım Merhaba,

   O glükoz tozlar Türkiye’de satılıyor. Bende de var.

   Bizlerin özellikle hipoglisemi anlarında oldukça işine yarıyor. Yani kullanabiliyoruz hipoglisemi anlarında. Özellikle bayılma anında yakınımızda parmağına sürüp dişlerimize kolayca sürebiliyor.

   sevgiler

 4. Hipo anında iğne olmaktan kurtulmanın bedeli sadece 2.38 tl. üstelik bilmem kaç defa öylemi yani.
  Şimdi KAHROLSUN KAPİTALİST DÜZEN desem bu lafı birileri duymaz bile ama yine de diyorum, KAHROLSUN KAPİTALİST DÜZEN ;(
  Şimdilik hipoglisemide kaçılmaz son iğneli, güzel çekici renkli gülikagom kutusu çare son maalesef 🙁 inş. oda bir son bulur diyorum.
  Düşünceli yöneticinize de çok teşekkürler…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: