İtiraf-i Diyabette İtiraflar Yapılıyor

Genel Bilgilerİtiraf-i Diyabette İtiraflar Yapılıyor

Karbonhidrat sayım yöntemini öğrenmeden önce diyet listem dışındaki yiyeceklerden yediğimde inanılmaz bir pişmanlık duygusu kaplıyordu beni. Ancak karbonhidrat saymayı öğrendikten sonra durum farklılaştı. Çok rutine bindirmemek koşulu ile şekerli yiyecekler yediğimde daha bilinçli insülin gönderiyorum pompamdan.

Eskiden İDF ve Karbonhidrat / İnsülin Oranımı bilmediğim için tatlı bir şey yediğimde 5 ünite ek insülin yaparken şimdi yediğim saate göre insülinimi yapmaktayım. 5 ünite yerine 2 ünitenin de yettiğini gördüm. Dolayısı ile eskiden hipoglisemi ataklarım bu fazla ve bilinçsiz insülinlerden fazlayken artık öyle değil.

Mesela biraz önce canım elmalı kurabiye çekti. Aldım ve yedim. Yememek için direnmiyorum. Çünkü aklım orda kalacak.

Örneğin Yusuf Bey itiraf-i diyabet kategorisi altında kendisi bir yazı yazdı. Yazıya yorum yapmadan rahatça itiraf etti insüline nasıl mola verdiğini. Ya da hipoglisemi anlarında neler yaptığımızı itiraf ettik yorumlarla. Bu sebeple bu yazıya da yorum yapabilir ya da başlı başına bir yazıda itiraf edebilirsiniz 🙂 .

Sizlerden de ricam eğer sayım yöntemini bilmiyorsanız diyet listeniz dışında neler yediğinizi bize yazmanız 🙂 . Biliyorum ki doktora ya da diyetisyene gitmeden önce alınan notlar da bile bu tarz kaçamakla yazılmıyor 🙂 . Çünkü zamanında ben de yapmıştım 🙂 . Sanki doktor bana kızacakmış gibi gelirdi.

Bu sebeple buyrun itiraflarımız kendi aramızda paylaşmaya. Her yeni itiraf geldiğinde bu yazının güncellenme tarihini değiştirerek yazıyı ön plana çıkaracağım 🙂 .

14 YORUMLAR

 1. Dünden bu yana kan şekeri değerlerim düşük olduğu için kurabiye, çikolata gibi ürünler yedim 🙂 . Hipoglisemi anlarında yenilen her şey mubah olduğu için kötü örnek olmak istemem 🙂 .

 2. 1991 senesi Haziran ayında diyabet teşhisim kondu.

  Yaz boyunca ailenin yoğun kontrolü altındaydım.

  Okul başladı, ortaokul 1 deydim, ilk gün ilk teneffüs kantinden 1 tane tost yanında muzlu süt almış ve yemiştim. Sonraki teneffüslerde de ikişer şişe su içtiğimi hatırlıyorum. Mixtard insülinle beklenen oldu, akşam idrar şekerim 4+ çıkmıştı. (o aralar kan şekeri aleti filan yoktu benedict solüsyonunun 2.5 cc nin içine 4 damla idrar damlatıp kaynatırdık. Milattan önce gibi 🙂 )

  • Öyküm cüm,

   Vallahi o zamanlardan bu zamanlara gelişen teknoloji geçmişi hatıralar şeklinde hatırlatıyor 🙂 .

   Ben o zamanlara denk gelmedim. Ama fena halde kimyasal reaksiyonlar yapıyormuşsunuz 🙂 .

   sevgiler

 3. Merhaba,

  Bugün yemekten başka bir şey görmüyor gözümüz Eşref ile.

  Gecenin bu saati ve eve kuşbaşılı kaşarlı pide ile pastırmalı pide söyledik 🙂 .

  Afiyetle yiyeceğiz 🙂 .

  Bayramın itiraf-i diyabeti olsun.

  sevgiler

  • esra hanım nasıl yıyorsunuz pıdelerı anlatın bana:) yanı ınsulın yapamadan mı bana da ogretın yoksa catlayacagım.ne zamandır canım koskoca lavaslı doner ıstıyorum esımde yıyemıyo benım yuzumden.nasıl yıyebılırım ben bunu karbnhdrat sayımını blmıyorum da

   • Hülya Hanım,

    Diğer yorumunuza da cevap yazdım. Oradan da okuyun lütfen.

    Ve karbonhidrat saymayı öğrenin.

    Ben aldığım karbonhidrata göre kaç ünite insülin yaparım biliyorum. Doktorum ve diyetisyenim çok iyi öğretti.

    sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: