İnsülin Vurulmak Tarih Oluyor!

Genel Bilgilerİnsülin Vurulmak Tarih Oluyor!

İnsülin vurulmak tarih oluyor

Prof. Dr. Bilgin, çalışmanın Avrupa Birliği tarafından desteklendiğini ifade ederek “Şeker hastalarının (diyabet hastalığı) kendi yağ hücrelerinden insülin üreten beta hücrelerini devşirip hastaya enjekte edeceğiz.

Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin önderliğinde çalışmalarını yürüten sağlık ekibi Tıp dünyasında çığır açacak bir çalışmaya imza attı.

Şeker hastalarının kendi yağ hücrelerinden insülin üretecek çalışmanın ilk bulguları oldukça olumlu çıktı.

Bu gelişmeyle birlikte pankreas yeniden aktif hale gelecek. Böylelikle hastalar insüline bağlı olmadan normal olarak hayatlarına devam edecek” dedi.

Almanya’da bugüne kadar çok sayıda başarıya imza atan Prof. Dr. Bilgin, dünyada hatırı sayılır bir oranda insüline bağlı hayatlarını sürdüren insan olduğuna işarete ederek, “Özellikle ülkemizde şeker hastası sayısı çok fazla. Şeker hastalığını yağlı yemekler, bilinçsiz beslenme ve spor yapmamak tetikliyor. İnsanlarımızın bilinçlenmesi lazım” diye konuştu.

Prof. Dr. Bilgin, “Pankreas insan hayatında önemli bir yere sahip. Ve her insanda bir milyon pankreas hücresi var. Bildiğiniz gibi şeker hastalığı pankreastaki küçük bir kuyruktaki şişmeden kaynaklanıyor. Biz bu çalışma grubu ile önce maymunda denemeler yaptık. Şimdi ise bir Alman hasta üzerinde çalıştık. Şu anda kendisi insülinsiz hayatına devam ediyor. Bu gelişme bizi çok sevindirdi. Bilindiği gibi doğal insülin insanda ya olur ya olmaz. Bu çalışma ile insan vücuduna en uygun beta hücresinin üretileceği yağ hücrelerini belirledik. Çalışmalarımızı iki yıl içerisinde sonlandıracağız ve bu süreç içerisinde meyvelerini almaya başlayacağız. Gerek Türk gerekse Alman bilim adamları uyum sürecinde sağlık sektöründe bu anlamlı ve şeker hastalığının geleceğini değiştirecek bir çalışmaya imza attıkları için çok mutluyum. Giessen Üniversitesi, Marburg Üniversitesi, Maxplank, İstanbul Bilim Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi’nden bilim adamlarıyla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi. (Kaynak: Sağlıkdan Haberler, 16.02.2012)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

33 YORUMLAR

  • Melek Hanım Merhaba,

   Elimden geldiğince tüm gelişmelerden haberdar etmek istiyorum.

   Bakalım hangisi gerçekleşecek? Bekleyip göreceğiz 🙂 .

   sevgiler

   • “DiaPep277” nasıl bir ilaçtır? duydunuz mu ya da bir haberiniz var mı? Yakında piyasaya sürüleceği ve en az üç ay hastanın insüline ihtiyaç duymayacağı söyleniyor. Ne kadar doğru acaba?

 1. Sevgili Dostlar,
  Farklı hücrelerin insülin üretmelerinin sağlanması ile ilgili bu ilk araştırma değil. Bu alan gelecek vaat ediyor, ancak başarılı bile olsa insandan önce hayvanlarda etkili ve zararsız olduğu, daha sonra bu konuda istekli bireylerde değerlendirilmesi, sonrasında da bununla ilgili daha büyük araştırmaların yapılması gerekli. Ancak bu aşamalardan başarı ile geçerse diyabet tedavisinde kullanımı söz konusu olabilir. Henüz daha çok erken, ama yine de umarım dilediğimiz gibi sonuçlanır
  Her şey gönlünüzce olsun,
  Doç.Dr.Oğuzhan Deyneli

  • Oğuzhan Bey Merhaba,

   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

   Her yeni haber umut verici ama paylaşımda bulunmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım bu gelişmelerden biri uygulanabilir olur.

   Yorumunuz ve katkınız için tekrar çook teşekkürler.

   sevgiler

   Not: Arkadaşlar, Oğuzhan Bey benim dilimden düşüremediğim doktorum 🙂 .

 2. Sevgili Esra,

  Diyabetli olarak yaşam sürecinizin her anını bizlerle paylaşmanız ve bu hastalıkla barışık bir yaşam sürerek hayatınıza da dikkat ederek geçirdiğiniz her evre birçok izleyici için son derece önemli.

  Diyabetli yaşam sürecinizdeki olumlu/olumsuz tüm yönleri açık yüreklilikle paylaşmanız, yeni diyabetli olanları da hayata tutunmaları yönünde cesaretlendirerek korkulacak bir hastalık durumu değil aksine sağlıklı yaşam için bir şans/dönemeç diliminde olduklarını görmeleri açısından paylaşımlarınızın devamını dilerim.

  Bu site benim gibi diyabetli olmayan ama diyabetli çalışma arkadaşı olan birini bile sitenize bağladıysa doğru yoldasınız emin olun 🙂 Bilimgüder doktorlarımızla barışık olan, hayatı seven, insana değer veren, yaşamın değerini bilen, sağlıklı yaşamak için çaba gösteren karamsar düşüncelere boğulma aşamasına gelmiş kimi insanlarda olumlu tetikleyici bir görev yapacaktır.

  Bir film var anlık olarak umutsuz veya sıkıntılı olan birçok arkadaşıma öneriyorum. Size de öneriyorum ki, siz de çevrenizdeki birçok arkadaşınıza izlemeleri için bu filmi önerebilirsiniz. 2000 yapımı “Pay it Forward”

  Son dönemde oldukça yıpranan toplum katmanlarımızın arasını tutan dayanışmacı ve iyi insan bağının yeniden yapılandırılması için toplumun içindeki kötücül düşünceleri kovarak iyi, mutlu güler yüzlü, özgüveni yüksek insanlarını güçlendirmek için de sitede yazdıklarınızın, diğer insanlarla kurduğunuz (telefon, twitter, yüzyüze görüşmelerinizin) ilişkinin henüz yolun başında olduğunuz için şimdilerde değil ama elbette ileride önemi büyük olacaktır.

  Kendine güvenen, hayata umutla bakan mutlu ve sağlıklı bir diyabet hastası kimbilir kaç kişinin hayata tutunmasına yardımcı ve örnek olacak. 🙂

  Sevgilerimle…

  • Günaydın Jumlealem,

   Dün akşam yorumunuzu gördüm ama ancak cevap yazıyorum. Kusuruma bakmayın lütfen.

   Pay it Forward’ı biliyorum. Bence de tavsiye edilmesi ve izlenilmesi gereken bir film. Buradan ben de sizin aracılığınız ile tekrar önermiş olayım.

   Elimden geldiğince günlük yaşantıdaki Esra’yı ve diyabetini sizin de bahsettiğiniz gibi olumlu/olumsuz detaylarıyla anlatmaya çalışıyorum. Blogtaki gibi bir anlatım dilim olduğu için günlük yaşantımda yazı yazmak oldukça keyif veriyor 🙂 . Bence her diyabetli kan şekeri düzensiz gittiğini ya da yemek listesinden kaçırdığını gönül rahatlığı ile söyleyemiyor. Çünkü zaten diyabetine alışamamışken bir de bu tarz itirafları kendine bile yapmasını bir kenara bırakalım, başkasına itiraf etmenin de güç olduğunu düşünüyor.

   Bloğu açtıktan sonra diyabetli hayatım kötü olsa bile yazdığım herhangi bir yazı bir başkası için umut verici olmakta. Ya da keyifle yazdığım bir yazı okuyan kişiyi inanılmaz motive etmekte.

   Bence benim dışımdaki her diyabetli oturup ağıt yakacağına neden ben diye, ne yapabilirim yollarını bulmalı ve hayatını daha mutlu geçirebileceği şartları oluşturmalı. Yıpranan toplumumuzda ne olursa olsun insana temas edip güvenerek doğru iletişim yollarında ilerlemek en doğrusu. Umarım kötü bir tecrübe yaşamadan buluşmalara devam ederim.

   Yüzyüze görüşmelerim devam edecek ve İstanbul’da hiç tanımadığım diyabetlilerle buluşup kendi içimizde bir güven ortamı sağlayacağım. 5 mayıs cumartesi bir aksilik olmazsa yine bir buluşmam var 🙂

   Yorumunuz, desteğiniz ve katkınız için çok teşekkürler 🙂 .

   sevgiler

 3. inşallah rabbimin izni ile tedavi başarılı olur ve tüm diyabetli arkadaşlarıma bir umut kapısı olur..bence izlenmesi gereken ve benim tavsiye ettiğim scent of a woman filmi izlemenizi öneririm saygılarımla..

  • Melek Hanım,

   Umarım diyabette köklü değişimler olur. Hepimizin dileği bu.

   Scent of a Woman’da Al Pacino’nun kör rolü ve tango sahnesi aklımda 🙂 . Baya oldu izleyeli.

   Aslında hafta sonu Eşref ile tekrar izleyelim sizin hatırlatmanızla. Sonra yorum yaparım size.

   sevgiler

 4. Merhaba Esra,
  Dr.Yaşar BİLGİN’in çalışmaları inan etkileyiçi ve umut veriçi.Eğer olaki Almanya’ya bir gezi düzenlenip Dr. Yaşar beyle tanışma ve yaptığı çalışmalardan bilgilenmek güzel olur.Ama sen yinede bizleri peyder pey bilgilendirsen bu konularda sevinirim.Tek bir kelime umuda açılan yol olaçaktır.
  Sevgilerimle.

  • Ender Bey Merhaba,

   Blog ve takipçilerimiz olarak hep beraber tüm yeni haberleri kulak kesmiş durumdayız.

   En ufak haberi bile elimiden geldiğince paylaşıyoruz. Sizin de gelişmelerle ilgili bilgileriniz oldukça bizi de bilgilendirirseniz seviniriz.

   sevgiler

 5. bu hastalık beni çok yordu hergün komaya giriyorum bu tedavi çıkar inşallah birşey sormak istiyorum ben yakında almanyaya gidicem bu tedaviyi üstümde denerler mi gitsem

 6. merhaba ben şeker hastasıym 15 yaşndayım bu hastalık beni öldürdü hergün komaya giriyorum ben yakında almanyaya gidiyorum yaşar bilgin bu tedaviyi üstümde dener mi acaba,

  • Sevgili Zana Uygur,

   Bu kadar üzmeyin kendinizi. Yaşar Bilgin ve ekibi hasta başvuruları ile kabul ediyorlar mı araştırma ekiplerine bilmiyorum ama gittiğinizde deneyin.

   Almanya bir diyabetlinin yaşayabileceği harika ülkelerden birisi 🙂 . Gittiğinizde orada yaşadıklarınızı bize anlatırsanız da çok sevinirim 🙂 .

   sevgiler

 7. Merhaba,

  Bende mesaj tarih sıralı görünmediği için buraya tekrar alıyorum:
  mehmet şerif
  Kas 12, 2012
  “DiaPep277″ nasıl bir ilaçtır? duydunuz mu ya da bir haberiniz var mı? Yakında piyasaya sürüleceği ve en az üç ay hastanın insüline ihtiyaç duymayacağı söyleniyor. Ne kadar doğru acaba?
  ===========
  Üretici firmanın sitesinde yazdığına göre otoimmün diyabetlilerde (tip1) insülin üreten beta hücre harabiyetini durdurması bekleniyor. hedef kitle, beta hücrelerini tümden kaybetmemiş olanlar yani yeni tanı konulmuş hastalar, LADA ve tip1 için yüksek risk taşıyanlar.
  faz1-2 tamamlanmış. faz3 çalışmaları 450 hasta ile 2010’da başlamış ve en az 2 yıl daha devam edecek. seçilen hastalar hedef kitle doğrultusunda son 6 ay içinde tip1 tanısı konulanlar ve beta hücrelerinde hala insülin üretiliyor olması gerektiği için açlık cpeptid değerleri > 0,2 nmol/l.

  özetle, beta hücreleri az da olsa hala insülin üreten tip1 ya da LADA diyabetlilerde hastalığın daha da ilerlememsi için geliştirilen bir ilaç.

  selamlar
  (kaynak: http://www.andromedabio.com/product.php )

 8. mrh esra.
  dr. bilgin’i türkiyeye davet etsek gelsede ,en azından kendisi bizleri sağlıklı bigilendirir ve yüz yüze diyoglaşırız.
  diye düşünüyorum.
  Önçülük ederseniz sevinirim.
  Saygılar.

 9. 13 yıldır tip 1 diabetliyim yeni tedavileri duydukça umutlanıyorum en çok ta minik dostlarımız için umarım bir an önce tedaviler hayata geçer ve çocuklarmızın çektiği sıkıntılar bir son bulur

 10. mrb yorumlarınızı okudum tesaduf gezerken gercekten umutlandım keske kesin bir tedavı sonucu bulunsada kurtulabilsek bu hastalıktan ben 3yıldır ınsulın kullanıyorum 24 yaşındayım istedıgımı yıyıp rahatlıkla ıcemıyorum hep dıkkatetmek zorunda kalıyorum ılaçlarla heran gezmek zorunda oluyoruz zor bır rahatsızlık inş. çözüm bulunur tedavı oluruz …

 11. slm benim yiyenim diyabet 1 hastasi ve 8 yasinda gunde 3 defa insulun kullaniyo daha fazlz bilgi almak istiyorum doktor beye nasil ulasabilirim adres numara verebilirseniz sevinirim saygi ve sevgilerimle…

 12. Yasar bilgin’in calismalari cok umutlandirici.acaba Türkiye de bu calismalar varmi
  Varsa karsilikli gorusmek mumkun olurmu
  Ben tam 40 senedir tip 1 diyabet’liyim biitik vaziyetteyim.bu hastaligin komlikasyonlari cok fazla benim birde kas hastalığı peydahlandi. yani botmis durumdayım ne olur yardimci olun.

  • Akif Bey Merhaba,

   Maalesef bulunmamakta ama bu konuyla ilgili internet aracılığıyla kendisine tekrar bir görülme daveti göndereceğim. Umarım olumlu geri dönüş yapar.

   sevgiler,

 13. Merhabalar
  sitenizi yeni gördüm ve yorumlardan çok etkilendim benimde 12 yaşında bir oğlum var diyabet hastası ve insulin kullanıyoruz 2 yıldır bu hastalıkla yaşıyoruz eğer ki bu hastalık içi böyle bir çözüm var ise çok ama çok mutlu olurum bu tedavi nezaman genel olarak uygula nmaya başlayabilir

  • Ayşegül Hanım Merhaba,

   Diyabetimben.com ile tanışmanıza çok sevindim.

   Şu an için tip-1 diyabetin bilinen kesin bir tedavisi yok. Çalışmalar devam ediyor ama bilim dünyası tip-1 diyabet yok oldu diyene kadar insülinle yaşamaya devam edeceğiz.

   sevgiler,

 14. Düşünce özgürlüğü:
  herkes düşüncesini fikrini rahatça yazmalı.
  haber ne zamanın 2012 ee kaç yıl oldu.hemen hemen 8 sene.
  ilaç nerede ??
  bunlar hepsi boş laf.
  değil 8 sene 80 sene gecse yine şeker aşısı çıkmaz.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: