İnsülin Tedavisini Bırakabilir Miyim?

Sizden Gelenlerİnsülin Tedavisini Bırakabilir Miyim?

İnsülin Tedavisini Bırakabilir Miyim?

Geçen hafta diyabetli olduğumu öğrendim.

Ailemde ne anne tarafında ne de baba tarafında şeker hastası yok.

Ben üniversite öğrencisiyim ve ikinci öğretim olduğum için düzensiz bir şekilde besleniyordum. Doktor da şeker hastası olmamı buna bağladı.

Şu anda günde üç kere insülin vuruyorum ve değerlerim normale dönmeye başladı.

İnsülin tedavisini bir müddet sonra bırakabilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim.

Takipçimiz: Mehmet Kurşun

7 YORUMLAR

 1. Mehmet Bey Merhaba,

  Size kesin diyabet teşhisi konulduğunda vücudunuzda insülin rezervi olup olmadığı konusunda nasıl bilgi verildi?

  Diyabet kronik bir hastalık olup, ömür boyu bizimle olan bir hastalık. Daha çok yenisiniz diyabette. Ama üzgünüm ki diyabet geçen bir hastalık değil.

  Ben 11 yıldır insülin kullanıyorum. Ve kan şekerlerim gayet normal. Ama insülin olmadan yaşayamam.

  Hepimiz buradayız. Bize yazın. Elimizden geldiğince size yardımcı oluruz.

  Ve daha çok yenisiniz diyabette. Öncelikle moralinizi bozmamaya ve motivasyonunuzu düşürmemeye çalışın.

  sevgiler

  • Mehmet Bey,

   Nakil yaptırıp hayatlarına devam edebilen ya da komplikasyon oluşan kişiler var. Ya da once her sey normal gidip sonrasında daha kotu olan kişilerde var.

   Zor bır sürec.

   Sevgiler

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Pankreas nakli kesin çözüm olamıyor maalesef bildiğim kadarıyla
   Nakil yapılan hastaları duymuştum. Bazı kişiler de 1 yıl gibi normal yaşayıp daha sonra tekrar insüline dönenler Bazılarında ise birkaç yıl yada biraz daha uzun süre nakil yapılan pankreaslarının tekrar görevlerini yapamadıklarını basın ve medyadan takip ettik.

   Bunun genel sebebi ise bağışıklık sistemimiz. Şu an diyabetli olmamıza sebep veren ve pankreasımızın insülin üreten hücrelerini düşman olarak algılayıp yok eden şaşmış bir bağışıklık sistemimizin olması. Ve bundan dolayıda nakil yapılan pankreas,a yine aynı şekilde sistemimizin saldırarak yok etmesi durumu olduğundan kesin bir çözüm olduğu söylenemiyor.

   Bilim adamlarının uğraşları bu bağışıklık sistemini tekrar eski haline döndürme çabalarında bunu da başarabilirlerseki eğer o zaman diyabetin bitmesi ve kesin çözümü ancak bu şekilde olacağı bilinen kadarıyla.

   selamlar

 2. 1961 doğumluyum 2009 yılında tip-2 diyabet hastasıydım günde 3 kere 5 iğne toplamda yaklaşık 45 doz insülin yapıyordum şekerimi diyet ve yürüyüşlerle kontrol altına alarak haziran 2011 de insülini bıarakarak(tabii dr kontrolünde) star ilacını bunuda 10 5 21012 tarihinde bıraktım,şimdi sadece gli alıyorum.(ilaç isimlerini kısalttım yazılması sakıncalıdır diye) ama tip-1 için durum nedir bilmiyorum umarım sizin içinde bir yol vardır geçmiş olssun

 3. Öncelikle herkese merhaba.

  Yukarıda ‘Mehmet Kurşun’ un yazısına istinaden bir bilgi paylaşmak isterim. Esra Hanım ve diğer arkadaşlarımız çok güzel bilgiler paylaşmışlar yalnız (yazılar arasında farkedemediysem mazur görün) tip I diyabetlilerin, teşhislerinin hemen ardından ”Balayı dönemi” olarak adlandırılan bir sürece girdiklerini de belirtmek isterim.

  Yazınızda, ‘insülin kullanmaya başladım..ve buaralar şekerim iyi gidiyor’ demişsiniz. bu iyileşme belirtileri değil balayı dönemi belirtileridir muhakkak. Her diyabetli de farklı zaman aralıkları şeklinde yaşanır ve bazılarında ise hiç yaşanmaz. Benimki yaklaşık 8 ay sürdü. ne yersem yiyim -elbette aşırıya kaçmadan- şekerim normal değerler içerisinde kalıyordu. Oysa insülin dozlarımı çok fazla düşürmeme rağmen.

  Bu durum beni de etkilemişti fakat iyileşme ümidi olarak değil, disiplin açısından birazcık gevşemiştim. Ve birgün, yine şekerimin normal çıkacağından emin bir tavırla ölçüm yaptığımda 340mg ile karşılaşınca gerçeklerle yüzleştim.

  Doktorum Ebru KILINÇ’ın da bana anlattığı gibi bu her bireyde farklılık gösteren ama çoğunlukla yaşanan dönemsel bir durumdur.

  Diyabetli olmak elbette zordur ama size kattıkları muhteşemdir aslında. Disiplin, düzen ve olgunlukla herşey yoluna girecektir. Kendinizi özel hissedin bence.

  Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: