İnsülin Pompasında ‘Yayma Bolus’

İnsülin Pompasıİnsülin Pompasında 'Yayma Bolus'

Ben insülin pompası kullanıyorum ama Yayma Bolusu denen bolus modülünü hiç kullanmadım. Çünkü çok yağlı ve bol etli öğünlerden pek hoşlanmam.

Öyküm ve Diyetisyen Nesil Gören Atalay ile Yayma Bolusu üzerine yaptığımız yazışmada Nesil ve Öyküm Hanım’ın yorumlarını derleyip sizlerle paylaşmak istedim.

Ki her zaman söylediğimiz üzere biz diyabetliler pankreasın beta hücrelerini taklit etmeye çalışıyoruz.  Bu Yayma Bolusu’da bu taklit yöntemlerinden birisidir.

Bu konuya hakim olmadığımı da başından söylemek isterim. Soracağınız sorulara Öyküm ve Nesil Hanım daha profesyonel bir dille yorum yapacaktır.

Nesil ve Öyküm Hanım’ın Yayma Bolusu Hakkındaki Yazısı (Öyküm’ün yorumunu Nesil Hanım’ın yorumuna adapte ettim 🙂 )

İnsülin pompası kullananlar; yağ ve protein içeriği yüksek besinlerden tükettiklerinde o öğünde karbonhidratlarına uygun verecekleri insüline EK olarak o öğün için hesapladıkları insülinin %20 sini 3 saate yayarak vermelidir.

ÖRNEKTİR (Kişiden kişiye değişebilir.) :  Öğle öğünü için K/İ oranı 8/1 olsun. Yani 8 gr kh için 1 ünite insülin yapan bir diyabetli. 80 gram karbonhidrat içeren bir öğün tüketsin. Mesela iskender yemiş olsun (1 porsiyonu 80 gr karbonhidrat içerir ) Böylece öğün içeriği yağ ve proteinden zengin olmuş oluyor. Hem et, hem ekmek, hem yağ var…

Şimdi hesaplayalım; 80 gram karbonhidrat için için 80/8 den 10 ünite insülin vermeliyiz. Bu 10 ünite insülini yemekten önce yapmalıyız. 10 ünite insülinin %20’si olan 2 ünite insülini ise 3 saate yayarak vermelisiniz.

Toplam insülinin % 20’si genel bir uygulamadır. Yayma Bolusu yapan diyabetlilere öncelikle o öğün için yapılan toplam insülinin % 20’si deneme yapmak için önerilir. Ve bu ilk denemede 1., 2. ve 3. saat kan şekeri düzeylerine bakılır. Eğer kan şekerlerinde bir sıkıntı yoksa bu tarz yağlı ve proteinli öğünlerde % 20’sini Yayma Bolusu olarak göndermeleri önerilir. Ama eğer kan şekeri çok yüksek ya da düşük gidiyorsa doktoru doğru yolu göstermelidir.

Yemek için yapılan 10 üniteyi yemek bittikten sonra da yapabilirsiniz. Eğer yemeği tam olarak bitirmezseniz yapacağınız 10 üniteyi böylece azaltmış da olursunuz. 2 üniteyi ise yayma bolusu olarak 3 saate yaydığımızda insülin popması her dakika 2 ünitenin belirli bir kısmını yavaş yavaş vücuda veriyor olacak.

Neden 3 saat derseniz; yağ ve proteininin kana giriş  zamanı hemen hemen 3. saatte başlar.

Konuya aradan Esra Avcı olarak girmek isterim. Ben öğlen yemeğinde iskender yediğimde kan şekerimde ilk saat düşmeler ve 3.-4. saat yükselmeler olmuyor. Ama akşam yemeğinde iskender yersem ilk saatler çok düşmese de kan şekerim sınıra yakın ve 3.-4. saatlerde de hafif bir yükselme oluyor. Bu durum bana çok sıkıntı yaratmadığı için Yayma Bolusu kullanmıyorum. Ki bu vesile ile şunu da belirtmek isterim ki; bazı diyabetliler bol yağlı ve proteinli bir öğün (100 gr’dan fazla proteinden bahsediliyor.) aldıklarında her şey yolunda giderken, bazı diyabetlilerde her şey yolunda gitmiyor. Bu sebeple iyi gitmeyen diyabetlilerin Yayma Bolusu yapmaları en iyi yöntem olarak görünmekte.

Şunu da unutmamak gerekir ki yukarıda işlenen konu bir örnek üzerinden anlatılmıştır. Diyabet bireyden bireye değişebilen bir yaşam şekli. Bu sebeple örneği gerçek hayatta birebir uygulamaya kalkarsak ufak tefek sıkıntılar yaşabiliriz.

 

8 YORUMLAR

 1. merhabalar,yayma bolusu baska hangı tur yemeklerde kullanıyorsunuz ve ne kadarını nekadar zamana yayarak kullanıyorsunuz?aslında tür olarak yaglı yemek ama yemek ısımlerını de yazmanızı rıca edıyorm:)
  sevgıler:)

  • Selen Hanım Merhaba,

   Cevap vermeyi unuttum. Kusura bakmayın.

   Ben yayma bolus hiç kullanmadım. Bazı bireyle çok yağlı ya da proteinli besinler tüketince kan şekerleri 2. değil 3.-4. saat maksimum olduğundan yayma bolus gerekebiliyor. Ya da uzun yemeklerde. Ama ben uzun bir yemek olsa bile kullanmıyorum. Tabak önüme geldikçe hesaplama yapıp bolus gönderiyorum. Yağlı ve proteinli öğünler de almadığım için hiç ihtiyacım olmadı açıkçası. Ama Öyküm yaymayı kullanıyor. Yorumunuzu görürse mutlaka cevap verir. Ya da Nesil Hanım.

   Doktorunuza hiç sormadınız mı?

   sevgiler

 2. tskler.cevabınız ıcın.
  gecen gun hem yağlı hem karbonhıdratı bıraz fazla olan bır yemek yedım.yuzde seksenını hemen yuzde yırmısını ıkı saate yayarak ayarladım ve sekerımı sureklı olctum.denedım bakalım noolcak dıye.problem olmadı gayet basarılı olmusum:)ama bu ıkılı bolus.yayma bolusu da uzun yemeklerde ama oyle bır ornek ne olabılır.dugun yemeklerı yada iş yemeklerı vs.:)oylemı?baska ne olabılr?
  nesıl hanım gordugunde yardımcı olabılrse sevınırım.

  tskler.svg.

  • Selen cim http://www.diyabetteyenilikler.com/PompaKitap.pdf müsait olduğunda bunu incele istersen.. pompakullanımında blouslar ile ilgili çok geniş bilgiler var.. sana hangi bilgi lazımsa burada bulabi,lirsin sanırım…
   ayrıca insülin pompası ile ilgili ne merak ediliyorsa çok ayrıntılı ve örneklibirşekilde herşey anlatılmış.. cho sayımından tutunda bolus yönetimine kadar.. ne yenirse ne yapılmalı… herşey işte… herşey var.. pdf formatında yazı… isterseniz indirip elinizin altında da tutabilirsiniz…

 3. merhaba 4 aydır medtonıc ınsulın pompası kullanıyorum 25 yıldır şeker hastasıyım ben komplikasyonlardan korunmak için pompa taktırdım ama böyle giderse iğne ucu kıvrılmaları ve set tıkanmaları yüzünden daha kolay komplikasyona yakalanacağım yatay iğne kullananlar memnunmusunuz ayrıca cihazın küçülmesi lazım üstte taşımak zor oluyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: