İnsülin Pompası ve Sarf Malzeme Alımında SGK Değişiklikleri Nasıl Oldu?

Haberler&Gelişmelerİnsülin Pompası ve Sarf Malzeme Alımında SGK Değişiklikleri Nasıl Oldu?

İnsülin Pompası ve Sarf Malzeme Alımında SGK Değişiklikleri Nasıl Oldu?

Çok fazla soru gelince sizlerle bu konuyu paylaşma gereği hissettik. Birkaç yıldır SGK, insülin pompası ve sarf malzemeleri gibi, evde kullanılan ve geri ödemeye tabii bazı teknolojiler için geri ödeme prosedürleri konusunda bazı değişiklikler yapmayı planlıyordu. Bu konuda çalıştaylar dahi yapıldı. Ve bizce de güzel bir sonuçla konu finalize oldu. Ama elbette daha iyi bir sonuç olabilirdi.

Normalde İnsülin Pompası ve SGK Süreci başlıklı yazımızda da görebileceğiniz gibi insülin pompası sarf malzeme geri ödemesini alabilmek için belirli bir yöntem izlemek gerekiyor. Sipariş vermek, kargonun gelmesi, evrak hazırlığı, SGK’ya teslim etme süreci, geri ödemenin SGK tarafından yapılması ve firmaya ödeme şeklinde. Aslında ciddi anlamda operasyonel sıkıntı ve yük yaratıyordu.

1 Nisan 2017 itibarıyla bu süreç değişiyor olacak. Konuyu Medtronic özelinde ve örnek olarak anlatmak gerekirse;

 • İnsülin pompa sarf malzemeleri geri ödemesini almak için artık yukarıda saydığımız hazırlık sürecine gerek olmayacak.
 • Medtronic firması İstanbul’da toplamda 4, Ankara’da 1 ya da 2 olmak üzere medikal tedarikçilerle anlaştı. İzmir ve birkaç il daha var. Firma bunları yayınlayana kadar biz de bu kadar bilgi verebiliyoruz.
 • Biz eskisi gibi sipariş verirken Medtronic’in sipariş hattını aramayacağız. Hangi medikalci satıyorsa o medikale giderek ve SGK’nın şu an için geri ödemediği 150 TL (3 aylık set ve rezervaur fark bedeli.) tutarı ödeyerek satın alacağız.
 • SGK geri ödeme yaptığı tutarı ise firmaya kendisi gönderecek. Yani geri ödeme tutarı bize yatırılmadan direkt firmaya aktarılacak.
 • Ama elbette öncesinde doktorumuzun reçete etmesi gerekecek. Ve bu reçete ile belirlenen medikale giderek satın alacağız.
 • Geri kalan tüm operasyonel ve SGK süreci ilgili medikal firma tarafından ve SGK’nın sistemini değiştirmesi sebebiyle de Medula sistemi üzerinden yürütülecek.
 • Sonuç olarak bankaya da herhangi bir SGK geri ödeme tutarı yatmıyor olacak.
 • Aynı aşamalar insülin pompası alımı için de geçerli olacak. Senet vs gibi operasyonel süreçler de olmayacak. Ama insülin pompa eğitimleri ve takılması yine firma çalışanları tarafından yapılacak.

Tekrar vurgulamak gerekirse bu yazıda Medtronic’i örnek olarak ele aldık. Ve konu sadece insülin pompası sarf malzemeleriyle ilgili değil, SGK’nın geri ödeme yöntemi ile verdiği cihazlarla da ilgili.

Yıllar önce e-fatura sistemi ile bu işin daha pratik yönetilebileceğini önermiştim ama bu tarz bir çözüm de hiç yoktan iyidir 🙂

Set ve Rezervuar Maliyetleri Değişecek Mi?

Yukarıda bahsettiğimiz konudan bağımsız olarak,  döviz kuru değişikliği ve yıllardır aynı fiyat üzerinden satılan, set ve rezervuar maliyeti de Medtronic bacağında değişiyor olacak.

Pompa setlerinin 1 kutu bedeli 30 TL artış gösterecekken, rezervuarların 1 kutu bedeli de 7 TL artıyor olacak. Elbette son anda bir değişiklik olmazsa.

Kişisel görüşüme göre, ciddi anlamda artan döviz kuru, SGK’nın yıllar önce oldukça düşük kur üzerinden tıbbi cihazların fiyatını sabitlemesi ve  yıllardır fiyat değişikliği yapılmaması bana da çok şaşırtıcı geliyordu. Ve bir değişiklik yapılması da bekliyordum.

Tıbbi Cihaz Sektörü Hayatta Kalma Mücadelesi Veriyor! başlıklı yazıyı da tıbbi cihaz fiyatlarının SGK bacağında döviz kurunun ne kadara sabitlendiğini okuyabilirsiniz.

Umarız bu değişiklik hepimiz için güzel olur ki olacak 🙂

14 YORUMLAR

 1. Bilgilendirme için çok teşekkürler, yoksa haberim olamayacaktı. Birsürü evrak fotokopi vs uğraşmadan alabileceğiz artık o zaman, üstelik geri ödemeyide beklemek zorunda kalmayacağız 🤗
  Peki benim birkaç sorum olacaktı,
  İstanbulda nereden gidip alabileceğiz malzemelerimizi?
  Birde set başına 30, rezervuar başına 7 tl zam olacak dediniz yani artık 150+111 tl fiyat ödeyeceğiz?

  • HacerK Merhaba,

   Medtronic’i aradığınızda nereden alabileceğiniz bilgisi verilecek. Bilgilendirme dökümanı vs gönderilecek.

   Maliyet hesaplamanız doğru 🙂

   Sevgiler

 2. Ben de ocak ayindan beri sarf malzememin geri ödemesini bekliyorum,bundan 10 sene kadar filan once zaten medikaller satiyordu yine basa donmusuz ancak sadece farki odeyecek olmamiz gercekten guzel bir gelisme

 3. Merhaba
  Bu ay sgk ya teslim edecegim evraklarm var onlari teslim edicem son kez bankaya yatacak sanirim degilmi. Birde bu durumda bizim odeyecegimiz tutar artiyor o zaman . tesekkurler bilgi icin

  • Burcin Hanım Merhaba,

   1 Nisan itibarıyla alınacaklar için geçerli.

   Yazdığım rakamlara göre bizim ödeyeceğimiz tutar SGK geri ödemeyi arttırmadığı için artıyor olacak.

   Sevgiler

  • Mert Bey,

   1 Nisan itibarıyla alınacak insülin pompası ve sarf malzemeleri için geçerli bir konu. Dolayısıyla sizi şu an için ilgilendirebilecek bir gelişme değil.

   sevgiler,

 4. Serpil Suci Şahinli Sarf malzemelere ulasmamizin kolaylasmasina sevindim yanliz fiyat artisi bayagi ciddi bir rakam bence…nerdeyse %100… 150 tl idi.111 tl daha artmis…cok fazla.bu acidan bakarsak cok da faydali olmamis 🙁

  Diyabetim Ben Aslında fiyat artışı bence geç kalınmış bir konu. Döviz kuru bu kadar değişken iken nasıl fiyat artışı yapılmıyor diye ben de şaşırıyordum. Ama bahsettiğiniz gibi hem iyi hem de kötü bir gelişme. sevgiler, esra

 5. Şaban Ishak Yıldız İnşallah bursadan da bir firma ile anlaşılır

  Esra Avcı Bir şekilde anlaşılacağını düşünüyorum Şaban Bey. sevgiler,

  Nevin Bayrak Yani hryerde yok esra hanim ben samsundayinm gidip alacak derken anlayamadim dogrusu

  Esra Avcı Nevin Hanım Merhaba, Bu değişim SGK tarafında yapıldığı için firmalar da hızla ve akıllıca çözümler üretmeye çalışıyor. Bulunduğunuz ilde anlaşmalı bir medikalci olmazsa Medtronic en yakın yere yönlendirecektir. Eft ve kargo ile de çözüm üretilir. Sevgiler

  Nevin Bayrak Tesekurler esracigim

 6. merhaba
  benim yegenim pompa takilmak isteniyor benim anlamadigim pompanin bellirli bir kismini öduyor ssk peki sensörlerin parasini ssk tarafindan karsilaniyor mu?
  sevgiler
  tsk

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: