İnsülin Pompası Setlerinin Yapışkanları

İnsülin Pompasıİnsülin Pompası Setlerinin Yapışkanları

İnsülin Pompası Setlerinin Yapışkanları

Hatırlarsanız daha önce İnsülin Pompası Setlerinin Yapışkanlarında Problem Yaşayan Arkadaşlar Buraya başlıklı bir yazı yazmıştım. Set yapışkanlarında sıkıntı olduğunu ve kenarlardan kalktığını özellikle belirtmiştim.
 Bugünlerde bu sorun tekrarlamaya başladı. Kenarlardan baya çıkıyor yine. Tam bu arada Gülsüm Hanım’dan gelen maili de sizlerle paylaşmak istedim. Ve gerçekten bu konuda Medtronic’e bağırıyorum. Sesimiz duyulsun istiyorum. Bazı setlerde yapışkanlar gayet iyiyken bazılarında kötü. Ya da hemen hemen hepsinin yapışkanlarında bir sıkıntı var.
Merhaba Esra Hanım,
Blogta bir ara sürekli pompa bantlarının yapışkan özelliklerinin eskisi gibi olmadığını kalitesinin düştüğünü dillendiriyordunuz.Ben de bir pompa kullanıcısıyım. Bugün yaşadığım olayla bunun aslında ne kadar mühim bir şey olduğunu anladım ve hemen size yazmayı düşündüm.Pompamın bandı hafif kalktı ve bandın kalkmasıyla silikon boru göbek içerisinde oynadı ve içerden kanamaya sebep oldu. Bu sebeple vücuduma gönderdiğim insülinlerin bir etkisi olmadı.Az önce şekerim 412 çıktı. Aynı zamanda ketonum çıktı.
Acaba blogta gösterilen tepkileri sizce firma dikkate aldı mı? Yani yeni ürünlerini daha dikkat ederek üretecek mi ? Bu konu hakkında herhangi bir gelişme var mı?
Ben bunu size bilgi almak için yazdım. Yarın inşallah bunu tepki olarak Gökhan Bey’e de dillendirmeyi düşünüyorum.

iyi geceler…

Gülsüm Adıbelli

 

 

28 YORUMLAR

 1. merhabalar bu konuyu medtronic yetkilileriyle yaptığımız toplantıda dile getirdik firma yetkililerinin bize söyledikleri üretimde hiç bir değişikliğin olmadığını setleri takarken ıslak bölgeye takmamaız gerektiğini dile getirdiler ve bi sprey önerdiler bu spreyi kullanan arkadaşlarda durumun değişmediğini gördük umarım bi çözüm bulunur

 2. Biliyorum ki bizi izliyorlar, yazdıklarımızı görüyorlar ama ne kadar çözüm olacak bilemiyorum. Çünkü setlerin üretimini burada yapmadıklarından, Amerikadan ithal ettiklerinden dolayı oraya ne kadar söz geçirirler o da ayrı bir merak konusu ki zaten bu yüzden daha rahat yapışması için bir sprey satmıyorlar mı???

 3. omnipod marka cihaz da aynı sorun olurmu acaba? hiç duyan varmı? paylaşırsanız sevinirim.bu arada herkese merhaba ve sağlıklı günler .sitenin yeni üyesiyim:))

 4. su bı kaç gundur yatay set kullanıyorum yatay settede sole bışey dıkkatımı cektı vucuda gıren ıgrenın oldugu yer acık ustu kapalı deıl seffaf bolgenın oldugu yer bu nedenle vucut cok çabuk mıkrop kapar ve enfenksıyon rıskı artar dıye dusunuyorum ben o bolye yara bandı gıbı bıseyle kapatıyorum mıkrop kapmasın dıye

 5. mrb arkadaslar benim sıkıntım banttan ziyade silikon igne hıc yasamasam 2 haftada 1 defa yasıyorum bu sıkıntıyı silikon ignesı icimde kıvrılıyor ve ben insulın gıttıgını zannederken aslında gıtmıyo ve pompada alarm vermıyor gecen 1 gunde 3 kez set degiştırdım her defasında kıvrıldı daha once 9 mm set kullanıyodum ali bey ve doktorumun kararıyla 6 mm duşurduk ama sorunu yıne cozemedık yıne kıvrılıyor ali bey tekrar 9 mm lik kullan dıyor doktorum gerek yok diyor her set degiştırdgmde korkuyorum ve napıcamı bılmıyorum:(

 6. merhaba.Benim de 3.5 yaşındaki kızım 6 aydır tip 1 diyabetli.2 aydır da insülin pompası kullanıyoruz.Kan şekerleri hala regüle değil.bazal ayarları tam oturmadı.Aslında pompaya geçiş bir hafta sensör takılıp onun sonuçlarına göre bazal ayarı şeklinde oldu.sonra da değişiklik yapılamadığından arkasında gelen enfeksiyonlar sebebiyle şekerler rayına giremedi.Üstüne üstlük birde fatma sağtür ün başına gelenler bizim başımızada geldi.bir kutunun içinde olan toplam 10 setin ucu kıvrıldı.dolayısıyla 3 gün günde 3 kere takılan setlerin ucu kıvrıldığından kızım sürekli high şekerlerle hastanelik oldu.çocuk acil servisin kapısından içeri giremez oldu.setlerden ikisinide biz acaba birşeyleri yanlış mı yapıyoruz diye hocamıza takdırdık.ancak onunkilerde de aynı sonuç yaşandı.daha sonra Sezen hn. yeni kutudan getirdi.ve öylece problem çözüldü.MEDTONIC IN BU SET UCU PROBLEMİNİ ÇÖZMESİ GEREKİR.yani en azından içerde set ucu içerde kıvrıldığı zaman pompa alarm verse şekerler high olmadan değişim olabilir.hani bir kutuda bir iki tane dönse hata bizde dicez.ancak onuda kıvrıldı.Yeni gelenle düzeldi.MEDTRONİC ilgilileri de sanki başkalarında da olmuyormuş gibi davranıp hiç üzerlerine alınmadılar.

  Bu arada Esra hn. böyle bir site kurduğunuz için Allah sizden razı olsun.her gün sizin sitenize girip sağlık görevlilerinden değil sizden bilgileniyoruz.her şey gönlünüzce olsun.

  • Aynur Hanım Merhaba,

   Medtronic’in özellikle bazı üretimlerinde ben de sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Kıvrılma önemli sıkıntılarda biri. Ben hiç 1 kutuda bahsettiğiniz şekilde sorun yaşamadım. Ama yaşamadığım için kesinlikle yaşamayacağım diye bir durum söz konusu olamaz.

   Bu konuda eğer Medtronic’ten Mine Hanım ile bu hafta için görüşebilirsem mutlaka kendisine çözüm önerileri konusunda sorularımı soracağım.

   Bloğumuzun amacı kendimizi doktorlardan soyutlamak değil 🙂 Aman aman 🙂 Doktorlar olmazsa bazı şeyleri bizler bence zor yaparız. Bizlerin rehberleri onlar. Ama bloğumuz sizler gibi beni de çok geliştiriyor. Umarım hep böyle devam eder. Güzel yorumunuz için de teşekkürler.

   sevgiler

 7. merhabalar tekrardan esra hanım,
  haberi blogta paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bunları görüp ilgisiz kalmak dahası diyabet hastalarına bir müşteri gibi bakmak gerçekten korkunç bir şey. hepimiz kendi hayatında bir şeyler yapmaya çalışan bireyleriz sonuçta. geçen 20 yaşında olan bir arkadaşla tanıştım.pompaya geçeli 6 ay olmuş ama pompayı nasıl kullanacağını tam olarak bilmiyor. bana pompayı takan herşeyi ayarladı diyor. 10 yıllık diyabet hastası şeker gözlerine vurduğu için üniversite eğitimini durdurmuş.lazer tedavisi alıyor.kh saymayı bilmiyor.hba1cleri 13 lerde. ben onunla internet ortamında da iletişime geçtim ona her türlü yardımı yapabileceğim noktasında. (en başta kh sayımı).ama adam akıllı bir dönüş yapmadı.geçen yine bir arkadaşım kuzeninden bahsetti o da diyabetli bir gençmiş, hayatı ‘akıp gittiği gibi’ yaşıyor yani umursamadan.hele bugün blogta gördüğüm insülinini dahi alamayan üniversite öğrencileri varmış. Böyle örnekleri görünce çok üzülüyorum. çünkü türkiyenin elinden akıp giden binlerce genç diyabetli var.başa çıkamadıkları için umutsuzluğa kapılıyorlar ve bir kenara atıyorlar hastalıklarını. Halbuki o kadar zeki,yetenekli diyabet hastası var ki. Ben de fen lisesi çıkışlıyım. şu an bölümüme de birincilikle girdim ama ‘itiraf ediyorum ki’ şekerimi 2. plana attığım günler çok oldu. Okul ya da sistemimiz tarafından bize verilen ‘zorundalıklar’ oldu ya da ‘yapmak zorundayım, yapmak zorundayım’ diye stresli bunalımlı günler yaşadım.takdir edersiniz ki tüm bunlar uykusuzluk problemine yemek düzensizliğine doğal olarak regüle edilemeyen bir kan şekerine sebep oldu. Keşke biraz daha bilinçlen(diril)ebilsek. tabi ki bu ciddi bilinçlenme devlet hastanelerinin her hastaya ayrılmış 5 bilemedin 10 dk’ya sığabilecek bir şey değil.
  sevgiler

  • Gülsüm Hanım Merhaba,

   ‘ama adam akıllı bir dönüş yapmadı.’ cümlesinde bir ironi mi var? 🙂 Anlayamadım.

   Özellikle Medtronic (ki Türkiye’de 2 marka var zaten.) insülin pompası eğitimi oldukça yüzeysel anlatıyor. Tip-1 diyabetlileri bir nevi yönlendiremiyor, onlara yol haritası çizemiyor. Ben olsam aşama aşama anlatır, bak biz sana pompayı taktık ama bundan sonra diyetisyen ve doktorunla alman gereken çok fazla yol var ve bunları mutlaka yapman lazım ki insülin pompasını daha efektif kullanabilesin. Ama bunu diyen Medtronic çalışanı sayısı kim bilir ne kadar? Ki sadce bu marka değil, diğer markada da durum aynıysa bu firmaların bu ülkede işi ne?

   Ara sıra hayatımızın getirdiği mecburiyetler sebebiyle birçok şeyi gözardı edebiliyoruz. Ben de yapıyorum. Ama bu gözardı etmeler de bana ciddi sıkıntılar doğurmuyor. Doğurmaması için de elimizden geleni bir nevi yapmamız lazım.

   Devlet hastanesi konusu ise ayrı. Ben 9 yıldır hiç devlet hastanesine gitmedim. 1 sefer Medula sistemindeki bir hata yüzünden gittim. Rapor yenilemem lazım. İnsülin raporu. Medula sistemi hem insülin pompası hem de insülin raporunu aynı şekilde görüyor ve çakışma oluyor diye gitmiştim. Mesai saati bitimine yakın, koşturmuşum, her ne hikmetse denilene göre mesai saati bitimine yakın 16:30’da Medula sistemi çöküyor ve doktorun odasına girebilmeniz için sistemden alınması gereken evrak alınamıyor. Çalışanlar içinse bu durum oldukça olağan. Tepem atmıştı. Ki çalışanından doktoruna kadar hepsinde bence bir sıkıntı var. Sağlık sisteminde doktorlara getirilen performans kriteri çerçevesinde ise 5 dk da hasta görebiliyorsa bence sorun yok 🙂 Neticede sistem doktordan daha fazla hastaya bakmasını istiyor 🙂

   Bir de galiba artık bu iş doktorlardan çıktı. Birbirimize destek olarak ve bilgi vererek süreci yürütüyoruz.

   sevgiler

 8. gunaydın esra hanım insallh bu soruna bı cozum buluruz inanın pompadan vazgecmeyı bıle dusundum bu kıvrılma sorunu benı pompadan soguttu özellıkle bu elimdekı şuan kullandıgım seride cok sık yasadım umarım kımsenın basına gelmez en kısa zamanda bı cozum bulunur…

 9. merhaba arkadaslar,

  ben de yaklasık 12-13 gundur pompa kullanıyorum benımde sekerlerım mı regule olmadı yoksa bu kıvrılma bendede yasanıyormu bılmıyorum .gunduz gayet guzel gecıyor seker olcumlerı.ama gece 10dan sonra ozellıkle sabaha kadar hep 200un ustunde seker olcumlerım.kıvrılma sorununun nasıl oldugunu anlatabılrmısnız?o sorun yasandıgı zaman sız bunu hıssedebılıyormsunuz?yada kıvrılma oldugunda şekerlerınız benmkı gıbı 200lerdemı yoksa daha mı yukselıyor?cunku genelde gecelerı oldugu ıcın acaba dıyorum yattıgımda üstune yatıp yada donup ben mı yapıyorum o kıvrılmayı?

  tskler.svg.

 10. mrb selen hanım

  kıvrılma oldugunda sdce gece olmaz yukseklık seti degıstırdıgınz andan ıtıbaren vucuda ınsulın gıtmedgınden yukselır ve ne kadar ınsulın gondersenızde duşmez ve kıvrılma hareket etmeyle olmaz hareketlerınızı kısıtlamaz bence ve eger kıvrıldıysa 200 dgl daha da cok yukselır sekerınız setı yemekten once degıstırınkı yemek sonrası sekerınızı olçun eger asırı yuksekse ya kıvrılmıstır yada tıkanmıstr ztn tıkandgında ileti yok alarmı veriyor ama kıvrıldıgında vermıyor…

 11. anladım fatma hanım.tskler.ozaman benım gece bazallarımı yukseltmem gerekecek sanırım.sabahları yukselttı doktor ama yınede her sabah kalktıgımda 200den asagı cıkmıyor sekerim.sızce aksam bolusundan mı yoksa bazaldan mı?sevgıler.

 12. bence bır kac gun aclık tokluk ve gece 03.00 da sekerınızı duzenlı olçun yazın doktorunuza gıdın o yardımcı olur mantıklısı bu sevgiler

 13. evet bencede.bende oyle yapıyorum yakında gıdecegım.habıre olçmekten strıplerım bıttı kendım alamk zorunda kalıyorum.:( tskler.sevgıler.

 14. Ceap geç kaldığı için özür diliyorum. Fatma Hanım bence ilk olarrak doğru takıp takmadığınıza bakalım. Oturarak ya da yatarak değil ayakta dik duruşla takmak lazım. İkinci bir neden de kullandığınız aparatla alakalı olabilir. Çevrenizde başka diyabetli varsa onun aparatı ile deneyin birkaç kez. Değilse Gökhan Bey size yardımcı olacaktır tahminimce. Bir de sürekli karnınza takıyosanız bi süre bacak denemenizi öneririm belki aynı yere denk gelmiştir. Son olarak da yatay set denenebilir. Ben bu sorundan çok şikayetçiydim bir ara, sorunun aynı bölgeyi tercih sorunu olduğunuz farkettim. Yani seçenekleri deneyip doğruyu bulmak lazım. Bu arada metronik de tıkanmayan bir teknoloji bulmalı kesinlikle, herkes durumdan şikayetçi. bu çözümleri denemeden pompadan vazgeçmemek lazım ben çözümsüz olacağını da sanmıyorum

 15. merhaba öyküm hanım

  bunu dıyabet hemsıremde soyledı asagı yukarı 3 aydır ayakta takıyorum seti daha önce seti çıkarttıgım yeri kalemle daıre içine alıyorum ben sılınmeden ustunu cızıyorum hep aynı yere denk gelmesın dıye ali bey benım vucudumla alakalı oldugunu soylemıştı ama sanmıyorum oyle olsa her taktıgımda aynı sorunu yasarım dımı. bacagımada denedım ama çok canım yanıyor pompayı almadan once kalemle bacagıma insuln yapamazdm her defasında kanardı ve şişerdı pompadada aynı sey oluyor. dedıgınız gıbı aparatı degıştırmeyı denemedım birde onu denıycem öyküm hanım ben 1 yıldır kullanıyorum pompa hala harbonhıdrat egıtımım yarım diyetısyen hep mesgul bana 3-4 ay sonraya gun verıyor ben çalışıyorum bazen gıdemıyorum randevuya kontrole gttıgımde ugruyorum mesela randevu verdıgım gun gel dıyor ben izmirin bır ilçede oturuyorum yakın hastanelerın hıçbırınde dıyetısyenler kh egıtımı vermıyor böyle bugun tekrar gorusucm dıyetısyenle.

  teşekkurler önerılerınız ıçın

 16. Arkadaşlar yukarıdaki yorumları gözden geçirdim. Aynı şekilde pompa takıldıktan bir süre sonra benimde şeker sonuçlarım, hiç iyi gitmiyordu metronic firmasından, bana pompayı veren arkadaşı aradım bana yatay seti önerdi 10 gündür yatay set takılı çokk rahatım sıkıntı çekenler kesinlikle uğraşıp zaman kaybetmeyin sorunun çözümünü bulmaya çalışın çünkü ben çokk vakit kaybettim.

 17. Fatma hanım kh sayımı içinde küçük bir kitapçık edinin yanınızda taşımaya. Çünkü kolay öğrenilen bi şey değil o kitap sayımınıza çok yardımcı olacaktır.Kh sayım kitabı

 18. 1 ay gibi bir süredir pompa kullanıyorum, yapışkanlarda sorun henüz yok ama ben başka bi sorunu dile getirmek istedim. Pompa sarf malzemelerinin sayı olarak yetersiz olduğunu düşünüyorum. Örneğin bugün değiştirdiğim setim bi miktar ağrı yaptı, sebebini bilmiyorum, şekerimi de kontrol ettim sorun yok. Ama setlerde fazladan kullanabileceğimiz yedek olmadığı içinde açıkçası çekiniyorum yeni bi set takmaya, üç gün bu hafif ama rahatsız edici ağrı ile idare etmem gerekecek ve hiç hoş bi durum değil. Pompa firmasının bu konuda bi çalışmasını da duymadım henüz.

 19. merhaba arkadaşlar bende ins.pompası kullanıyorum size şunu sormak istiyorum ben zayıf ince yapılıyım 🙂 seti bacaklarınıza nasıl takılıyor ben sadece karnıma takıyorum 5 senedir birde düzeltme boluslarını galiba fazla yapıyorrum şekerimi düzene koymak için bu doğrumu karbonhd. sayımını çölyak olunca öğrendiklerimi tam tutturamıyorum mısır ekmeği yağlı. gibi falan filan bana da birşeyler yazarmısınız.:)))D

  • Mehmet Bey Merhaba,

   Bacaklarınız zayıf ise göbek, popo ve bel bölgesine takın. Hep aynı yere seti takmak ya da insülin yapmak iyi değildir. Yapılan insülinin etkisi de azalır. Bu sebeple de 5 senedir kan şekeriniz dalgalı gidiyor olabilir.

   Düzeltme boluslarını fazla yapıyorsanız burada zaten ciddi sıkıntı var. Ne bazallarınız, ne İDF’niz, ne de KH/İnsülin Oranınız düzgün ayarlanmıştır. Doktorunuzla bunları doğru düzgün ayarlamanız lazım. Yoksa düzeltme bolusu yaparak sadece günü kurtarırsınız.

   sevgiler

 20. Teşekkür ederim esra hanım ben devamlı göbek çevresine takıyorum diğer taraflarımı hiç denemedim bunu bir doktora gittiğimde dile getireyim tedirginliğim oluyor diğer bel ve bacaklardan kullanmaktan takıntı yapıyorum galiba 5 senedir dalgalı gidiyordur demişsiniz yanlız HA1C -5.7-6.5 -7.1 çıkıyor BU nedendir sizden birde yazmış olduğum yorumları bulmakta sıkıntı yaşıyorum bunu adımı yazdığımda site aramasından bulmuyormu

 21. bir de quik seti vücuda yapıştırırken tam zımbalama esnasında takma aparatına yapışma durumu var ben bunu bandı keserek düzeltiyorum ama bazen bant kıvrılıp birbirine yapışınca quik set çöpe gidiyor

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: