İnsülin Pompamı Taktığım Yeri Değiştirince

İnsülin Pompasıİnsülin Pompamı Taktığım Yeri Değiştirince

İnsülin pompamın Quick Set’ini genelde kalça kısmına zımbalardım. Yer değişikliği yapmam gerektiği için dün göbek kısmına zımbaladım.

Göbek kısmına insülin kalemi ile de insülin yapsam göbek deliğine dört parmağımı koyarak bir ölçü alırım. Dört parmağın bittiği yerden itibaren sola ya da sağa insülin yapılabilmektedir.

Dün yediğim karbonhidrat miktarı, hareketlilik oranım her zamanki gibiydi. Ama kan şekerim 70 mg / dL ile 90 mg / dL arasında gidip geldi. Saat 22:00 gibi 150 mg / dL’yi görmüştür kan şekerim.

Kalça bölgesinde Quick Set’in iğne giriş-çıkış izleri, insülin yapmaktan dolayı oluşan bombelenmeler ve hafif te olsa morarmalar vardı. Dolayısı ile oradan yaptığım insülin tam emilim de sağlamıyordu.

Uzun zamandır göbek kısmını kullanmadığım için bu bölge baya rahattı. Dolayısı ile pompa ile yaptığım insülin daha düzgün emilim sağlamaya başlamıştı. Kan şekerim de bu sebeple çok fazla yükselmiyordu.

İnsülin yapılan belirli periyotlar ile değiştirmek bu sebeple çok önemli. Ki morarma, bombelenme gibi durumları da yer değiştirerek önlemek lazım.

Dün kan şekerimi bu durumu fark ettiğim için daha sık kontrol ettim. Baktım ki düşmeye meyilli bir kan şekerim var, bu sebeple insülin dozlarını biraz düşürdüm. Ve herşey yolunda gitti.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: