İnfüzyon Setleri Bantları

İnsülin Pompasıİnfüzyon Setleri Bantları

İnfüzyon Setleri Bantları Çıkmaya mı Başladı?

Yaklaşık 2 aydır insülin pompamın setleri ile ilgili bir problem yaşıyorum. Yaşadığım sorunun fotoğrafını da bu yazımızın fotoğrafı seçiyorum.

İnfüzyon setimin bandı normalde suya dayanıklı. Yani denize ya da banyoya girdiğimde normal şartlarda ufacık bir açılma bile olmazdı. Ama 2 aydır bantların kenarları açılmaya başladı.

Medtronic Eğitim Sorumlusu Mine Hanım ile dün telefonda görüştük. Öncelikli olarak çözüm önerilerini bana anlattı. Ben de insülin pompası kullanan arkadaşlarımızla paylaşmak istedim.

İnfüzyon setlerinizin bantlarının kenarları kalkıyorsa, bantlar tam olarak yapışmıyorsa ya da çok terliyorsanız ve bantlar her an seti uyguladığınız yerden çıkacakmış gibi duruyorsa aşağıdaki çözüm önerilerini uygulamanız gerekebilir.

İnfüzyon setini takmadan önce takacağınız bölgeyi ; 

* Dezenfektan ile silin kurumasını bekleyip infüzyon setinizi uygulayın,

veya

* Anti-perspirant (ter önleyici) sprey sıkın , pudralı ise kuru ve temiz bir mendil ile  pudrasını alın ve  infüzyon setinizi uygulayın.

veya
* Yukarıdaki öneriler çözüm olmazsa setinizi takmadan önce şeffaf su gecirmez bant yapıştırıp üzerine infüzyon setinizi uygulayın.

Ben dün bir şişe dezenfektan aldım. İlk maddeyi denedim yani. Öncelikle seti uygulayacağım kısmına 1-2 damla dezenfektan döktüm. Elimle seti uygulayacağım yere yaydım. Ardından eczaneden aldığım steril bez yardımıyla bu bölgeyi kuruladım. Kurulamasanız da olur. Çünkü dezenfektan hemen uçuyor zaten. Ardından seti bu bölgeye uyguladım. Dünden bu yana bant kısmın kenarlarında bir açılma yok. Doğru yoldayım galiba 🙂 .

Eğer insülin pompası kullanıp bu tarz sorun yaşayan kişiler varsa öncelikli olarak bu maddeleri teker teker deneyin.

12 YORUMLAR

 1. merhaba
  ben bu sorunla yaklaşık 6-7 sene önce çok karşılaşıyordum,o zamanlar başka bir firma infüzyon setlerini sağlıyordu,yurt dışındaki esas yerine bildirdiklerinde “türkler çok terliyor ondandır” diye bir yorum gelmiş oysaki çok da terlemem hatta yağlı bir cildim de yoktur tam tersi çok kururum,sizin anlatıklarınızı söylediler hatta kendileri birşey geliştirmiş satmaya çalışmışlardı,şimdi pek bu sorunla karşılaşmıyorum ama 2-3 gün setin kalması gerekiyorsa zamk gibi yapışmalı değil mi değil ter başka hiç birşey (alkol dışında) ayırmamalı,sonuçta az para değil bu setler..inşallah siz de sorununuzu halletmiş olursunuz çünkü ben hep dezenfektanla silerim o bölgeyi ve kurumasını beklemeden de takmam..8 senedir bu böyle..bazen setlerle de alakalı olabiliyor,bu sorunla kış mevsiminde bile karşılaştığım oldu,işin açığı şu deodorant olayını sağlıklı bulmadım o yüzden ozaman da yapmadım,asıl merkezin bu konuda bir önlem alması gerekiyor,türkler çok terliyor demekle olmaz ki değil mi ama? bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim,ben de naçizane fikrimi söylemek istedim,8 senedir bu setleri kullanıyorum şimdi bile fark ediyorum ki bana verilen eğitimde bir sürü eksik varmış yeni tamamladıklarımız oldu,şimdiye kadar bu pompa 3 firma değiştirdi ama bu sağlıktır daha ciddiye alınmalıdır diye düşünüyorum..

  • Duygu Hanım Merhaba,

   Yazdıklarınızın her harfine imzamı atarım. Çok haklısınız.

   Özellikle insülin pompası gibi önemli cihazlarda olabilecek bu tarz problemlerin çözüm önerileri olmamalı. Çünkü bu sorunları zaten yaşamıyor olmamız lazım. Firmalar sıfır hatasız ürün üretmeli.

   Mesela ben çok terleyen biriysem ürün benim üzerimde de terlemeyen insan gibi durmalı. Eğer her koşulda sabit durmuyorsa o halde üründe bir problem var.

   Medtronic ile görüşürken bu düşüncenin üzerinden konuştum. Umarım bantlı kısımları geliştirirler.

   sevgiler

 2. Esra merhaba,
  bu sorunu çok nadir yaşıyorum. Nedeni ter değil bende galiba. Giysi ile aşırı temas, sürtünme olabilir diye düşünüyorum. Sorun olan setin LOT nosunu alıp, firmaya yeni sipariş verirken bu LOT’a sahip ürün istemediğini beyan edebilirsin.

  Mahtap

  • Mehtap Hanım,

   Sürtünme ya da terden dolayı bantların kenarlarının çıkmaması lazım. Bu ürünlerin özellikle sağlık için yapılan bu ürünlerin özrü kabul edilemez.

   Elbette çözüm önerilerini ya da sizin söylediğiniz gibi aynı LOT grubundan istemem ama bu da bir çözüm değil. Ürün sağlam değilse neden bu ürünü almak zorunda bırakılıyorum.

   Çözüm öneriniz için teşekkürler.

   sevgiler

 3. Merhaba Esra Hanım,
  Ben çözümü setiñ üzerine flaster çekmede buldum. Zira Quick-setiñ bandı değil 3 gün, bir gün soñra bile açılıyor. Eğer bu band oynarsa insülin pompasında “tünelleme” diye bir sıkıntı doğuyor ve bu da şeker yükselmesiyle añlaşılabiliyor sadece (http://www.diabetesnet.com/diabetes-technology/insulin-pumps/pump-life/pump-problems). Tünelleme şudur: Kanula vücûda girince, plastik iğne ile doku arasında bir yara oluşur ve bu yara kısa sürede iyileşir ve iğne ile doku arasında boşluk kalmaz. Eğer bu iğne bandajı gevşediğinden dolayı oynarsa (veya siz vücûdu deforme edecek hareketler yaparak zorla seti oynatırsañız), iğne ile etrafı arasındaki doku arasında bir boşluk oluşacaktır (tünel). Ve siz vücûduñuza insülin zerk ettiğiñizde, insülin bu tüneli kullanarak tekrar deri yüzeyine çıkacak ve vücûd tarafından emilemiyecektir. Bunu da ancak şekeriñiz yükseldiğiñizde añlayabilirsiñiz. Tek çözüm zerk setini değişmek. Onuñ için mümkün olduğunca iyi bir flasterle seti kaplayıñ ve vücûdu deforme edecek hareketlerden (koşma, bisiklet, eğilme) kaçınıñ.
  Saygılar, sevgiler.

  • Tuğrul Bey Merhaba,

   Medtronic bu konuda çözüm üretmeye çalışıyor.

   Şimdilik dezenfektan yardımı ile sorunu geçici de olsa çözümledim. Medtronic Eğitim Sorumlusu Mine Hanım birkaç sprey verecek bana. Memnun kalır ve sorunuma çözüm olursa ben de buradan paylaşırım.

   Flaster tarzı bir materyal ile kaplamak ya da sprey, dezenfektan kullanmak geçici çözümler. Umarım firma konuya daha duyarlı olarak sorunu kökten çözecek formüller üretir.

   sevgiler

 4. bende pompa kullanıyorum ama pompa kullandığımdan beri diyare olyuorum bunun pompa yda değiştirdiğim insülinle ilgis varmı böyle şikayeti olan varmı

  gaziantep
  serdal akkuş

  • Serdal Bey Merhaba,

   İlk defa duyuyorum bahsettiğiniz gibi bir durumu.

   Sizin yaşadığınız gibi bir durum yaşayan ya da ne olabileceğini bilen arkadaşımız varsa yorum yapabilir.

   sevgiler

 5. […] bir de setlerin yapışkanlı kısımlarının özellikle yazın kenarlarında atmasıydı. İnfüzyon Setlerinizin Bantları Çıkmaya mı Başladı? yazımı da hatırlarsınız. Bu sıkıntının en başını yaz tatilimde yaşamıştım. […]

 6. Merabalar Esra abla:) bu ara bu problemi çok yaşıyorum ve hemen aklıma geçen yılki bu yazın geldi.daha önce hiç böyle bir sorun yasamamistim.24 saat dolmadan bantlar yerinden ayrılıyor.flasterle yapistiriyorum bende etrafını:) ama yerinden çıkmasın diye rahat hareket edemiyorum uyurken rahatsız oluyorum.izmirde yaşıyorum havalar uzun zamandır sıcak fakat bu sorun iki haftadır var.setlerimde sorun olabilir mi acaba?benim gibi setlerini yeni alıp böyle sorun yaşayan var mi?cevap atabilirseniz sevinirim.sağlıcakla kalin;)

  • Sevgili Çakmak,

   Yazımızdaki tüm yöntemleri uyguladın mı peki? Medtronic bantların çıkması durumunda bu önerilerde bulunuyor.

   Bazen setlerde bu tarz sıkıntılar oluyor. Ama ya sorun setlerde ya da havalarda. Kışın bile sorun olduğu yani bantların kenarlardan çıkmaya başladığı gibi sorunları yaşıyordum. İlk defa bu yaz geçen yaza oranla da yazın yaşadığım durum azaldı.

   Yaz dönemi ve sürekli banyo ve terlemeye bağlayabiliriz bence bu durumu.

   Bence bu yazıdaki çözüm önerilerini bir dene. Ve sorun devam ederse Medtronic İzmir yetkilileri görüş.

   sevgiler

 7. Cevap için teşekkür ederim Esra abla:) şeffaf su geçirmez bant hariç diğerlerini denedim fakat sonuç alamadim.sanırım medtronik’i aramak zorundayım:d kendinize iyi bakın…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: