Anasayfa İnsülin Pompası İnfüzyon Setleri Bantları

İnfüzyon Setleri Bantları

12 9.198 görüntüleme

İnfüzyon Setleri Bantları Çıkmaya mı Başladı?

Yaklaşık 2 aydır insülin pompamın setleri ile ilgili bir problem yaşıyorum. Yaşadığım sorunun fotoğrafını da bu yazımızın fotoğrafı seçiyorum.

İnfüzyon setimin bandı normalde suya dayanıklı. Yani denize ya da banyoya girdiğimde normal şartlarda ufacık bir açılma bile olmazdı. Ama 2 aydır bantların kenarları açılmaya başladı.

Medtronic Eğitim Sorumlusu Mine Hanım ile dün telefonda görüştük. Öncelikli olarak çözüm önerilerini bana anlattı. Ben de insülin pompası kullanan arkadaşlarımızla paylaşmak istedim.

İnfüzyon setlerinizin bantlarının kenarları kalkıyorsa, bantlar tam olarak yapışmıyorsa ya da çok terliyorsanız ve bantlar her an seti uyguladığınız yerden çıkacakmış gibi duruyorsa aşağıdaki çözüm önerilerini uygulamanız gerekebilir.

İnfüzyon setini takmadan önce takacağınız bölgeyi ; 

* Dezenfektan ile silin kurumasını bekleyip infüzyon setinizi uygulayın,

veya

* Anti-perspirant (ter önleyici) sprey sıkın , pudralı ise kuru ve temiz bir mendil ile  pudrasını alın ve  infüzyon setinizi uygulayın.

veya
* Yukarıdaki öneriler çözüm olmazsa setinizi takmadan önce şeffaf su gecirmez bant yapıştırıp üzerine infüzyon setinizi uygulayın.

Ben dün bir şişe dezenfektan aldım. İlk maddeyi denedim yani. Öncelikle seti uygulayacağım kısmına 1-2 damla dezenfektan döktüm. Elimle seti uygulayacağım yere yaydım. Ardından eczaneden aldığım steril bez yardımıyla bu bölgeyi kuruladım. Kurulamasanız da olur. Çünkü dezenfektan hemen uçuyor zaten. Ardından seti bu bölgeye uyguladım. Dünden bu yana bant kısmın kenarlarında bir açılma yok. Doğru yoldayım galiba 🙂 .

Eğer insülin pompası kullanıp bu tarz sorun yaşayan kişiler varsa öncelikli olarak bu maddeleri teker teker deneyin.

 • Esra merhaba,
  bu sorunu çok nadir yaşıyorum. Nedeni ter değil bende galiba. Giysi ile aşırı temas, sürtünme olabilir diye düşünüyorum. Sorun olan setin LOT nosunu alıp, firmaya yeni sipariş verirken bu LOT’a sahip ürün istemediğini beyan edebilirsin.

  Mahtap

  • Mehtap Hanım,

   Sürtünme ya da terden dolayı bantların kenarlarının çıkmaması lazım. Bu ürünlerin özellikle sağlık için yapılan bu ürünlerin özrü kabul edilemez.

   Elbette çözüm önerilerini ya da sizin söylediğiniz gibi aynı LOT grubundan istemem ama bu da bir çözüm değil. Ürün sağlam değilse neden bu ürünü almak zorunda bırakılıyorum.

   Çözüm öneriniz için teşekkürler.

   sevgiler

 • Merhaba Esra Hanım,
  Ben çözümü setiñ üzerine flaster çekmede buldum. Zira Quick-setiñ bandı değil 3 gün, bir gün soñra bile açılıyor. Eğer bu band oynarsa insülin pompasında “tünelleme” diye bir sıkıntı doğuyor ve bu da şeker yükselmesiyle añlaşılabiliyor sadece (http://www.diabetesnet.com/diabetes-technology/insulin-pumps/pump-life/pump-problems). Tünelleme şudur: Kanula vücûda girince, plastik iğne ile doku arasında bir yara oluşur ve bu yara kısa sürede iyileşir ve iğne ile doku arasında boşluk kalmaz. Eğer bu iğne bandajı gevşediğinden dolayı oynarsa (veya siz vücûdu deforme edecek hareketler yaparak zorla seti oynatırsañız), iğne ile etrafı arasındaki doku arasında bir boşluk oluşacaktır (tünel). Ve siz vücûduñuza insülin zerk ettiğiñizde, insülin bu tüneli kullanarak tekrar deri yüzeyine çıkacak ve vücûd tarafından emilemiyecektir. Bunu da ancak şekeriñiz yükseldiğiñizde añlayabilirsiñiz. Tek çözüm zerk setini değişmek. Onuñ için mümkün olduğunca iyi bir flasterle seti kaplayıñ ve vücûdu deforme edecek hareketlerden (koşma, bisiklet, eğilme) kaçınıñ.
  Saygılar, sevgiler.

  • Tuğrul Bey Merhaba,

   Medtronic bu konuda çözüm üretmeye çalışıyor.

   Şimdilik dezenfektan yardımı ile sorunu geçici de olsa çözümledim. Medtronic Eğitim Sorumlusu Mine Hanım birkaç sprey verecek bana. Memnun kalır ve sorunuma çözüm olursa ben de buradan paylaşırım.

   Flaster tarzı bir materyal ile kaplamak ya da sprey, dezenfektan kullanmak geçici çözümler. Umarım firma konuya daha duyarlı olarak sorunu kökten çözecek formüller üretir.

   sevgiler

 • bende pompa kullanıyorum ama pompa kullandığımdan beri diyare olyuorum bunun pompa yda değiştirdiğim insülinle ilgis varmı böyle şikayeti olan varmı

  gaziantep
  serdal akkuş

  • Serdal Bey Merhaba,

   İlk defa duyuyorum bahsettiğiniz gibi bir durumu.

   Sizin yaşadığınız gibi bir durum yaşayan ya da ne olabileceğini bilen arkadaşımız varsa yorum yapabilir.

   sevgiler

 • Merabalar Esra abla:) bu ara bu problemi çok yaşıyorum ve hemen aklıma geçen yılki bu yazın geldi.daha önce hiç böyle bir sorun yasamamistim.24 saat dolmadan bantlar yerinden ayrılıyor.flasterle yapistiriyorum bende etrafını:) ama yerinden çıkmasın diye rahat hareket edemiyorum uyurken rahatsız oluyorum.izmirde yaşıyorum havalar uzun zamandır sıcak fakat bu sorun iki haftadır var.setlerimde sorun olabilir mi acaba?benim gibi setlerini yeni alıp böyle sorun yaşayan var mi?cevap atabilirseniz sevinirim.sağlıcakla kalin;)

  • Sevgili Çakmak,

   Yazımızdaki tüm yöntemleri uyguladın mı peki? Medtronic bantların çıkması durumunda bu önerilerde bulunuyor.

   Bazen setlerde bu tarz sıkıntılar oluyor. Ama ya sorun setlerde ya da havalarda. Kışın bile sorun olduğu yani bantların kenarlardan çıkmaya başladığı gibi sorunları yaşıyordum. İlk defa bu yaz geçen yaza oranla da yazın yaşadığım durum azaldı.

   Yaz dönemi ve sürekli banyo ve terlemeye bağlayabiliriz bence bu durumu.

   Bence bu yazıdaki çözüm önerilerini bir dene. Ve sorun devam ederse Medtronic İzmir yetkilileri görüş.

   sevgiler

 • Cevap için teşekkür ederim Esra abla:) şeffaf su geçirmez bant hariç diğerlerini denedim fakat sonuç alamadim.sanırım medtronik’i aramak zorundayım:d kendinize iyi bakın…

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.