İnsülin Nerelere Yapılır? İnsülin Pompa Seti Nerelere Takılır?

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Nerelere Yapılır? İnsülin Pompa Seti Nerelere Takılır?

İnsülin Nerelere Yapılır? İnsülin Pompa Seti Nerelere Takılır?

İnsülin enjektörleri ya da insülin kalemleri ile İnsülin nerelere yapılır ve yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor gibi birkaç önemli detayı anlatmak istiyorum sizlere.

Karın, üst bacağın ön ve arka yüzleri, kolun üst yanı ve dış yanı ve kalçalar insülin yapabileceğimiz yerlerdir.

Bölge1: Sağ ya da Sol Kol

Kolumuzdan insülin yaparken 45 derecelik bir açıyla insülin yapabiliriz. Karın, bacak ve kalça gibi diğer yerlere de 90 derece ile insülin yapılabilir. Çünkü bu bölgelerdeki yağ oranı kola göre daha fazla.

Mesela ben sol kolumdan insülin yaparken; sandalyede oturur gibi bir pozisyon alırdım. Sol bacağımı sağ bacağımın üstüne, erkeklerin yaptığı gibi, bacak bacak üzerine atar gibi alırdım. Sol kolumun üst, yağlı kısmının dış tarafını sol bacağımın dizinden yardım alarak bombe oluştururdum. Çünkü insülin yaparken, nereye yaparsak yapalım, mutlaka hafifi bir bombe oluşturmamız gerekiyor enjeksiyon bölgesinde. İnsülin kalemini 45 derecelik bir açı ile ayarlar ve insülinimi yapardım. Kalemin insülin yapmak için bastırdığımız kısmını iğne içerdeyken bırakmıyordum. Çünkü iğnenin ucundaki insülinin dahi içeriye gitmesi ve yaptığım insülinin de içeriden çıkmaması lazım.

Omuz başlarının 4 parmak altı ile dirseklerin 4 parmak üstü arasında kalan alan ile gömlek ütü çizgisinin dış kısmında kalan alan içerisine enjeksiyon yapılmalıdır.

Artık 4 mm iğne uçları çıktığı için de bombe yapmaya vs kalmıyor.

Bölge2: Sağ ya da Sol Bacağın Baldır Kısmı

Bacağın üst yağlı kısmı, yani baldırdan insülin yaparken de yine, yanaktan makas alır gibi, derimizi hafif bombeleştirip, bu sefer 90 derece ile insülin kalemini deriye saplıyordum. Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim. Bacaktan insülin yaptığımda kanama olma olasılığı daha fazla oluyordu. Kişisel bir deneyim bu 🙂

Kasığın 4 parmak altı ile dizin 4 parmak üstünde kalan alan ve pantolon ütü çizgisinin dış kısmı ile pantolon yan dikiş çizgisinin ön kısmında kalan alan içerisine enjeksiyon yapılmalıdır.

Yukarda da bahsettiğimiz gibi artık 4 mm iğne uçları çıktığı için bombe yapmaya vs kalmıyor.

Bölge3: Göbek Deliğinin Sağı, Solu ve Alt Kısmı

Özellikle karın kısmından insülin yaparken dikkatli olmak gerekiyor.

Göbek deliğinden itibaren 4 parmak uzağa insülin yapılması gerekiyor.

Göbek deliğine ve çevresine ikişer parmak mesafede kalan alan içine enjeksiyon ya-pılması önerilmemektedir. Kaburga kemiklerinin altında kalan alan (çatı şeklinde üst sınır) ile iç çamaşırı çizgisinin üzerinde kalan alan (alt sınır) enjeksiyon için uygundur. Yan sınırları belirlemek için ise göbek deliğinden ikişer parmak mesafe bırakılmalı ve kalça kemiklerinin başladığı noktaya kadar olan alana enjeksiyon yapılmalıdır.

Hollanda’da karından insülin yapılmasını çok önermiyorlarmış. O kısımda önemli organlar var diye birşeyler söylemişti kuzenim.

Bölge4: Sağ ya da Sol Kalça

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi popomuzun belirtilen bölgelerine de insülin enjeksiyonu yapabilmekteyiz.

Her 2 kalça da 4 eşit parçaya bölünerek üst dış tarafta kalan alan içerisine enjeksi-yon yapılır (pantolon cebinin üst kısmı). Diğer kalça için de aynı şekilde enjeksiyon alanı belirlenir.

İnsülin Nerelere Yapılır? İnsülin Pompa Seti Nereler Takılır?
İnsülin Nerelere Yapılır? İnsülin Pompa Seti Nereler Takılır?

 

24 YORUMLAR

 1. ama ben en cok göbeğimi kullanıyorum 🙁 umarım bi sıkıntı olmaz.21 yıldır olmadı.kolumdan iğne olmakta hiçmim hiç hoşlanmıyorum.bacaklar da ii oluyor ama kalca hiç denemedin valla.bacaklarda ve kollardaki morluklar yanlış yaptığımızı haber veryo zaten.hani bazen hiç duymayız bazende sanki bıcak saplamış gibi oluruz ya işde buna pek anlam veremiyorum.sanırım bu beni cok kullandın kola geç çağrısı 😀

 2. […] İnsülin kalemi ile kol, baldır, göbek kenarları, kalça ve belimizin kemer bölgesinin üst kı… insülin yapmak için kullanabiliyoruz. İnsülin pompasının setlerini de aynı yerlere takabiliyoruz. Ama bacak ve kol insülin pompası setlerimi takmak için pek önerilmeyen yerler. Geriye sadece kalça, göbek kenarları ve kemer bölgesinin üst kısmı kalıyor. […]

 3. SLM , Ben hülya yaklaşık 18 yıldır diyabet hastasıyım ben’de insülin kullanıyorum 3 yıl oldu insülüne geçeli sürekli göbekten yapıyorum ama göbek yaptı,diyorlar acaba doğrumu bunu öğrenmek istedim teşkkürler.

  • Hülya Hanım,

   Umarım doğru anlamışımdır. Göbekten yapılan insülin sonrasında göbek bölgesinin kilo aldığını söylemek istiyorsunuz değil mi?

   Eğer böyleyse bir zamanlar bende de olmuş ve sonrasında geçmişti. Eğer göbek bölgesinden endişe ediyorsanız şimdilik başka yerlerinizden yapın ve ara sıra göbeği deneyin.

   sevgiler

 4. Bugun ilk defa bacaktan insulin denedim 🙂 canim yanmadi lakin kanama oldu ve alisik olmadigim/hoslanmadigim bir his yasatti. Gobekten olmaya devam edecegim sanirim 🙂

  • Emrah Bey,

   Tercih sizin ama sadece göbek kısmı olmaz biliyorsunuz. Yer değişikliği yapmak ve yeni yerlere alışmak zorundayız.

   Hemen pes etmeyin 🙂 .

   sevgiler

 5. Esra hanım bu resimde insülinin yapılması gereken yerlergösterilmiş buralara insülin pompasıda setide takabiliriz değilmi yalnız gece uyurken bel bacak kol gibi yerler de setin çıkma yüzdeliği fazla olmazmı ben mi korkuyorum yoksa 🙂 deneyip memnun kalan arkadaşlar varmı ben sadece göbek çevresini 4 parmak yanını kullanıyorum kaç senedir oralarıma gayet rahat acımadan yapıyorum fakat diğer yerlerde nedense bir tuhaf korkuya kapılıyorum bir defa yapsam rahat edicem gibi kalem olsa yaparımda seti kullanmaktan çekiniyorum yersiz bir korkumudur :))))
  cevaplar için teşekkür ediyorum

  • Mehmet Bey Merhaba,

   İnsülin yapılan her yere setlerimizi de takabiliyoruz.

   Ben bacağı sevmedim. Koluma ara ara takıyorum. Bloğumuzdan Taha’nın koluna çok takmak istedim ama korktu 🙂 Ama bir şey olmuyor. Taha size bel bölgesini anlatsın. İlk defa benim önerim ile beraber taktık. Bence en rahat bölge.

   Bel, popo ve göbek benim favorilerim. Ama kola dediğim gibi ara ara takıyorum. Korkmayın 🙂

   sevgiler

 6. annem ço sorun oldu bee inesi çok sorun eğer ine yapılmassa bacaı kezilecekmiş :'( ama yapıyom artık 😀 inşallah devam ettireceim ama ineyi yapmayan yaptırmayan veya unutan varsa bole eksiltmesin tam 49 kilo ama ineleri yapın yaptırın ya bilmiom ama yaptırmayan vardır

 7. Ben 3 yıldır şeker hastasıyım ve insülin kullanıyorum insülini sadece bacaklarına yapıyorum ilerde bir sorun yaşarmıyım.Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

 8. ben hep gobegıme yapıyorum ust bacağıma denedım cok acıdı ve kanadı korktum koluma hıc denemedim cunkı yalnız yasadıgımdan nasıl sıkıp bombe yaparım korkuyorum .hep göbek olunca arada morluklar oluyor.ayrıca göbekte yağlanma yaparmı *

 9. ben 7 yıldır şeker hastasıyım. 4 ay oldu inüsiline geceli gobektende koldanda bacaktanda yapıyorum deyışımı gunlerle bir sıkıntı olmuyor gayat rahatım.sanırım doğru yoldayım…

 10. mhb.ben 10 yıldır şeker hastasıyım..6 yıldır insülin kullanıyorum..ben de göbekten yapıyorum insülini..evet göbek yaptım ama koldan ve bacaktan yapınca ağrım çok oluyo..özellikle kollarım çok ağrıyo..göbekten yapıyom o yüzden.bi de bana göbekten yapılınca insülinin daha çabuk kana geçtiğini diğer yerlerde en az 1 saat içinde geçtiğini söylediler..o yüzden hemen işe yaraması için göbekten yapın dedi doktorlar..

 11. Merhaba benim yeni tanı tip-1 diyabet hastası kızım var. Yeni tanı olduğu için sürekli ve sıklıkla ölçümlerini izliyorum. Bu izlemeyi kolaylaştırmak ve değerlendirme yapabilmek için Office programında bir belge yaptım. Formüllerle günlük, haftalık ve aylık istatistikler çıkarıyor ve bunları görsel olarak grafiklere dönüştürüyor. Bu şekilde bir program kullanmak isteyen arkadaşlara e14g@hotmil.com adresine mail atmaları sonucunda gönderebilirim.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: