Anasayfa Haberler&Gelişmeler İnsülin Kalemi Kullanım Süresi

İnsülin Kalemi Kullanım Süresi

9 47.813 görüntüleme

İnsülin kalemi kullanım süresi nedir?

İnsülin hepimizin bildiği üzere bizi hayatta tutuyor.

Bizim için yani özellikle tip-1 diyabetliler (şeker hastalığı) ve insülin kullanan tip-2 diyabetliler için su gibi bir ihtiyaç.

İnsülin bizi hayatta tutuyor ama her zamanki gibi de azı karar, çoğu inanın zarar. Peki az mı çok mu neye göre karar vereceğiz? Her bireyin insülin ihtiyacı diyabet doktoru ve diyetisyeni ile belirlenir. Ve hemen hemen her bireyin insülin ihtiyacı farklıdır. Bazımızın kan şekeri günlük toplam 60-70 ünite insülinle yolunda giderken, bazılarımızın 20-30 ünite ile bile yoluna girebilir. Bunu sakın unutmayın. İnsülini ne kadar fazla alırsak bu bize kilo olarak da dönmektedir. Bu da aklımızın bir köşesinde kalsın.

İnsülinlerimizi eczaneden alırken, özellikle yaz aylarında eczacılar poşetin içerisine soğuk zincir koyarlar. Çünkü insülinler soğukta saklanır. Ancak insülini derin dondurucu ya da buzluğa koyamazsınız. Eve getirdiğimiz insülinleri buzdolabımızın kapağındaki raflardan herhangi birine koyabiliriz. Yani yumurtalığın olduğu kısımlardaki raflardan birine. İnsülinler için en idel soğukluk bu kısımda.

İnsülin enjeksiyonu yapacağımız zaman ortalama 10-15 dakika önce dolaptan çıkarıyoruz. Amacımız soğuk insülin ile enjeksiyon yapmamak. Soğuk insülin enjeksiyonunu daha acılı hale getirirken aynı zamanda insülinin çalışma süresini geciktirir. Yani emilim her zamankinden daha uzun sürer.

İğne ucumuzu alıp kalemimize takıyoruz. Unutmayın. Her enjeksiyonda yeni bir iğne ucu kullanılır. Eğer kullanmazsanız insülin enjekte ettiğiniz yerlerde morarmalar, ya da enjeksiyon yerlerinde enfekte kısımlar oluşur. Zaten SGK % 100 ödüyor. Her seferinde iğne uçlarını değiştirmenize engel bir durum yok.

İnsülini yaptıktan sonra kalem insülinimize takılı olan iğne ucunu çıkarıp çöpe atıyoruz. Üzerinde bırakmıyoruz. İnsülin kalemini ise dolaptaki yerine alıyoruz.

Açıp, kullanmaya başladığımız insülin kalemini ise aylarca kullanmamamız gerekiyor. Prospektüslerde genelde; açılan ve kullanılmaya başlanan insülin kalemlerinin ömrünün ortalama 28 gün olduğu yazar. Ancak ortalama 1-1,5 ay süresince kalem bitmiyorsa o kalemi bitmese bile çöpe atmalıyız. Çünkü insülin yaparken her enjeksiyonda deri altı sıvısından bir parça insülin kalemi içerisine geçer. Eğer kalemi de uzun süreli kullanıyorsak belli bir süreden deri altımıza sadece insülin gitmez. İnsülinle karışmış deri altı sıvısı da geçer. Sonra anlamını veremedeğimiz kan şekeri yükseklikleri ile karşı karşıya kalırız.

Özellikle bu konu çocuk tip-1 diyabetliler için oldukça önemlidir. Çünkü çocuk tip-1 diyabetlilerin insülin dozları oldukça düşüktür. Yetişkinlerin ise fazladır. Ben Humalog’u insülin kalemi olarak kullanırken ortalama 1 haftada bitiriyordum. Dolayısıyla benim için sorun olmuyordu.

Bu konu yemeklerden önce yapılan insülin kalemi için çok önemli. Zira günden 3 ana öğün tüketiliyorsa günde 3 kez o insülin kalemini kullanıyoruz. Ancak bazal insülinler için yani  Lantus ya da Levemir gibi insülinler için bu süre biraz daha uzayabilir. Çünkü bu bazal insülinleri yemeklerden önce yapılan insülinlere göre daha az kullanıyoruz. Günde ya 1 ya da 2 kez kullanılıyor.

Ki insülinler de SGK tarafında % 100 ödeniyor. Eğer SGK’lıysanız ve raporunuz varsa bunları da ücretsiz alabiliyorsunuz. Dolayısıyla insülinlerinizi tasarruflu kullanmak için çabalamayın 🙂

İnsülin pompası kullanıcılarında durum bu şekilde değildir. Çünkü insülin pompasında sistem pompadan deri altına sürekli ve azar miktarlarda  insülin gönderimine göre tasarlanmıştır. Deri altından pompa rezervuarına geri tepme ile deri altı sıvısı geçmez.

Umarım herkesin aklındaki sorulara bu yazı ile cevap verebilmişimdir.

 

 • Esra Hanım verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Haftaya test için tekrar hastaneye gideceğim bunu yazdırıp hemşireme okutmam lazım. Cevabı ne olur çok merak ediyorum:)
  En çok “Dolayısıyla insülinlerinizi tasarruflu kullanmak için çabalamayın” şu cümlenize bayıldım:))

 • Ebru Hanım,

  İnanın öyle ama. Devlet ödüyor. Beni düşünmeyen devleti ben mi düşüneceğim? 🙂 Hele ki bugünlerde ‘devlet’ kavramı umrumda değil 🙂

  Okutun hemşirenize. Bilmiyorsa öğrensin. Orta seviye tip-1 diyabet bilgisi olan her doktor ve hemşire artık bu bilgiye inanın sahip.

  sevgiler

   • Esra hanim babanem seker hapi kullaniyordu doktor yeni insulin yazmis lantus 100 ml dun aldik insulini bir kutu ama hepsini buzdolabina koyduk dondu cozuldu ama tekar donup cozulunce kulanmayin yaziyor nette acaba saglik ocagi gekrar yazarmi ayni insulin ignelerini bir gun oldu alali

 • Merhaba cok yararli bilgiler simdi olcum cihazi aldik 90₺ ama kullanmayi beceremiyor evdekiler.bende her zaman yanlarinda degilim. Bu seker olcumu nasil yapilir ne zaman ve yapilmasa hasta kendini iyi hissediyorsa sorun olmaz degil mi

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.