İnsülin için Sırada Ne Var: İğnelere Hayır? / Bölüm-2

Haberler&Gelişmelerİnsülin için Sırada Ne Var: İğnelere Hayır? / Bölüm-2

v67n05_p28

İnsülin için Sırada Ne Var: İğnelere Hayır? / Bölüm-1 yazımızda sizlere biraz insülin enjeksiyonu dışında insülin yerine geçebilecek formlar hakkında bilgi vermiştik.

Bu yazıyla daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz.

Biodel  

Altı insülin molekülünün her kümesinin çekirdeği, herşeyi bir arada tutmaya yarayan çinko atomudur. Biodel a.ş araştırmacıları, insülinden çinkoyu ayıran,daha hızlı emilim için her bir proteini serbest bırakan, etilen diamino tetraasetik asit adında bir kimyasal geliştirmekteler.Donner; İlk girişimleri, ejeksiyon bölgesinde tahriş eğilimi gösteren Linjeya adında bir üründü, diyor. Şimdi, enjeksiyon bölgesi sızısını azaltmak için geliştirmekte oldukları kalsiyum ve magnezyum içeren bir ürünleri olduğunu ekliyor.

İnsülin + hiyalüronidaz 

Derinin altındaki bölge, fiziksel olarak insülinin dolaşım sistemine girişini engelleyebilecek biyolojik moleküllerle kaplıdır. Özellikle hiyalüronidaz adında bir molekül engel teşkil eder. İnsülinin yolunu açmaya yardımcı olmak için, hiyalüronik asit aracılığıyla temizleyerek bıçak gibi kesen hiyalüronidaz adı verilen bir enzimle beraber insülin, Halozyme tedavisiyle karışım oluşturur.Donner’a göre; Amerikan gıda ve ilaç kurumu  hiyalüronidaz’ın diğer ilaçlarla kullanımı onayladı, ki bu da ürünün piyasada satışını hızlandırabilecek.

Hızlı etkili insülin aspart 

Bu ilaç, hızlı etkili insülin (novolog), nikotinimid ve arjinin kombinasyonudur. Arjinin dengeyi geliştirirken, Niyasinle akraba olan Nikotinimid ise, daha hızlı etkili bir emilim sağladığını söylüyor Donner . Novo Nordisk 2013 aralık’ında, bu ilaç üzerindeki araştırmanın son saftahası için bilgi toplamaya başlanacağını duyurdu.

Tamamıyla Farklı Bir Şey

İnsülin, gıdadaki protein gibi bir proteindir ve vücuda ağızdan girdiği anda sindirilir. bu yüzden ilk enjeksiyondan 92 yıl sonra bile, insülin, iğne kullanımı gerektiren bir ilaç olmayı koruyor. Ancak bir çok bilim insanı ve diyabetli insanlar, çok yakında iğneden kurtulacağı umuduyla yaşamakta.  Bir çok çalışma burun, dil altı, yanak içi, ciğerler ve sindirim borusu gibi insülin iletimi için alternatif yollar denedi. Amerikan gıda ve ilaç kurumu izniyle klinik deneyler aracığıyla çalışan,insülin iletim sistemleriyle alakalı en son gelişmeler şunlar:

Solunan İnsülin (Inhaled İnsülin)

Bunun eski bir haber olacağını düşünebilirsiniz ve kısmen haklısınız da. Solunan İnsülin (exubera) Birleşik Devletlerde 2006 Eylül ünde ulaşılabilir olmaya başlamıştı, ancak 2007 Ekiminde az satıştan dolayı piyasadan kaldırıldı. Ama bu solunan insülin için bir son değildi. MannKind şirketi Afrezza adında, insülini mikropartiküller olarak ciğerlere ileten bir sistem ortaya koydu. Exubera ile gelen ağır inhaler den daha küçük ve pratik bir inhaler a sahipti, ki bu da solunan insülinin ticari başarısını arttırdı.

Mikropartiküller ciğerlere girdiğinde, insülin salınımı için çözülürler. Şuanki enjekte edilen hızlı etkili insülinden daha çok dolaşım sistemine karışır ve ulta hızlı etkili insülin için bir çok farklı rota sunar. Bir danışma komitesi, Amerikan gıda ve ilaç kurumunun Afrezza’yı piyasaya sürmesini önermişti. Basın açıklaması için, Mannkind Amerikan Gıda ve İlaç Kurumunun kararını bekledi.

İnsülin hapı 

Oral insülin, çoğunlukla diyabet ilaçları arasında kutsal kase olarak anılır. Bir insülin hapı, enjeksiyona elveda demektir. İnsülini oral yoldan almanın diğer avantaji, doktorasını yapan Oramed baş bilimsel memuru Miriam Kidron’a göre,pankreasın ürettiği insülin gibi, kan dolaşımına girmeden bağırsaklar yoluyla emildikten sonra karaciğere ulaşmasıdır. Karaciğerdeki insülin kan dolaşımına doğru miktarda insülinin gittiğinden emin olunmasını sağlar, yani bu yüzden insülin hapı kan şekeri kontrolünü kolaylaştırabilir.

Kidron, bir çok kez ağızdan alınan insülin çeşitlerinin üretilmeye çalışıldığını ancak başarılamadığını söylüyor. Günümüzde, Oramed Novo Nordisk ve Biocon adında üç şirket, ilk insülin hapını üretmek için yarışmakta. Tip 1 ve tip 2 diyabetliler tarafından test edilmekte olan Oramed versiyonu, enzimlerin çalışmasını bloke eden başka ilaçlarla kombine ederek, insülini sindirim enzimlerinden korur.  Bu ilaç yalnızca tip 2 diyabetlilerde kullanılıyor ancak Kidron, Oramed’in bu ürünüyle, tip 1 diyabetli insanların insülin enjeksiyonlarını tamamlama amacı güttüğünü söylemekte. Günlük yapılan enjeksiyon sayısını azaltmayı ve kan şekeri dalgalanmalarını durdurmayı amaçlamaktadır.

Gelişmekte olan bir çok yeni insülinle, bu on yılın en merak edilen ilacı, çok yakında diyabetli insanlara bir çok yarar sunacaktır. Geleceğin insülinleri düşük ve yüksek kan şekeri potansiyelini azaltıp, kısa ve uzun vadeli komplikasyonların önüne geçecektir. İnsülin enjeksiyonu ihtiyacını azaltmak ya da ortadan kaldırmak diyabetin acısını azaltacaktır.

DiyabetimBen Çeviri Ekibinden Esen Gök, Kaynak: Thomas Donner Novo Nordisk’ten baş araştırmacı olarak FIAsp insülin çalışmaları için fon almakta. Mary Korytkowski 31 Aralık 2013 tarihinde sona eren iki yıllık hibe almıştır.

 

5 YORUMLAR

 1. Selamlar..

  Öncelikle Sayın Esen Gök’e bu çeviriden ötürü çok teşekkürler..gerçekten uzun ve meşakkatli bir makaleyi titizlikle çevirmiş..tabi ki diğer çevirmen arkadaşları da unutmayalım..

  Benim bu insülin çeşitleri arasında aklıma en çok yatan oral yoldan alınanı oldu..iğneden bin kat daha sempatik öyle değil mi:)

 2. En pratik olan her zaman tercih sebebi olacaktır mutlaka 🙂

  Ama şu konsantre ve uzun süre iş görebilecek insülin formatları da ilginç gelmiyor değil. Hap içme psikolojisinin olmaması da güzel olur diye düşünüyorum 🙂

  sevgiler

 3. yakında düşüne düşüne vücudum kendine kendine duruma adapte olup fazla insülini depo eden organ geliştirecek 😀 şaka bir yana ben hala insülini anlayamadım yemekten hemen önce insülin yapıp hipoglisemi yaşamayalım diye uğraşıyoruz. ayrıca etkisi uzun sürdüğü içinde sürekli ara öğün yemeği düşünmek zorunda kalıyoruz . ama araştırmalar hızlı etkili ve uzun süre etkili insülinler üzerine sürekli 😀

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: