Glukagon Günlük Hayata Geçişe Hazır Mı?

Haberler&GelişmelerGlukagon Günlük Hayata Geçişe Hazır Mı?

Xeris_GPen_Mini_300pxEğer daha önce size glukagon enjekte edilmişse, muhtemelen nasıl sulandırıldığını görebilecek kadar odaklanamamışsınızdır. İnsülin hormonuyla karşılaştırıldığında, glukagon yalnızca acil durumlarda şiddetli hipoglisemiye müdahale etmek için enjekte edilir. Diyabetli insanlara yardım etmede çok değerli bir araç olmasına rağmen, aslında hiç de pratik değildir. Xeris Pharmaceuticals’ ın CEO’su Doug Baum ‘Glukagon anında suyla çözünür, bu yüzden genellikle toz halinde muhafaza edilir ve acil bir durumda hızlıca suyla karıştırılmalıdır.’ diye belirtmiştir.

Baum’a göre; glukagon suyla arası iyi olmayan ilaçların tipik bir örneğidir.

Çok az diyabetli insan evinde glukagon ilk yardım kitini bulunduruyor, çünkü glukagon iletim sistemi pek de kullanışlı değil. Glukagon evde bulundurulsa bile, çoğunlukla medikal eğitimi olmayan bir bireye ilacı zerk etmek düşüyor, bu sebeple bir çok insan onun yerine 911’i aramayı tercih ediyor. Bu gecikme korkunç sonuçlar doğurabiliyor. Glukagon enjekte etmedeki adımlar, potansiyel hayat kurtarıcı müdahale anlamına gelir ancak yalnızca nadir bir hastalığı tedavi eden ilaçlar kadar popülerdir.

Peki Glukagon enjekte etmek,insülin enjeksiyonu kadar kolay olsaydı ve diyabetli insanlar tarafından orta derecede hipoglisemi tedavisi gibi değerlendirilseydi nasıl olurdu? Daha da iyisi, farzedelim ki, yapay pankreas için pompa sisteminin bir parçası olarak vücudunuzda glukagon devridaim yapsaydı? Likit formda ilaç karışımı yapmada biyolojiyle barışık yollar aramaya odaklanmış bir şirket olan Xeris’in arayışı budur. Ve son zamanlardaki Xeris e yapılan medya baskısı bir işaretse, bunu yapmanın yolunu bulmuşlar demektir. İlaç firmaları genel anlamda çalışma sonuçlarını yayınlamadan önce beklentileri idare etmede dikkatli olunması gerektiğini kavramışlardır, ancak Baum, Insulin Nation ile,Xeris’in G-pump glukagon infüzyon formülü deneyinin güncel 2. safhası hakkında yaptığı bir telefon röportajında, göze çarpar biçimde neşeliydi. Baum, glukagon formülünün nasıl çalıştığıyla ilgili spesifik bilgiler vermezken, olayın iyimserlikten daha ötede olduğunu ses tonuyla belli etmişti.

Baum: ‘Glukagonumuzu uyguladığımızda, istenen ya da niyetlenilen etkinin meydana geldiğini gördük.’ Demiştir. ‘Lily’nin glukagonuyla karşılaştırıldığında, bizim glukagonumuzun çalışmalarda çok iyi bir sonuç çıkardığını gördüğümüzde oldukça heyecanlandık.’

Başka bir deyişle, Xeris, standart glukagon ilk yardım kitinde bulunan toz karışım kadar başarılı, uzun süreli raf ömürlü, likit bazlı glukagon yarattığına inanıyor. Xeris ,13-17 Haziran 2014’te San Fransisco’da gerçekleşecek olan Amerikan Diyabet Derneği Bilimsel Toplantısı’nda, çalışmaların sonuçlarını ilan edecek. Şuana kadar bildiğimiz şey, Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kan akışına karışma ve kan şekerini yükseltme hızını görebilmek için OmniPod insülin pompası aracılığıyla katılımcı insanlarda gerçekleştirilen, Xeris Glukagonu analizini yürütüyorlar. Bundan önce, Xeris G-Pen glukagon ürünü, çalışmanın benzer 2.safhasında başarılı bir performans gösterdi.

Diyabetli insanlar insülinin ayrıntılarını bilmeye alışkın halde büyürlerken, glukagonun gündelik önemi aşikar değildir. Ancak bir çok araştırmacı, oda sıcaklığına dayanıklı glukagonun, devamlı kan şekeri seviyesini regüle eden yapay pankreas sisteminin kapalı döngüsünün aslında eksik bir halkası olabileceğini düşünüyor.  Pratik glukagon, diyabetlilerin kendilerinin enjekte etmesini sağlayarak, bu müdahalenin uygulanmasını kolaylaştırabilir ve şiddetli hipoglisemiyi gerçekleşmeden engelleyebilir. Xeris formülü OmniPod insülin pompasıyla test edilmekte olsa da, Baum a göre; Xeris, bu formüle hazne yaratmak isteyen her pompa üreticisi firma için uygun hale getirmeye çalışıyor. Firma yetkilileri ayrıca, otomatik glukagon enjektörleri ve kalemleri üretmeyi ummakta. Kısacası, Xeris glukagonu yeni bir insülinmiş gibi öne sürmek istiyor..

Baum; ’İnsülin üreticisi gibi olmak istiyoruz.Bunu yaygınlaştırmak istiyoruz.’ Diye belirtmiştir.

Diyabet araştırmacıları, glukagonun acil servisten çıkıp günlük hayata geçebileceğinin sinyallerini ve; denemelerin 2. safhasının sonuçlarını ortaya koymasını Xeris’ten hevesle beklemektedir.

(Çeviri: DiyabetimBen.com Çeviri Ekibinden Esen Gök, Kaynak: http://insulinnation.com/treatment2/medicine-drugs/is-glucagon-ready-for-primetime/)

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: