İnsülin İçin İlk Reçetemi Lizbon’da Aldım

Tip-1'imİnsülin İçin İlk Reçetemi Lizbon’da Aldım

Lizbon’a, buradaki gündelik hayata, fazlasıyla alıştık.

11 Haziran’da çalışma ve oturma izni başvurumuzu da resmiyette tamamladık. Türkiye’de olduğu gibi kimlik kaybolunca verilen geçici kimlik dokümanı gibi bir kağıt verdiler. Bu kağıt bize gönderilecek vatandaş kartının bilgilerini içeriyor. Bu kağıtla da artık resmi olarak ülkenin sağlık sisteminden de yararlanmaya başladık.

Serviço Nacional de Saude adındaki SNS kurumuna ilk geldiğimizde e-mail ile başvurmuştuk. Çalışma ve oturma izni olmayanlar, geldikleri vize tipi uygunsa, geçici sağlık numarası alabiliyorlar. Bu sağlık numarası ile acil konular için sağlık hizmeti alınabiliyor. Biz de bu numarayı almıştık.

Çalışma ve oturma izni numaramızı da yine SNS’ye bildirerek bilgilerimizi güncellettik. Ve artık Portekiz vatandaşı gibi sağlık hizmeti almaya başladık.

Geçtiğimiz Cuma günü SNS’nin çağrı merkezini arayıp tip-1 diyabetli olduğumu, insülin ve Haşimato tiroidim için ilaç reçete ettirmek istediğimi söyledim. Bana bir SMS gönderdiler. Gitmem gereken sağlık birimi bilgilerini ilettiler. Ve ben ilgili yere gittim.

İlk işlemlerimi yapan kadın çalışana kendimi ve talebimi ilettim. İlgiyle destek oldu. 25 dakika sonrası için bir doktor randevusu ayarladı ve Eşref ile binanın 3. katında beklemeye başladık.

Ortak bir bekleme alanı var. Saatiniz gelince doktor gelip, adınızı seslenerek, sizi oradan alıyor.

Gittiğiniz doktor endokrin alanında uzman bir hekim olmadığından insülin ve ilaç ihtiyacını anlamak, reçete etmek ve yönlendirme yapma konularında destek oldu.

Yanımda Novorapid insülin, Euthyrox ve üzerimdeki sensör ve insülin pompası zaten var. Durumumu anlattım. Türkiye’den Lizbon’a gelmeden önce doktorum Enver Göncüoğlu’nun yazdığı bir bilgilendirme yazısını doktora verdim.

Doktor da tüm taleplerimi dinledi. Ve bir A4 çıktı alarak anlattı. Verdiği doküman bir yıl geçerli. Bir yıl yetecek insülin, Euthyrox yazmıştı. Kaç kutu olduğu da yazıyor bu dokümanda. Bittikçe bu dokümanla eczaneye giderek ilaçlarımı alabileceğimi söyledi. Erken biterse de yine gelmemi ve bu dokümanı düzenleyeceğini belirtti👍🫶

Aynı zamanda bir de endokrin konsültasyonu talebi açtı. Mektupla randevu bilgilerimin geleceğini belirtti. Ancak 28 Haziran 2024 yani bugün SMS geldi. Endokrin konsültasyon randevum da geldi 🙂

Dokümanda ise insülinleri ücretsiz temin edeceğimden tutun Euthyrox için ne kadar fark ödeyeceğime kadar her şey yazıyordu.

Buna gerçekten çok şaşırdım. Tek dokümanla, yeniden doktora gitmeden, zaruri iki ilacını eczaneye giderek ve sadece bu dokümanla alabiliyorum.

Türkiye’yi düşündüm. Sadece reçete yazdırmak için yaşanılan zorlukları, hekimlerimiz tarafından harcanan eforu, giden zamanları vs. Üzüldüm.

Eczaneye geldim. Kaç kutu insülin ve diğer ilaçlarda  almak istediğimi sordu eczacı kadın. 3 kutu insülin ve diğer ilaçlardan da 2şer kutu aldım. Çok cuzi bir miktar para ödedim. İnsülin ücretsiz. Euthyrox da kronik bir yaşam şekli olduğundan devlet %55 kadar ücret desteği sağlıyor. Alerji için yazılan ilaç içinde devlet desteği bulunmuyor.

En sevindiğim konu ise eczacının elinde Fiasp kutusunu görmek oldu. İnsülinler reçete edilirken etken madde yazılıyor. Ben Novorapid beklerken Fiasp ile karşılaşınca muazzam sevindim.

Fiasp ilk çıktığı zaman İngiltere’ye gitmiştik. Oradan satın almıştım. Hızlı Etkili İnsülin Humalog ve Ultra Hızlı Etkili İnsülin FIAsp başlığında o zamanki deneyimlerimi okuyabilirsiniz.

Fiasp ultra hızlı etkili bir insülin. Yapıldıktan 2,5-5 dk sonra çalışmaya başlıyor. Bu iyi bir katkı sağlıyor kan şekerini hedef aralıkta yönetmek adına.

Portekiz’in tip-1 diyabet ekosisteminde iyi olan ve olmayan yönleri var. Ancak dünkü aldığım sağlık hizmeti, kadın çalışandan kadın doktora ve kadın eczacıya kadar hepsinin muhteşem destekçi yaklaşımı buradaki iyi yönleri bana hatırlattı. Elbette bir de Fiasp’a ücretsiz ulaşmak 🙈🤗

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: