İnsülin Enjeksiyonunda Oluşabilecek Durumlar

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Enjeksiyonunda Oluşabilecek Durumlar

İnsülin Enjeksiyonunda Oluşabilecek Durumlar

Komplikasyonlar

Lipodistrofi, sağlıklı yağ dokusunun bozulması sonucunda meydana gelir. Lipodistrofiler insülin tedavisi gören diyabetlilerde insülin enjeksiyonuna bağlı olarak yağ dokuda çöküntü (Lipoatrofi) ya da yumru (Lipohipertrofi) şeklinde komplikasyonlar oluşur.

Sürekli aynı noktaya enjeksiyon yapmak ve doğru rotasyon uygulamamak enjeksiyon noktalarında yumru şeklinde oluşumlara (lipohipertrofi) neden olur. Bu konuya çok fazlasıyla dikkat etmek gerekir.

lipohipertofi
lipohipertofi

 

lipohipertrofi

Lipohipertrofi Neden Oluşur?

  • Enjeksiyon bölgeleri arasında ve enjeksiyon bölgesi içinde rotasyon yapmamak,
  • İnsülin kalem iğnesini 1 defadan fazla kullanmak lipohipertrofi oluşumuna
    neden olur.

Lipohipertrofi içine enjeksiyon yapmak risk yaratır mı?

Lipohipertrofi içine yapılan enjeksiyonda insülin emilimi oldukça düzensizdir ve emilim hızı öngörülemez. Sürekli lipohipertrofi içine enjeksiyon yapılırsa yumru gittikçe büyür ve insülin görevini istenilen şekilde yapamaz. Bu durum kan şekerinde beklenmedik iniş çıkışlara ve hipoglisemiye sebep olabilir. Ayrıca lipohipertrofili bölgeye masaj yapmak ya da sıcak uygulamak insülinin hızla emilmesine sebep olabilir. Bu sebeplerle lütfen lipohipertrofi içine enjeksiyon yapmayın, masaj ya da sıcak uygulamayın.

Belirli aralıklarla enjeksiyon bölgelerinizi el ile muayene edin. Elinizi hafifçe bastırıp enjeksiyon bölgesi üzerinde masaj yapar gibi tüm enjeksiyon bölgenizi çok dikkatli kontrol edin. Eğer lipohipertrofiniz varsa bu alana tamamen iyileşene kadar hiç enjeksiyon yapmayın ve kontrole gittiğinizde bu bölgeyi hekim ve hemşirenize muayene ettirin.

lipohipertrofiyi önlemek

 

Kaynak: BD Hasta Rehberi 2015

enjeksiyon rehberi

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: