İnsülin Enjeksiyonunda Bölgeler Arası Rotasyon

İnsülin Enjeksiyon Rehberiİnsülin Enjeksiyonunda Bölgeler Arası Rotasyon

Bölgeler Arası Rotasyon

Aynı saate aynı bölgenin kullanılması en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Bu yöntemde her bir enjeksiyon zamanı için bir bölge belirlenir (örneğin; sabahları karın, öğlenleri kol, akşamları uyluk ve yatma zamanında kalça gibi) ve her gün bu kural tekrar edilir. Kalça kullanılmayacak ise yatmadan önce yapılan insülin de uyluktan yapılabilir.

Eğer günde tek doz ya da iki doz insülin kullanıyorsanız enjeksiyon bölgenizi haftalık değiştirebilirsiniz. Bu enjeksiyon yönteminde enjeksiyon bölgesini bölerek kullanmak oldukça önemlidir. Örneğin karın bölgesini dörde bölerek her hafta bu bölünmüş alanlardan biri içerisine enjeksiyon yapılması ve saat yönünde ilerlenmesi önerilir. Böylece 4 hafta sonunda tekrar başlangıçtaki alana gelindiğinde bu alan tamamen iyileşmiş olur. Aynı zamanda enjeksiyon bölgelerinin sağ ve sol taraflarının dönüşümlü kullanılması gerekir (örneğin; önce sağ sonra sol kol, önce karnın sağ tarafı sonra sol tarafı gibi).

bölgeler arası rotasyon
bölgeler arası rotasyon

 

 

Kaynak: BD Hasta Rehberi 2015

Bu rehber aşağıda isimleri yer alan dernek ve kuruluşların koşulsuz katkılarıyla insülin kullanan tüm diyabetli bireylerin hizmetine sunulmaktadır.

Turkiye Diyabet Vakfı

Turk Diyabet Cemiyeti

Cocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği

Cocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği

Diyabet Hemşireliği Derneği

Turkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği

Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği

Metabolik Sendrom Derneği

Turk İc Hastalıkları Uzmanlık Derneği

Tip1 Diyabetliler Derneği

Diyabetle Yaşam Derneği

Becton Dickinson Diyabet Bolumu

Dernekler adına rehbere destek verenler:

Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, Prof. Dr. Şukru Hatun, Prof. Dr. Hulya Gunoz, Prof. Dr. Sait Gonen, Prof. Dr. Aytekin Oğuz, Prof. Dr. Serhat Unal, Esra Avcı, Emine Alemdar

 

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: