Hipogliseminden Korkanlar Buraya

Acil DurumlarHipogliseminden Korkanlar Buraya

Hipogliseminden Korkanlar Buraya

Özelikle diyabetli çocukları olup HİPOGLİSEMİDEN korkanlar buraya.

Sağlık profesyoneli değilim. Ama tip-1 diyabetle yaşayan biri olarak tip-1 diyabeti hep “bir hormon eksikliği” tanımlarım. Bu hormonun eksikliği bizi bazen insan olmaktan dahi çıkarabiliyor 🙈

Bu arada bu paylaşımın altına; ahhhhlı, vahhhlı yorum yapılmaması gerektiğini de vurgulayalım. Çünkü tip-1 diyabetliyseniz hipoglisemisiz bir diyabetli hayat pek de mümkün değil.

Teknik olarak; şekerimiz 60’ın altına düşünce hipoglisemi yaşarız. Şekerle çalışan beynimize şeker gitmeyince de ortalık çoğunlukla şenlik alanına dönüşebilir 🙈 Çünkü vücutta şeker yok. Beyin de çalışamıyor. Ve vücut hiç de tahmin etmeyeceğiniz gibi oyun oynamaya başlıyor.

Diyabetli çocuğunuz ya da tip-1 diyabetli kendiniz tanınmayacak halde oluyorsunuz.

Tip-1 diyabetli kişi o anlarda;

👉Bağırıp, çağırıp, agresif haller sergileyebilir. Kadıköy’ün ortasında şekerim düşünce olduğum yerde zıplayıp ayaklarımı yere vurmuşluğum, bağırmışlığım var 😂🙈

👉Baygın olup ağzından su gelebilir. Hatta ağzı köpürebilir.

👉İstemsiz hareketler yapabilir. Bu çok enteresan. El, kol, bacak istemsizce, refleks verir gibi hareketleniyor. Aduket çeken Ryu gibi 😂🙈

👉Elinde bir şey varsa duvara fırlatabilir.

👉Normalden daha fazla bilinçli ve mantıklı şeyler söyleyebilir 🙂 Bunu o anlarda nasıl başarıyorum inanın bilmiyorum 🙂

👉Dili peltekleşleşebilir. Saçma şeyler söyleyebilir. “Böyle olduğunda bebek gibi oluyorsan Esoş.” der Sevgili Eşref 😂🙈

👉Diyabetli kişi yatıyorsa ve uyandırmada da zorluk çekiyorsanız bilinki yolunda gitmeyen bi durum var.

Bu örnekler çoğaltır. Herkesin tecrübesi de farklı olabilir.

Ama şekeri 15-20 olup hiçbir hipoglisemi belirtisi göstermeyen, şekeri normal olup yalancı hipoglisemi yaşayanlar da olabilir.

Bu anlarda diyabetli kişi baygınsa Glucagen Hypokit yapılır, baygın değilse ve mümkünse kırmızı renkli meyve suyu içirilip biraz da ekmek gibi karbonhidrat verilir.

Glucagen Hypokit yani bizim dilimizde meşhur turuncu iğneyi yaparken de dikkat etmek lazım.

Çünkü Glucagen Hypokit’in içindeki enjektörde sıvı ve küçük bir flakonda toz glikoz bulunur. Sıvı enketörle flakonun içine boşaltılır ve flakonun iyice çalkanacak tozun erimesi istenir. Flakon içinde çözelti tekrar enjektöre çekilir ve baygın tip-1 diyabetlinin insülin yapılan herhangi bir yerine yapılır.

Glucagen Hypokit hakkında daha fazla detay için Glucagen Hypokit Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar başlıklı yazıyı okumanız yeterlidir.

Tekrarlayalım mı? Tip-1 diyabetliyseniz hipoglisemi de yaşarsınız. Ve bu anlar her ne kadar sevimsiz olsa da, şeker normale gelince diyabetli kişi o anları hatırlamasa da (Beyne şeker gitmediğinden.) diyabetli hayatta mazi olarak kalır ve önümüzdeki maçlara bakar, bu da geçti der yola devam ederiz ☺️✌️

#diyabetimben #tip1diyabet #hipoglisemi #şekerdüşmesi

 

2 YORUMLAR

  1. Hipoglisemi durumlari icin Turkiye’de alabilecegimiz glukoz (glikoz?) tabletler var midir? Meyve sularindan fenalik geldi, tasimasi daha kolay bir alternatif ariyorum.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: