Hipoglisemi Tedavisinde ’15 Kuralı’

T1D Hakkında Her ŞeyHipoglisemi Tedavisinde '15 Kuralı'

Hipoglisemi tedavisinde 15 kuralı, diyabette (şeker hastalığı) hipoglisemi tedavisinde önemli noktalardan birisi..

Hipoglisemi anında 15 +15 dediğimiz bir kural var. Uyguladığımızda en kısa sürede kan şekerini normal sınırlara çıkarmayı hedefleyen bir sistem…

Hipoglisemi tedavisinde 15 kuralı
Hipoglisemi tedavisinde 15 kuralı

İlk aşamada 15 gr BASİT KARBONHİDRAT içeren bir besin tercih etmelisiniz.

Bunlar neler:

 • 3 adet büyük kesme şeker
 • 5 adet küçük kesme şeker
 • 1 küçük kutu vişne suyu (200 ml)
 • 1 su bardağı üzüm suyu (200 ml)
 • 15 gr KH olan ve saf glikoz içeren glikoz jel tüketebilirsiniz.

Hipoglisemi tedavisinde 15 kuralı
Hipoglisemi tedavisinde 15 kuralı

Özellikle 15 gr KH içeren glikoz jelleri çantanızda, cebinizde taşımanız oldukça kolaydır. Ağırlık dahi yapmaz ve hipoglisemi anlarında tüketmekte güçlük çekmezsiniz. Yandaki resimden örnek bir glikoz jel görebilirsiniz ancak ülkemizde maalesef glikoz jel satılmıyor.

Diğer elma, şeftali gibi meyve suları veya nektarlar maalesef posa içeriği dolaysıyla kan şekerinizi yükseltemez. Meyve suyu içecekseniz ya VİŞNE ya da ÜZÜM suyu içmelisiniz.

Şeker tüketecekseniz mutlaka 1-2 su bardağı suyu üzerine içermelisiniz veya şekeri suya karıştırarak içmelisiniz ki emilim hemen oluşsun…

Ardından 15 dakika beklemelisiniz… Ve yeniden kan şekerinizi ölçerek 70 mg/dl ‘nin üzerine çıktığından emin olmalısınız.

Eğer kan şekeriniz bu işlemi yapmanıza rağmen 70 mg/dl’nin üzerine çıkmadıysa yukarıdaki işlemi yeniden tekrarlamalısınız.

Yukardaki işlem ilk aşamaydı…

İkinci aşamanın başında kan şekeriniz 70 mg/dl’nin üzerinde olmalı…

Bunun ardından öğün saatine bakıyorsunuz: yemeğe yakın mıyım? Yani herhangi bir ara öğün veya ana öğün yiyecek miyim?

Eğer cevabınız evet ise hemen almanız gereken öğünü tüketiyorsunuz.

Yok eğer öğün zamanınıza çok varsa lütfen POSA İÇERİĞİ YÜKSEK besin tercih edin…

Neler olabilir? 15 gram karşılığında olan

 • 1 dilim esmer ekmek
 • 100 gr elma
 • 100 gr armut
 • 140 gr mandalina gibi posası yüksek bir besin tüketerek kan şekerinizi öteki öğün zamanına kadar düzgün gitmesini sağlamalısınız.

Peki şekerli kurabiyeyi veya çikolatayı ne zaman yemelisiniz? Kesinlikle kan şekeriniz düzgün olduğu öğünlerde karbonhidrat insülin oranınıza ve almanız gereken karbonhidrat miktarına göre hesaplama yaparak tüketmelisiniz.

Hipoglisemi anları tatlı pasta, kurabiye ve en önemlisi çikolata yiyeceğiniz zaman dilimleri değildir. Yeseniz bile kısa sürede hipoglisemi tedavinize çözüm olmayacaktır.

Sevgiler

Konuyla ilgili yararlanabileceğiniz kaynak: http://www.diabetesforecast.org/2014/Jan/glucose-products-2014.html?utm_source=Facebook&utm_medium=Post&utm_content=011914-lows&utm_campaign=DF

46 YORUMLAR

 1. Selamlar,

  Bana doktorum mutlaka elma suyu tüketmemi söylemişti ben de hep öyle yapıyorum, hatta genelde 1 bardak elma suyu yetmediğinden peşinden 1-2 bardak daha içtiğim zamanlar da oldu ve bu da gereğinden fazla kilo almama sebep oldu 🙁

 2. Nesil Hanım Merhaba,
  Örneğin kızımın şekerini ana öğün öncesinde ölçtüğümüzde kan şekeri 70 in altındaysa 50 civarında mesela. Biz nasıl olsa yemek yiyecek diye meyve suyu verip yükselmesini beklemiyoruz.Hemen yemeğe başlatıyoruz. Bu yanlış o zaman .Önce yükseltip sonra ana öğün yiyecek Doğru mu anlamışım. Sevgiler

 3. Ben de şunu merak ettim:

  Hipoglisemi sonrası şekerimizi 70 in üzerine çıkarınca öğün zamanımız yakın ise hemen öğünümüzü almalıyız dediniz. İnsülinimizi vurmadan mı öğünümüzü yiyeceğiz?

 4. hipoglisemiden sonra şeker geç yükseliyor mesela benim bir saat geçtikten sonra anca 70 80 e yükseliyor sabahada kalkıyorum 200 -250 yle bunun orta yolu nasıl bulunur

  • Özlem Hanım,

   Bazen kan şekerimiz daha da yükselebiliyor hipoglisemi sonralarında. Pankreas aynı zamanda glukagon da salgılıyor düzelmemiz için. Bazen bu glukagonu haddinden fazla salgılıyor. Dolayısıyla da ‘rebound’ dediğimiz olay yaşanıyor. Ki maalesef bizde glukagon salınımı da düzgün değildir.

   Bunu önlemenin tek yolu hipoglisemiyi doğru tedavi etmek ama bazen elimizden de bir şey gelemeyebilir. Zira rebound oluştu mu oluşuyor.

   sevgiler

 5. Filiz hanım iyi dilekleriniz için teşekkürler 🙂

  Merve hanım elma suyu kan şekerini hızlı yükselmez posasından dolayı…
  Kabuğu ince dolayısıyla posası az olan vişne veya üzüm suyu tercih edilmelidir.

  Hatice hanım kızınızın yemek öncesi 50 ise önce 70’e gelebilmesi için meyve suyu içmeli…diğer yemekte yiyeceği besinler sindirildikten sonra emilecek halbuki hipoglisemide amaç 15 dk içinde müdahile ederek kan şekerini normal sınırlara ulaştırmaktır

  Özlem hanım hipoglisemi tedavisini yanlış uyguladığınız için hızlı yükselme olamıyor.Önce meyve suyu içilmeli 15 dk beklenmeli kan şekeri ölçülüp 70 ve üzeri görüldüğünde ekmek gibi posalı besinler yenmeli…Ardından hızlı yükselmenin nedeni doğru hipoglisemi tedavisi olmadığında glikogon salgısı artarak daha sonra ani bir pik yaratıyor ve kan şekeriniz yükseliyor.

  Damla hanım öğününüz öncesi kan şekeriniz düştüyse yemek ortası veya yemek sonuna doğru insülin yapabilirsiniz…

  Sevgiler

 6. Merhabalar,

  Benim oğlum 3,5 yaşında ve belirttiğiniz 3 adet büyük şeker, 5 adet küçük şekeri verdiğimizde şekeri 300 civarına çıkar herhalde.
  Küçük çocuklar için önerebileceğiniz besinler varmı. Biz şu anda duruma göre 1 veya 1/2 kesme şekeri veriyoruz. sonra zaten yükselmeye başlıyor ve tekrar posalı bir yiyecek verme gereği duymuyoruz.

  Teşekkürler

 7. Elçin Hanım merhaba

  Yeni gördüm mesajınızı (biraz geç olsada 🙁 )

  Hipoglisemi tedavisi çocuk ve yetişkin için temel prensiplerde aynı.

  Yalnız önemli bir ayrıntı insülin dozları ve kullanılan insülinler…Oğlunuzun toplam insülin dozları ve İDF’nin kaç olduğu da önemli…

  Çocuklarda insülin dozları daha düşük olduğu için İDF daha yüksek değerlerde olabiliyor. Doğal olarak K/İ oranları da daha yüksek değerlerde oluyor.Böylece 1 gram karbonhidrat tüketildiğinde kan şekerinde daha yüksek yükselmelerle eş değer oluşturuyor.

  Toplam insülin dozunu,İDF,K/İ oranlarını bildiğimizde oğlunuz için daha net rakamlar söyleyebilirim.(1 gram basit karbonhidrat 50 mg/dl veya 30 mg/dl veya 20 mg/dl eşdeğeri bir sayı vermek gibi)

  Yalnız ani yükselmeler olur demeniz aklıma 15 gr karb karşılığı tükettiğinde bile kan şekerini dengeleyemiyor olması bazal insülin dozunda bir sıkıntısı olabileceğini de düşündürdü…

  Eğerkan şekerini normal değerlere getirdikten sonra posalı besin tüketmezse ve diğer öğüne zaman varsa 15 dakika içinde yeniden kan şekeri düşer..Posalı besini burada yeniden kan şekeri düşüşünü engellemek için veriyoruz…

  Bence bazal insülin dozlarını, fiziksel aktivitesini, bir önceki öğünden itibaren tükettiği besini,insülin enjeksiyon bölgesi gibi diğer ayrıntılara da bakarak değerlendirmek lazım bu ani yükselmelerini…yoksa 1 veya 1/2 kesme şeker ile 300 görmemesi gerekir.

  Ayrıntılı bilgi yazarsanız daha çok bilgi verebilirim…

  Sevgiler

 8. Merhaba;benim oğlum Mert 4 yaşında. Akşam 22:00 de lantus vurmadan önce düştüğü(150 civarı) zamanlar sabaha kadar dengede dursun ve sabaha karşı düşmesin diye su bardağı ile 1 bardak süt içiriyoruz. Bazen de süte ilave 1-2 çubuk kraker veriyoruz. 1 saat içinde yavaş yavaş yükseliyor ve sonra lantusu vuruyoruz. Buna ekleyebileceğiniz önerileriniz var mıdır? Teşekkürler

  • Dilşat Hanım Merhaba,

   Doktor değilim ama kan şekeri 150 civarında ise bu kan şekeri düşük sayılamaz ki! Zaten normal bir kan şekeri. Üzerine neden bir de ek besin ekliyorsunuz? Neden yaptığınızı ve neden 150 mg/dL kan şekerini düşük gördüğünüzü yazar mısınız?

   sevgiler

  • Dilsat hanim merhaba.ben fatma cagatay.esra hanimin dedigi gibi 150kan sekeri hic dusuk degil.tam tersi yukselmeye megilli(tabi yatmadan once ne yedigine bagli).benim kizim da diyabet 21 aylik.ben gece kan sekerinin dustugunu(80-90)gormeden asla birsey vermiyorum.cunku maalesef mesela kan sekeri 100 iken 1-2 saat sonra tavan yapabiliyor yada hipoglisemiye dusebiliyor.size de nacizane boyle yapmanizi oneririm.

 9. Türkiye’de glikoz jel yok ama glikoz tablet artık var. Ben de hipoglisemi yaşadığımda glikoz tablet kullanarak kan şekerimi yükseltiyorum. Bir tablette 4 gr karbonhidrat var. 3-4 adet tablet yaklaşık 15-20 mg/dl yükselme sağlıyor. Doğrudan kana karıştığı için hem hipoglisemik durum uzun sürmüyor, hem de yeme krizini atlatabiliyorum.

  • Emel Hanım Merhaba,

   Ben de sizin belirttiğiniz glükoz tabletlerden yanımda bulunduruyorum. Ahududulu olan favorim 🙂 Küp şeker gibi can sıkıcı bir tadı yok. Bence oldukça başarılı. Ancak bazı hipoglisemi anlarında onu bile yemek canım istemeyince meyve suyu yardımcı oluyor.

   sevgiler

  • merhabalar ben tip 2 diyabetliyim bende çogu zaman hipoglesemi oluyor meyveli şekerlerden bulundurup yemekteyim dogrumu jellerin markası nedir bende alayım hem açlıgı yatıştırıyorsa iyimiş teşekkürler

   • Selma Hanım Merhaba,

    Türkiye’de jeller satılmıyor. http://www.diyabetimben.com/26-ekimdeki-hediyeler/ linkindeki yazının içerisine girin ve orada bana hediye edilen bir jeli görebilirsiniz.

    Jel açlığı yatıştırmıyor. Deneyimlerime göre söylüyorum.

    Türkiye’de Emel Hanım’ın da bahsettiği üzere glükoz tabletler var. Adı Gluco Tabs. Eczanelerden ya da internetten araştırıp alabilirsiniz.

    sevgiler

 10. Çok haklısınız. O anda 1 litre soğuk meyve suyunu kana kana içebilirim gibi geliyor bana da. Ama sonrasında üzülen ben oluyorum. Tabletler çok tatlı geliyor bana. Ben de beraberinde bir büyük bardak soğuk su içiyorum. Böylece hem meyve suyu içmiş gibi oluyorum, hem de pişmanlık duymuyorum 🙂

 11. Nesil hanim merhaba.benim merakla cevabinizi bekledigim bir sorum var.kizim 21 aylik tip 1 diyabet.gun icinde mutlaka gece dahil 2-3 kere hipoglisemiye dusuyor.1.sorum bu kadar sik hipo yasamamiz normal mi?2.sorum ise kan sekerinde 40 lar 50 ler cocuklarimiz icin ne kadar zararli?Tesekkurler,Sevgiler…

 12. Merhaba bir soruda ben sorabilirmiyim.Oğlum lantus,u gece 10-11 gibi yapıyor ama yarın akşam Yunanistan,a gitmek için 9 da yola çıkacaklar onun için akşam 6 da yemekte homolog,u yapıp 9 da lantus,u yapsa bi sorun olurmu acaba. Teşekkürler.Sevgiler.

  • Hacer Hanım Merhaba,

   Normalde Lantus’un saati ile çok oynamamak lazım. Ancak bu tarz durumlarda 1-2 saat öne çekmede çok önemli bir sıkıntı olmuyor diye biliyorum.

   Yolda giderken neden Lantus’u yapamıyor oğlunuz?

   sevgiler

 13. Esra hnm ,
  İlk teşhisde 02:30 da da ölçüm yapıyor ve gece gerekirse besleme yapıyorduk. Şimdi ise doktorumuzun önerisi ile 22:00 de 150 civarı ve altı ise besleme yapıp lantusu sonrasında yapmak. Yani doktor kontrolünde.. Sabahları açlığı 60-70 aralığında çıktığından bu yönde bir tavsiyede bulundu. Tavsiyesi süt siz de bilirsiniz yavaş yavaş yükselttiğinden tercihi sütten yana kullanalım yönündeydi.

  • Dilşat Hanım Merhaba,

   Tip-1 diyabet tedavisinde ilk şart insülin dozlarının doğru dozda ayarlanmasıdır. Doğru dozda insülinler birlikte beslenme de önemli rol oynar. Eğer insülin ile kan şekerimiz sürekli düşüyorsa bunu sadece beslenme ile toparlayamayız. İnsülin dozlarını düzenlemek gerekir.

   Lantus ise uzun etkili insülin. 22:00’da yapılan Lantus maksimum etkisinde ertesi gün öğlen saatlerinde ulaşır. Humalog, Apidra ya da Novorapid gibi kana hızlıca karışıp kan şekerini hemen düşürmez.

   Doktorunuzun önerisine bir tip-1 diyabetli olarak karşı çıkamam. Ama burada hem insülin dozları hem de 150 ve biraz altı olan kan şekerini düşük görmek bana pek mantıklı gelmedi. Zira normalde 100-120 mg/dL ve altı kan şekeri ile uyumayın denir. Ama dediğim gibi doktorunuz bu şekilde yönetiyorsa bir şey diyemem. Ama yine de doktorunuzla sorgulayın ve müzakere edin derim.

   sevgiler

 14. Oğlum 14 yaşında yıllardır turnuvalara birlikte yolculuk ettiği sporcu arkadaşlarıyla tip1li olarak ilk defa yola çıkacak.geçen ay babasıyla ve uçakla ayrı gitmişti.Nedenini sormadım morali bozulmasın diye benim tahminim kabadan yaptığı için lantusunu otobüste arkadaşlarından çekiniyor ve çıkmadan önce evde yapıcam diyor.teşekkür ederim.

  • Anladım Hacer Hanım. Ama bence alıştırın. Dışarıdayken insülinini daha kolay yerlerden yapmasını, çekinmemesi gerektiği gibi birçok konuda eminim bir anne olarak emek harcayacaksınız. Alışana kadar da siz çözüm üretiyorsunuz zaten.

   sevgiler

 15. Esra Hnm Merhaba,
  Önerileriniz ve verdiğiniz bilgilere tekrar teşekkürler.
  Yaklaşık 1-1,5 yıldır diyabetli bir oğlum var. Bu son 6 ay öncesine kadar insülin dozları ve beslenmeler doktorumuzla birlikte en doğru dozu ve beslenmeyi bulmak için sürekli denendi. Sonunda da galiba bulduk.. Bulduk diyorum çünkü 6 ay öncesinde sabahları 60-70 açlık şekeri ile uyanıyordu. Bu yaş çocuğu için açlık şekerinin 100’ün altına düşmemesi için maksimum özen göstermemiz gerektiğini öğrendik. 6 ay öncesinde 4 ünite lantus alırken,son 6 aydır 3 ünite alıyor. Beslenmesine kendisi de yavaş yavaş öğrenmeye başladı 🙂 ve bizde çok dikkat ediyoruz. Akşamları da 02:30 ölçümünü (doktor gözetimi ile) kaldırdık. 22:00′ de ölçüm yapıyor ve yukarıdaki önceki maillerde de belirttiğim gibi 150 ve altında çıktığında süt ile besleme yapıp 3 ünite lantus yapıyoruz. Bu şekilde sabah açlığımız 110-130 arası çıkıyor. Çok şükür ki artık hipoglisemiler bitti ve biz düzenimizi yavaş yavaş kurmaya başladık ve adı diyabet olan bu arkadaşa alıştık.
  Her çocuk her vücut farklıdır siz daha iyi bilirsiniz.. Bizim bireysel olarak düzenimiz bu yönde..
  Artık çok ama çok şükür ki diyabet ile oğlumun arkadaşlığı iyi ve umarım bu şekilde de devam eder.
  Tekrar ilginiz için teşekkür ederim…
  Oğlum adına ben sizleri takip etmeye devam edeceğim..

 16. 2 yıl önce diabet 2 teşhisi konuldu.glifor kullanırken bir problemim yoktu matofin 500 mg kullanmaya başladım problemlerim başladı.kanşekerim aniden düştü.4kesme şekerle ancak 95 oldu.şu an araöğünleri yapıyorum 150,145 lerde giden kanşekerim bir anda (2 saat sonra)110 lara düşünce elim ayağımda titremeler başlıyor.bu problemde mi hipoglisemi aydınlatırsanız memnun olurum

  • Turgay Bey Merhaba,

   110 mg/dL kan şekeri aslında oldukça normal bir değer. Hipoglisemi eşiğiniz çok düşük diyeceğim ama olamaz.

   sevgiler

 17. esra hanım iyi geceler,hipoglisemi eşiği çok düşük ne anlama geliyor.karnımdan aşağıya doğru ellerimde ve ayaklarımda bayılacakmışım gibi hissediyorum.kandeğerlerim tahlillerimde problem yok.noroloji muayenesindede problem yok

 18. 30 yılı geçik hipoglisemiyim komaya kadar gidiyor sağolsun dr.lar pankreas amelyatı da yaptılar ama bir fayda yok tedavide yok kendimce çözüm bulmaya çalışıyorum ne yazık kii

 19. Merhabalar aslında ben değil eşim diabetikli.Ama benim daha bilgili olmam gerekiyorki ona yardımcı olabileyim.Bütün yorumları bir çırpıda okudum çok güzel bilgiler paylaşmışsınız hepinize teşekkürler sağlıklı mutlu günler diliyorum…

 20. 6 yillik tip 1 diyabetliyim. Capa hastanesinde tedavim başlamıştı. Hem ordaki hemde gittigim diyetisyenim aynen sizin dediginiz gibi hipoglisemi anında meyve suyu ya da kup seker yememi soylediler. Ancak son bir yil icinde baska bi hastanede basla bi dr la ve diyetisyene tedavi oluyorum. Onlar ise hipoglisemi anında ilk olarak seker yerine elma, sut ya da kraker gibi besinlerle şekerimi yukseltmem gerektiğini söylediler. Eger 15 dk icinde yukselmez ise bu sefer kesme şeker ya da meyve suyu icmemi tavsiye ettiler. Su an oyle yapıyorum. Kafam aslında cok karışık hangisi doğru hangisi yanlış? Her dr farklı bir yöntem belirlemis ?

 21. Merhaba Esra Hanım

  Ben 10 yıldır tıp 1dm hastasıyım. Şu anda 22 yaşındayım ve çalıştığım işten dolayı hiç dikkat edemiyorum. Kontrol altına alamıyorum. Bu durumda en kötü olasılık ne olabilir. Ha1c 8 ile 10 arası oynuyor.

  • Merhaba Hüseyin Bey,

   Olası komplikasyonlara davet çıkarmış olursunuz.

   Gündelik hayatınız nasıl gidiyorsa diyabet yönetiminizi mutlaka bu hayata göre organize edebilirsiniz bence.

   sevgiler

 22. Hüseyin,
  hepimiz benzer durumları yaşıyoruz. diyabet sinsi bir hastalık eğer onunla inatlaşırsan sana misliyle cevap veriyor. allah korusun uzun süre yüksek şekere maruz kalan organlarını kaybedebilirsin, kaybedebiliriz. göz, böbrek, bacak vb. kalp hastalıklarını tetikleyebilir. kontrol altına alamıyorum hiçbirimiz için geçerli bir mazeret değil. bu iş önce boğazdan geçiyor. hepimiz yediğimize içtiğimize dikkat edeceğiz. bunu yaşayan biri olarak söylüyorum çok zor ama zor diye üstesinden gelmeme diye bir seçeneğimiz yok. 7/24 iç disiplin gerektiren iradeyi zorlayan bir rahatsızlık. sinir sistemini zorluyor. istediğini yiyememek içememek istediğin saatte yatıp kalkamamak ve de aşırı yorgunluk ve halsizlik hele de iş hayatında. ama durumun bu olduğunu kabul edip iyi geçinmek gerek bu huysuz yol arkadaşıyla. umarım yakın zamanda tedavisi bulunur.

 23. slm hocam benim dedem ölçüm yaptik lo işareti cikti bilinci yerinde deyildi 7 saat oldu kendine tam gelemedi biraz geldi kendine ama tam deyil düzelirmi sizce

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: