Her Hücreye Dönüşen Kök Hücre Üretildi

Genel BilgilerHer Hücreye Dönüşen Kök Hücre Üretildi

image007Klonlanmış insan embriyosundan kök hücre elde eden ABD’li bilim adamları, Parkinson ve diyabet gibi hastalıklara yeni tedavi yolları geliştirilmesinde çığır açacak bir başarıya imza attı. Böylece tedavisi bulunamayan birçok hastalığın tedavisinde sona yaklaşıldığı düşünülüyor.

Her hücreye dönüşebilme özelliğine sahip kök hücreler, hastalıklı dokularla değiştirilebilecek yeni dokular yaratılmasında kullanılabilecek olmaları nedeniyle önem taşıyor.

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’nden Shoukrat Mitalipov başkanlığındaki bilim ekibi, bağışlanan yumurtalardan oluşturulan 6 embriyodan kök hücreler elde etmeyi başardı.

YENİ BİR İNSAN YARATMAK MÜMKÜN DEĞİL

Başarının, bir teknik buluştan ziyade, süreçteki denemelerin tekrar tekrar gözden geçirilmesiyle elde edildiğine dikkati çeken Mitalipov, maymun embriyolarıyla yaptıkları 6 yıl süren çalışmalar sonucu hedeflerine ulaştıklarını vurguladı.

Mitalipov, maymunlar üzerindeki çalışmalarda, bu teknik yardımıyla elde edilen embriyolardan klonlanmış bebek elde edilmesinin mümkün olmadığı sonucuna vardıklarını ve böyle bir şey yapmaya da ilgi duymadıklarını belirtti. Söz konusu bilimsel çalışma “Cell” adlı bilimsel dergide yayımlandı.

PARKINSON’A, DİYABETE ÇARE OLABİLİR

Doku uyuşmazlığı, örneğin beyin dokusu nakliyle Parkinson veya pankreatik doku nakliyle diyabet hastalığının tedavi edilmesinin önündeki en önemli sorunu oluşturuyor.

“İyileştirici klonlama” adı verilen bir yöntemle elde edilen, hastanın kendi DNA’sını taşıyan kök hücreler yardımıyla doku uyuşmazlığı sorununun aşılabileceği fikri on yıl kadar önce bilim dünyasında tartışılmaya başlanmıştı.

DOKU UYUŞMAZLIĞINI ORTADAN KALDIRIYOR

Bu yöntem, insan yumurtasına, bir hastadan alınan DNA yerleştirilmek suretiyle oluşturulacak erken safhadaki embriyodan kök hücre elde edilmesine dayanıyor. Teorik olarak, bu teknikle elde edilen kök hücrelerin, DNA’sı alınan hastayla kuvvetli bir genetik eşleşme içinde olması nedeniyle doku uyuşmazlığı sorunun üstesinden gelinebileceği öngörülüyordu.

Bilim adamlarının on yılı aşkın bir süre önce başlattıkları, klonlanmış insan embriyolarından kök hücre elde etme girişimleri, temelde embriyoların kök hücreleri oluşturmadan önce gelişimlerini durdurmaları nedeniyle şimdiye kadar başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Hwang Woo-suk adlı Güney Koreli bir bilim adamı, 2004 yılında bunu başardığını açıklasa da daha sonra açıklamanın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı. (Kaynak: hurriyet)

 

6 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,
  İnşallah en kısa zamanda hayata geçer, ama milyar dolarlık ilaç endüstrisinin bu gelişmeleri sessizce uzaktan izleyeceğini hiç sanmıyorum.En kısa sürede ihtiyacı olan herkese ulaşabilmesi dileğiyle.
  Sevgiler.

 2. Tüm dostlara merhaba;
  İnsanlık yavaş yavaş sonun başlangıcına yaklaşmakta, insan nasıl yaratıldığını keşfede bilme aşamasında kendi kendini yok edebileceğini düşünmekteyim.
  Birde beni yıllardır rahatsız eden bir durum var; her ne bulunursa bulunsun yine de ancak ve ancak mutlu bir azınlık faydalanabiliyor bu çözümlerden. Bugün belli bir tabakada yaşıyorsan ölümün bile muhteşem olmakta (!) Bu kısır döngü içerisinde çırpınan sadece yaşamak için mücadele eden mutsuz çoğunluğun feryatları asla dinmeyecektir;dindirmeyeceklerdir.Umutlanmanın bile lüks olduğu bu dünyada;yaşamın parayla biçimlendirilmesi oldukça bizler hiç uyanmasak daldığımız uykudan daha güzel olacak kanımca…………..!!!!!!!!!!

 3. dünyaya insülün satan firmalar parayı basarak buluş yapan bilim adamlarını ve buluşlarıda satın alırlar bir diyabetli olarak hiç umudum yok ve böyle öleceğim kapitalist dünyada insan sağlığının ne önemi olabilir ki

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: