Her Daim Arkadaşlarım, Hocalarım Tüm Çevrem Diyabetli Olduğumu Bilir

Sizden GelenlerHer Daim Arkadaşlarım, Hocalarım Tüm Çevrem Diyabetli Olduğumu Bilir

Her Daim Arkadaşlarım, Hocalarım Tüm Çevrem Diyabetli Olduğumu Bilir

Ben Hilmi Furkan. 1995 yılında 2 yaşındayken tip-1 diyabet ile tanıştım. Kayseri’de doğdum, büyüdüm. Annem hemşire olduğu için ketoasidoza girmeden teşhis koyulan şanslılardanım 🙂 Yaklaşık 2 yıldır diyabetimben.com’un takipçisiyim. İrtibata geçeyim diyor ama fakültedeki yoğunluğumun arkasına saklanarak hep erteliyordum. En son canlı yayınıza dahil oldum. Eşref Bey’in “Diyabetliler neymiş desinler abi” sözlerinden sonra artık yazmalıyım dedim 🙈

Eğer takipçi büyük/ küçük arkadaşlara bi parça moral motivasyon olacaksa kendimle ilgili birkaç şey paylaşmak istiyorum. Hem eğitim hem de spor konusunda.

Eğitim hayatımda ailemin ve diyabetimin verdiği düzen sayesinde hep başarılı sınıflarda bulundum. Çoğunda da 1.ydim 🙂

Birkaç örnek verecek olursak;

Liselere giriş sınavında Kayseri 3.sü, Türkiye 28. İdim. Kayseri Fen Lisesi’nde 4 sene yatılı okudum. Liseye geçinceye kadar günde 4 insülin şeklinde takip ediliyordum. Liseye geçtiğim yaz (2007) insülin pompasına başladım ve o zaman anladım nasıl bir nimet olduğunu insülin pompasının.

Benim her daim arkadaşlarım, hocalarım tüm çevrem diyabetli olduğumu bilir. Bunu hiç bir zaman saklanılacak, utanılacak bi durum olarak görmedim. Çünkü ailem beni bu şekilde yetiştirdi 🙂

Lise yıllarımda da arkadaşlarım, hocalarım sayesinde hiç bi zorluk çekmedim. Yazları tek başıma ve arkadaşlarımla 3 aylık Mısır, 2 aylık Suriye-Ürdün- Suudi Arabistan, 2 haftalık Bosna-Sırbistan-Makedonya maceralarım oldu.

Ailecek atletik bi yapımız var. Küçüklüğümden beri ailecek çokça spor yapardık. Lisede masa tenisine başladım ve sıkı antrenmanlarla 3 sene üst üste il 1. Olduk. Daha sonra üniversitede de 3 sene masa tenisi takımında yer aldım.

Bu sırada lisede derslerimi de boş vermiş değildim. Kayseri Fen Lisesi’ni de 9. olarak bitirdim (Ki kendisi Türkiye’deki en başarılı ilk 5 lisesinden biridir.) YGS, LYS ye de bir hayli çalışmıştım ama elimde olmayan sebeplerden ötürü (Diyabetim ve ÖSYM arasındaki uzunca bir olay örgüsü var 😂 ) YGS’de 16000. Oldum. LYS’de toparlayarak 3000 e getirebildim ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleştim.

Lise yıllarımda 3 sene özel Arapça dersi aldığımı söylemeyi unuttum 🙂

Üniversitede de masa tenisi ve derslerin yoğunluğuyla geçti. Bu sene Temmuz ayında 3.56 ortalamayla mezun oldum. TUS olarak bilinen uzmanlık sınavına girdim. Sonuçlanmasını bekliyorum 🙂

Umarım hikayem tip-1 diyabetli ve yakınlarına motivasyon sağlar.

Hilmi Furkan

4 YORUMLAR

 1. Çok teşekkürler… Tip 1 diyabet ile tanışalı 1 ay oldu. Hatta henüz pek kaynaşamadık kendisiyle 🙂 Ben çeşitli sebepler de dolayı 3. Seneme yani 2. Kez mezuna kaldım. Bu seneye, artık bu sene hayalimdeki bölüm ve üniversiteye kavuşacağım umudu ile başlamışken hastalığımı öğrenmek beni yıkmıştı. Ama görüyorum ki daha da güçlendiriyor beni, yazınız da bir kez daha su serpti içime.

 2. Hilmi Bey Merhaba,

  Ben de paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Ben hep söylüyorum; biz tip-1 diyabetlilerin içine müthiş bir zeka ve enerji kaçmış. Sürekli hedefler koyup hedeflere koşan tipleriz 🙂

  Tip-1 diyabetini hayatının önemli zamanlarına yerleştirmiş olmanıza sevindim. Ve engel oluşturmamasına. Ve başarıların ardı arkası kesilmemesine. Umarım hayatınızda bu başarılar artarak devam eder.

  Ve bir gün bir endokrin uzmanı olarak umarım görürüz.

  sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: