Hayatımızı Kolaylaştırabilecek İki Uygulama

Genel BilgilerHayatımızı Kolaylaştırabilecek İki Uygulama

Yapay pankreas çalışmalarını Yale’de yürüten Dr. Eda Cengiz ile birkaç gündür Karbonhidrat Sayımı ile ilgili en güncel kaynaklar konusunda mailleşiyorduk.

En son mailinde 2 internet sitesinden bahsetti. Kendisi ve hastaları da bu iki uygulama ve kaynaktan yararlanıyormuş. En güncel besin detayları bu iki site ve uygulamada bulunmaktaymış. Ancak Türk yemekleri ve besinleri elbette yok. Ama evrensel olan muz, elma, et, süt gibi birçok bilgiye ulaşabilimekte. Ancak ölçü birimleri de bizden farklı olduğu için kullanırken dikkatli olmak lazım.

iPhone ve iPad uygulamaları da var. Ancak İngilizce. En azında İngilizcesi olan arkadaşlarımızın işine yarar diye sizlerle paylaşıyorum.

Birisi GoMeals. İnternet sitesi: http://www.gomeals.com/

Yeni Resim (3)

Diğeri ise CalorieKing. İnternet sitesi: http://www.calorieking.com/ 

Yeni Resim

GoMeals Sanofi Aventis’in, ki bir ilaç firması, yaptığı bir site. Diyabetlinin yemeklerinden, insülin dozlarına kadar, kayıtlı besin listesine kadar, aynı zamanda online doktor ve diyetisyenler ile de fikir alış-verişinde bulunulabilecek bir site ve uygulama.

CalorieKing’in ise Food Search kısmı beni benden aldı 🙂 Google arama motoru gibi besinin adını arama çubuğuna yazıyorsunuz. Ve size o besinin protein, yağ, karbonhidrat, lif vb gibi tüm bilgilerini anında gösteriyor.

Mesela ben arama çubuğuna muz yani banana yazdım. Boyutlarına göre seçtirdi. Extra small yani ekstra küçük olanı seçtim. Bizdeki yerli muzu düşünerek. 18 gr KH gösteriyor. Ama elbette bu muz bizdeki yerli muz ile birebir aynı mı bilemiyorum.

Umarım işimize yarar.

Eda Hanım’a önerileri için teşekkürler 🙂

1 Yorum

 1. 1 adet küçük boy Fig (incir) =30 kalori içerir.
  Yakmak içinse,
  8 dk. yürüyüş veya
  3 dk. koşu veya
  2 dk. yüzme veya
  5 dk. bisiklet egzersizi gerekir artık hangisi kolayınıza gelirse.
  (ing. bildiğim filan yok google amcanın çevirisi sağolsun :D)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: