Hafta sonu

Tip-1'imHafta sonu

Bugün çok fazla yazı yazmak istemedim.

Tek yazacağım yazı bu olacak herhalde.

Bugün kan şekeri değerlerim birkaç kez düştü. Bunda dönemsel bazı konuların etkisi var. Bu konu kadınları daha fazla ilgilendirecek. Eşi Tip-1 diyabetli olan erkek okurlar için de faydalı olabilir.

Regl oldum ve bu dönemde insülin pompamdaki bazal ayarlarımda mutlaka değişiklik yaparım. Çünkü kan şekerim bu dönemde çok fazla yemek yesem de hep düşük olur. Bu özel dönemin bitiminden 1-2 gün kadar da kan şekerim yediklerime dikkat etsem de yükselir. Bu durumda da bazal oranını yükseltirim.

Sabah kahvaltımızı dışarıda yaptık eşimle. Dışarıda yemek yemek bizler için tehlikeli olsa da karbonhidrat sayım yöntemini kullandığımda eskisi kadar zorluk çekmediğimin farkına varıyorum. Açık büfe kahvaltı servisi olan bir mekan ne kadar dikkatli olmaya çalışırsak olalım bende her zaman tehlikeli mekanlardır. Önünüzde bir sürü yiyecek ve hangisini alacağınızı şaşırıyorsunuz. Burada da önemli olan karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekleri en önce almak. Zeytin, peynir, domates, salatalık gibi çeşitler zaten şekerimizi oynatmayacağı için ne kadar alırsanız alabilirsiniz.

Eve döndüğümüzde kan şekerim yemek yememe rağmen 46 mg / dL’ye düştü. Eşim 1 çay bardağı vişne suyu içirdi. Yemek sonrası biraz yürüdük ve eve geldiğimde dinlenmeden çamaşırları asmak zorunda kalmıştım. Hareketli olmak kan şekerimin düşmesine sebebiyet verdi. Ki bir de aylık özel durumun etkisi de var.

Öğleden sonra yaklaşık 3 saat kadar uyudum. Kalktığımdan kan şekerim 102 mg / dL idi.

Biz kadınlar için aylık dönemler normal hayat düzenimizi bozduğu için bu zamanlarda daha dikkatli olmamız gerekiyor. Ki özellikle tip-1 diyabetli kadınlar için daha da dikkatli olunması gereken bir dönem. Kan şekerimizi normal günlere göre daha sık kontrol etmeli ve özellikle bu dönemde kan şekerimiz yüksek mi düşük mü seyrediyor diye gözlem yapmalıyız. Çünkü bu dönem hem psikolojik hem de kan şekeri anlamında dengesiz bir dönem. Özellikle sevgili eşim Eşref Avcı bu dönemde bana daha fazla sabrediyor. Beni daha fazla gözlemliyor. Daha sık kan şekerimi ölçtürüyor.

Kan şekerimi 102 mg / dL ölçtüğüm zaman akşam yemeği öncesiydi. Saat 18:13’de yapmışım 2,7 ünite bolus insülini. 3 adet içli köfte, büyük bir tabak salata ve 1 bardak light cola içtim. Karbonhidrat aldığım tek şey içli köftenin dış hamuru. Yediğim içlik köfteler küçük olduğu için aldığım karbonhidratı 30 gram olarak hesapladım. Bu gramaj 2 dilim ekmeğe denk geliyor. 20:13’te tokluk kan şekerimi sizinle paylaşacağım. Bakalım yaptığım insülin yeterli olmuş mu?

Tokluk kan şekerim 86 mg / dL çıktı 🙂

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

5 YORUMLAR

 1. Benim de tam tersi adet dönemi yaklaşırken şekerim bir hırçınlaşır tavan yapar 200 lere,bazalımı yükseltirim, adet başladığı zaman da normal bazal ayarlarına dönmeye başlarım.

  • Duygu Hanım Merhaba,

   Adet dönemim bitmek üzere. Ama halen düşük seyrediyor kan şekerim. Deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler.

   sevgiler

 2. Merhaba,
  Yazdıklarınızdan anlaşılacağı üzere diyabet kişiden kişiye çok fazla değişiklik gösteriyor. Beki de bir başkası yazsa buraya beni hiç etkilemiyor bile diyebilir. O yüzden benim doktorum da hep ben bir yere kadar yardımcı olabilirim sen kendini ve vücudunu tanımalısın diyor 🙂 Benim adet öncesi yükselmelerim hep olur ve bazen erken olursa erken gelecek diye düşünürüm 🙂 aslında vücudun bu sinyalini faydalı kullanıyorum diyebiliriz

  • Duygu Hanım Merhaba,

   Kesinlikle haklısınız. Bizim gibi tedavisi olan kronik hastaların vücutlarını mutlaka tanıması gerekiyor. Ona göre önlemler alabilirler.

   Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

   sevgiler

   esra

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: