Günlük Toplam İnsülin Doz Hesaplamaları Teoride Nasıl Yapılıyor?

T1D Hakkında Her ŞeyGünlük Toplam İnsülin Doz Hesaplamaları Teoride Nasıl Yapılıyor?

Günlük Toplam İnsülin Doz Hesaplamaları Teoride Nasıl Yapılıyor?

Her tip-1 diyabetlinin kendine has insülin dozları, günlük alacağı karbonhidrat miktarının da değişken olduğunu öncelikle vurgulayalım.

Aynı zamanda elinize kağıt, kalem ve hesap makinesi alıp herhangi bir profesyonel destek almadan benim günlük insülin dozum bu olmalı diye de bir çıkarımda bulunmayın. Tip-1 diyabet yönetimi bu kadar kolay olsaydı biz sayısalcılar bu işin kesin piri olmuştuk 🙂 🙂 🙂

San Francisco Online Diyabet Eğitimi sayfasını ziyaret ettiğimde birkaç detayı sizlerle paylaşmak istedim. Ki o sitede de örneklerle anlatılmış.

Bir bireyin günlük toplam insülin dozunun % 40-50 sini bazal insülin oluştururken, % 50-60’ını ise yemekler için yaptığımız bolus insülinler oluşturmakta.

Günlük toplam insülin dozu da teorik olarak kilonuz*0,55 formülünün karşılığı.

Örneğin ben şu an 63 kiloyum. 63*0,55= 34,65 günlük toplam insülin dozu. Bu arada gerçekten de günlük toplam insülin ihtiyacım 30-35 ünite arasındadır 🙂

Günlük insülin dozumuzu yuvarlayıp 35 ünite diyelim. Bunun % 50’sini bazal insülin olutşruyor dersek 17,5 ünite yapar. Geri kalan 17,5 ünite ise benim gün içerisinde aldığım karbonhidratlar için yaptığım toplam bolus insülinidir.

Bu arada karbonhidrat/insülin oranımızı ve IDF yani insülin duyarlılık faktörümüzü de hesaplarken bazı formüller kullanılıyor. Bunun için de İDF ve Karbonhidrat / İnsülin Oranı Hesaplamaları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer İnsülin Kalemi Kullanıyorsanız Ve İnsülin Pompasına Geçecekseniz İnsülin Dozlarınız Da Düşecek

İnsülin kalemi kullandığımı düşünürsem günlük aldığım toplam insülin dozu olan 35 üniteyi % 20 azaltmam gerekecek. Bu da 28 ünite demek.Bu dozun yarısı yani 14 ünitesini bazal, 14 ünitesini ise bolus insülin olarak ayıralım.

İnsülin duyarlılık faktörünüz yüksekse 14 ünitelik bazal dozun da % 15 ini düşürmeniz gerekecek. Yaklaşık 2 ünite azaltmak lazım. 14-2 ünite dediğimizde günlük alacağımız bazal doz miktarı 12 ünite oluyor. Bir günün 24 saat olduğunu da biliyoruz. Her saat başına 0,5 ünite bazal insülin düşecek.

Peki Neden Gün İçi Saatlerde Bazal Dozu Farklı Gidiyor?

Başlangıçta da dediğimiz gibi bu hesaplamalar teorik. Ve her bireyin günün her saatindeki bazal ve bolus ihtiyacı farklı.

Bu yazıyla sadece genel kuralları aktarıyoruz ki kendinizin de bir doktoru olduğunuzu unutmayın. Neyin nasıl bir mantıkla yapıldığını anlayın 🙂

11 YORUMLAR

 1. grazziano.r Teori de çoğumuz muazzam bilgiye sahibiz aldığımız eğitimler sayesinde. Lakin gel gelelim işin uygulama kısmına 😥😥😥

  diyabetimben @grazziano.r Söz konusu insan vücudu olunca bazen teoriler bile yetmiyor 😔 Haklısınız ama % 100 başarılı olamıyorsak % 80-90’ını başarabilecek durumda olmalıyız ✌️👊

  grazziano.r @diyabetimben 💪💪

 2. Esra hanım merhabalar, afrezza ile ilgili pek olumlu şeyler düşünmüyorsunuz sanırım, abd de satılıyor bu ürün sonuc itibariyle bizi insülin iğnesi olmaktan kurtaracak ilk etapta sadece kısa süreli olsa bile ilerleyen süreçlerde daha iyi ve daha uzun etkilileride çıkacaktır diye düşünüyorum, ancak bunun için biryerden başlamak gerek.. türkiyeye bu ürünü nasıl getirtebiliriz, abd fiyatı 250 dolar civarında. Ancak detaylı bilgi bulamadım kaç ay kullanılıyor ne kadar doz var vs, parmak delmeden şeker ölçme aleti icin 2015 yılında yaptığınız anket çalışması sonuçlandı, şuan türkiyedede bu ürün satılıyor, aynı türden bir çalışma neden afrezza için olmasın? Sizlerin geri dönüşü benim için çok önemli, benimle düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.. banamı mucizevi geliyoe anlamıyorum? 5 senedir iğne oluyorum ve bu şey beni iğne vurunmaktan kurtaracak ama yeterli ilgiyi görmüyor gibi.. sebebini anlayamıyorum..

  • Yusuf Bey,

   Yıllardır Afrezza’yı konuşuyoruz.

   Şu anda bunu Türkiye’ye bireysel yollarla getiremezsiniz. Ancak yurt dışında yaşayan bir tip-1 diyabetli alıp size valizde vs getirebilir. Abbott firması Türkiye’de olduğu için bir ürünün gelmesi daha kolay oldu. Ama Afrezza’nın ana firması dahi Türkiye’de yok.

   Siz bence şu an elinizdeki tip-1 diyabet yönetim araçlarıyla diyabetinizi yönetmeye çalışın. Biz de öyle yapıyoruz.

   sevgiler

 3. MERHABALAR hepnıze saglık huzur diliyorum . Benim 22 yasında tıp1 seker hastası kardesim var . yurd dısından geldi ve ben ilgileniyorum. Yeni evli cinselikte sorunu var vucudunda acima hissi olusuyormus kasıkları agrıyor . cınsel organında sertlesm olmuyor ve sperm gelmiyor bu sıkıntıları yasıyoruz . butun kan tahlileri yapildi ama temiz cıkıyor . BİR TEK SEKER YUKSEK CIKIYOR .Ben nasıl yapacagımı bilemedim piskolojıkde cokmus durumda . Simdi arastırırken bu sayfaya rastladim biraz bilgi edindim . Boyle bir sorunlar yasayan bizim gibi caresızlere yol gostere bilirmisiniz. Direk ulasa bilecegim bilgi alabilecegim bir mail yada telefin yada whatsap gruplari varmidir ? yardimci olursaniz cok sevinirim cok tesekkur ederim.

 4. ben 13 yaşındayım 40 kiloyum
  40-50 ünite arası novorapit
  16 ünite lantus yapıyorum ama yinede zor yetiyor aç kalıyorum
  zararı var mı daha fazla yapsam

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: